Rozpoznávanie chutí kávy pri domácom ochutnávaní

Ako rozpoznať chute kávy ako profesionál

Naučiť sa vnímať chute kávy znamená piť kávu rôznych odrôd a krajín pôvodu. Škála kávových chutí je skutočne rozmanitá a bola by škoda ochudobniť sa o tieto zážitky. Neviete, ako si vybrať kávy v zaujímavých kombináciách?

Pri našich kávach poznáme prakticky každé zrnko, takže výber môžete nechať na nás. A ak sa chcete pri ochutnávke cítiť naozaj profesionálne, vybavíme vás všetkým, čo na cupping potrebujete.

Test trojuholníka chutí kávy

Na súťažiach cuppingu kávoví profesionáli podstupujú takzvaný "test trojuholníka". Úlohou súťaže je čo najrýchlejšie ochutnať súbor ôsmich staníc s tromi šálkami kávy na každej stanici. Pritom zisťujú chuťové rozdiely každej trojice káv, aby určili, ktorá z troch šálok obsahuje inú kávu (dve obsahujú rovnakú vzorku kávy).

Podobný test si môžete vyskúšať aj vy. Kávy pripravte pomocou jednej zalternatívnych metód prípravy kávy, napríklad pomocou obľúbeného french pressu.

Ochutnávanie kávy ako spôsob spoznávania rozdielov v chuti

Prevýraznejšie chuťové tóny zamiešané v šálke si vezmite na pomoc kávové sirupy a jedného pomocníka. Požiadajte priateľa, aby vám ochutil vzorku kávy sirupom. Potom bude na vás, aby ste ochutenú kávu rozpoznali a identifikovali použitú príchuť.

Toto cvičenie vás prevedie najmä sladkými, ovocnými alebo orechovými príchuťami v káve. Ako však rozpoznáte rôzne druhy kyslosti alebo kyslosti, ktoré sú pre kávu také prirodzené? Môžete to urobiť aj vy. Nepoužijete sirupy, ale kvapku potravinovej kyseliny a 5 šálok vody.

Do jednej šálky pridajte 0,2 g kyseliny jablčnej, do ďalšej 0,2 g kyseliny vínnej, v tretej šálke by malo byť 0,2 g kyseliny fosforečnej podľanávodu Régine Guion-Firminovej (školiteľky senzoriky), predposlednú šálku obohaťte 0,2 g kyseliny mliečnej a jednu šálku nechajte ako referenčnú vzorku bez kyslosti. Ochutnajte naslepo a pokúste sa správne určiť kyslosť.

A prečo je testovanie chuti dôležité pre degustáciu kávy?

Špecifický opis chutí pôsobí ako referenčný faktor. V podstate ide o "kalibráciu jazyka". Namiesto hodnotenia "káva mi chutí" budete môcť presne povedať, že má príjemnú čokoládovú chuť. Na spoločnosť zapôsobíte ako znalec kávy a pri objednávaní kávy budete vedieť, čo vám chutí a čo nie.

Keď už dokážete nájsť rozdiely v chuti, pustite sa do presného opisu chutí. Tu vám pomôže kruh chutí kávy. Pri jeho používaní postupujte od stredu smerom von. Určite smer, ktorým sa chute uberajú: kyslosť, sladkosť,... Potom pracujte mimo kruhu a pokúste sa definovať vnímanú sladkosť.

Tipy a triky na ochutnávanie

Pri ochutnávaní veľkého množstva kávy, napríklad na verejnom cuppingu, sa vám nemusí páčiť množstvo kofeínu, ktoré s kávou prijímate do tela. Úplne bežnou technikou je vypľuť vzorku kávy po tom, čo ste si ju vypili a prevrátili v ústach. Spoznáte tak chute a vyhnete sa "kofeínovaniu". A ak potrebujete takzvaný čistič chuťových buniek, odporúčam kúsok chleba, mlieko, vodu alebo sódu, prípadne uhorku.

Odporúčané produkty12