Váženie, váženie, váženie

Budeme hovoriť o espresse, pretože je základom väčšiny ostatných druhov kávových nápojov a stále sa teší najväčšej obľube u kávičkárov. Správne namleté a následne odvážené espresso by malo mať podľa svetových štandardov 7 až 10 gramov, doubleshot dvojnásobok. Výsledné, dobre extrahované espresso má objem 25 až 30 ml a na povrchu vytvára približne 1 mm tenkú vrstvu "peny". Tieto parametre sa nedajú presne určiť, pretože každý druh kávy si vyžaduje trochu inú hmotnosť, a preto sú prípustné odchýlky.

Pri príprave espressa zohráva dôležitú úlohu niekoľko kľúčových vecí. Sú to čerstvosť kávy a jej kvalita, hrubosť mletia, rýchlosť extrakcie a zloženie vody. Všetko spolu súvisí, ak kávu v portafiltri dobre neodvážime, rýchlosť prúdenia vody môže výrazne ovplyvniť výslednú chuť kávy. Skúsený barista vie svoje.

Ak je káva namletá príliš jemne, voda prúdi príliš pomaly a výsledný nápoj môže byť horký. Naopak, nahrubo mletá káva umožní, aby voda prúdila nežiaduco rýchlejšie a výsledná káva je mdlej, vodovej chuti. Čas extrakcie správneho espressa je 20 až 30 s. O všetkých týchto premenných píšeme alebo sa chystáme písať na našom blogu.

NEVÁHAJTE SA POZRIEŤ A POČÚVAŤ!

Možno si myslíte, že presné váženie baristu tak trochu vyvedie z miery a že všetko zostane na chladnej, presnej metóde. Ale váženie, váženie má oveľa viac kladov ako záporov. Váha umožňuje opakovane správne odmerať kávu, čím sa zabezpečí jej nemenná a vami schválená konzistencia na prípravu dokonalého espressa. V hektickej dennej špičke kaviarne, keď majú všetci vo vašej prevádzke hlavu v smútku a túžia po káve , to urýchlivýrobu a zaručí kvalitu, pre ktorú k vám zákazníci chodia. Uľahčí prácu aj začínajúcim baristom, ktorí budú poznať presné parametre.

Vneposlednom radeznižuje množstvo odpadu a má pozitívny ekonomický dopad na váš rozpočet. Ak napríklad vlastníte profesionálny mlynček s časovačom a ešte nemáte váhu na váženie namletej kávy, odchýlka pri každej dávke môže byť len 0,5 g. Ak denne pomeliete približne 100 takýchto neproporcionálnych dávok, za mesiac už budete mať namletých 50 g kávy a 1 kg kávy. Čo je už badateľné pri akomkoľvek rozpočte. Váha vám pomôže optimalizovať dávku mletej kávy tak, aby k týmto stratám nedochádzalo.

AKO SI VYBRAŤ VÁHU

V každej výbave správneho baristu by nemala chýbať. Dáme vám niekoľko tipov, na čo si dať pozor pri výbere váhy na kávu, aby vám dobre slúžila. Určite si vyberte váhu s presnosťou 0,1 g. Váha do 2 kg by mala byť dostatočná . Vyberte si takú, ktorá má integrované stopky nameranie času prietoku vody počas extrakcie. Vneposlednom rade sa uistite, že sivaša váha pamätá hmotnosť nádoby alebo portafiltru, v ktorom budete kávu vážiť, a veľkosťvážiacej plochy. Tá by mala byť väčšia, aby na ňu páka dobre dosadla. Ak si chcete uľahčiť prácu, môžete mať na kávovare alebo v jeho blízkosti umiestnenú ďalšiu váhu s menšou plochou, určenú priamo na váženie finálneho espressa.

O KROK BLIŽŠIE K DOKONALEJ KÁVE

Každé espresso je iné a inak dobré. Je to preto, že kávové zrná sú prírodná, živá surovina, pre ktorú nie je nič štandardizované. Máme potrebu túto surovinu skrotiť a pretvoriť na svoj obraz. Jedným z týchto nástrojov na skrotenie nepoddajnej prírodnej látky, v našom prípade mletej kávy, je vlastne jednoduchá fyzikálna metóda - váženie. Ak sa nám to podarí, môžeme byť kreatívni a potešiť našich zákazníkov napríklad skvelým cappuccinom!

ODPORÚČAME

Vybrali sme dve váhy na váženie espressa, ktoré ponúkame v našom e-shope.

Profesionálna váha Brewista sa nabíja cez USB kábel, je vodotesná, ponúka 6 používateľských programov a má stopky. Jej kapacita je 2 kg. Zákazníci si pochvaľujú aj podsvietený displej. Je vhodná do kaviarní aj na domáce použitie.

Druhou váhou v ponu ke jeoceľová váha Rhinowares. Poteší svojou spoľahlivosťou, jednoduchou údržbou a cenovou dostupnosťou. Poteší vás aj jej nerezový povrch, ktorý sa vďaka odnímateľnosti ľahko čistí, či podsvietenie LCD displeja. Jej kapacita je 1 kg.