Aké sú rozdiely medzi filtrovanou kávou pripravenou cez látkový, kovový alebo papierový kávový filter?

Kávový filter. Aké sú vaše možnosti?

Používate pri príprave prekapávanej kávy papierový filter? Vsadím sa, že áno. Je to aj najbežnejší spôsob filtrovania kávy v prekapávacom kávovare. Každopádne, nie je to len papier, ktorý dokáže prekapávať kávu.

Okrem papierového filtra na kávu môžete kávu variť aj cez látkový alebo kovový filter. A ak zostanete pri papieri, môžete experimentovať s rôznymi typmi papierových filtrov s rôznou priepustnosťou pre váš Hario V60 dripper .

Základný alebo papierový filter na kávu

Papierové kávové filtre sú najbežnejšie, či už máte manuálny alebo automatický dripper. Pokiaľ ide o dripper Espro Bloom, existuje len jedna možnosť papierových kávových filtrov. Pri obľúbenom kávovare Chemex alebo bezkonkurenčnom dripperi Hario V60 si však už môžete vybrať, ktorý typ papierového kávového filtra chcete.

Papierové filtre pre váš dripper Hario

Priobjednávaní nových filtrov pre váš dripper Hario V60 sa budete rozhodovať predovšetkým podľaveľkosti vášho drippera. To znamená, či máte malý "jednotkový" dripper Hario, alebo či potrebujete filtre veľkosti 2 alebo 3. V prípade spoločnosti Hario sa však výber filtrov nekončí pri rôznych veľkostiach.

Vprípade najbežnejšieho drippera Hario V60-02 máte stále na výber medzi klasickým papierovým filtrom Hario a filtrom, ktorého kód výrobku končí písmenom "H ". Filtre Hario s označením VCF-02-100W-H sa vyrábajú v Holandsku a okrem odlišnej krajiny pôvodu (originály sú, rovnako ako celá spoločnosť Hario, z Japonska) sa líšia aj priepustnosťou papiera.

V praxi to môže spôsobiť, že aj pri rovnakej hrubosti mletia, prelievania a skrátka celej prípravy sa čas filtrácie - odkvapkávania kávy - môže s týmito filtrami predĺžiť o pol minúty. Čo to pre vás znamená? Ďalší spôsob, ako ovplyvniť extrakciu vašej kávy. Ak sa teda držíte svojho osvedčeného receptu, nezabudnite skontrolovať, či kupujete správny typ "svojich" filtrov. V každom prípade vyskúšajte aspoň hrubšie filtre z Holandska!

Ako si vybrať papierové filtre pre Chemex?

Aj majitelia kávovarov Chemex majú pri výbere papierového filtra viac možností. Prvým rozdielom je samozrejme veľkosť filtra alebo Chemexu. Následne si môžete preveľký Chemex (6 - 10 šálok ) aj premalý Chemex (1 - 3 šálky) vybrať bielený alebo prírodný papier.

A aký vplyv bude mať tento výber na prípravu kávy? No... takmer žiadny. Záleží skôr na osobných preferenciách. Všeobecne sa však odporúča nebielené filtre pred prípravounaozaj dôkladne prepláchnuť horúcou vodou, pretože chuť papiera býva výraznejšia.

Pri veľkom Chemexe sa ešte musíte rozhodnúť medzi štvorcovým a okrúhlym filtrom. Funkčnosť je rovnaká. Len niektorí kávičkári uprednostňujú zarovnaný vzhľad okrúhlych filtrov a iní dávajú prednosť vyčnievajúcim rohom filtra pre lepšie uchopenie pri vyberaní.

Premýšľate o udržateľnosti? Vyskúšajte permanentné kávové filtre

Hoci sú papierové filtre prvou voľbou, určite nie sú jedinou voľbou. Able Kone filtre z nehrdzavejúcej oceledokonale zapadnú do vášho Chemexu . Sú vyrobené na každodenné použitie a vaša príprava kávy je potom bezodpadová.

Kovové filtre vyrába ajspoločnosť Able pre kávovar AeroPress. Pre tento multifunkčný spôsob prípravy kávy si dokonca môžete vybrať z dvoch veľkostí filtrov. Teda medzi rôznymi jemnosťami filtra -štandardným alebo jemným. Majitelia inovatívneho Twist Pressu si môžu vychutnať aj kávu filtrovanú cez papierový alebo cez kovový filter.

Nechajte si pripraviť filtrovanú kávu cez látkový filter

Zážitok z kávy v Chemexe si môžete rozšíriť nielen pomocou kovového filtra, ale aj pomocou látkového filtra. Spoločnosť EBB vyrába filtre z organickej bavlny pre obe veľkosti kávovarov Chemex. Máte tak ďalší spôsob, ako si pripraviť kávu Chemex a zároveň sa vyhnúť jednorazovým filtrom.

Kávový filter pre Moccamaster?

Aj majitelia automatických prekapávačov si môžu pripraviť kávu bez papierového odpadu z jednorazových filtrov. Prémiový odvar si môžete pripraviť pomocou zlatého filtra. Ten môžete použiť pre kávovary Moccamaster KB741AO, Select a KBT741.

Papierový vs. látkový vs. kovový filter

Predstavil som materiály, cez ktoré môžete filtrovať kávu. Teraz sa pozrime, čo môžete od jednotlivých filtrov očakávať a či môžete očakávať nejaké konkrétne rozdiely v chuti tejto šálky kávy.

Papierové kávové filtre Kovové kávové filtre Textilné kávové filtre
neprepúšťajú kávové oleje neprepúšťajú kávové oleje čiastočne prepúšťajú oleje
zachytáva jemné čiastočky kávy prepúšťa jemné čiastočky kávy prepúšťa kávový prach
čistá a priezračná káva káva s textúrou, plným telom bohaté telo bez oparu
jednoduché čistenie - kávový papier ide rovno do koša prácnejšie čistenie - káva do kompostu a dôkladné umývanie náročné čistenie - medzi jednotlivými použitiami je potrebné dbať na dobré umytie

Odporúčané produkty6