Ako vybrať prekapávací kávovar do kaviarne?

PREČO SI ZAOBSTARAŤ ODKVAPKÁVACIU MISKU?

Veľa ľudí miluje obyčajnú čiernu veľkú kávu. Metóda filtrovanej kávy je jednou z najpoužívanejších na celom svete. Samozrejme, je typická pre Američanov, ktorí majú odkvapkávač na kávu takmer v každej domácnosti. Táto metóda je obľúbená aj v severských krajinách a postupne sa dostáva aj k nám do Českej republiky.

Veľkou výhodou dripperov je, žerýchlo pripravia väčšie množstvo kávy naraz a nemusíte pri nich čakať a stáť. Vďaka tomu si už môžete pripraviť ďalšie veci na servírovanie.

Princíp odkvapkávacieho kávovaru je podobný ako pri kávovare V60 alebo Chemex, ale na rozdiel od nich horúcu vodu vydáva automat. Výsledná chuť je preto jemnejšia a zachováva si aj viac arómy, pretože pretekajúca voda kávu úplne nevylúhuje.

ZÁSAH NAZÝVANÝ DÁVKOVÉ VARENIE

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, akú kávu získame po jej pretečení cez dripper. Uhádli ste - prekapávaná káva. V súčasnosti však nájdete kaviarne, ktoré ponúkajú výber káv predovšetkým pod pojmom batch brew.

Veľa ľudí si dávkové varenie veľmi obľúbilo. Zákazníci dostanú veľké množstvo kávy za relatívne málo peňazí. Môžu sedieť hodinu so šálkou plnou kávy bez toho, aby si museli objednať niečo ďalšie. A sú spokojní.

A spokojní budú nielen zákazníci, ale aj vy. Keďže dávkové varenie nie je časovo náročné, je aj lacnejšie ako iné filtrované kávy. Navyše, strojová výroba zaručuje konzistentné výsledky kávy.

NA ČO SA ZAMERAŤ PRI VÝBERE ODKVAPKÁVACIEHO KÁVOVARU?

OBJEM

Pri výbere nového drippera vždy zvážte, koľko takýchto dávkových káv budete pripravovať v priebehu dňa alebo hodín. Potom sa zamerajte na jeho objem. Odkvapkávače môžu pripraviť od 2 decilitrov kávy až po 6 litrov kávy.

VEĽKOSŤ

Dripper vyberajte aj podľa jeho veľkosti a radšej si zmerajte, koľko miesta naň vlastne máte. Ak vlastníte malý espresso bar, pravdepodobne nebudete potrebovať taký veľký prístroj ako niekde v hoteli, ktorý potrebuje pripraviť viac ako 100 odkvapkávaných káv za ráno.

TEPLOTA KÁVY V KANVICI

Kávovary ponúkajú rôzne možnosti udržiavania teploty kávy po jej prefiltrovaní. Prvou možnosťou sú sklenené džbány, ktoré stoja na ohrievacích platniach. Ohrievacie platne sú navrhnuté tak, aby kávu neprehrievali, ale aby ju udržali teplú čo najdlhšie. Priehľadné sklo tiež uľahčuje kontrolu zostávajúceho množstva kávy.

Ďalšou možnosťou sú kanvice z nehrdzavejúcej ocele, ktoré majú vákuovú izoláciu, aby udržali kávu dlhšie horúcu. Najlepšie je však kávu spotrebovať do 30 až 40 minút.

PRIPOJENIE VODY

Niektoré prekapávače majú možnosť pripojenia na vodu, takže nemusíte neustále kontrolovať, či je v kávovare voda. Niektoré prekapávacie kávovary majú možnosť doplnenia vody. Záleží na vás, čomu dáte prednosť. Ak však potrebujete prekapávací kávovar napríklad na hotelové raňajky, určite je lepší ten s prípojkou.

NASTAVENIE PROFILOV PRÍPRAVY

O niečo drahšie odkvapkávače obsahujú aj LCD displej, na ktorom môžete nastaviť rôzne parametre; napríklad teplotu vody alebo množstvo kávy. Takisto je možné ovplyvniť vzor vydávania vody. Môžete tiež nastaviť, koľko šálok kávy práve potrebujete. Na rozdiel od nich existujú aj prekapávacie kávovary, ktoré majú iba tlačidlo vypnutia/zapnutia.

