Príprava kávy vo french presse

ČO JE FRENCH PRESS?

Je to čajník, ktorý ste už pravdepodobne niekde videli. Nie je to nič nové. French Press bol patentovaný ako nový vynález v 30. rokoch 20. storočia. Okremkávy je táto pomôcka ideálna na prípravu sypaného čaju a dokonca aj našľahanie mlieka na domáce cappuccino .

French Press má jednoduchý dizajn. Najčastejšie ide o sklenenú alebo nerezovú kanvicu, ktorá je vybavená piestom s kovovým filtrom. Piestumožňuje odtok kávovej usadeniny na dno kanvice. Pripraví nielen šálku horúcej kávy. French Press je skvelý aj vtedy, ak ste si zamilovali letný hit kaviarní - cold brew.

AKÁ JE KÁVA Z FRENCH PRESSU?

Je určený pre všetkých milovníkov kávy, ktorí si chcú dopriať dobrú kávu vo väčšom objeme. French press káva je jednou z alternatívnych metód prípravy kávy. Je tofiltrovaná káva , pretože kávová usadenina sa počas procesu prípravy filtruje a v šálke máte len čistú, lahodnú kávu.

Právečistota kávy nie je taká priezračná ako napríklad káva pripravená v kávovare Hario V60. Kovový filter na konci piestu, ktorý zabezpečuje práve oddelenie zrna od kávy, má vyššiu priepustnosť ako papierový filter v spomínanom dripperi. Preto má káva z french pressu určitú štruktúru, pretože cez kovový filter sa do kávy dostávajú malé, takmer prachové čiastočky kávy.

To môže vyhovovať kávičkárom, ktorí takúto štruktúru kávy vyhľadávajú. French Press sa môže páčiť tým z vás, ktorí sú zvyknutí na českú klasickú kávu nazývanú "turek". Práca s French Press je v podstate celkom jednoduchá, možno len o krok dlhšia ako pri príprave toho "turka". Káva z French Pressu je však (na rozdiel od "turka ")o veľký skok chutnejšia a najmä zdravšia!

Príprava kávy vo French Presse je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si pripraviť filtrovanú kávu doma alebo aj vonku.

PREČO NEPIŤ "TURKA" A NA PRÍPRAVU KÁVY POUŽÍVAŤ FRENCH PRESS

O mnohýchzdravotných výhodáchkávy sa okrem jej lákavej vône a najmä chuti dočítate v našichďalších článkoch. Napríklad o tom, ako pomáha regulovať nadmerne aktivovanú os HPA alebo ako predchádza rakovine. Jej pozitívne účinky sú zároveň podmienené správnymdávkovaním . To je individuálne podľa schopnosti každého človeka metabolizovať kofeín.

Ďalšou podmienkou zdravého pitia kávy je správna príprava, pri ktorej sa odporúča obmedziť čas extrakcie. Ak necháte kávovú usadeninu v horúcej vode príliš dlho - ako je to v prípade českého "turka" - extrahujete látky, ktoré ľudskému zdraviu veľmi neprospievajú, skôr naopak.

Ideálny čas extrakcie kávy pri použití French Press sú 4 minúty. Ak necháte kávu lúhovať dlhšie, káva bude horká a začnú sa do nej dostávať látky, ktoré nie sú zdravé, ako je to v prípade českej verzie kávy "turek". Po stlačení piestu, a tým oddelení kávovej usadeniny na dne French Press, okamžite prelejte kávu do šálok alebo inej nádoby. Tým sa ukončí extrakcia.

Na prípravu French Pressu potrebujete len kávu, mlynček, váhu a horúcu vodu.

FRENCH PRESS - PRÍPRAVA

Ako každý alternatívny spôsob prípravy kávy, aj French Press potrebuje určitý stupeňhrubosti. Pre French press je potrebné naozaj hrubé mletie, ako kryštálový cukor. Ak by boli kávové zrná namleté jemnejšie, káva by vo výsledku nebola dobrá - príliš extrahovaná a jemné mletie by spôsobilo problém s filtráciou.

