Spotreba kávy v Českej republike a vo svete v roku

Spotreba kávy v roku 2022

Každý z nás si rád vychutná šálku kávy hneď po prebudení, vystojí si rad v obľúbenej kaviarni na cappuccino alebo si dopraje espresso , aby načerpal energiu.

Preto nie je divu, že káva jedo roku 2022druhou najviac dovážanou komoditou na svete . A ročne sa jej vyrobíviac ako deväť miliárd kilogramov. Na prvom mieste je len ropa.

Desať krajín s najväčšou spotrebou kávy v roku 2022

Ak vypijete aspoň 4šálky denne, gratulujeme! Dosiahli ste priemerný počet šálok kávy, ktoré sa ročne vypijú v krajine s najväčším dopytom po káve.

Ktorá krajina sa umiestnila na vrchole nášho rebríčka spotreby kávy?
Je to krajina charakteristická svojou modrobielou farbou s množstvom jazier, medveďov a sobov a teplotami pod nulou.

Áno, je to tak. Nie je to žiadna iná krajina ako Fínsko.

Ak vás tento fakt prekvapil, čítajte ďalej a dozviete sa, kto obsadil ďalšie priečky v našom rebríčku kávy.

1. Fínsko

S 4šálkami kávy na osobu denne a 26 kilogramami kávy ročne patrí Fínsko medzi najväčších konzumentov kávy na svete. Tieto údaje sú však len priemerom.

Priemerný konzument kávy vo Fínsku vypije osem až deväť šálok denne. A najoddanejší kávičkári vypijú až 30 šálok denne. Vo Fínsku je káva súčasťou kultúry. Fíni majú povinné prestávky na kávu aspoň dvakrát denne.

Predpokladá sa, že dôvodom, prečo je tu káva taká obľúbená, sú mrazivé teploty, ktoré môžu dosiahnuť až 40 stupňov pod nulou, takže horúci nápoj je nevyhnutnosťou.

2. Nórsko

Druhé miesto obsadilo Nórsko. V Nórsku sa denne vypijú vpriemere 3 šálky na osobu . Niektorí obyvatelia a kávičkári však vypijú 5 až 6 šálok kávy. Podobne ako v prípade Fínska je to spôsobené nízkymi teplotami.

3. Dánsko

V Dánsku sa vypijú v priemere 2šálky kávy na osobu a deň. V posledných rokoch prešlo Dánsko vo svete kávy viacerými zmenami. V súčasnosti sú populárne malé pražiarne s výberom kávy.

4. Island

Na štvrtom mieste je Island. Aj tu je káva súčasťou kultúry, ktorú milujú a pestujú už desaťročia. Keďže v krajine prakticky neexistujú veľké reťazce, všetky islandské kaviarne sú nezávislé a sa môžu pochváliť jednou z najlepších káv na svete.

5. Holandsko

Zostávame pri ďalšej krajine s chladným podnebím. Holandsko so svojimi 1,9 šálky na osobu denne sa umiestnilo na 5. mieste. Holandsko má ku káve blízko už od dávnych čias. V skutočnosti boli holandskí objavitelia jednýmiz prvých cestovateľov, ktorí priniesli kávovníky z Blízkeho východu do krajín, ako je Indonézia.

6. Švédsko

Poslednú zo škandinávskych krajín nemožno vynechať. Švéd vypijeročne v priemere18 kilogramov kávy alebo"fika", ako sa káva vo švédčine nazýva. "Fika" sa vzťahuje nielen na kávu, ale aj na dezert alebo rozhovor.

7. Švajčiarsko

Švajčiarsko nie je len krajinou, ktorá konzumuje veľké množstvo kávy, ale aj miestom, kde sa vyvíjajú nové spôsoby jej prípravy a konzumácie. Jedným z nápojov je luzernské kafi, ktoré je kombináciou červeného vína a sladenej slabej kávy.

8. Belgicko

V Belgicku sa spotreba kávy dostáva na inú úroveň. Podobne ako Švajčiari vytvorili svojecharakteristické špeciálne nápoje. Napríklad Brûlot, nápoj na báze espressa s cukrom, škoricou, klinčekmi, citrónovou kôrou a teplým koňakom, ktorý sa pred podávaním zapáli, aby získal opečený, teplý záver.

9. Luxembursko

Napriek tomu, že jejednou z najmenších krajín na svete, Luxembursko sa dostalo medzi najväčších konzumentov kávy. Krajina sa môže pochváliť tisíckami kaviarní, od elegantných domov s bielymi obrusmi až po malé kaviarničky, a každý obyvateľ vypije približne 14 kilogramov kávy ročne.

10. Kanada

Aby to nebolo len o Európe, svoje miesto v rebríčku si vyslúžila aj Kanada, jediná krajina v prvej desiatke, ktorá sa nenachádza v Európe. S priemernou spotrebou kávy 14 kilogramov ročne sa káva považuje za najkonzumovanejší nápoj v krajine.