POROVNANIE PREKAPÁVACÍCH KÁVOVAROV

Je z čoho vyberať a vy stále neviete, ktorý odkvapkávací kávovar si vybrať? Tu je porovnanie troch kávovarov, ktoré ponúkame v našomobchode. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Poďme sa teda na ne pozrieť.

Moccamaster patrí k tým lacnejším na trhu. To však neznamená, že je menej hodnotný. Používanie kávovaru Moccamaster na prípravu prekapávanej kávy je jednoduché a predovšetkým rýchle. Vďaka termionickej nádržke udrží kávu horúcu celé hodiny.

Je vhodný do kaviarní, hotelov a dokonca aj do domácností, kde viac ľudí vyžaduje kvalitnú prekapávanú kávu. Za 6 minút dokáže Moccamaster prekapať širokú škálu káv od 2 deci do 1,25 litra. Ak by vám to nestačilo, môžete si dokúpiť náhradnú termosku. Jeho drobnou nevýhodou je, že nie je pripojený na vodu. To znamená, že musíte dopĺňať filtrovanú vodu.

Moccamaster má všetky časti plne odnímateľné. Nezabudnite, že raz za čas bude potrebovať odstránenie vodného kameňa, najmä ak máte tvrdú vodu. Má tiež zabudované teleso, ktoré bude udržiavať teplotu vody na rovnakej úrovni odsávania.

Kávovar je certifikovaný Svetovou kávovou asociáciou SCAE a SCAA. Moccamaster je spojením jednoduchosti a funkčnosti. Namiesto displejov, časovačov a ovládacích prvkov má len jednu možnosť. A to je zapnutie a vypnutie kávovaru.

MELITTA XT180

Tento dekantér je vhodný do kancelárií, jedální a rôznych prevádzok. Za hodinu dokáže pripraviť až 125 šálok čerstvej a filtrovanej kávy. Káva sa pripravuje do vákuových termosiek s mechanickou pumpou alebo skrutkovacím uzáverom. Technológia AromaSelector umožňuje nastaviť aj silu kávy. Tým sa mení rýchlosť prietoku vody a čas, počas ktorého je voda v kontakte s kávou.

Kávovar Mellita má dotykový LCD displej so svetelnými symbolmi, ktoré vás informujú o spôsobe ovládania kávovaru. Ponúka aj tlačidlo programu, ktoré umožňuje nastaviť čas sparovania.

Veľkou výhodou kávovaru Mellita je jeho priame pripojenie na prívod vody. To znamená, že budete mať vyriešené dopĺňanie vody, čo uľahčí prácu aj vašim zamestnancom. Na servírovanie hotovej kávy ponúka Melitta sklenený džbán s objemom 1,8 litra alebo tiež termosky, ktoré majú objem 2,2 litra.

Kávovar XT180 je vybavený aj bezpečnostným zámkom. Ten stráži upevnenie džbánu. Ak by džbán nebol na svojom mieste alebo by sa počas filtrácie oddelil, zariadenie zastaví proces.

FETCO 2111

Fetco sú drippery, ktoré z vašej kávy pri dávkovom varení vyťažia to najlepšie. Patria medzi špičku na trhu. Ak hľadáte vhodný prekapávač do reštaurácie, kaviarne alebo hotela so stredným objemom, Fetco vás nesklame.

Kávovar má dotykový displej, ktorý vám umožní všetko automaticky naprogramovať. Obsahuje až 8 receptov a všetky si môžete prispôsobiť pomocou teploty. Dokáže vydať až 30 litrov za hodinu.

K dispozícii sú tri varianty, od objemu 3,8 litra kávy cez 5,7 litra až po 7,6 litra. Ak hľadáte dripper, ktorý zvýrazní kvalitu vašej kávy, už nehľadajte .Fetco je ten, po ktorom sa treba poobzerať.

ZHRNUTIE

Výber správneho profesionálneho kávovaru na prekapávanie nie je len otázkou výberu. Ak máte možnosť, vždy sa poraďte s odborníkmi - ide predsa o dlhodobú investíciu. Ak si nie ste istí, obráťte sa na nás a my vám radi poradíme a navrhneme pre vás ten najlepší odkvapkávač.

Ponúkame aj individuálne ceny a možnosti financovania. Ak hľadáte najjednoduchšiu možnosť , pripravili sme pre vászvýhodnenú súpravu, ktorá je ideálna pre hotelové raňajky alebo vašu kaviareň.