Káva bez kofeínu

KDE A AKO VZNIKLA KÁVA BEZ KOFEÍNU

Prvú metódu odstraňovania kofeínu pomocou benzénu si začiatkom 20. storočia nechal patentovať nemecký obchodník Ludwig Roselius. Táto metóda, ktorá sa používala od roku 1905 do 40. rokov 20. storočia, nebola veľmi zdravá kvôli nebezpečnému benzénu. Kávy bez kofeínu boli obzvlášť populárne, pretože kofeín bol počas Tretej ríše považovaný za jed.

Postupom času sa začali objavovať nové chemické a technologické postupy, ktoré boli šetrnejšie ku kávovým zrnám a ľudskému zdraviu. S jedným z nich dokonca prišiel český odborník na kávu Zdeněk Žáček.

AKO SA KÁVA ZBAVUJE KOFEÍNU V SÚČASNOSTI

V súčasnosti môžemenájsť bezkofeínovú kávu aj voforme rôznych kapsúl a kapsúl obsahujúcich kávu, z ktorej bol chemicky odstránený kofeín, ale zároveň už nie je taký problém nájsť bezkofeínovú špeciálnu kávu, ktorá podľa môjho názoru zažíva v poslednom roku pomerne veľký boom. Priemerná šálka kávy obsahuje zhruba 70-240 mg kofeínu a dekofeinizáciou sa z nej dá odstrániť približne 97-99,7 %. V súčasnosti existujú tri prírodné metódy odstraňovania kofeínu - metódacukrovej trstiny, vodná metóda, niekedy označovaná ako švajčiarska mokrá metóda, a metóda oxidu uhličitého.

VODNÁ METÓDA ODSTRAŇOVANIA KOFEÍNU Z KÁVY ALEBO ŠVAJČIARSKY VODNÝ PROCES

Táto metóda už nie je na trhu novinkou. Kávy bez kofeínu s použitím švajčiarskej metódy možno nájsť už vroku 1988 a jej korene siahajú ešte ďalej.

Ako táto metóda funguje? Tento proces spočíva v rozpustnosti kofeínu vo vode a v osmóze. Čo znamená, že cez membránu, alebo v tomto prípade cez filter, prechádzajú len určité látky.

Nazačiatku procesu dekofeinizácie sa zelené kávové zrná namočia do horúcej vody, aby sa kofeín rozpustil. Kofeín však nie je jedinou látkou rozpustnou vo vode, ktorá sa v káve nachádza. Cukry a ďalšie chemické zložky, ktoré vytvárajú chuť a arómu kávy, ktorú máme radi, sa tiež môžu vo vode rozpustiť. Voda, v ktorej boli namočené kávové zrná, sa prechádza cez filter s dreveným uhlím.

Kofeín je veľká molekula, a preto sa zachytí vo filtri, zatiaľ čo cukry, oleje a iné chemické prvky v káve, ktoré jej dodávajú chuť a vôňu, prejdú a zostanú vo vode, čím vznikne tzv. extrakt zo zelenej kávy. Táto voda naplnená extraktom zo zelenej kávy sa teraz používa na namáčanie ďalšej dávky zelených kávových zŕn. Keďže extrakt zo zelenej kávy už obsahuje iné chuťové prvky, tieto látky sa zo zŕn nerozpúšťajú a odstraňuje sa len kofeín.

Odstránenie kofeínu z kávy sa vždy vykonáva pred pražením. Je to aj preto, že káva prichádza do kontaktu s vodou počas všetkých metód. Po pražení je dôležité kávu skladovať na suchom mieste. Zdroj.

KÁVA BEZ KOFEÍNU, KTORÁ SA VYRÁBA Z CUKROVEJ TRSTINY

Táto druhá prírodná metóda sa v posledných rokoch stala o niečo populárnejšou, pretože dokáže najlepšie zachovať pôvodnú bohatú chuť kávy. Keď uvidíte bezkofeínovú kávu, ktorá bola zbavená kofeínu pomocou cukrovej trstiny, pravdepodobne pôjde o kávu z Kolumbie. A nie je to inak ani v prípadenašej bezkofeínovej kávy, ktorú pražíme v Spa. Má chuťový profil čokolády, brusníc a amaretta a hodí sa predovšetkým na espresso alebo prípadne do moka kanvičky.