Budete potrebovať:

Pokyny na prípravu kávy vo french presse

FRENCH PRESS: MNOŽSTVO KÁVY

V našom recepte vychádzame zo základného pomeru kávy a vody pre túto techniku na 1:16, t. j. 6g kávy na 100 ml vody. Tento recept môžete zachovať pri príprave väčšieho alebo menšieho french pressu. Ak pripravujete napríklad pollitrový French Press, použite 30 g kávy. Tento pomer však môžete upraviť podľa svojej chuti. Zdá sa vám káva slabá? Potrebujete ju silnejšiu? Pomer kávy a vody môžete upraviť napríklad na 1:14.

FRENCH PRESS: AKO DLHO SA MÁ KÁVA NAMÁČAŤ

Na prípravu kávy vo french presse je ideálny čas extrakcie do 5 minút. Tento čas však môžete upraviť podľa svojich chutí. V závislosti od vašej techniky varenia a hrubosti mletia, ktorú si zvolíte, môžete French Press extrahovať aj dlhšie. Napríklad podľa receptu známeho "kávového guru" Jamesa Hofmana.

Pripravuje ho z 30 gramov stredne hrubo mletej kávy a 500 gramov vody a čas extrakcie natiahol takmer na 10 minút. V polovici času porušil kávovú kôru na povrchu a nechal kávu prirodzene sadnúť na dno. Nakoniec nastavil kovový filter na piest french pressu len tesne na povrch kávy, ako sitko pri nalievaní hotovej kávy do šálky. Táto metóda nápadne pripomína techniku cuppingu .

AKÝ DRUH KÁVY DO FRENCH PRESSU?

French Press je jednou z metód prípravy filtrovanej kávy, preto bude vhodné použiť filtrovanú praženú kávu. Vo všeobecnosti platí, že dlhší čas zotrvania kávy vo vode, ktorý french press podporuje, vedie k vyššej extrakcii. Tmavšie pražená káva bude kvôli svojej schopnosti ľahšie sa extrahovať potrebovať kratší čas lúhovania ako svetlejšie pražená káva. Vyberte si tedakávu, ktorú máte radi pripraviť a podľa toho upravte recept na prípravu.

POSTUP PRÍPRAVY KÁVY VO FRENCH PRESSE

Mletú kávu nasypte na dno french pressu. Nezabudnite odmerať správne množstvo kávy a vody. Vovšeobecnosti platí, žena 1 liter vody sa spotrebujepribližne 60 g kávy. Správny pomer kávy a vody je jedným z kľúčov k dobrej a konzistentnej šálke. Na 300 ml french press používame 18 g nahrubo namletej kávy.

Najprv zalejte kávu len malým množstvom horúcej vody, ktorá má 92 - 96 °C. Množstvo vody, ktoré použijete naprvé zalievanie, by malo byť 2 až 3-krát väčšie ako množstvo kávy. V našom prípade teda na suchú kávu nalejeme54 g horúcej vody .

Vzniknutú kávovú "kašu" premiešajte. Káva začne kvasiť. Toto počiatočné zalievanie kávu nasiakne a pripraví ju na správnu extrakciu. Káva tak bude chutnejšia a výraznejšia. Nechajte kávu takto rozkvitnúť 30 sekúnd a potom pomaly krúživým pohybom prilievajte zvyšok kávy.

Nechajte lúhovať 3 až 4 minúty. Počas lúhovania kávu jemne premiešajte lyžičkou, aby ste podporili extrakciu. Po maximálne 4 minútach vložte piest a pomaly vytlačte kávu nadol. Hotovú kávuihneď nalejte do šálok. Aj keď nechcete vypiť všetku kávu hneď a chcete si ju uchovať na neskôr, určite je lepšie kávu preliať do inej nádoby. Napríklad do termosky.

NÁVOD NA FRENCH PRESS PRE EŠTE LEPŠIU KÁVU

Najskôr uvarte vodu v rýchlovarnej kanvici a nalejte ju do prázdneho french pressu. Tento krok zabezpečí, že sa French Press krásne predhreje a zostane teplý počas celého procesu varenia. Vďaka tomu sa do vašej šálky dostanú všetky chute kávy.

V priebehu mletia namelte svoju obľúbenú kávu. Kávu je vždy najlepšie namlieť tesne pred varením. Takto sa nestratia dôležité arómy a chute. Mletá káva stráca svoju arómu už po 15 minútach mletia.

Odporúčané produkty2