AeroPress vs. Delter Coffee Press vs. Twist Press: porovnanie alternatív

ČO PONÚKA AEROPRESS AEROBIK

AeroPress je prvý z porovnávaných, pretože bol aj prvý na svete, vynašiel ho už v roku 2005 Alan Adler. O tom, že má vlastnémajstrovstvá sveta, svedčí aj to, aká je obľúbená . Jeho popularita nepochybne pramení z variability receptov na prípravu filtrovanej kávy, ako aj z jeho konzistencie a cestovateľskej nenáročnosti. Chuť kávy AeroPress sa často prirovnáva k chuti kávy pripravenej vo french presse, ale na rozdiel od neho v káve AeroPress nenájdete drobné čiastočky kávy. Tie sa ľahko zachytia pomocou papierového filtra a príprava kávy s AeroPressom je o niečo zábavnejšia.

Okrem tela AeroPressu v ňom nájdete odmerku, filtračné papiere a držiak, naberačku na miešanie, gumový uzáver a násypku, aby vaša mletá káva neskončila nikde inde ako v Aeropresse. Poteší vás aj veľmi nízka cena, ktorá sa bežne pohybuje pod 600 Kč.

K prístrojuAeroPress si môžete dokúpiť aj nástavec Fellow Prismo, ktorý vám uľahčí dosiahnutie kávy v štýle espressa pri príprave kávy v prístroji AeroPress. Prepúšťa totiž do kávy viac olejnatých zložiek ako papierový filter.

Zaujíma vás viac zo sveta AeroPress? Môžete sa tešiť. V roku 2018 o ňom chlapci z European Coffee Trip natočili celý dokumentárny film. Tu je malá ochutnávka.

AEROPRESS AEROBIE VS. CESTOVNÝ KÁVOVAR AEROPRESS GO

Ak si niekto myslí, že kávovar AeroPress je ideálny spoločník na cesty, pravdepodobne nevidel jeho mladšieho súrodenca, kávovar AeroPress Go. So všetkým dodávaným vybavením váži len niečo vyše 300 g a je tiež o niečo menší ako jeho starší brat. Veľmi významným bonusom, ktorý tento cestovateľ ponúka, je priložený pohár. V cestovnej verzii nenájdete lievik, ale nebudete ho potrebovať, odmerka je v tejto verzii prispôsobená tak, aby sa celá zmestila do vnútra AeroPressu. Zmena nastala aj v držiaku filtračných papierov, v cestovnej verzii držiak pojme len 20 filtračných papierov, čo je vhodné naozaj len na cesty.

Ešte nikdy nebolo nič jednoduchšie na zbalenie ako AeroPress Go. To je to najdôležitejšie, čo na cestách aj tak potrebujete. Zdroj.

Celý prístroj AeroPress Go sa zmestí do spomínaného pohára. Zmenšenie celkových rozmerov, ktoré je približne tretinové, sa samozrejme prejavilo na zmenšení objemu, teda množstva kávy, ktoré môžeme uvariť. Zmenšilo sana 220 g. Takže tentoraz budete musieť pravdepodobne postupovať pri varení sólo. Väčšia verzia však umožňuje uvariť dve menšie kávy, verzia Go by bola naozaj maličká, navyše je tam len jedna šálka.

Pri príprave s týmto drobcom nenájdete žiadny rozdiel. S receptami a prípravou sa môžete hrať rovnako ako s väčším bratom, len pri niektorých receptoch vás môže obmedzovať menšia veľkosť. Ak však trávite veľa času na cestách a záleží vám na každom centimetri a grame, AeroPress Go bude skvelou voľbou. Všetko je zabalené v šálke, je to ľahká a praktická súprava, ktorá je pripravená na cestovanie. Jediné, čo vás môže trochu zaraziť, je vyššia cena v porovnaní s klasickou verziou. Verzia go je drahšia približne o 100-150 Kč.

ČÍM VÁS ZAUJME LIS NA KÁVU DELTER

Kávovar Delter Coffee Pressako transparentná verzia AeroPressu síce vyzerá podobne, ale to je asi tak všetko, čo majú spoločné. Medzi alternatívnymi spôsobmi prípravy filtrovanej kávy je stále relatívnym nováčikom, na trhu je približne dva roky.

