Ručný mlynček Hario Mini Mill Slim [recenzia]

Mini mlynček od spoločnosti Haria je jedným z mála úplne "základných" kávových nástrojov, s ktorými začínal nejeden barista. Po roku 2011 sa tento základný model rýchlo rozšíril nielen do domácností, ale aj do batohov a cestovných batožín milovníkov kávy po celom svete.

Ako vyzerá Mini Mill Slim dnes? Stále si drží svoje miesto medzi cenovo najdostupnejšími mlynčekmi s keramickými mlecímikameňmi vo vnútri. Vzhľadom na jeho obľúbenosť mu v spoločnosti Hari venovali malú pozornosť, aby ho do sveta vyslali vovylepšenej verzii Mini Mill Slim+.

VYLEPŠENÁ VERZIA MINI MILL SLIM+

"Pluskový" Mini Mill dostal od výrobcov miernu kozmetickú úpravu v podobe celočierneho elegantného vzhľadu. Druhá a zásadnejšia zmena sa týka rukoväte mlynčeka. Tá je teraz robustnejšia pre šetrnejšie mletie a lepšie zapadne na miesto bez toho, aby pri mletí vyskočila. Čo mohlo niektorým vadiť pri prvej verzii mlynčeka Hario Mini Mill Slim.

Tvar, veľkosť a mlecie ústrojenstvo si zachovávajú mlynček, ako ho poznáme. Iste, jednoduché spracovanie mlynčeka mohlo byť namiesto toho prepracovanejšie, čím by sa predišlo nerovnomernostiam v hrubosti mletia. Tie sa môžu prejaviť najmä pri hrubom mletí, napríklad na French Press. To by však znamenalo aj zvýšenie výrobných nákladov a následne aj ceny mlynčeka.

Aj po spomínanej drobnej inovácii si Hario Mini Mill Slim+ stále drží prvenstvo ako najlacnejší ručný mlynček. Teda, to je to, čo je. Je to jednoducho cenovo dostupný mlynček, ktorý poskytuje kvalitné mletie na správnu prípravu kávy.

VLASTNOSTI MLYNČEKA MINI MILL SLIM

Nielenže melie kávu doma, ale je aj veľmi praktickým spoločníkom na cesty. Je to najmä vďaka jeho veľkosti, hmotnosti a jednoducho celkovému dizajnu. Mlynček je vyrobený prevažne z plastu. Preto je ľahký, takže vás nebude v batožine zaťažovať. Ako už názov napovedá , ide omalý a štíhly mlynček. Je približne 18 cm vysoký a v priemere 7 cm široký. V strede tela sa zužuje,takže dobre padne do menšej dlane.

Keramické mlecie kamene vo vnútri sa dajú ľahko rozobrať pri čistení mlynčeka. Ich nastavenie na úpravu hrubosti sa v prípade ručných mlynčekov vykonáva klasickým spôsobom, t. j. otáčaním gombíka na nastaveniehrubosti mletia, ktorý sa nachádza v spodnej časti mlecej jednotky.

Výška 18 cm
šírka 7 cm
kapacita 25 g zrnkovej kávy
mlecie kamene kónický keramický, 38 mm
materiál plast, keramika, oceľ

OSOBNÝ MLYNČEK NA MNOHO ROKOV

Čo viac povedať o mlynčeku Mini Mill Slim? Je to jeden z mojich prvých mlynčekov. Pomlel mi už veľa zrnkovej praženej kávy a verím, že ešte veľa pomelie. Nielenže si ho beriem na výlet do Beskýd, ale môžem potvrdiť, že je to naozaj veľký cestovateľ. Kávu som si s ním užila na pláži v slnečnom Grécku aj na ľadovom Islande.

Najviac mi vyhovuje príprava kávy v Moka kanvici, Aeropress a V60. Všetky cesty prežil bez ujmy a na zem spadol až doma, keď som ho vybaľovala. Napriek tomu všetkému melie ďalej, akoby sa nič nestalo. Spodná časť mlynčeka, nádoba na mletú kávu, sa síce rozbila, ale vďaka dômyselnej dvojstennej konštrukcii praskla len vonkajšia strana. Spravilo to pár kvapiek lepidla a napriek tomu mlynček nestratil nič na funkčnosti. Môžem ho teda opäť vziať na ďalšie dobrodružstvo a cestu za kávou.

Odporúčané produkty6