PuqPress je automatický tamper na kávu, ktorý jednoducho musíte mať

Čo je to PuqPress tamper?

Tematický názov PuqPress patrí automatickému tamperu na kávu. Ak pôjdeme etymologicky, máme Puq press alebo puq na základe anglického "puck" - česky puk a opäť anglického slova "press" alebo lis. Teda akýsi "puck press".

No hovoríme o kávových nástrojoch, takže hokejový puk necháme bokom, ale budeme hovoriť opukoch na kávu. Alebo skôr baristický názov pre stlačenú dávku mletej kávy v páke. Tá si často zachováva tvar stlačeného puku, keď sa po extrakcii vyklopí z portafiltra.

Ako funguje automatický tamper na kávu PuqPress

Nuž, toľko úvodné "small talk" a po ďme sa bližšie pozrieť natento skvelý nástroj na prípravu kávy. Na prvý pohľad vám PuqPress Q1 a najmäPuqPress Q2 môžu pripomínať malý mlynček bez násypky. Majú veľmi podobný dizajn pákovejrukoväte, na aký sme zvyknutí pri mlynčekoch na espresso.

Samozrejme, po vložení portafiltru PuqPress mletú kávu nevysype, ale pod danou - vami nastaviteľnou - záťažou sa na usadenú mletú kávu v košíku portafiltru použije kovový tamper. Silu automatického tampera možno pomerne jednoducho nastaviť na bočnej strane kávovaru. Chcete stlačiť kávu silou 15 kg alebo 20 kg? Žiadny problém , stačí nadispleji nastaviť požadované číslood 10 kg do 30 kg.

Trvá len chvíľu, kým PuqPress stlačí kávu v portafiltri týmto spôsobom. Navyše jetoto plnenie kávy presné a konzistentné. Chyby v rozložení mletej kávy v páke za vás PuqPress samozrejme nevyrieši. V každom prípade zatiaľ nie. Ak však máte kávu dobre zarovnanú, potom PuqPress funguje vždy perfektne.

Koniec koncov, automatizácia nemusí vždy znamenať, že stroje kradnú ľuďom prácu. Naopak, Puqpress v kaviarni je vítaným nástrojom, po ktorom túži každý barista s boľavým zápästím.

Potrebujete tamper s priemerom 58 mm, 58,3 mm alebo inou veľkosťou?

To, že na milimetroch záleží, rozhodne platí pre tamper na kávu. Asi nemusím ďalej vysvetľovať, čo sa stane, keď tamperujete malým tamperom. Namotávanie, kanalizácia a slabá extrakcia espressa. Pri veľkom tamperi je úplne jasné, že nič neuspěcháte.

Takže skôr ako si objednáte PuqPress, musíte vedieť, aký veľký priemer tampera potrebujete pre svoj kávovar. Buď zmerajte veľkosť koša, alebo vám pomôže táto tabuľka veľkostí tamperov pre najbežnejšie profesionálne kávovary:

Nuova Simonelli 58,0 mm
Victoria Arduino 58,0 mm
VST 58,3 mm
San Remo 58,0 mm
Astoria 58,0 mm
Kees van der Westen 58,3 mm
La Marzocco 58,3 mm
Cimbali 58,0 mm
Dalla Corte 54,3 mm
Faema 58,0 mm

Manuálny napeňovač kávy vs PuqPress

A teraz to najdôležitejšie: Prečo investovať do PuqPress, keď máte pri kávovare manuálny napeňovač kávy? Výrobcovia PuqPress vyzdvihujú najmä 4 hlavné výhody automatického tampera.

Určite s nimi súhlasím, že s PuqPressom v kaviarni získate nasledujúce výhody:

  • absolútne presne a rovnomerne stlačenú kávu v portafiltri,
  • presné utláčanie kávy , ktoréprispieva k dokonalej extrakcii alebo dokonalému espressu,
  • oveľa rýchlejšiu prípravu espressa v porovnaní s použitím ručného tampera,
  • spoľahlivý nástroj, ktorýšetrí zápästia baristov vo vašej kaviarni.

Keďže PuqPress je automatický stroj ,opakuje svoje činnosti s absolútnou presnosťou. Či už ráno, popoludní, v pondelok alebo cez víkend, budete môcť neustále využívať všetky jeho výhody. To znamená dôsledne pripravenú kávu pri každom espresse bez ohľadu na to, kto je práve na zmene za kávovarom.

Ako PuqPress urýchľuje prípravu espressa?

