Test šálok kávy - ktorá vydrží dlhšie horúca?

Ako si vybrať šálku na kávu?

Existujeniekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú dokonalúchuť a pôžitok z kávy . Samozrejme, dôležité je starostlivo vybraťnajlepšie kávové zrná, kvalitný mlynček a kávovar. Dôležitú úlohu zohráva aj zručnosť samotného baristu, ako aj finálna šálka na kávu, do ktorej si nápoj pripravíte.

Pri hľadaní ideálnej šálky sa zamerajte na:

 1. Materiál
 2. Tvar a spracovanie
 3. Veľkosť
 4. Údržbu

Najlepší materiál na šálky na kávu

Hrnčeky na kávu sú na trhu dostupné z rôznych materiálov. Od lacných šálok z IKEA, cez elegantné sklo až po vysokokvalitný porcelán.

Rôzne materiály majú rôzne vlastnosti, ktoré, hoci sa to na prvý pohľad nezdá, môžu výrazne ovplyvniť kvalitu pripravovanej kávy. Materiál by mal vydržať teplotné šoky, umývanie a každodenné používanie.

Keramický hrnček - klasika za rozumnú cenu

Výhody Nevýhody
Keramika Rozumná obstarávacia cena

Jednoduchá dostupnosť

Neovplyvňuje chuť kávy

Nie je príliš ťažký

Rôzne farby, tvary, veľkosti

Tepelne nestabilné - káva rýchlo chladne

Po dlhšom používaní sa objavuje opotrebenie

Nie je veľmi odolná, ľahko sa odštiepi

Keramika je neutrálny materiál za rozumnú cenu. Vďaka glazúre neprichádza do priameho kontaktu s kávou a ak si vyberiete keramickú šálku s kvalitnou glazúrou, nemusíte sa obávať, že by akokoľvek ovplyvnila chuť kávy.

Šálky sú k dispozícii v mnohých dizajnoch, takže si môžete vybrať z nepreberného množstva farieb, tvarov a veľkostí. Nevýhodou je, že materiál zle drží teplo a nápoj rýchlo chladne.

Pri keramike (ale aj porceláne a kamenine) je potrebné dbať na opatrnosť pri ohrievaní šálok. Tým sa zabráni tomu, aby studená šálka prijala teplo z kávy, a nápoj si tak zachová svoju tepelnú stabilitu.

Porcelánová šálka - elegantná šálka, ktorá vydrží

Výhody Nevýhody
Porcelán Šálka chladne pomaly

Odolnejší voči odštiepeniu a rozbitiu

Vydrží každodenné používanie

Menej porézna glazúra

Neovplyvňuje chuť kávy

Vysoká nákupná cena

Porcelán je keramický materiál obohatený o kaolín a ďalšie prvky, ktoré výrazne ovplyvňujú jeho vlastnosti. Predovšetkým zvyšujú odolnosť proti odštiepeniu alebo rozbitiu a každodenné používanie nezanechá na porcelánovom hrnčeku viditeľné stopy.

Porcelánové hrnčeky sú nestarnúcou klasikou, na ktorú sa môžete spoľahnúť v prevádzke. Keďže glazovanie sa vykonáva pri vysokých teplotách, glazúra vyplní póry materiálu. Vďaka tomu má hrnček hladší povrch a pôsobí luxusnejším dojmom.

Veľmi dôležitou vlastnosťou je tepelná stabilita, ktorú zvyšuje aj hrubostenná konštrukcia šálky na kávu.Vďaka tomu sa nápoj pomaly ochladzuje a predlžuje dokonalý pôžitok z pitia kávy pri ideálnej teplote.

Kameninové šálky budú s vami navždy

Výhody Nevýhody
Kameninové Odolnejšie voči odštiepeniu

Esteticky príťažlivé

Odoláva veľmi vysokým teplotám

Drahšia obstarávacia cena

Menej cenovo dostupné

Ťažký

Káva sa rýchlo ochladzuje

Kamenina je pálená hlina s prímesou kaolínu, živca a vápenca, vďaka čomu je materiál odolnejší voči odštiepeniu alebo rozbitiu, čo je v kávovej praxi veľmi vítané. Okrem tohosú kameninové šálky pekné a elegantné.

Či sa ich oplatí zaradiť do prevádzky, je naozaj na zváženie. Nákupná cena býva vysoká a šálka na kávu podstatne ťažšia ako spomínaná porcelánová.

Kameninový riad mal v našom teste najvyšší pokles teploty.

Sklenené hrnčeky - krehké nielen na pohľad

Výhody Nevýhody
Sklo Elegantný vzhľad

Účinné pri kávových nápojoch s mliekom

Neovplyvňuje chuť kávy

Slabo izoluje a káva rýchlo chladne

Šálky sú krehké, ľahko sa rozbijú

Sklenené šálky sú obzvlášť účinné na rôzne kávové nápoje s mliekom, napríklad Flat White. Sú skvelé na kontrast medzi tmavou kávou a našľahaným bielym mliekom.

