Viete, prečo by ste nikdy nemali piť českého turka?

AKO VZNIKOL ČESKÝ TURK

Na začiatku 20. storočia sa stal zázrak pre všetkých milovníkov kávy. Vďaka inováciám, ktoré priniesla priemyselná revolúcia, vznikla prvá verzia espressa. Táto inovácia sa začala šíriť po celom svete. V priebehu 20. storočia však došlo k dvom svetovým vojnám a mnohým prevratom a novým režimom, ktoré často viedli ku krízam.

V týchto časoch bolo všetko nedostatkové. A to znamenalo aj kávu. Ľudia si preto museli nájsť rôzne náhrady, napríklad meltu alebo čakanku (dnešné Karo). Po vojne bol v našej krajine nastolený komunistický režim a všetky kaviarne, reštaurácie a pražiarne boli znárodnené. Ani to nepomohlo inováciám vo svete kávy.

Počas socializmu v našej krajine mnohí ľudia nemali dosť peňazí ani na základné potraviny, nieto ešte na nejakú kvalitnejšiu kávu a kávovary. A tu je dôvod, prečo si Česi tak obľúbili "turka", ktorý v skutočnosti nemá s pravou tureckou kávou nič spoločné.

Život je príliš krátky na to, aby sme pili zlú kávu.

JE ČESKÁ TURKA ZDRAVÁ?

Aj keď sa tomu možno ťažko verí, český turk je stále s nami. Dokonca ani kávovary, drippery a french pressysa k nemu nedostali . Turek si stále drží svoje čestné miesto v obľúbenosti v českých domácnostiach.

Mnohí z vás už možno vedia, že turecká káva sa často označuje za nezdravú, pretože zaťažuje tráviaci systém. Čo presne je teda na českej tureckej káve zlé?

Ak nazriete do pohára s kávou vašej babičky, objavíte tam jemne mletú kávu, zvyčajne zmes robusty a arabiky. Arabiky, samozrejme, menší podiel. Arabica v porovnaní s robustou rastie vo vyšších nadmorských výškach a má lepšiu chuť. Väčšinou ide o zmesi podpriemernej kvality. A určite nie sú výberovou kávou.

Ľudia zvyčajne pripravujú turka tak, že kávu nasypú do šálky hneď, ako začne voda vrieť. A to je jedna z chýb pri turke. Horúca voda by sa nemala nalievať na kávu, dokonca ani na čaj. Je dobré nechať ju chvíľu vychladnúť, napríklad na 96 stupňov. Ak kávu zalejete vriacou vodou, zničíte akúkoľvek jej chuť.

Ďalšou chybou je nechať kávovú usadeninu na dne hrnčeka neprimerane dlho lúhovať. Káva by sa mala nechať lúhovať maximálne štyri minúty. Ak necháte kávu lúhovať v horúcej vode dlhšie, začnú sa z nej uvoľňovať látky, ktoré nie sú dobré pre naše trávenie. Uvoľňujú sa aj karcinogénne látky a nadbytok kofeínu.

Ak sa nechcete vzdať svojho obľúbeného turka, skúste lúh oddeliť od samotného nápoja maximálne po štyroch minútach.


ČO JE PRAVÁ TURECKÁ KÁVA

Pravá turecká káva sa varí v džezve a je veľmi obľúbená na Balkáne, v Grécku, Rusku, Indii a vo všetkých arabských krajinách. V českých kaviarňach tento spôsob prípravy kávy nenájdete.

Džezva je nádoba vyrobená z medi alebo mosadze. Zároveň je veľmi obľúbená aj verzia z nehrdzavejúcej ocele. Nádoba má kónický tvar s dlhou rukoväťou. Káva z tejto nádoby je známa svojou silnou chuťou. Je typická svojimi krásnymi variáciami a servírovacím náčiním, ktoré možno nájsť na každom rohu pravého arabského trhu.

ALTERNATÍVNA PRÍPRAVA

V súčasnosti je veľmi populárna alternatívna príprava kávy. Je oveľa lacnejšia ako nákup drahých kávovarov do domácnosti. Navyše si budete môcť pripraviť kávový nápoj podľa svojich predstáv. Hrubosť mletia, kvalita vody, výber kávy, to všetko ovplyvní výslednú chuť vašej šálky.

V našom obchode si môžete vybrať akýkoľvek spôsob prípravy kávy.