Tipy na prípravu kávy v prístroji Chemex a jeho ďalšie použitie

PRIMÁRNE POUŽITIE - PRÍPRAVA FILTROVANEJ KÁVY V CHEMEXE

Ale skôr ako sa pustíme do ďalších tipov, bola by škoda neukázať vám aspoň jeden alebo dva recepty na prípravu filtrovanej kávy v Chemexe.

Africké kávy sú na tento recept ideálne, takže možno naša Etiópia alebo Rwanda.

 1. Pripravte si 30 gmletejkávy na prípravu v Chemexe, čo znamená 12 kliknutí na mlynčekoch Hario alebo 24 kliknutí na mlynčeku Timemore .
 2. Prevarte vodu na teplotu 93 °C.
 3. Prelejte cez papierový filter a vytečenú vodu zlikvidujte.
 4. Nasypte pomletú kávu do kávovaru Chemex.
 5. Krúživým pohybom nalejte 45 g vody na kávu anechajte ju 45 sekúnd rozvoniavať .
 6. Na kávu nalejte ďalších 140 g vody a počkajte 15 sekúnd.
 7. Krúživým pohybom nalejte ďalších 140 g vody.
 8. Posledných 25 g vody nalejte do stredu a počkajte, kým sa voda prefiltruje cez kávu.
 9. Teraz už zostáva len vychutnať si kávu.

ĽADOVÁ FILTROVANÁ KÁVA V KÁVOVARE CHEMEX

Studenú kávu môžete pripraviť aj priamo v prístroji Chemex. Recept je určený na 3-4 kávy, takže tentoraz použijete pomerne veľký Chemex. Recept však môžete prispôsobiť aj na menšie množstvá.

 1. Prevarte vodu a po zovretí ju nechajte 30 sekúnd vychladnúť.
 2. Medzitým si pripravte 96 g mletej kávy do Chemexu .
 3. Navlhčite papierový filter a vylejte vodu.
 4. Do nádoby Chemex nasypte 425 g ľadu a do filtra nasypte mletú kávu.
 5. Zapnite stopky a namočte kávu do približne 100 g vody. A nechajte ju 30-40 sekúnd rozvoniavať.
 6. Potom postupne krúživými pohybmi zalievajte kávu ďalšími 580 g vody, kým sa nezastaví čas na 3:30 .
 7. Potom necháme kávu extrahovať, čo by malo byť maximálne dočasu 4:30.
 8. A teraz už nezostáva nič iné, len si vychutnať studenú kávu.

Ľadovú kávu v Chemexe si môžete pripraviť aj pomocou klasickej prípravy horúcej kávy, ktorú následne vychladíte. Na tento spôsob prípravy bez ľadu však musíte myslieť dopredu, aby ste mali čas na ochladenie. Prameň: Kávovar na kávu.

PRÍPRAVA ČAJU V KÁVOVARE CHEMEX

Okrem toho, že Chemex môžete používať ako vázu, ako to môžete vidieť v niektorých kaviarňach, môžete si s ním pripraviť aj čaj.

Na jeho prípravu budete potrebovať sypaný čaj, horúcu vodu a Chemex s filtrom.

 1. Filter prepláchnite rovnakým spôsobom ako pri príprave kávy.
 2. Na 200 ml vody použite 2 čajové lyžičky. Prípadne si pomer nabudúce upravte podľa svojej chuti.
 3. Čaj zalievajte pomalým krúživým pohybom.
 4. Potom ho už len podávajte.

Tento spôsob môžete použiť aj na prípravu mätového čaju z čerstvých lístkov, stačí ich pred prípravou rozmixovať.

FILTRE NA CHEMEX - PAPIEROVÉ VS. KOVOVÉ VS. TEXTIL

Podobne ako pri iných alternatívnych prípravách, aj pri Chemexe si môžete vybrať z niekoľkých typov filtrov. Papierovú klasiku, kde máme na výber biely a hnedý papier, kovový filter na opakované použitie alebo umývateľný textilný filter. Aké sú medzi nimi rozdiely? To vám vysvetlím o chvíľu.

PAPIEROVÝ FILTER PRE CHEMEX

Pripapierových filtrochChemex máte možnosť vybrať si veľkosť a tiež typ filtra. Môžete si kúpiť buď biely, alebo hnedý, teda prírodnú nebielenú formu. Ničím sa od seba nelíšia. To, čo sa medzi nimi líši, je ich výroba. Rozdiel je v tom, že biely filtračný papier prechádza čistiacim oxidačným kúpeľom a potom sériou horúcich vodných kúpeľov. Na druhej strane hnedý papier prechádza len horúcim vodným kúpeľom a zachováva si svoju prirodzenú farbu. Niektorí milovníci kávy vám povedia, že vo výslednej káve pripravenej cez biely a prírodný filter nevidia rozdiel, iní budú tvrdiť opak. Podľa jedného testu je lepšie používať biely filtračný papier na svetlo pražené kávy a prírodný filtračný papier na tmavšie pražené kávy. Najlepšie je však vyskúšať si to na vlastnej koži.

Papierové filtre skvele zachytávajú všetky nečistoty, oleje a horké prvky, takže v nich vynikne čistá a plná chuť.

Ďalšia vec, na ktorú môžete naraziť pri výbere papierových filtrov, je ich tvar. Filtre sa dodávajú buď vštvorcovom, alebo kužeľovomvyhotovení. Tvar filtra však nemá vplyv na výslednú kávu. Štvorcový sa bude z Chemexu ľahšie vyberať a kužeľový sa do Chemexu lepšie zmestí.

Dôležitejšie ako tvar filtračného papiera je však správne množstvo použitej vody a kávy, ako aj teplota vody použitej pri príprave filtrovanej kávy v Chemexe. Zdroj: William Moreland | unsplash.com

NEREZOVÝ FILTER PRE CHEMEX ALEBO JEDEN FILTER NAVŽDY

Ak vás už nebaví trápiť sa tým, či máte doma dostatok filtrov pre váš Chemex, riešením môže byť opakovane použiteľný filter z nehrdzavejúcej ocele. Takéto filtre vyrába napríklad značka Able a medzi jej výrobky patria kovové filtre pre AeroPress. Okrem toho môžete na prípravu V60 použiť aj filter Able Kone. Tento filter sa dodáva len v jednej veľkosti a je vyrobený pre Chemex na 6-10 šálok, ale to vám nebráni pripraviť menej kávy.

Kovový filter vytvára finálnu šálku kávy s plnšou chuťou, pretože všetky oleje z kávy prenikajú cez nerezový filter. Možno si teda budete musieť na túto chuť zvyknúť. Kovový filter však v budúcnosti ušetrí prírodu a vašu peňaženku.

LÁTKOVÝ FILTER CHEMEX

Ďalšou možnosťou je látkový filter. Pri ňom máte na rozdiel od Able možnosť výberu veľkosti podľa veľkosti Chemexu. Ebové filtre vydržia minimálne tak dlho ako sto papierových filtrov. Filtre sú vyrobené zo 100 % organickej bavlny. Pre maximálnu životnosť sa odporúča filtre skladovať v nádobe s vodou a ideálne v chladničke. Časom je potrebné filter dodatočne vyčistiť, aby sa predĺžil čas extrakcie kávy.

Odporúčané produkty6