Fika - sladká švédska prestávka na kávu

Trikrát denne šálka kávy, občerstvenie, rozhovor a relaxácia. Viete, aká je to tradícia? Fika - je to švédsky pojem kávovej pohody počas dňa.

Príďte a ochutnajte severskú kultúru.


Najsilnejšia káva na svete a škoricový slimák. To je Fika

Začnime niekoľkými štatistickými údajmi o káve a Švédsku. V tejto severskej krajine milovníkov kávy bolaich spotreba za rok 2022 viac ako 8 kg kávy na každého Švéda. S týmto rekordom sa umiestnili na 6. mieste na svete v spotrebe tohto nápoja.

Táto škandinávska krajina je známa tak frekvenciou pitia kávy, v priemere 3,2 šálky denne, ako aj silou kávy. Podľa Matthiasa Kamanna, autora knihy "Ako byť Švédom", je bežná šálka švédskej kávy na stupnici sily niekde medzi espressom a dechtom. Šálka kávy však nikdy nie je sprevádzaná sladkým pečivom, ako sú napríklad typické škoricové slimáky nazývané "kanelbulle".

Lahodné cappuccino a škoricový slimák. To je Fika. Zdroj: unsplash.com

Fika "prestávka na kávu" vo švédskom štýleDlháhistória švédskej prestávky na kávu sa začína v 19. storočí.Vtedy názov fika vznikol z "kaffi", vtedajšieho názvu pre kávu. Vplyvom takzvaného "back-street" slangu sa prvá a druhá slabika pomiešali a jedno "ef" úplne vypadlo, čím vznikla dnešná fika.domáce fika večierky sa stali nezameniteľnou súčasťou každodenného života, na ktorých mohli gazdinky predviesť návštevníkom svoje kuchárske umenie. Takto sa ku káve podával výber dezertov. Trend sladkého pečiva posilnila aj vlna pekární, ktoré otvárali prisťahovalci zo Švajčiarska.fika sa zdomácnostípresunula doverejných priestorov a na pracoviská v ďalšomobdobí. Nie je ničím výnimočným, ak si zamestnanec počas dňa dopraje niekoľko prestávok na kávu a malé občerstvenie. Ak si myslíte, že prestávka na kávu vás v práci brzdí, je to práve naopak. Ukazuje sa, že pravidelné prestávky v práci a navyše posilňujúca šálka lahodnej kávy zvyšujú produktivitu a kreatívne myslenie.

Čo majú spoločné fika a lagom K slovufika pridám ďalšie švédske slovo - lagom. Je to myšlienka, spôsob života. Lagom vychádza z konceptu švédskeho minimalizmu a hľadania radosti v tom, čo už máme. Je toumenie vyváženého života.rovnováhu treba hľadať aj v hospodárení s vlastnou energiou. Preto je každý deň pravého Švéda popretkávaný chvíľami pokoja pri káve a niečom sladkom, najlepšie s priateľmi alebo rodinou. Šálka kávy (večer možno čaju) je chvíľkou relaxu a kávasa vychutnáva do posledného dúšku.

Doprajte si švédsku fiku aj vy!

Na prípravu fiky nepotrebujete veľa. Ide len o to, aby ste sa správne naladili, a to za vás pravdepodobne urobí vôňa čerstvo namletej kávy. Švédi zvyčajne uprednostňujú prekapávanú kávu, ale ráno si fiku vychutnávajú s kapučínom.

Predplatné na kávu urobí vašu fiku ešte uvoľnenejšou

Zažite fiku bez toho, aby ste si museli kupovať letenky do Švédska! Vychutnajte si prestávky na kávu doma. Staňte sa predplatiteľom kávy. Už sa nemusíte starať o dopĺňanie kávy. Bude vám pravidelne prichádzať. Priamo z pražiarne a pohodlne s dopravou zadarmo.

Odporúčané produkty5