Bezkofeínová káva s použitím cukrovej trstiny sa niekedy vyskytuje aj ako EA bezkofeínová káva. EA alebo etylacetát je látka, vďaka ktorej celý tento proces funguje. Ide o rozpúšťadlo pochádzajúce z cukrovej trstiny, ktoré je pri použití za správnych podmienok a v primeranom množstve vynikajúcim odstraňovačom kofeínu. Nie je to neznáma látka a nachádza sa vo víne, pive, ovocí a zelenine.

Výroba kávy bez kofeínu pomocou cukrovej trstiny :

 1. Rozšírenie kávových zŕn
  V prvej fáze procesu sa kávové zrná vystavia pôsobeniu pary, aby napučali a uľahčili extrakciu kofeínu.
 2. Odstránenie
  Kávové zrno sa potom ponorí do etylacetátu, čím sa kofeín obsiahnutý v zrne naviaže na kvapalinu, inými slovami, rozpustí sa v nej. Tento proces sa opakuje šesťkrát po sebe s čerstvou tekutinou.
 3. Takto sa získa čistý kofeín.
  Zrná sa premyjú vodou a potom sa sparia.
 4. Sušenie
  Proces sušenia prebieha vo vákuových sušičkách, ktoré umožňujú rýchle a rovnomerné sušenie. Pri sušení sa zrnám musí dodať rovnaké množstvo vlhkosti ako predtým.
 5. Chladenie
  Zrná sa potom ochladzujú vo vetranom sile, aby sa znížila ich teplota a zabránilo sa ďalším stratám vlhkosti.
Tento obrázok vám tiež poskytne predstavu o tom, ako prebieha odkofeinovanie. Zdroj: belco.fr

DEKOFEINIZÁCIA POMOCOU OXIDU UHLIČITÉHO

Táto metóda je najnovšia zo všetkých. Pri dekofeinizácii oxidom uhličitým sa zelené kávové zrná namáčajú v prostredí s vysokým tlakom oxidu uhličitého pri tlaku 73 až 300 atmosfér približne desať hodín, aby sa z nich získal kofeín.

Tlak sa potom zníži aCO2 sa buď odparí, alebo prechádza cez vodu, buď vo forme perlivej vody, alebo cez filtre s aktívnym uhlím.CO2 sa potom znovu použije.

Touto metódou sa odstráni 95 až 99 % kofeínu, čo znamená, že typická 250 ml šálka kávy nakoniec obsahuje približne 4 mg kofeínu. Zachytený kofeín sa predáva spoločnostiam vyrábajúcim nápoje a potravinové doplnky, ktoré ho používajú vo svojich výrobkoch.

KDE JE BUDÚCNOSŤ KÁVY BEZ KOFEÍNU

S rastúcou spotrebou kávy rastie aj popularita kávy bez kofeínu a v najbližších rokoch to pravdepodobne nebude inak. Celkovo 12 % všetkej pripravovanej kávy je bezkofeínovej. Za posledných niekoľko rokov teda došlo k nárastu približne o 2 % a dopyt stále rastie. Záujem o kávu bez kofeínu je najmä medzi mileniálmi, ktorí sú známi svojím hektickým životom a niekedy nie príliš zdravým životným štýlom.

Bezkofeínová káva s oxidom uhličitým sa tiež pravdepodobne rozšíri, pretože stále nie je taká bežná ako napríklad káva s cukrovou trstinou.

Zároveň však odstránenie kofeínu nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. A hoci sú tieto prírodné metódy šetrnejšie ako predchádzajúce chemické ,stále sa pri nichstrácajú niektoré prospešné látky, ktoré sa v káve môžu nachádzať. A tak hromadný prechod spotreby na kávu bez kofeínu nie je potrebný. V skutočnosti bezkofeínová káva neznamená zdravšia, ale jednoducho bezkofeínová. Ak teda nie ste tehotná, nedojčíte alebo nemáte iné zdravotné problémy či toleranciu na kofeín, pokojne si doprajte kávu bez kofeínu, ale v primeranom množstve.