V60 z plastu, porcelánu alebo ocele. Ktorá je najlepšia?

AKÉ SÚ ROZDIELY MEDZI RÔZNYMI VERZIAMI HARIO V60?

Skôr než sa trochu ponoríme do fyziky, aby sme lepšie pochopili význam materiálu použitého pri varení kávy, predstavíme si rôzne typy V60.

PLASTOVÁ HARIO V60

Veľkosť Plastový kávovar Hario V60 sa dodáva v3 veľkostiach: 01 pre 1-2 šálky ,02 pre 1-4 šálky a 03 pre 1-6 šálok. Plastová verzia je jediná, v ktorej sa vyrába veľkosť 03.
Farba Najčastejšie sa stretnete s čírou verziou, ale vyrába sa aj v bielej, červenej alebo hnedej farbe .
Hmotnosť Ľahká, veľkosť 02 váži niečo cez 100 g.
Trvanlivosť Na pomery materiálu je odolná.
Cestovanie Dá sa používať v rôznych podmienkach a nemusíte sa obávať okamžitého rozbitia ako pri iných materiáloch, t. j. pri skle alebo porceláne. Kde je menej praktický na cestovanie, je jeho tvar. Nedá sa tak ľahko zložiť ako napríkladAeropress Go.
Materiál Polypropylén (bez BPA) v prípade farebnej V60 a termoplastická styrén-akrylonitrilová živica (bez BPA) v prípade čírej V60. Materiál je klasifikovaný ako termoplast s odolnosťou do 130 °C.
Teplota Plast má miernu výhodu v tepelnej odolnosti oproti keramike v tom, žeteplo sa do plastu ľahko neprenáša ani neabsorbuje, čím sa neustále udržiava konštantná teplota.

Zhrnutie: Plast V60 vo všetkých farbách ponúka skvelú rovnováhu medzi odolnosťou a nízkou cenou. Tento výrobok je tiež ideálnym spoločníkom na cesty. Hoci plast v kombinácii s teplom nesie zlú povesť ,plastové V60 sú bezpečné. Inak by sme ich v našom e-shope neponúkali.

Mnoho ľudí považuje plastové V60 za lacné, a teda nekvalitné. Hario na jej výrobu používa vysokokvalitný plast a ak sa rozbije, vašu peňaženku to ani príliš nepoškodí. Zdroj: Irvan Smith | unsplash.com

SKLENENÁ KARAFA NA ODKVAPKÁVANIE HARIO V60

Jednouz ďalších verzií kávovaru Hario V60 jedekantér V60, ktorý je navrhnutý ako kombinovaná odkvapkávacia nádoba a nádoba, do ktorej sa odkvapkáva káva. Zatiaľ čo celá nádoba je sklenená, v hornej časti sa nachádza plastový odkvapkávač, do ktorého umiestnite papierový filter. Na zúžení má nádoba silikónový žiaruvzdorný korzet, ktorý chráni pred popálením. Veľkosť plastového odkvapkávača zodpovedá veľkosti V60-02. Nádoba na kávu má objem 700 ml.

Všetko v jednom - nádoba na kávu a dripper. Presne taký je odkvapkávač Hario V60 Drip Decanter. Môže byť skvelou voľbou, ak nemáte iný dripper a hľadáte niečo na prípravu kávy, najmä v domácnosti. Zdroj: Eiliv Sonas Aceron | unsplash.com

Príprava dripovača je úplne rovnaká, jediným rozdielom je vzhľad, môže vám pripomínať aj Chemex. Sklenená karafa je tiež veľmi praktická, môžete ju použiť ako servírovaciu nádobu aj na iné nápoje, nielen na kávu.

PORCELÁN HARIO V60

Veľkosť Porcelánový kávovarHario V 60 sa dodáva vdvoch veľkostiach: 01 na 1-2 šálky ,02 na 1-4 šálky.
Farba Škála farieb, v ktorých sa porcelánová V60 vyrába, je jedným z dôvodov, prečo je táto verzia obľúbená. Rovnako ako plastovú ju nájdete vbielej a červenej verzii. Porcelánové verzie nájdete aj v rôznych limitovaných edíciách. Ako napríklad svetloružová, čierna, tyrkysová, svetlomodrá a tmavomodrá alebo dokonca žltá .
Hmotnosť Porcelán je najťažší zo všetkých materiálov, váži približne 400 g vo veľkosti 02.
Trvanlivosť Pokiaľ ide o rozbitie, s keramikou by sa pri používaní malo vždy zaobchádzať opatrne. Pri dobrej starostlivosti vám však táto V60 môže vydržať dlho.
Cestovanie Toto veľmi dobre súvisí s jej odolnosťou, pri cestovaní by ste mali byť dvojnásobne opatrní. V60 je najlepšie starostlivo zabaliť.
Materiál Porcelán
Teplota Porcelán je skvelý tepelný izolant, dokáže do určitej miery udržať teplotu, ale odporúčam pred použitím V60 predhriať horúcou vodou, takto nebude odvádzať toľko tepla z vody použitej na prípravu kávy. Okrem toho sa pri porceláne nemusíte obávať, že by sa z neho uvoľňovali nejaké látky.

