Ktorý kávovar si vybrať? Hario vs Origami vs Timemore

Recenzie odkvapkávacích kávovarov - na úvod

Po prvé - všetky recenzovanékávovary pripravujú podobnú šálku kávy. Zmeny v chuti kávy nie sú výrazné, napríklad pri porovnaní rôznych alternatívnych spôsobov prípravy.

Napriek tomu existuje dôvod, prečona trh prichádza viac kónických manuálnych kávovarov. Ide o jemné rozdiely v správaní sa kvapkadla pri extrakcii kávy.

Skúsenému oku, ba jazyku milovníka filtrovanej kávy tieto jedinečnosti v chuti šálky kávy neuniknú. Kávovému nováčikovi pravdepodobne nebudú až také nápadné, ale všetko má svoj čas, však?

Po druhé - na test sme pripravili kávu vždy podľa rovnakej receptúry. Rovnaká voda, káva, teplota, mletie, štýl zalievania. Zámerne. Chceli sme získať pocit rozdielov v správaní jednotlivých dripperov. To potom naznačuje, ako upraviť receptúru, aby sme v konkrétnom jednom dripperi pripravili absolútne božskú kávu.

Alternatívny spôsob prípravy kávy: dripper

Tento recept sme použili na prípravu V60 z 15 g kávy a celkovo 250 g vody (93 °C):

  • 0:00 najprv nalejte 50 g vody
  • 0:45 (kvitnutie) 50 g vody
  • 1:05, 50 g vody
  • 1:25, 50 g vody
  • 1:45, 50 g vody

Celkový čas 2:40. Toto je káva pripravená v klasickej "vé 60" z Hario. Túto sme do testu zaradili hlavne ako akýsi základný, štandardný dripper. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu o rozdieloch medzi ním a ostatnými manuálnymi drippermi.

Dripper Timemore Crystal Eye

Ako vieme, značka Timemore je expertom na výrobky patriace do výberu "top pomer cena/kvalita". Za približne 500 korún môžete mať kónický dripper s "bondovsky" znejúcim názvom Crystal Eye. Nejde však o porcelánový dripper, ale o sklenený. Na borosilikátovom skle sa však nešetrilo a steny Crystal Eye sú naozaj poctivo hrubé. Vďaka tomu získava plus za odolnosť a samozrejme za tepelnoizolačné schopnosti.

Kvapkadlo Crystal Eye nemá výstupok, ale je umiestnené v plastovom golieri - krúžku.Manipulácia s je tedabezpečná a dripper pekne sedí na šálke/dekanteri na kávu. Ako u Timemore snáď vždy, vyzerá moderne a svojím osobitým štýlom kombinuje minimalizmus a ozdobnosť.

Čo ma na dripperi okamžite zaujalo? Drážky vovnútri drippera. Od modelu Hario V60 sa líšia svojou plochosťou a striedaním drážok v dvoch radoch, ktoré nesiahajú až po okraje drippera. Po umytí vodou papierový filter pekne priľne, zatiaľ čo drážky podporujú rovnomerný tok kávy.

Kávovar Origami

Na tento kúsok som sa veľmi tešil. V poslednom čase si kávový porcelán Origami čoraz viac kradne trh s drippermi a šálkami na kávu. Nie je to však farebný a štýlový hit medzi baristami. Ich výrobky sú navrhnuté tak, aby pútali pozornosť, ale predovšetkým boli kvalitné a funkčné.

Vo výrobkoch Origami je vidieť približne 400 rokov skúseností s výrobou porcelánu najvyššej kvality . Ich výrobky zároveň reagujú na skutočné potreby a požiadavky kávových profesionálov. Každý výrobok Origami má svoj účel, dôvod, prečo bol vytvorený.

Okrem farebných možností (aj keď mne sa celkom páči tá moja v nerušenej čistej bielej) vaše oko spočinie na tvare drippera. Ten je úplne - ale úplne - originálny. Áno, stále má tvar kónického drippera, ale steny drippera sú pútavé. Sú ako pri skladaní papiera do harmoniky, cik-cak. Efektné na pohľad, ale ako to ovplyvňuje chuť kávy?

Odkvapkávač V60 Tetsu Kasuya

Stačí letmý pohľad a nerozoznáte ho od klasického "Hari". Snáď len vďaka peknej čiernej farbe. Pozrite sa však druhýkrát a prezrite si ho bližšie. Všimnete si niekoľko jemných rozdielov oproti štandardnému modelu Hario V60.