S Delter Coffee Press môžete priprav 400 ml filtrovanej kávy, zatiaľ čo s AeroPressom je to len 260 ml. Hoci jeho kapacita je 200 ml, vodu môžete dopĺňať aj počas procesu varenia. Kávovar Delter Coffee Press využíva metódu vstrekovania, a to doslova metódu vstrekovania. Voda sa do vnútra kávy vstrekuje tlakom piestu.

Lis na kávu Delter je vyrobený z plastu, ktorý je však veľmi odolný, takže sa nemusíte obávať, že by sa počas cestovania ľahko zničil. Čo vás pravdepodobne príliš nepoteší, je cena. Pohybuje sa okolo 1300 Kč, ale ide o dlhodobú investíciu, ktorá sa určite oplatí. Zároveň mu chýba aj zásobník na papierový filter.

V porovnaní s AeroPressom má Delter Coffee Press o niečo zložitejší spôsob čistenia, ktorý si vyžiada určitý cvik a zaberie o niečo viac času ako stláčanie puku pri AeroPresse. Napriek tomu si táto novinka zaslúži vašu pozornosť. Zdroj.

ČÍM JE KÁVOVAR TWIST PRESS ZAUJÍMAVÝ

KávovarTwist Press pochádza od značky Barista & Co, ktorá je známa napríklad svojou kávouBrew It Stick. Ak Twist Press v niečom vyniká, je to jeho praktickosť na cestách. Celok sa skladá ztroch častí. Spodnej časti s rukoväťou a filtrom, tela a vrchnej lisovacej časti, v ktorej nájdeme aj priestor, kam môžeme kávu uložiť. O tom, aký je Twist Press malý, svedčí aj jeho objem 200 ml.

Jednou z jeho nevýhod je mierne vyššia cena, ktorá je o niečo vyššia ako cena kávovaru AeroPress, ktorému je Twist Press v mnohom podobný. Preto je tu otázka, či si Twist Press zaobstarať, ak už vlastníte AeroPress. Niekomu by tiež mohol chýbať zásobník na papierový filter.

AKO SA LÍŠI PRÍPRAVA FILTROVANEJ KÁVY V TÝCHTO ALTERNATÍVACH

Mnohí z vás určite poznajú prípravu kávy v prístroji AeroPress. Príprava kávy v AeroPresse funguje na princípe lúhovania a následného lisovania. Existujú dva základné spôsoby, klasický a reverzný.

KLASICKÁ METÓDA AEROPRESSU

 1. Začnete tým, že na dno AeroPressu umiestnite papierový filter, ktorý potom zaskrutkujete. A prepláchnete horúcou vodou.
 2. Zariadenie s filtrom umiestnite na šálku alebo inú nádobu. Uistite sa, že to nie je nič krehké, čo by sa mohlo pri príprave pod tlakom zlomiť.
 3. Do nádoby nalejte kávu podľa zvoleného receptu. Bežné množstvo je približne 15-20 gramov. AeroPress väčšinou používa o niečo viac kávy v porovnaní s prípravkami na zalievanie a zalieva sa horúcou vodou s teplotou približne 80-96 °C.
 4. S rastúcou hrubosťou kávy sa predlžuje čas extrakcie. Zvyčajne je to približne minúta alebo maximálne dve a opäť sa líši podľa receptu. Ak si vyberiete jemne mletú kávu, skráťte čas extrakcie a káva bude vo výslednej šálke viac pripomínať espresso.
 5. Potom vložte piest do nádoby a pomaly stláčajte. Toto by malo trvať približne 30 sekúnd. Pomalým a postupným stláčaním získate sladšiu kávu, zatiaľ čo rýchlym stláčaním získate kyslú kávu.

METÓDA OBRÁTENÉHO AEROPRESSU

 1. V tomto prípade postavíte prístroj na piest a mletú kávu nasypete do hornej nádoby.
 2. Niekde vonku prepláchnete spodnú časť prístroja AeroPress horúcou vodou s papierovým filtrom.
 3. Kávu zalejete trochou horúcej vody a premiešate, potom pridáte zvyšok vody a necháte extrahovať. (približne pol minúty, v závislosti od hrubosti kávy)
 4. Naskrutkujte veko s filtrom a otočte celý filter AeroPressu na šálku.
 5. Potom kávu pomaly stláčajte a máte hotovú šálku skvelej filtrovanej kávy.

