Chyby, ktoré ste urobili ráno pri príprave kávy

ZLÝ VÝBER KÁVOVÝCH ZŔN

Kvalitné suroviny sú dôležité, nech už pripravujete čokoľvek, rovnako ako káva. Zistili ste, že vám dnes ráno došli kávové zrná, a tak ste vytiahli zvyšok starých zŕn zastrčených v rohu skrine? To nie je celkom správna cesta.

NEVHODNÉ SKLADOVANIE KÁVY

Táto chyba nie je úplne typickou rannou chybou, ale je tiež častá, preto ju tu spomeniem. Aby malakáva aj dva týždne po otvorení rovnakú arómu a chuť , musí byťsprávne skladovaná. Kávu uchovávajte pri izbovej teplote. Internetové rady o skladovaní v chladničke sú mýtus, preto sa im vyhnite. Potom tiež musíte kávu skladovať bez prístupu vzduchu, aby sa neznehodnotila a nestratila svoju arómu. Na takéto skladovanie kávy sú ideálne vákuové nádoby na kávu.

Chybu neurobíte ani skladovaním v pôvodnom obale, teda ak ide o ekologické vrecko na kávu s jednosmerným ventilom. Ten zabezpečí, že vaša káva nestratí svoju arómu. Je však dôležité, aby ste vrecká starostlivo uzatvárali.

CHYBY PRI PRÍPRAVE FILTROVANEJ KÁVY

Na úvod som uviedol niekoľko chýb, ktoré sa môžu týkať prípravy espressa alebo cappuccina, ako aj filtrovanej kávy.

Potom však existujú chyby špecifické pre prípravu filtrovanej kávy alebo pre konkrétne spôsoby prípravy, preto si ich predstavíme.

POUŽÍVANIE PRÍLIŠ HORÚCEJ ALEBO PRÍLIŠ STUDENEJ VODY

Pri príprave kávy existujú dve časté chyby. Prvou je, že sa príliš ponáhľate, aby ste vodu nechali zovrieť, a filtrujete s príliš studenou vodou, takže káva sa neextrahuje tak, ako by mala.

Druhou chybou je potom to, že ju necháte zovrieť, ale aj tak sa ponáhľate a nepočkáte, kým dosiahne približne požadovanú teplotu 92-96 °C, a začnete kávu hneď filtrovať. Tým sa sparia všetky jej potenciálne chute. A pravdepodobne si spálite aj jazyk.

Používaniu príliš horúcej vody sa môžete vyhnúť použitímbaristickej kanvice s reguláciou teploty.

ZANEDBANIE SPRÁVNEHO POMERU VODY KU KÁVE.

Príprava kávy nemusí byť taká veľká záležitosť. Ale pre lahodnú šálku kávy musíte dodržiavať niektoré pravidlá. Musíte použiť určité množstvo kávy a tiež vody. Pomôže vám v tombaristická váha so stopkami.

Baristická váha vám okrem dodržiavania správneho pomeru kávy a vody pomôže sledovať aj čas extrakcie. Úpravou množstva kávy alebo vody, ale aj úpravou času extrakcie si môžete vytvoriť vlastný recept. Zdroj: Bean Bros | unsplash.com

Môžete sa stretnúť aj s baristickými váhami, ktoré majú zabudovanú aplikáciu, vďaka ktorej si môžete vytvoriť vlastný recept na danú prípravu a kávu a potom ho len opakovať každé ráno. Prípadne sa môžete riadiť základným receptom na filtrovanú kávu , ktorý predstavuje16 gramov kávy na 250 ml vody.

