Moccamaster vs. Wilfa. Ktorý z nich je lepší kávovar?

TECHNIVORM VS. WILFA - KTO STOJÍ ZA KVAPKADLAMI

Najskôr vám predstavíme Moccamaster KBG Select, výrobok holandskej spoločnosti Technivorm, ktorá vyrába Moccamastery, odkvapkávače kávy, už od roku 1969. Na trhu je niekoľko modelov. Tentoraz sa zameriame na KBG Select, ktorý bol uvedený na trh v roku 2019.

WILFA WSPL-3B je produkt nórskej značky Wilfa, ktorá bola založená v roku 1948 a môžete ju poznať predovšetkým ako výrobcu elektrických mlynčekov. Tento kávovar na prekapávanú kávu bol navrhnutý v spolupráci s Timom Wendelboe, známym nórskym pražiarom a baristom.

Na porovnanie týchto domácich kávovarov dripperov som vybral relatívne oblasti, ktoré sú dôležité pri kúpe akéhokoľvek kávovaru, a tak sa dá najlepšie rozhodnúť, ktorý dripper je lepší.

AKÝMI VLASTNOSŤAMI PERKOLÁTOR NA KÁVU MOCCAMASTER VYNIKÁ

Najväčším plusom, ktorý moccamaster získal oproti svojmu predchodcovi Moccamaster KBG 741, je ovládacie tlačidlo, vďaka ktorému si môžete ľahko nastaviť čas sparovania plného alebo polovičného množstva kávy a reguluje sa ním aj prietok vody. Ten sa pri varení polovičného množstva spomalí, takže dosiahnete správnu extrakciu kávy a vychutnáte si lahodnú šálku filtrovanej kávy.

Tú si v kávovare Moccamaster pripravíte za 5 minút, teda nie jednu, ale 6 alebo 10 šálok, pričom celkovo pripravíte až 1,25 litra kávy. Ak neplánujete piť kávu čerstvú, nahrievacia platnička, ktorá udržiava teplotu kávy približne 80 °C po dobu 40 minút od jej uvarenia, sa postará o to, aby nevychladla. Potom sa sama vypne.

Na rozdiel od svojho staršieho brata sa model Select môže pochváliť aj deviatimi otvormi na konci ramena, z ktorých vyteká voda. Viac otvorov zabezpečuje lepšiu distribúciu vody, čím sa dosiahne lepší výsledný nápoj. Na varenie budete potrebovať ajpapierové filtre , spoločnosť Technivorm vyrába pre Moccamaster vlastné.

Netreba zabúdať ani na jeho jednoduché ovládanie, keďže na vám stačiadve tlačidlá . Prvé slúži na nastavenie už spomínaného objemu, teda či bude plný alebo polovičný, a druhé na zapnutie a vypnutie prístroja. Pretomôže stránku obsluhovať ktokoľvek.

TOP funkcie zariadenia Moccamaster:

+ nastavenie množstva uvarenej kávy na polovicu
+ udržiavanie horúcej kávy až 40 minút
+ ovládanie 2 tlačidlami
+ až 1,25 l kávy za 5 minút
+ rameno s 9 otvormi na lepšiu extrakciu kávy

Novinka v podobe deviatich otvorov na lepšiu extrakciu kávy na konci hlavy vás určite poteší, najmä keď si vychutnáte výslednú šálku kávy. Zdroj: technivorm.com

ČÍM VÁS ZAUJME KÁVOVAR NA PREKAPÁVANÚ KÁVU WILFA

Aj v prípade kávovaru Wilfa nájdete funkciu udržiavania teploty, ktorá udrží vašu kávu horúcu aj 40 minút po uvarení. Vďaka funkcii Flow Control ju však možno ani nebudete potrebovať. S ňou si nastavíte prietok vody a je len na vás, ako, ako dlho a koľko kávy sa bude extrahovať. Môžete tak pripraviť 1alebo až 10 šálok kávy, teda tiež až 1,25 litra kávy ako v kávovare Moccamaster. Čas extrakcie je tiež približne rovnaký a predstavuje 4-6 minút.

Zásobník na vodu kávovaru Wilfy je odnímateľný, takže je jednoduchšie ho naplniť. Na druhej strane čerpadlo zabezpečuje, aby v zásobníku po každej príprave kávy nezostala žiadna voda, takže vždy použijete čerstvú vodu. Okrem toho vám funkcia merania na zásobníku pomôže určiť, koľko vody je potrebné na aké množstvo kávy.

Na prípravu filtrovanej kávy s kávovarom Wilfy budete potrebovať aj papierové filtre. Môžete použiť rovnaké ako v prípade kávovaru Moccamaster, pretože sú kompatibilné.