Toto sú metódy, ktoré môžete použiť na prípravu kávy v prístroji AeroPress, ale nainternete nájdete množstvo receptov a pomerov použitej vody a kávy alebo zvolených časov extrakcie.

Pripravte si kávu v AeroPresse podľa svetoznámeho baristu Tima Wendelboea.

V ČOM JE PRÍPRAVA KÁVY V DELTER PRESS ODLIŠNÁ

Príprava kávy v kávovare Delter Coffee Press je v mnohých ohľadoch odlišná. Ako som už spomínal, Delter Coffee Press používametódu vstrekovania , ktorá vám dáva oveľa väčšiu kontrolu nad prípravou. Proces extrakcie trochu pripomína prelievanie kávy cez kanvicu, kde stlačíte piest a voda prúdi cez otvory do mletej kávy. Tá je oddelená od vody, je pre ňu pripravená špeciálna komora a na jednu prípravu môžete použiť len približne 25 gramov kávy. Komora je tiež nespornou výhodou pri cestovaní, pretože si v nej môžete ľahko pripraviť kávu pred cestou.

Pri nalievaní horúcej vody oceníte značku, ktorá vám pomôže zistiť, koľko vody máte použiť.

 1. Začnite teda prepláchnutím papierového filtra.
 2. Nasypte mletú kávu do komory a naskrutkujte spodnú časť s filtrom.
 3. Kávovar otočíte filtrom nadol na šálku.
 4. Celý proces varenia kávy spustíte so stlačeným piestom.
 5. Do hornej časti nalejete horúcu vodu s teplotou približne 95 °C. Potom ju zazátkujete gumovou časťou, ktorá slúži aj ako odmerka kávy.
 6. Miernym zdvihnutím piestu až po úroveň približne 50 ml sa horúca voda dostane dnu a pomalým stláčaním sa káva zvlhčí a dostane do fázy predinfúzie, ktorá je podobná fáze kvasenia pri zalievaných metódach.
 7. Potom už len pomaly a postupne stláčate piest, pričom celý proces extrakcie by mal trvať 2,5-3 minúty.

Ak chcete vidieť, ako si môžete pripraviť kávu v kávovare Delter Coffee Press, pozrite si video Alternative Brewing.

Rýchlym stlačením po krátkom čase by ste získali veľmi slabú a vodovú kávu, to je veľký rozdiel oproti AeroPressu, kde celý proces trvá maximálne 2 minúty. Ďalšouvýhodou Delter Coffee Press je, že do piestu môžete ľubovoľne pridávať vodu. Kávaz Delter Coffee Press pripomína svojou štruktúrou a chuťou kávu zHario V60 alebo iných dripperov.

AKO FUNGUJE TWIST PRESS S FILTROVANOU KÁVOU?

V porovnaní s Delter Coffee Press sa Twist Press trochu viac podobá na AeroPress. Rovnako ako pri ňom môžete použiť klasickú aj reverznú metódu. Dokáže pripraviť hustejšie kávy v štýle espressa aj kávy, ktoré viac pripomínajú prekapávanú kávu.

KLASICKÁ METÓDA TWIST PRESS

 1. Telo kávovaru pripevníte na dno s filtrom, do ktorého vložíte papierový filter a prepláchnete ho, aby ste výslednú šálku kávy zbavili chuti papiera.
 2. Nasypete zvolené množstvo mletej kávy a po častiach zalievate horúcou vodou, pričom medzi tým miešate.
 3. Kávu môžete hneď potom stlačiť alebo počkať a nechať kávu 1-2 minúty extrahovať.
 4. Kávu stláčajte pomaly ako pri iných metódach.

Pri tejto metóde si všimnete jednu zásadnú nevýhodu, ktorú Twist Press má, a to, že ho musíte mať od začiatku umiestnený na šálke alebo inej nádobe. Od okamihu, keď do neho nalejete vodu, začne káva ľahko prúdiť, s čím sa pri AeroPresse nestretnete.

Kávovar Twist Press sa často porovnáva s kávovarom AeroPress. Nájdeme na ňom niekoľko múch, ale určite mu nemožno uprieť, ako ľahko sa s ním pripravuje filtrovaná káva, preto si bez mihnutia oka nájde aj mnoho svojich priaznivcov. Prameň: Kávovar na prípravu kávy.