PRIPRAVUJETE KÁVU S NEKVALITNOU VODOU

Najväčší vplyv na kvalitu vašej filtrovanej kávy majú kávové zrná. Vplyv najej chuť má však aj voda, ktorú používate. Ak používate vodu z vodovodu, ktorá obsahuje rôzne minerály alebo nečistoty, môže to pokaziť chuť nápoja a vaša káva bude mať hroznú chuť. Ak tedachcete zaručiť dobrú kvalitu kávy, vždy používajte filtrovanú vodu, aby ste sa vyhli pridávaniu minerálov a nečistôt do kávy. Okrem toho voda, ktorú používate, ovplyvňuje aj váš kávovar. Používanie filtrovanej vody ho udrží v dobrom stave po dlhú dobu.

CHYBY PRI PRÍPRAVE KÁVY VO FRENCH PRESSE

Okrem už spomínaných prehreškov, ako je používanie príliš horúcej vody alebo voľba nesprávneho pomeru kávy a vody, existuje ešte jedna veľmi častá chyba. A tou je ponechanie kávy vo french presse dlhý čas po stlačení. Aj keď je káva oddelená, naďalej sa čiastočne lúhuje a uvoľňuje látky, ktoré nechceme konzumovať. Preto by ste po stlačení a ukončení extrakcie mali kávu buď naliať priamo do šálky. Alebo ju prelejte do inej nádoby, z ktorej budete kávu neskôr podávať.

Základný postup prípravy kávy vo french presse:

 1. Prevarte vodu. Na prípravu kávy vo french presse nepotrebujete baristickú kanvicu s husím krkom. Potrebujete však vodu s teplotou 96-92 °C ako pri akejkoľvek inej filtrovanej káve. Ak nemáte kanvicu s nastaviteľnou teplotou, pred použitím vody počkajte približne minútu.
 2. Na 1 liter vody budete potrebovať 70 g mletej kávy. Na elektrickom mlynčeku Baratza Encore na French Press vyberte hrubosť 28. Na mlynčeku Wilfa Svart vyberte hrubosť vedľa písmena O v slove Aeropress.
 3. Nasypte mletú kávu do french pressu a zalejte ju vodou. Pri French Press nemusíte venovať takú pozornosť technike sypania a krúživému pohybu, ale uistite sa, že je všetka káva namočená. Prípadne použite French Press na krúženie vody v polovici nalievania alebo kávu premiešajte lyžičkou.
 4. Teraz nechajte kávu extrahovať 4 minúty.
 5. Po 4 minútach lyžičkou rozbijete kôru. Odstráňte vytvorenú penu. Práve tá môže spôsobiť, že káva bude neskôr horká.
 6. Pred podávaním kávu stlačte a nechajte ju ešte minútu odstáť. Medzitým sa usadia aj tie najmenšie čiastočky, ktoré potom nechceme mať vo výslednej šálke kávy.

NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI PRÍPRAVE PREKAPÁVANEJ KÁVY

Aké chyby sú pri príprave prekapávanej kávy jedinečné? Prvá vec,na ktorúpri jej príprave nesmiete zabudnúť, je prelievanie cez papierový filter. Zbavíte sa tak nežiaducej papierovej chuti kávy. Navyše sa tým predhreje váš V60 alebo Chemex a počas varenia z neho nebude unikať toľko tepla.

Dôležité je tiež dodržiavať tzv. kvitnutiepo nasypaní kávy do filtra , počas ktorého sa z mletej kávy uvoľňuje oxid uhličitý a nič nebráni prenosu chutí, teda extrakcii mletej kávy.

Pri extrakcii nalejte vodu na kávu pomalým krúživým pohybom, aby ste zabezpeč ilirovnomernú extrakciu všetkej mletej kávy. Chaotickým a rýchlym nalievaním dosiahnete nedostatočne extrahovanú a slabú kávu.

Ďalšou maličkosťou, ktorá však môže výrazne ovplyvniť chuť výslednej šálky , jezarovnanie kávového lôžka. Bez toho sa bude káva v jednej časti extrahovať viac a v inej menej. K rovnomernej extrakcii prispieva aj spôsob mletia kávy. Aby ste sa vyhli nerovnomerne namletej káve, potrebujete mlynček skeramickými, oceľovými alebo titánovými kameňmi. Tie na rozdiel od sekacích mlynčekov melú kávové zrná rovnomerne podľa nastavenej hrubosti mletia.