Ak ste už niekedy pili zo skleneného hrnčeka, viete, že sa veľmi rýchlo zahrieva a nemôžete sa ho dotknúť, pretože sa pripáli. Naopak, v hrnčeku sa nápoj dlho neudrží teplý a skôr, ako sa nazdáte, máte ľadovú kávu latte.

Iné materiály

Existujú aj hrnčeky na kávu vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, papiera alebo plastu.

Flat White je moderný nápoj trojvlnových kaviarní.

Ako ovplyvňuje tvar šálky chuť kávy?

Senzorický, ale aj chuťový dojem z kávy zabezpečuje správny tvar šálky a mal by spĺňať aj ďalšie parametre:

Kompatibilita s kávovarom

 • Šálka by nemala byť vyššia ako 6 cm - to je vzdialenosť medzi výtokom páky a podstavcom, na ktorom je šálka umiestnená.
 • Je potrebné brať do úvahy vzdialenosť medzi výlevkami, ktorá je 4 cm - pri príprave dvoch káv naraz aj pri príprave dvojitého espressa.

Na zabezpečenie tepelnej stability

Ako som už uviedol vyššie, najlepšou voľbou sú šálky z hrubostenného porcelánu.

Správna šírka

Vnútorné dno šálky by malo byť vyhĺbené, aby káva pri stekaní po stenách vytvorila vír a vznikla krémová pena. S pohybom tekutiny sa rozvíja charakter a intenzita arómy a chuti.

 • Úzka šálka - je vhodnejšia na espresso, lepšie vyzerá a lepšie udržiava teplotu a penu.
 • Širšia šálka - umožňuje dostatok priestoru pre latte art.
 • Degustačné šálky - tvarom sa podobajú tulipánovému poháru na whisky, širšie dno lepšie zvýrazní arómu kávy.

Vhodná veľkosť šálky na kávu

Veľkosť šálky na kávu je ovplyvnená kávou, ktorú chcete pripraviť. Správne šálky sú dôležité pre všetky kávové nápoje, od klasického espressa až po café latte.

Nápoje

Objem šálky v ml

espresso 60-90 ml
Flat white 100-160 ml
cappuccino 150 ml
café latte 225 ml
Šálky na kávu sú vyrobené z rôznych materiálov. Rôzne tvary a veľkosti šálok sú vhodné na rôzne kávové nápoje.

Praktický pohľad na šálky v kaviarni

Šálky na kávu sú v kaviarni každý deň vystavené skutočnej skúške. Musia odolávať teplotným rozdielom, nárazom, umývaniu v umývačke riadu, neopatrnému zaobchádzaniu zo strany personálu a zákazníkov. Preto nie je prekvapujúce, že z času na čas dôjde k "únave materiálu" a šálka sa odštiepi alebo rozbije.

Je tiež potrebné mať k dispozícii dostatočný počet šálok. Ak kaviarne bojujú s malým priestorom, mali by mať možnosť uložiť riad do skladov alebo skriniek, ktoré budú poruke.

Je praktickejšie vlastniť väčší počet šálok rovnakého objemu a tvaru ako niekoľko rôznych šálok, pri ktorých hrozí, že pri plnej prevádzke dôjde konkrétna šálka na daný nápoj.

Pri zariaďovaní kaviarne alebo výbere nového kávovaru majte na pamäti, že kávovar neslúži len na prípravu nápoja, ale aj na ohrev šálok. Uistite sa, že ohrievacia plocha je dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestil potrebný počet šálok.

Tip: Každý poškodený riad by ste mali okamžite vyradiť z prevádzky. Urazená šálka nielenže vyzerá škaredo, ale ide aj o ochranu zdravia zákazníka (a obsluhy).

Test.

Test šálok na espresso

 • Vstupné hodnoty: voda 97 °C, 40 ml;
 • 2 minúty pred testom predhrejte šálku vodou s teplotou 97 °C.
Kameninový pohár keramika sklo porcelán

strong

porcelán

tenký

0:30 68 59 82 72 71
1:00 65 58 78 70 69
1:30 64 57 76 69 66
2:00 63 56 74 67 64
2:30 62 55 72 66 63
3:00 60 54 70 65 62
3:30 59 53 69 64 60
4:00 57 52 68 62 59
4:30 56 51 67 60 58
5:00 54 50 66 59 57

Záver:

 • Sklenenákanvica si pri ohrievaní udrží najviac tepla, po vyliatí z kanvice je rozdiel teplôt najmenší.
 • Najväčšie teplotné straty mákeramika , po nej nasledujekamenina .
 • Namerané hodnoty porcelánu boli dobré, hrubostenný hrnček sa ustálil a dlhšie udržal teplo, tenkostenný ku koncu rýchlejšie vychladol.