Rôzni baristi, rôzne štýly napenenia kávy

Keď už hovoríme o baristoch na rôznych zmenách, rád by som demonštroval túto problematiku rôznychspôsobovnapenenia kávy na príklade. Malá štúdia, ktorú vypracovali odborníci na kávu v spoločnosti Seven Miles. Vzali si PuqPress a dvoch skúsených baristov s ručným tamperom. Sledovali priemerné výsledky jednotlivých varení espressa v rámci dosiahnutého času extrakcie.

Z výsledkov tohto testu možno konštatovať, že jeden skúsený barista, ktorý má tampónovanie naozaj natrénované (dalo by sa povedať, že automatizované, však?), dokáže skvalitným manuálnym tamperom dosiahnuť dokonca o niečo konzistentnejšie výsledky extrakcie espressa ako PuqPress. Ale pokiaľ ide o konzistentnú extrakciu kávy v porovnaní s dvoma baristami, víťazí automatická tamper PuqPress.

Musím opäť zdôrazniť, že ide o dvoch baristov s bohatými skúsenosťami. Ak teda zamestnávate aj takzvaných junior baristov, brigádnikov bez potrebnej praxe ,PuqPress bude tou správnou cestou, ako ustáliť spôsob tamperovania kávy. Nielen naprieč zmenami, ale aj v rámci jedného dňa s jedným mladým baristom za kávovarom.

Graf konzistencie espressa v rámci doby extrakcie dvoch baristov s manuálnou tamperáciou kávy a automatickou tamperáciou PuqPress. Zdroj obrázku sevenmiles.com

Mal by som vymeniť klasický tamper za Puq Press?

Odseky vyššie opisujú vplyv automatického tampera na extrakciu kávy espresso. Zohľadnite však aj ďalšie prevádzkové výhody. PuqPress šetrí čas pri príprave kávy. Pri automatizovanom tampónovaní len vloží portafilter do kávovaru, zatiaľ čo pri tampónovaní kávy musí barista vykonať niekoľko pohybov:

  • otočiť sa bokom k pracovnej doske,
  • vložiť tampón priamo do portafiltra,
  • správnym úchopom rovnomerne stlačiť kávu požadovanou silou,
  • jemne vytiahnuť tamper, aby sa neopatrnou manipuláciou nezničilo lôžko kávy v páke.

PuqPress v kaviarni

Okrem úspory času šetrí aj miesto na pracovnej ploche. PuqPress Q1 a Q2 potrebujú určitý priestor na bare vedľa mlynčeka, ale tento priestor má podobnú veľkosť ako pôvodný priestor pre tampónovaciu podložku. Pritom sa PuqPress zvyčajne zarovnáva do jednej línie s brúskou a pôvodne obsadená predná časť lišty zostáva voľná.

Ak však máte na lište jeden z vybraných mlynčekov, pre ktoré výrobcovia navrhli kompatibilné automatické tampónové podložky ako základňu mlynčeka, máte vyhraté. Predovšetkým ide o mlynčeky Mythos 1 a 2. Ak vlastníte niektorý z mlynčekov Mahlkönig, konkrétne K30, E65S a E80 alebo Fiorenzato F64 či F83, vyrábajú pre ne aj špeciálny PuqPress. Takýto PuqPress vám poskytne väčšiu pracovnú plochu okolo kávovaru.

Ako používať tamper na kávu zdravo?

Práca baristu, ako každá činnosť v živote človeka, môže viesť kpoškodeniu zdravia. Je to najmä prinevhodnompoužívaní pracovných nástrojov, t. j. baristických pomôcok, ako je napríklad tamper na kávu. Jednou z hlavných zásad správneho používania tampera je správna poloha a uchopenie tampera na kávu. Táto zásada vedie k dobrému výsledku pri mlátení kávy a zároveň zohľadňujezdravie ruky baristu.

Najmä udržiavanie zápästia kolmo na dosku stola pri ohnutí ruky v lakti pomôže odľahčiť zápästie pri mlátení kávy. Zlé baristické návyky sa zvyčajne ťažko osvojujú. Ak používate tamper a vaša ruka vyvíjajúca tlak na kávu je ohnutá v zápästí, namáhate si zápästie. Koledujete si nielen o nerovnomerné utláčanie, ale najmä o bolesti zápästia alebo problémy, ako je napríklad syndróm karpálneho tunela. No PuqPress odstraňuje všetky nepríjemnosti spojené s namáhaním ruky pri tlačení na tamper.

Odporúčané produkty12