Ako sa pripravuje írska káva a írske cappuccino?

Čo je írska káva?

Prečo írska káva? Ak sa pýtate na názov, je to celkom jasné. Totiž, žerecept pochádza z Írska. Jediné, čo sa do írskej kávy pridáva, je írska whiskey. No ak sa pýtate, prečo by ste si mali namiešať práve tento kávový nápoj, vedzte, že ho už viac ako 80 rokov zbožňujú Íri aj pijani z celého sveta. Írska káva je tiež stálicou prestížnej baristickej súťaže Coffee in Good Spirit.

Ako vznikol recept na írsku kávu?

Írsku kávu vytvoril šéfkuchár Joe Sheridan v roku 1942. Prevádzkoval novú reštauráciu na leteckej základni Foynes v grófstve Limerick na západe Írska (dnes ju nahradilo neďaleké medzinárodné letisko Shannon). Jedného zimného večera počas veľkej snehovej búrky uviazlo na letisku lietadlo a nemohlo odletieť do New Yorku. Všetci cestujúci sa preto ukryli v reštaurácii, ktorú prevádzkoval Sheridan.

Chcel dať ľuďom napiť, aby sa posilnili a zahriali. Ideálne bolo pripraviť kávu. Aby pomohol zahriať premrznutých hostí, napadlo ho pridať do kávy trochu dobrej whisky. Aby zjemnil chuť a udržal teplotu kávy, pokryl jej povrch šľahačkou. Joe pripravil prvé kolo írskej kávy a jeden prekvapený hosť sa spýtal, či je to brazílska káva. Joe s úsmevom odpovedal: "Nie, je to írska káva." A tento názov nesie írska káva dodnes.

Tento nápoj bol na letisku veľmi obľúbený. V roku 1952 ochutnal írsku kávu cestovateľ a novinár Stanton Delaplane. Írska káva mu chutila rovnako ako každému, kto mal možnosť ju ochutnať. Novinár potom priniesol recept na írsku kávu do Spojených štátov, konkrétne do hotela Buena Vista v San Franciscu. Tu sa stala stálicou a jej sláva sa začala šíriť po celom svete.

Na prípravu írskej kávy si pripravte:

 • 120 ml čiernej silnej kávy
 • 40 ml írskej whisky
 • 2 čajové lyžičky trstinového cukru (sirup)
 • 30 ml šľahačky s vysokým obsahom alkoholu, jemne vyšľahanej

Množstvo ingrediencií sa môže mierne líšiť v závislosti od objemu pohára na kávu. Zvyčajne je to približne 2 dl.

Krok za krokom pre írsku kávu - recept

 1. Ohrejte servírovacie poháre na írsku kávu horúcou vodou.
 2. Pripravte čerstvú kávu (z drippera alebo iným alternatívnym spôsobom).
 3. Kávu, whisky a sladidlo nalejte do zohriateho, suchého pohára.
 4. Všetko dobre premiešajte, aby sa chute dokonale spojili.
 5. Ak chcete pripraviť šľahačku, vložte kocku ľadu do šejkra, smotanu a pretrepte.
 6. Hustú, ale stále tekutú šľahačku navrstvite na kávu.

Tipy na prípravu:

 • samozrejme, ak je káva pre vás príliš silná alebo málo silná, môžete množstvo whisky upraviť podľa svojej chuti.
 • Tradičný recept vyžaduje filtrovanú kávu, ale niekedy sa v kaviarni, bare alebo reštaurácii môžete stretnúť s použitím espressa.
 • skvelá chuť írskej kávy závisí od správnych ingrediencií, preto si nezamieňajte filtrovanú kávu s espressom
 • podobne si nemýľte šľahačku so šľahačkou v spreji zo supermarketu
 • správna írska kávová smotana sa pripravuje pretrepávaním v šejkri (užitočná je aj uzatvárateľná nádoba, doma pohár)
 • šľahajte smotanu s kockou ľadu, kým šľahačka nezhustne, ale nie tak dlho, aby stratila svoju tekutosť
 • opatrne posaďte šľahačku s hustou, krémovou štruktúrou na povrch kávy tak, že ju nalejete na lyžičku
 • káva sa môže podávať čistá bez zdobenia, ale používa sa aj jednoduché zdobenie kávovými zrnkami na povrchu smotany alebo vetvičkou rozmarínu

Akú kávu a whisky použiť do írskej kávy?

Ako som už spomínal vyššie, dôležitá je čerstvá filtrovaná káva. Stačí použiť kávu z automatického drippera. Alebo si ju pripravte ručne, napríklad pomocou French Pressu, AeroPressu, Chemexu, Kality alebo v dripperi, ako je napríklad obľúbený Hario V60. Nech už máte doma ktorúkoľvek z týchto metód.

Pokiaľ ide o výber pražených kávových zŕn, je jasné, že budete potrebovať filtrovanú praženú kávu. Môžete sa inšpirovať chuťovými tónmi, ktoré máte radi. Alebo si vyberte kávu podľa chutí, ktoré sa budú hodiť k vašej whisky. Na prípravu kávy použite klasické recepty na prípravu kávy alternatívnou metódou. Ak chcete zintenzívniť chuť kávy,môžete recept mierne zintenzívniť a zvýšiť pomer kávy.

Whiskey, ktorú si vyberiete na prípravu nápoja, má jednu podmienku - mala by to byť pravá írska whiskey. Najčastejšie sa používa Jameson alebo Tullamore Dew. Samozrejme, môžete siahnuť aj po iných, napríklad Connemara, Redbreast, Teeling a ďalších. Môžete hľadať čo najzaujímavejšie kombinácie chutí whisky a kávy.

Čo je írske cappuccino?

Ak dávate prednosť zamatovo jemnému cappuccinu, možno budete chcieť tejto obľúbenej káve dodať trochu írskeho nádychu. Írske cappuccino je obľúbené najmä počas jesenného popoludnia. Jeho príprava je pomerne jednoduchá.

Ako pripraviť írske cappuccino - recept

 • 0,3 cl Baileys Irish Cream
 • cappuccino
 • štipka muškátového orieška (nepovinné)

Ide o to, aby ste zmiešali cappuccino s Baileys. Táto kombinácia je super chutná a je dokonca šanca, že sa stane vašou "závislosťou". ???? Baileys môžete pridať do espressa pri jeho príprave a potom všetko doplniť našľahaným teplým mliekom. Môže sa stať, že sa vám Irish Cream nepodarí v káve dobre rozmiešať. Preto si radšej pripravím klasické cappuccino, ktoré môžem ľahko ozdobiť latte art a Baileys doň naliať až na záver. A ak chcete kávu ešte trochu okoreniť, môžete ju poprášiť trochou muškátového orieška.