V roku 2015 sa Tetsu Kasuya stal japonským majstrom filtrovanej kávy. V nasledujúcom roku 2016 sa potom stal majstrom sveta č. 1 v tejto baristickej disciplíne a prvým ázijským baristom, ktorý získal tento titul na WBrC (World Brewers Cup). Nemohlo to teda dopadnúť inak, ako že sa spolu so spoločnosťou Hario zapojil do vývoja sofistikovaného radu výrobkov z filtrovanej kávy .

Jeho karafa napĺňa motto, s ktorým Tetsu prišiel pri spolupráci so spoločnosťou Hario: "ľahko uvariteľná lahodná káva pre každého". Konkrétne sa tento koncept premietol do drippera Kasuya úpravou vnútornej štruktúry stien drippera. Áno, opäť tie drážky drippera. Kratšie ako pôvodný Hario V60. Nedosahujú až k otvoru, ktorý je zároveň širší.

Test drippera na kávu

MANUÁLNY DRIPPER ČAS CHUŤOVÉ POZNÁMKY
V60 Hario 2:40 jemná chuť, dobre vnímateľná, komplexná, jasná kyslosť a dochuť
Timemore Crystal Eye 2:40 podobná jemnosť a chuť ako V60, výraznejšia kyslosť
Kasuya Hario 3:00 plná chuť, silnejšia, sladšia, nižší rozsah chuti (guľatosť)
Origami dripper 2:30 sladšia a silnejšia chuť, dobre viditeľné tóny v celom rozsahu

Hario V60 vs. Timemore Crystal Eye vs. Kasuya Hario vs. Origami dripper

Každý z nich pripravuje dobrú kávu (takže záleží najmä na baristovi) a každý má niečo do seba. Napriek tomu sú výsledky rozdielne. Takže pre ktorý dripper sarozhodnúť? Odpoveď bude pravdepodobne kombináciou toho, čo už doma máte, a toho, čo chcete s novým dripperom dosiahnuť.

Ak mám V60, zdá sa mi zbytočné zaobstarať si Timemore Crystal Eye, ale Origami už bude mať svoje využitie. Ak mám dripper Katsuya, možno by stálo za úvahu zaobstarať si aj klasický Hario alebo Crystal Eye. Vskutočnosti budú niektoré kávy vhodnejšie pre rôzne drippery.

Na akúkoľvek stranu,Origami je pre mňa zatiaľnajzaujímavejší . Oproti svojim kolegom testerom má totiž jednu funkciu navyše. Ako majiteľ drippera Origami k nemu môžete získať štandardné filtre V60 aj filtre Kalita s plochým dnom. A hneď máte ďalšiu možnosť, ako urobiť svoju kávu opäť trochu inak chutnú.

Ktorý manuálny dripper na kávu si vybrať?

Rozlišovanie a rady na záver sú vždy tak trochu starosťou. Všetky tieto drippery majú potenciál stať sa vaším najlepším kávovým kamarátom.

Zároveň chápem, že nie všetci z vás chcú venovať každú poličku v kuchyni kávovému vybaveniu. Prenázory na to, ktorému dripperu dávajú prednosť, som sa obrátila na skupinu milovníkov kávy na Facebooku.

Zhrnuté - najodporúčanejším dripperom je Hario V60, potom Origami a tiež Katsuya. Okrem... Hario V60 si získava fanúšikov už desaťročia. Je to najzákladnejší z alternatívnych spôsobov prípravy kávy. Láska ku dripperu "starej školy" s klapkami sa dedí zo seniora-baristu na juniora atď. Má teda značnú výhodu.

Na druhej strane, Timemore Crystal Eye je pomerne veľkou novinkou, a tak si stále vytvára svoj fanklub. Medzi nimi potom Origami Dripper, ktorý práve baví už len tým, ako vyzerá. Je maximálne fotogenický. Ak chcete zaplniť Instagram fotkami kávy a striedať spôsoby prípravy výmenou papierových filtrov rôznych tvarov, Origami bude váš favorit.

V komentároch k dotazu sa objavil ešte jeden tip na dripper. Chytrý dripper alebo Clever Dripper. Tu je však príprava trochu iná a do súťaže o dripper som ho nezaradil.

Odporúčané produkty12