Základný postup prípravy kávy v kávovare V60:

 1. Prevarte vodu na 92-96 °C. Ak nemáte baristickú kanvicu s nastaviteľnou teplotou. Stačí nechať vodu približne minútu vychladnúť.
 2. Medzitým si pripravte kávové zrná. Na 250 ml vody budete potrebovať 16 g mletej kávy. Ak máte radšej plnšiu kávu, môžete použiť viac mletej kávy.
 3. V prípade mlynčeka Baratze Encore použite hrubosť 15. V prípade ručného mlynčeka Timemore nastavte mlynček na 12-15 kliknutí. Na mletie na kávovare Wilfa Svart zvoľte hrubosť P v slove Aeropress.
 4. Vložte papierový filter do kávovaru V60 a krúživým pohybom cez neho prepusťte horúcu vodu. Okrem toho, že sa zbavíte chuti papiera, zahrejete V60 a počas varenia nebude unikať teplo.
 5. Mletú kávu nasypte do filtra, ale nezabudnite vyliať zvyšok vody, ktorá vytiekla cez filter.
 6. Vyrovnajte kávové lôžko. Zabezpečíte tak rovnomernú extrakciu.
 7. Je čas spustiť stopky, spustíme filtráciu.
 8. Navlhčite kávu prvými 30 g vody a nechajte ju kvitnúť 30 sekúnd.
 9. Potom doplňte vodu na 150 g. Jemne premiešajte kávovú usadeninu, aby sa nezachytila na stenách filtra a neextrahovala sa.
 10. O 1:15 doplňte zvyšných 100 g vody. Extrakcia by mala trvať približne 3 minúty.
 11. Teraz môžete kávu podávať.

AKÝCH CHÝB SA VYVAROVAŤ PRI PRÍPRAVE KÁVY V PREKAPÁVACOM KÁVOVARE

To, že ste si kúpili najkrajší a najdrahší kávovar na prekapávanú kávu, neznamená, že vám automaticky pripraví kotol skvelej kávy. Pri tejto príprave môžete robiť o niečomenej chýb ako pri alternatívnych prípravách, ale to neznamená, že môžete vynechaťodkvapkávací kávovar. Rovnako ako pri iných spôsoboch prípravy kávy záleží na hrubosti mletia alebo na správnom pomere vody a kávy.

POUŽÍVANIE ZNEČISTENÉHO ODKVAPKÁVACIEHO KÁVOVARU

Bez ohľadu na to, či kávovar používate denne alebo len príležitostne ,je potrebné hovyčistiť. Môže sa stať, že práve usadeniny sú dôvodom, prečo vaša káva nechutí tak dobre, ako by mala. Okrem toho, že filter s použitou kávou vyhodíte do koša, je potrebné umyť aj košík filtra. Pravidelne by ste mali umývať aj vnútro odkvapkávacej misky. Pomôže vám s tým čistiaci prostriedok Cafetto Brew Cleaner.

Príprava filtrovanej kávy v kávovare Moccamaster je naozaj jednoduchá, takže by bola takmer škoda pokaziť si chuť kávy tým, že kávovar nevyčistíte. Zdroj: moccamaster.eu

Príprava filtrovanej kávy v kávovare Moccamaster:

 1. Do kávovaru Moccamaster pripravte potrebné množstvo vody.
 2. Zložte papierový filter a po vložení do plastového držiaka ho nezabudnite preliať horúcou vodou, aby ste sa zbavili papierovej chuti kávy.
 3. Na 1 liter vody budete potrebovať 60 gramov kávy praženej na filtri.
 4. Kávu zomeľte na požadovanú hrubosť. Na mlynčeku Baratza Encore vyberte hrubosť 18. Ak chcete nastaviť hrubosť na mlynčeku Wilfa Svart, vyberte hrubosť podľa písmena T v slove Filter.
 5. Nasypte mletú kávu do filtra a vložte ho do kávovaru.
 6. Teraz stačí stlačiť tlačidlo spustenia a počkať 5 minút.