TOP vlastnosti kávovaru Wilfy:

+ udržiava teplotu kávy až 40 minút po jej uvarení
+ funkcia Flow Control na nastavenie množstva uvarenej kávy
+ uvarí až 1,25 l kávy za 4 - 6 minút
+ čerpadlo pre vždy čerstvú vodu
+ funkcia merania na použitie správneho množstva vody a kávy

DOBRÁ KÁVA Z DIZAJNOVÉHO PREKAPÁVACIEHO KÁVOVARU

Okrem kvality dobrej kávy je pomerne dôležitým faktorom aj vzhľad. Ak ste fanúšikom dizajnových kúskov, oba kávovary vám urobia radosť.

Ak máte radi trochu viac farieb, vaše srdce určite zaplesá, keď uvidíte škálu farieb, v ktorých sa Moccamaster predáva, pretože podľa oficiálnejwebovej stránky je v ponuke24 farieb na . Na českom trhu je ich síce o niečo menej, ale aj tak je z čoho vyberať. Je vyrobený z odolných kovov a plastov bez obsahu BPA/BPS/BPF a ftalátov.

Na druhej strane sa spoločnosť Wilfa rozhodla ísť cestou modernej elegancie, takže ju nájdete len v čiernej farbe. Ide však o rafinovanú kombináciu čierneho matného kovu, kvalitného plastu a číreho skla, takže vyzerá jednoducho dokonale.

Kávovar na prekapávanú kávu Wilfa dokonale spája dizajn a funkčnosť. Takže okrem toho, že vám pripraví skvelú kávu, bude vo vašej kuchyni alebo kancelárii vyzerať skvele. Zdroj: wilfa.se

ÚDRŽBA KÁVOVARU: HRA ALEBO TREST

Aby vám kávovar na prelievanie dlho vydržal, musíte sa oň aj správne starať. Starostlivosť o kávovar Moccamaster je pomerne jednoduchá. Filter aj nádoba na kávu sú ľahko vyberateľné, takže ich jednoducho umyjete pod tečúcou vodou. Raz za čas však musíte použiť špeciálny čistiaci prostriedok a kávovar dôkladnejšie vyčistiť.

Podobne sú vyberateľné aj jednotlivé časti kávovaru Wilfy. Okrem toho sa pri 180. filtrácii rozsvieti kontrolka, ktorá vás upozorní, že je čas na dôkladné čistenie. Môžete použiť napríkladčistiaci prostriedok CafettoBrew Cleaner.

Všetky karafy Moccamaster sú ručne vyrábané značkou Technivorm v rodnom Holandsku s dlhoročnou tradíciou. Takže okrem toho, že dobre vyzerajú, sú aj vysoko kvalitné. Zdroj: technivorm.com

ZODPOVEDÁ KVALITA ODKVAPKÁVAČA CENE

Odkvapkávacie kávovary, podobne ako pákové kávovary, sú určitou investíciou, ale cena zodpovedá kvalite. Kávovar Moccamaster KBG Select môžete kúpiť o niečo lacnejšie. To však neuberá na jeho kvalite. Je ručne vyrábaný a zaručuje sa naň päťročná záruka. A okrem toho má aj certifikát ECBC a SCA, Medzinárodnej asociácie pre výberovú kávu.

+ Certifikáty ECBC a SCA
+ 5-ročná záruka
+ ručná výroba

Kávovar Wilfa WSPL-3B je zhruba o 2 000 Kč drahší, ale tiež sa môže pochváliť päťročnou zárukou a tiež certifikáciou ECBC, ktorá podčiarkuje jeho nórsku kvalitu. A pri myšlienke, že vaše deti budú Wilfu používať aj naďalej, sa oplatí priplatiť si za ňu.

+ certifikácia ECBC
+ 5-ročná záruka
- drahšie

KTORÝ PREKAPÁVACÍ KÁVOVAR JE TOU SPRÁVNOU VOĽBOU

Ktorý z nich je teda najlepší? Nechcem, aby to teraz znelo ako výhovorka, ale pravdou je, že oba tieto kávovary sa perfektne hodia do každej domácnosti plnej milovníkov filtrovanej kávy.

V prípade kávovaru Moccamaster je výrazným bonusom jeho široká škála farieb, takže nech už vaša kuchyňa alebo kancelária hrá akýmikoľvek farbami, kávovar Moccamaster sa k nej bude hodiť. A okrem toho, že ide o dizajnový kúsok, môžete ho získať za dobré peniaze anemenej kvalitný. Nemôžem zabudnúť na azda naj jednoduchú obsluhu, žiadne zložité nastavovanie, len dve tlačidlá.

Na druhej strane, detailné nastavenie množstva pripravovanej kávy u Wilfa bezvýhradne víťazí, pretože nie vždy potrebujete litre kávy, takže nemôžem vynechať možnosť pripraviť len jednu šálku. Nemenej pozoruhodný je aj jej minimalistický dizajn alebo jednoduchá údržba.

V oboch prípadoch však môžete očakávať dokonale pripravenú šálku filtrovanej kávy, ak použijete kvalitné zrnká tej najlepšej kvality.

A tak nezostáva nič iné, len dodať, že ak máte, alebo si plánujete zaobstarať jeden z týchto domácich kávovarov , máte rozhodne vyhraté.