Ručný mlynček Hario Skerton Plus [recenzia]

Základom správnej prípravy dokonalej šálky kávy je mletie. To znamená zaobstarať si dobrý mlynček na kávu, ktorý využíva technológiu mlecích kameňov. Jednoducho preto, že kamene melú kávu na rovnomernú veľkosť. Kontrola nad štruktúrou mletia je nevyhnutná, aby ste mohli pokračovať v príprave kávy.

SPRÁVNY DOMÁCI MLYNČEK A PREČO BY STE HO MALI MAŤ

Medzi najlacnejšími mlynčekmi na kávu, ktoré nájdete aj v každom supermarkete, sa zvyčajne používa mletie pomocou nožov. Tie rozsekávajú kávu na kúsky. V tomto prípade si však jednoducho nemôžete byť istí, aké veľké kúsky budú. Hromada nasekaných zŕn, v ktorých sa nachádzajú väčšie a menšie kúsky kávy, je len ťažko použiteľným základom pre správnu prípravu kávy. Aby bola príprava správna a kontrolovateľná, musíte mať dôveru nad týmto základom, mletou kávou.

Ešte stále si myslíte, že existuje aj iný spôsob, ako získať dobre zomletú kávu, ako je kúpa vlastného mlynčeka? Iste, môžete zájsť do miestnej kaviarne a požiadať baristu, aby vám namlel kávu na profesionálnom mlynčeku. Budete mať istotu, že získate kvalitnú mletú kávu na prípravu. Ale do 15 minút od mletia sa chuť a vôňa mletej kávy vytratí. Ak si chcete kávu naozaj vychutnať, nemeľte ju vopred.

HARIO MLYNČEKY AKO ZÁKLADNÉ VYBAVENIE PRE KÁVIČKÁROV

Z toho vyplýva, že naprípravu dokonalej šálky kávy musíte mať po ruke mlynček a po druhé by to mal byť mlynček s kvalitnými mlecími kameňmi. Na trhu je dnes množstvo takýchto mlynčekov. Medzi cenovo najdostupnejšie patria ručné mlynčeky na kávu značky Hario. Najlacnejší cestovný mlynček sme naposledy opísali v našejrecenzii mlynčeka Hario Mini Mill Slim. Najlacnejší domáci mlynček na kávu od rovnakého výrobcu je Hario Skerton Plus.

Medzi kávičkármi dnes už takmer ikonický mlynček Skerton bol vylepšený o verzie Plus a Pro. O mlynčeku Hario Skerton Pro si môžete prečítať v našom nedávnom článku. My sa teraz zameriame na verziu Skerton Plus.

HARIO SKERTON VERZIA PLUS

Mlynček je na prvý pohľad sympaticky bacuľatý. Vstrede sa zužuje pre lepšiu ergonómiu uchopenia. Pracuje sa s ním úplne jednoducho. Do vrchnej plastovej násypky vložíte množstvo kávy upraženej na prípravu. Zásobník je uzatvorený flexibilným, presne priliehajúcim viečkom. A potom na chvíľu pootočíte oceľovou rukoväťou a mletá káva padá do spodnej sklenenej nádoby. Do nej sa zmestí až100 gramov kávy a výsledok mletej kávy - jej hrubosť alebo jemnosť.

Výška 20 cm
šírka 10 cm
kapacita 50 g zrnkovej kávy
mlecie kamene kónický keramický, 38 mm
materiál plast, sklo, keramika, oceľ

Spodná časť sklenenej časti mlynčeka má gumovú protišmykovú podložku, ktorá zabraňuje kĺzaniu mlynčeka po stole pri mletí. Dôležité mlecie kamene sú vložené vo vnútri mlynčeka .Sú vyrobené z keramiky, ktorá si zachováva svoju ostrosť počas dlhého používania. Tieto kamene kónické. Posunutím kameňov bližšie alebo ďalej od seba sa priestor medzi nimi zmenší alebo zväčší. Tým sa mení aj výsledok mletia kávy - jej hrubosť alebo jemnosť.

ZMENA POLOHY MLECÍCH KAMEŇOV V PRÍSTROJI SKERTON PLUS

Možnosť meniť polohu kameňov je nevyhnutná na úpravu mletia, či už na alternatívnyspôsob prípravy kávy, alebo na úpravu receptúry použitej metódy. Pri mlynčeku Skerton Plus sa zmena hrubosti mletia vykonáva v niekoľkých krokoch. Odskrutkovaním hornej skrutky na hriadeli mlynčeka uvoľníte rukoväť, ktorú odoberiete. Rovnakým spôsobom odstránite malú kovovú súčiastku, ktorá je hneď pod kľukou a drží polohu nastavenia mlynčeka.

Teraz ste sa dostali ku kovovému kotúču. Jeho otáčaním sa mení nastavenie brúsnych kameňov, a teda aj to, ako hrubo bude brúska brúsiť. Keď máte vhodnú polohu kameňov, nasaďte späť kovový komponent, ktorý drží nastavenie, aj kľuku a utiahnite hornú skrutku.

MODERNIZÁCIA BRÚSKY SKERTON+

Keďže ide o vylepšenú verziu pôvodného mlynčeka Skerton, má mlynček Skerton Plus niečo navyše. Od prvého vydania mlynčeka Skerton sa vyskytli negatívne pripomienky zákazníkov k nerovnomernosti mletia, najmä pri nastavení veľkej hrubosti. To preto, že keď boli mlecie kamene rozmiestnené ďalej od seba, mlynček si s tým nevedel dobre poradiť. Preto bol model Skerton Plus vylepšený a obsahuje špeciálnu stabilizačnú podložku.

PREČO KÚPIŤ BRÚSKU SKERTON PLUS

Ručný mlynček Hario Skerton Plus môžete získať za menej ako tisícku. Je to mlynček pre vašu každodennú šálku kávy. Jeho objem sa vám bude hodiť aj vtedy, keď k vám na kávu príde návšteva. Poradí si s mletím rôznej jemnosti a hrubosti, hoci si je istejší pri strednom a jemnejšom mletí.

Preto ho najlepšie využijete na prípravu prekapávanej kávy, napríklad s kávovarom Hario V60. Dobre funguje aj s kávovarmiAeropress a Chemex. Je tiež skvelý na prípravu kávy v kanvici Moka.

Odporúčané produkty6