Rastlinné "mlieko" v letných kávových nápojoch

Rastlinné mlieka sú v posledných rokoch čoraz populárnejšie, preto som pripravila 4 recepty na letné kávové nápoje s alternatívnymi mliekami, ktoré potešia nielen vegánov.


Výhody rastlinných nápojov v letných kávových nápojoch

Rastlinné mlieka sú skvelou alternatívou tradičného kravského mlieka , ktoré nahrádza čoraz viac ľudí, a niet sa čomu čudovať. Nielenže sú vhodné pre vegánov a ľudí s intoleranciou laktózy, ale ponúkajú aj nové a zaujímavé chute, ktoré dodajú vašej káve určitú nezvyčajnosť a klasickému cappuccinu dodajú úplne nový nádych.

Na trhu je už veľké množstvorastlinných mliek, ako napríklad mandľové, sójové, ovsené, kokosové a ryžové. Existujú aj mlieka vyrobené napríklad z konope alebo hrachu. Keďže existuje veľa druhov, majú aj veľa chutí a textúr, vďaka čomu sú kávové nápoje jedinečné.

Niektoré mlieka, napríklad mandľové alebo sójové, majú v porovnaní s plnotučným kravským mliekom nižší obsah nasýtených tukov a neobsahujú ani cholesterol, takže sú vo všeobecnosti zdravšie a pre organizmus ľahšie stráviteľné. To je veľká výhoda najmä v letných mesiacoch, keď sa odporúča konzumovať ľahšiu stravu, ktorá menej zaťažuje organizmus.

Rastlinné mlieka sú k dispozícii aj bez pridaného cukru, čo umožňuje ovplyvniť sladkosť kávových nápojov podľa preferencií každého kávičkára.

Keďže rastlinné nápoje sú už rozšírené a ľahko dostupné v každom supermarkete,takmer každá kaviareň ich zaradila do svojej ponuky a v súčasnosti ich mnohé z nich ponúkajú dokonca bez príplatku.

Výhod je naozaj veľa, preto vám ukážeme niekoľko receptov, ktoré si určite zamilujete a v lete budú pre vás jasnou voľbou.

Flat white s medom a mandľovým mliekom

Ak ste ešte nikdy neskúsili kávu s medom, teraz je ideálny čas vyskúšať tento rastlinný flat white. Vkombinácii smandľovým mliekom funguje med dokonale. Poďme si teda ukázať recept.

Na prípravu budete potrebovať:

 • espresso
 • mandľové mlieko
 • med (ak ste vegán, použite javorový sirup)
 • vanilkový extrakt

Medový sirup je prvá vec, ktorú si musíte pripraviť, pretože ak použijete obyčajný med, v ľadovom nápoji vám zamrzne a jednoducho spadne na dno. Príprava je jednoduchá. Do malého hrnca s vodou pridajte med a vanilkový extrakt a zahrievajte na miernom ohni, kým sa med nerozpustí. Odstavte z ohňa, nechajte vychladnúť a uložte do uzatvárateľnej nádoby.

Teraz môžete začať pripravovať samotný nápoj. Najprv si pripravte dvojité espresso. Potom zašľahajte mandľové mlieko. Dávajte však pozor, aby ste ho nenechali príliš speniť a zahriať. Naplňte pohár ľadom, na espresso pridajte medový sirup a nakoniec pridajte napenené mandľové mlieko. Ak chcete, môžete kávu doplniť medom.

Flat white s medom a mandľovým mliekom. Zdroj: Mlieko a med.

Espresso s ryžovým mliekom a škoricou

Tento recept je jednoduchý, ale veľmi chutný. Je to akási jednoduchšia verzia klasického Horchata latte, ktoré je obľúbené najmä v Latinskej Amerike. Pri tomto recepte si však nemusíte pripravovať vlastnú Horchatu, stačí ju vymeniť za ryžové mlieko, ktoré funguje rovnako dobre.

Na recept budete potrebovať:

 • espresso
 • ryžové mlieko
 • škoricu

Najprv si v kávovare pripravte espresso. Potom si pripravte ryžové mlieko, pridajte štipku škorice a na tryske ho trochu napenite, aby sa škorica spojila s mliekom. Potom nalejte našľahané mlieko do väčšieho pohára s ľadom a pridajte espresso. Nakoniec môžete na vrch posypať trochu škorice a podávať.

Espresso s ryžovým mliekom a škoricou. Prameň: Kávové zrnko s kávou a šľahačkou.

Kokosové frappuccino

Frappuccino je populárny nápoj najmä vďaka reťazcom Starbucks, ktoré ho veľmi veľmi spopularizovali vďaka mnohým príchutiam, ktoré u nich môžete nájsť. Môžete si ho však pripraviť aj v pohodlí domova. Nie je to zložité, stačí mať po ruke mixér a môžete si vytvoriť lahodné frappuccino s akoukoľvek príchuťou.

Na prípravu kokosového frappuccina budete potrebovať:

 • ¼ šálky strúhaného kokosu
 • ½ šálky studenej kávy (odporúčam cold brew)
 • ½ šálky kokosového mlieka
 • ½ šálky čokoládového sirupu
 • ľad
 • šľahačka

Najskôr si na panvici opražte strúhaný kokos. Zhruba 3 - 4 minúty, aby bol pekne zlatistý a nechajte ho vychladnúť. Potom si pripravte mixér a dajte doň kokosové mlieko, kávu, strúhaný kokos, čokoládový sirup a ľad a všetko dôkladne rozmixujte. Nalejte frappuccino do vysokého pohára a ozdobte šľahačkou a strúhaným kokosom.

Espresso s vanilkou a ovseným mliekom

Ďalším receptom je pretrepané espresso s vanilkovou príchuťou a ovseným mliekom, ktoré je veľmi osviežujúcim a chutným nápojom počas horúcich letných dní. A vďaka tomuto receptu si ho môžete vychutnať aj doma.

Na prípravu budete potrebovať:

 • espresso alebo filtrovanú kávu
 • ovsené mlieko
 • ľad
 • vanilkový extrakt alebo vanilkový sirup
 • šejker

Najskôr si pripravte espresso alebo filtrovanú kávu, podľa toho, čomu dávate prednosť. Do šejkra dajte ľad, pridajte šálku kávy a vanilkový extrakt a dobre pretrepte. Potom nalejte do pohára s ľadom a dolejte ovseným mliekom.

Espresso s vanilkou a ovseným mliekom. Zdroj.

Odporúčané produkty5