Square Mile Coffee Roasters

ZAČIATOK PRÍBEHU PRAŽIARNE SQUARE MILE

Pražiareň Square Mile Coffee Roasters vznikla v roku 2008, keď ju založili len dvaja ľudia. Anette Moldvaer a James Hoffmann. Ak nie ste vo svete kávy úplným nováčikom, meno James Hoffmann vám nie je cudzie. James sa v roku 2007 stal majstrom sveta v baristike a v posledných rokoch je známy aj ako influencer a konzultant v oblasti kávy. Jeho kanál na YouTube sleduje už takmer milión ľudí. Aj Anette má za sebou množstvo úspechov. Jedným z nich je víťazstvo na majstrovstvách sveta v degustácii.

Pražiarka sa zameriava predovšetkým na veľkoobchod a spolupracuje predovšetkým s podobne zameranými podnikmi. Ich kávu si môžete vychutnať v mnohých kaviarňach v Spojenom kráľovstve, ako aj v krajinách Európy.

Kaviareň Square Mile Coffee Roaster má už niekoľko rokov aj logo so soškou mýtickej bytosti Griffina, ktorá k nej neodmysliteľne patrí. To sa nachádza na každom balení kávy. Zdroj.

KÁVA SQUARE MILE - 3 FAKTORY, KTORÉ TREBA ZVÁŽIŤ

Najdôležitejšími faktormi pri výbere kávy praženej v pražiarni Square Mile sú vysledovateľnosť, lahodnosť a sezónnosť. Skvelým príkladom je ich espresso zmes Red Brick, ktorá je už dlhé roky základom ponuky, ale jej zloženie sa vždy prispôsobuje ročnému obdobiu.

PROCES PRAŽENIA KÁVY

Square Mile Coffee Roasters už niekoľko rokov nie je malá pražiareň, každý mesiac vyprodukuje veľké množstvo kávy, a to je jeden z dôvodov, prečo v ich pražiarni nenájdete jedného, ale dvoch pražiarov. Prvým z nich jeProbat G75, ktorý, ako už názov napovedá, pojme až 75 kg kávy. Praží sa v ňom najmä káva na espresso, pretože po nej je v Spojenom kráľovstve o niečo väčší dopyt. G75 praží množstvo kávy, ktoré je v celom vreci, čo je 60 alebo 69 kg. Z praženej kávy sa miešajú všetky espresso zmesi. Je to hlavne kvôli jednoduchšej manipulácii s kávou po pražení.

Druhou pražičkou jeProbat UG15, ktorá predchádzala pražičke G75. Teraz je určený predovšetkým na filtrové praženie kávy.

Celý proces praženia a balenia je v spoločnosti Square Mile pomerne mechanizovaný, od sypania ťažkých vriec s kávou do pražičky až po sypanie kávy do balíčkov. To uľahčuje prácu pražičom a ostatným zamestnancom, aby mohli vyrábať také veľké množstvá, aké vyrábajú.
Je to aj preto, že sa v roku 2019 presťahovali do väčších priestorov, takže celý proces zefektívnili až do posledného zrnka.

SQUARE MILE COFFEE TESTOVANIE KVALITY

Súčasťou pražiarne je aj miestnosť, kde pražiči kontrolujú kvalitu chuti pomocou cuppingu. Správny profil praženia kontroluje aj stroj, ktorý vyhodnocuje, či majú zrná správnu farbu a hmotnosť.

Neexistuje tu jedna miestnosť na cupping, ale dve. Druhá je určená pre celý tím. Jej súčasťou je aj školiace stredisko, kde školia predovšetkým svojich veľkoobchodných zákazníkov a príležitostne aj stálych zákazníkov.

PROJEKTY PRAŽENIA

Podobne ako mnohé veľké pražiarne sa Square Mile zapája do projektov, ktoré pomáhajú zlepšovať podmienky vkrajinách, kde sa výberová káva pestuje vo veľkom. Niekedy sú to naopak krajiny, ktoré sa s pestovaním kávy tradične nespájajú. Jednou z nich je Jemen, na ktorý sa zamerala jarná konferencia 2021.

Súčasťou projektu Amal Yemen (v preklade Nádej pre Jemen) bolo vytvorenie súboru kávy, ktorý obsahoval kávu z rôznych častí Jemenu v rôznych odrodách a v rôznom spracovaní. Kávu do súpravy dodalo niekoľko pražiarní a Square Mile bola jednou z nich.