Zhrnutie: Ak hľadáte dizajnovú možnosť, ktorá ozdobí váš kávový kútik, porcelánová verzia V60 je tou správnou voľbou. Keramickú verziu často nájdete v kaviarňach, ale treba s ňou zaobchádzať opatrne.

OCEĽ HARIO V60

Veľkosť Kovová verzia kávovaru Hario V60 sa predáva len vo veľkosti 02, t. j. na 1 - 4 šálky kávy.
Farba Nie je oceľ ako oceľ, aj v tomto spracovaní nájdete niekoľko farieb. V60 vyzerá veľmi elegantne v matnej čiernej farbe , vaše oko určite upúta aj medená verzia. Určite sa nájde niekto, koho zaujme strieborná klasika.
Hmotnosť Zhľadiska hmotnosti sa nerezový model V60 nachádza medzi plastovou a keramickou verziou , mánecelých 300 g.
Odolnosť Odolnejšiu verziu medzi drippermi nenájdete, ale stále je náchylná na preliačiny, v prípade silného nárazu.
Cestovné Tento dripper sa okrem kuchynevýborne zmestí aj do vašej kempingovej výbavy, ak máte dostatok miesta.
Materiál Nerezová oceľ. Tento materiál neabsorbuje teplo ani neovplyvňuje chuť kávy.
Teplota Tepelná izolácia sa môže líšiť, ale je dobrým vodičom tepla. Keďže rýchlo získava teplotu, rýchlo ju aj stráca.

Zhrnutie: S verziou z nehrdzavejúcej ocele naozaj neurobíte chybu, je to skvelá odolná a na cesty vhodná možnosť, ktorá navyše veľmi dobre vyzerá.

Hario V60 z nerezovej ocele sa ľahko stane vaším nerozbitným kávovým partnerom na celý život, alebo kým vás neomrzí, a to sa s V60 robí ťažko. Zdroj: Emma Smith | unsplash.com

3 FAKTORY, KTORÉ OVPLYVŇUJÚ TEPELNÉ STRATY

Teraz je čas na trochu fyziky. Príprava kávy je vlastne kombináciou fyziky a chémie, takže sa niet čomu čudovať. Existujú tri faktory, ktoré ovplyvňujú, koľko tepla sa môže stratiť cez dripper pri príprave filtrovanej kávy:

  • Vodivosť - meria, ako rýchlo sa teplo prenáša do drippera a cez neho.
  • Tepelná kapacita - koľko tepelnej energie je potrebné na zmenu teploty drippera.
  • povrchové tepelné straty - ako rýchlo sa teplo uvoľňuje z drippera do atmosféry.

VODNÁ KAPACITA

Ako možno niektorí z vás dobre vedia ,plast je dobrý izolant a naopak kov je dobrý vodič. Sklo a keramika sú niekde medzi nimi. Z toho vyplýva, že plastový dripper dokáže udržať teplo dlhšie.

Z toho vyplýva, že plast vyhráva vďaka vodivosti - ale o koľko?

Materiál V60 Plast Sklo Porcelán Nerezová oceľ
Vodivosť (W/mK) 0.2 1 4-5 16

( Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ (lambda) má jednotku W/mK a vyjadruje schopnosť materiálu viesť teplo z teplejšej časti, t. j. horúcej vody, do chladnejšej časti, t. j. dekantéra)

Ako vidíte z tabuľky, porcelán je 20 až 25-krát vodivejší ako plast. To znamená, že teplo prejde z vriacej vody do keramickej V60 oveľa rýchlejšie.

MERNÁ TEPELNÁ KAPACITA

Ďalej sa musíme zamyslieť nad tým, koľko energie, t. j. tepla z vody, je dekantér schopný absorbovať. Ide o špecifickú tepelnú kapacitu. Merná tepelná kapacita je množstvo tepla potrebné na ohriatie 1 kilogramu látky o 1 teplotný stupeň. Respektíve, čím ťažšia bola V60, tým viac vody by potrebovala na ohriatie. Keďže V60 sú z rôznych materiálov rôzne ťažké, ale množstvo vody, ktoré sa spotrebuje na prípravu daného množstva kávy, je rovnaké, ohrev kvapkadiel sa líši.

Hlavná jednotka sa nazýva SI a meria sa v jouloch na kg na stupeň - J-kg-1-K-1

Materiál Plast Sklo Porcelán Nerezová oceľ
Špecifická tepelná kapacita (J/kgK) 1250 753 1085 490

Z tabuľky vidíme, že plast potrebuje na zvýšenie teploty o dané množstvo viac tepelnej energie na kilogram. Typický keramický odkvapkávač Hario V60 však váži štyrikrát viac ako plastový, takže pri rovnakej zmene teplotyabsorbuje približne 3,5-krát viac tepla ako celok.


