Pražiareň 19gramov kávy

VYTVORENIE PRAŽIARNE 19GRAMOV

V roku 2002 bol v mnohých častiach Európy pojem výberovej kávy pomerne neznámy, dokonca aj v Berlíne, ktorý je dnes jedným z európskych centier výberovej kávy. V tomčase zakladatelia spoločnosti 19grams otvorili pražiareň Tres Cabezas (Tri hlavy). Neboli spokojní s druhom kávy, ktorý bol v tom čase dostupný v kaviarňach, reštauráciách alebo baroch, a rozhodli sa to zmeniť.

Začali s poznatkami o káve ako plodine, kávových čerešniach, odrodách kávy a ich následnom spracovaní. A tiež s možnosťami prepravy vybranej kávy do Berlína.

Aby sa výber kávy dostal do Berlína, začali aj cestovať. Zoznámili sa s pestovateľmi a výrobcami. Sadili kávovníky, zbierali čerešne a skúšali predaj na vlastnej kávovej farme. Vďaka tomu získali kontakty a priateľov, s ktorými spolupracujú dodnes. Kávu získavajú z fariem po celom svete - zKostariky, Kolumbie, Panamy, Brazílie, Etiópie, Rwandy, Kene, Burundi, Indonézie a Číny. Dostupnosť ponúkanej kávy sa však mení v závislosti od obdobia zberu.

AKO SA Z TRES CABEZAS STALA 19GRAMOVÁ KÁVA

Celý vznik pražiarne ovplyvnili priatelia a kolegovia z USA, Austrálie a ďalších krajín. Práve vďaka kolegom v Austrálii sa pražiareň v roku 2018 premenovala na 19grams. Ide o množstvo kávy potrebné na prípravu dvojitého espressa alebo austrálskeho flat white. Okrem toho sa tím pražiarov rozrástol, takže názov Tres Cabezas už nemal taký význam ako na začiatku. Teraz sa o pražiareň starajú štyria ľudia: Gerrit, Anthony, Marianne a Sascha.

19GRAMOVÁ KÁVA - PRAŽENIE A VÝBER

Hlavným pravidlom spoločnosti 19grams je kupovať kávu od farmárov, ktorých dobre poznajú. Vrámci priameho obchodu sa zameriavajú na udržateľné, čestné a zodpovedné jednanie so svojimi partnermi a výrobcami. Ich cieľom je budovať dlhodobé obchodné vzťahy, aby dosiahli čo najvyššiu kvalitu svojich káv. V ich ponuke nenájdete kávy s rôznymi oceneniami a certifikátmi, pretože ich používanie stojí veľa peňazí. Tieto peniaze radšej využívajú na rozvoj udržateľných a kvalitných metód pestovania.

Okrem toho niekoľko členov tímu 19grams sedí v porote súťaže Cup of Excellence, takže cestujú po celom svete a vždy hľadajú najlepšiu kávu sezóny.

Dôraz kladú aj na environmentálnuudržateľnosť. Kávu nakupujú vo veľkých dávkach, kde je pre nich výhodné zabezpečiť si vlastnú dopravu. V prípade menších dávok prepravujú vrecia s kávou do Berlína spolu so svojimi partnermi prostredníctvom rovnakej logistickej spoločnosti.

Dôležitá je pre nich aj spravodlivá cena kávy. Cena kávy sa preto skladá z ceny dohodnutej s výrobcom, logistických a prepravných nákladov, poistenia prepravy a aktuálneho výmenného kurzu.

Káva sa praží v pražiarni Probat. Praženie sa vykonáva oddelene pre filtrovanú kávu a kávuna espresso. Každú stredu môžu návštevníci pražiarne a jej priľahlej kaviarne vidieť celý proces praženia vďaka presklenému priestoru. Pre spoločnosť 19grams je cieľom praženia akejkoľvek kávy bohatá a čistá chuť s plnou sladkosťou kávových čerešní.

Biele balenia majú väčšinou jednoduchý dizajn doplnený obrázkom, ktorý vyjadruje chuťový profil. Výnimkou sú rôzne špeciality, ktorých balenie je vďaka rôznym farebným abstrakciám veľmi výrazné. Zdroj.

PRAŽIARNE KÁVY 19GRAMS V BERLÍNE

Pri návšteve Berlína si môžete vychutnať kávu od spoločnosti 19grams priamo v jej štyroch kaviarňach. Prvú a najmenšiu z nich nájdete vo štvrti Friedrichshain, kde sa príbeh pražiarne začal. To je jeden z dôvodov, prečo si ponechali pôvodný názov Tres Cabezas. Táto pobočka bola predtým spojená s pražiarňou. S nárastom objednávok však bolo potrebné nahradiť priestor väčším, a tak sa pražiareň už niekoľko rokov presťahovala do centra neďaleko Alexanderplatz. K pražiarni patrí aj priľahlá kaviareň, ktorá je zároveň eventovým štúdiom a školiacim centrom.

Ďalšie dve kaviarne, Schlesi a Chaussee, sú od centra trochu ďalej. Okrem kávy ponúkajú aj bruche alebo iné pochúťky. Mimo Berlína spoločnosť 19grams nemá pražiareň. Zrnká však dodávajú iným po celej Európe.