Ak nie ste úplne spokojní s chuťou kávy, môžete nabudúce upraviť hrubosť alebo pomer vody a kávy.

CHYBY, KTORÝCH SA DOPÚŠŤATE PRI PRÍPRAVE KÁVY V AEROPRESSE

Vrátane chýb, ktoré sú všeobecné pre prípravu filtrovanej kávy, tu je jedna, ktorá je špecifická pre Aeropress. Ide oveľmi rýchle alebo veľmi pomalé lisovanie. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sa čas lisovania pohyboval v rozmedzí 30 až 45 sekúnd. Sú však aj takí, ktorí kávu v Aeropresse stlačia za 20 sekúnd alebo naopak za 60 sekúnd. Môže vám to vyhovovať, ale je dôležité spomenúť, že dĺžka stláčania je tiež niečo, čo ovplyvňuje chuť výslednej šálky kávy. Kratší čas stlačenia je však úplne v poriadku, ak použijete menej vody.

Kávovar Aeropress je zaujímavý vďaka rôznym spôsobom prípravy kávy. Klasický alebo reverzný spôsob a tiež rôzne pomery kávy a vody. O to ľahšie je urobiť pri príprave chybu, ktorá môže ľahko ovplyvniť chuť výslednej kávy. Zdroj: Alex Chernenko | Unsplash

Víťazný recept pre Aeropress 2019

 1. Prevarte horúcu vodu na 92 °C. Potom opláchnite papierový filter.
 2. Pripravte 30 g kávy. Nameliete ju na 30 kliknutí na mlynčeku Comandante. V opačnom prípade zvoľte hrubosť 7/10, ak hrubosť 10 považujeme za veľmi hrubú a hrubosť 1 za veľmi jemnú. Na elektrickom mlynčeku Wilfa Svart zvoľte hrubosť v oblasti Aeropress v blízkosti písmena R.
 3. Pripravte Aeropress v opačnej polohe.
 4. Nasypte dovnútra pomletú kávu a zal ejte ju100 g vody. Potom ju20-krát premiešajte.
 5. Nasaďte filter a nechajte Aeropress v obrátenej polohe a stlačte ho, aby ste sa zbavili prebytočného vzduchu.
 6. Po 40 sekundách nalievania obráťte Aeropress a stlačte ho.
 7. Potom doplňte120 gkávy horúcou vodou s teplotou 92 °C.
 8. Nechajte kávu vychladnúť na približne 60 °C. Môžete tomu pomôcť prelievaním kávy z jednej nádoby do druhej.

NAJJEDNODUCHŠÍ SPÔSOB PRÍPRAVY RANNEJ KÁVY V PRÍSTROJI BREW IT STICK

Keď máte ráno ešte zalepené oči a posledná vec, ktorú chcete robiť, je sledovať prípravu kávy v kávovare V60, vyskúšajte Brew It Stick. Okrem prípravy kávy ju môžete použiť aj na prípravusypaného čaju.

 1. Pripravte si hrubo mletú kávu. Môžete si vybrať približne rovnakú hrubosť ako pri French Press. Na elektrickom mlynčeku Baratza Encore teda vyberte hrubosť 28. Na mlynčeku Wilfa Svart vyberte hrubosť v blízkosti písmena O v slove Aeropress.
 2. Odstráňte rukoväť, naplňte šálku čerstvo namletou kávou a naskrutkujte rukoväť späť.
 3. Do šálky nalejte 250 ml vody s teplotou približne 96 °C, aby sa káva nepripálila.
 4. Do šálky vložte tyčinku Brew It Stick a premiešajte. Tým sa extrahuje mletá káva.
 5. Po 4minútach odstráňte tyčinku Brew It Stick a vaša káva je pripravená.