TEPELNÉ STRATY NA POVRCHU

Tak ako pozorujeme, ako rýchlo a koľko tepla sa absorbuje do drippera počas varenia kávy, pozorujeme aj to, ako rýchlo a koľko tepla sa uvoľňuje do vzduchu. Rýchlosť prúdenia závisí od povrchovej teploty. Vodivejšie materiály, ako sú kovy, odovzdávajú tepelnú energiu povrchu rýchlejšie. Keď sa teplo dostane na povrch, materiály s nižšou mernou tepelnou kapacitou sa zahrejú na určitú teplotu. Takže plast s nižšou vodivosťou a vyššou mernou tepelnou kapacitou stratí pri prenose tepla podstatne menej energie ako iné materiály.

Rýchlosť tepelných strát závisí nielen od materiálu, ale aj od jeho štruktúry, tvaru a teploty. Preto môžeme na trhu nájsť kvapkadlá so zakriveným povrchom, ktorý lepšie udržiava teplo. Oceľ vyžaruje najmenej, čo je však vyvážené tým, že vysoká vodivosť a nízka merná teplota znamenajú, že teplota povrchu stúpa oveľa rýchlejšie. Okrem toho sú maximálne tepelné straty spôsobené sálaním približne polovičné v porovnaní s prenosom tepla.

ODKVAPKÁVAČE BARISTA&CO S KOVOVÝM RÁMOM

Na trhu nájdeme aj drippery, ktoré sú vyrobené len zkovovej konštrukcie s absenciou stien, a tak za nimi nestojí japonské Hario, ale značka Barista&Co. Vzduch s vodivosťou približne 0,02 W/mK je najlepším izolantom spomedzi vyššie uvedených. Použitím konštrukcie typu otvorenej mriežky sa má minimalizovať množstvo materiálu, ktorý je v kontakte s filtrom. Tieto štruktúry môžu do určitej miery pomôcť udržať teplo. Aj v týchto prípadoch je však najlepším materiálom, z ktorého sú kvapkadlá vyrobené, v konečnom dôsledku stále plast.

Ak chcete niečo neokázalé, môžete sa pozrieť aj po dripperoch od spoločnosti Barista & Co. Bezstenová konštrukcia sa postará o to, aby ste počas varenia s filtrom nestrácali príliš veľa tepla.

POROVNANIE ZMIEN TEPLOTY POČAS PRÍPRAVY FILTROVANEJ KÁVY V KÁVOVARE HARIO V60 V PRAXI

Po celý čas som drippery porovnával predovšetkým na papieri. Na záver však mám ukážku toho, ako to vyzerá, keď sa niekto rozhodne vyskúšať si to všetko v praxi. Tým niekým je Taylor Nowakowski z kanadskej spoločnosti Eight Ounce Coffee. Taylor si vzal Hario V60 vo všetkých povrchových úpravách, v ktorých sa dodáva, takže k plastu, keramike a nerezovej oceli pridal aj sklo. Celý proces meral pomocou teplomera, ktorý umiestnil medzi papierový filter a dripper.

A ako to dopadlo? Najväčšie rozdiely sa prejavili počas predinfúzie alebo kvitnutia a niekoľko sekúnd po ňom. Sklenený dripper absorboval najmenej tepla počas kvitnutia. Ako sa dalo očakávať, tak rýchlo, akokovový kvapkadlo V60 absorbovalo teplo, ho aj strácalo. Nalievanie vody počas extrakcie nemalo takmer žiadny vplyv na zadržiavanie tepla v kvapkadlách.

Ako sa teploty počas extrakcie menili, môžete vidieť na grafe nižšie.

Strata tepla v druhej polovici extrakcie v prípade kovového filtra je v porovnaní s ostatnými konštrukciami veľmi výrazná. Zdroj: Taylor Novakowski | Eight Ounce Coffee

KTORÝ DRIPPER JE TEDA NAJLEPŠÍ?

Ak patríte k tým, ktorí potrebujú dripper, ktorý vydrží nárazy a cestovanie, odporúčam vybrať si z odolných a ľahkých možností z nehrdzavejúcej ocelealebo plastu.

Ak naopak hľadáte dripper s pekným vzhľadom, ktorý okrem prípravy skvelej kávy skrášli aj váš kávový kútik , potombude správnou voľbouporcelánováverzia. Len si dajte pozor, aby ste ho hneď nerozbili, keď sa budete svojou novou kráskou chváliť okoliu.

Rôzne veľkosti, rôzne farby a rôzne materiály. Nie je ľahké si vybrať, ale keď už budete mať doma kávovar V60, budete si chcieť pripravovať kávu niekoľkokrát denne. Je to jednoducho zábava. Navyše vás nepochybne oslní jemná chuť kávy. Zdroj: Kávovar na kávu s objemom 1,5 litra.