OBRÁTENÝ SPÔSOB PRÍPRAVY V TWIST PRESSE

 1. Na lisovaciu časť pripevníte telo.
 2. Do nej nasypete mletú kávu podľa zvoleného receptu, zalejete požadovaným množstvom vody a premiešate.
 3. Medzitým prepláchnete spodnú časť s papierovým filtrom horúcou vodou.
 4. Po uplynutí času extrakcie zaskrutkujete spodnú časť s filtrom, otočíte ju a pomaly stlačíte. A máte hotovo. Príprava kávy pomocou Twist Press je naozaj jednoduchá.

O KROK BLIŽŠIE K UDRŽATEĽNEJ FILTROVANEJ KÁVE S KOVOVÝMI FILTRAMI

Kávovary AeroPress, klasická a cestovná verzia Go, Delter Coffee Press a Twist Press používajú papierové filtre, čo je v poriadku, ale ak chcete šetriť prírodu a svoju peňaženku, stojí za to zvážiť kúpu kovového filtra. Samozrejme, nazačiatku to bude malá investícia, ale časom sa vám vráti. Kovový filter pre Twist Press vás bude stáť rovnako ako 300 balení papierových filtrov, a to stojí za zváženie.

Do tlačiarne AeroPress budete musieť investovať o niečo viac. Kovový filter pre AeroPress vyrába spoločnosť Able a dodáva sa v dvoch hustotách -Standard a Fine, ktorý má o 1/3 menšie otvory. Kovové filtre Able sú kompatibilné aj pre kávovar Delter Coffee Press. Bonusom pre kovový filter je bezpochyby skutočnosť, že ho môžete jednoducho uložiť do kávovaru a nemusíte sa zaoberať zásobníkom na papierové filtre alebo dochádzajúcimi filtrami. Jednoduché je aj ich čistenie.

Jediným argumentom proti kovovým filtrom alebo dokonca ďalším dôvodom môže byť zmena štruktúry pri ich používaní. Káva pripravená s kovovým filtrom sa často považuje za hustejšiu a plnšiu, takže ak máte radšej ľahšie kávy, pravdepodobne to nie je vaša šálka kávy, ale to je na osobných preferenciách.

KTORÝ JE NAJLEPŠÍ MANUÁLNY KÁVOVAR S FILTROM

Ak sa chystáte kúpiť niečo na prípravu filtrovanej kávy na cestách. Stále beháte niekde po kopcoch a chcete, aby sa vám káva zmestila do čo najmenšieho vrecka v batohu, vybral by som si AeroPress Go. Alebo jeho klasickú verziu, ak sa chystáte variť viac ako jednu šálku kávy.

Pokiaľ ide o Twist Press, budem sa opakovať s otázkou, či má zmysel si ho zaobstarať, ak už máte AeroPress, ak nie ste zberateľ najrôznejšieho príslušenstva na prípravu kávy, asi nie. Príprava a výsledná káva je veľmi podobná. Ak ešte nemáte AeroPress, Twist Press určite stojí za zváženie. Bol by ideálnou voľbou, ak hľadáte kávovar do prírody, ale aj do práce. Jeho "malý čierny" dizajn sa hodí takmer všade.

Kávovar Delter Coffee Press oceňujem za to, že hoci je vzhľadovo podobný kávovaru AeroPress, v príprave a varení kávy je úplne iný. Určite ho ocenia milovníci kávy a tí, ktorí radi experimentujú a chcú vždy niečo navyše. Zaslúži si teda aj určitú pozornosť.

Aeropress je stará, nie dobrá, ale priam skvelá klasika. Aj keď prichádzajú nové konkurenčné kávovary, AeroPress si stále drží svoje miesto. Navyše, ako plynie čas, ľudia objavujú stále nové spôsoby a triky, ako s ním pripraviť kávu. Navyše si ho môžete kúpiť za naozaj prijateľnú cenu. Aeropress si zamiluje každý a niet divu, pretože je stávka na istotu.

Každý z prístrojov AeroPress, Delter Coffee Press a Twist Press má napriek drobným nedostatkom niečo do seba. Konečný výber vždy závisí od osobných preferencií. Zdroj.

Odporúčané produkty12