Ajurvédska káva. Čakanka alebo arabica?

Joga Sister - Ajurvéda a káva

Už je to nejaký čas, čo sa joga z tradičných východných praktík dostala do každodenného života ľudí na celom svete. Keď sa hovorí o joge, je prirodzené, že sa otvorí téma ajurvédy. Označuje sa aj ako jej sesterská veda. Joga a ajurvéda sú dve strany jednej mince. A ich kombinácia by mala viesť k pocitu pohody a prospievať celkovému zdraviu.

V joge je jasné, že k zdravému životnému štýlu patrí okrem iného aj pohyb (opakovanie určitých pozícií alebo ásan). Na druhej strane ajurvédaje takmer lekárska veda. Je založená na myšlienke, že choroby (duše, tela alebo mysle) sú spôsobené nerovnováhou. Snaží sa dosiahnuť vyrovnaný život pomocou organických prostriedkov.

Táto myšlienka východnej medicíny mi pripomína moju babičku a príslovie, že "na každú chorobu rastie bylina". Hoci je kávovník skôr ker alebo strom ako bylina, používame ho - jeho plody. Teda semienka z plodov na praženie a následnú prípravu šálky kávy. Tento druh kávy máme radi a ako sa na tento konkrétny zvyk pozerá ajurvéda?

Ajurvédska káva. Je to vôbec káva?

Individualita je jedným z prvkov ajurvédskej "medicíny". Jednak sa na každého človeka pozerá ako na originálnu bytosť, jednak sa pozerá na prírodu a na to, čo ponúka.

Všetko má svoj význam, účinok. Stačí len vedieť, čo to je a ako to dosiahnuť. Pre niekoho a v určitom množstve môže byť daná bylina liekom, pre iného jedom. Rovnako sa pozerá aj na kávu.

Z ajurvédskeho hľadiska nie je potrebné jej pitie úplne zakazovať alebo sa do jej pitia nútiť. Aby bola prospešná a neškodila, treba vedieť: koľko, kedy, aký druh a ako piť kávu. A všetko je - ako inak - individuálne pre každého z vás. A potom sú tu tie ajurvédske "melty" v obchodoch so zdravou výživou.

Čakanková káva a iné kávové výrobky

Nazývajú sa ajurvédskakáva, ale nemýľte sa, ide viac-menej o menej prášok z praženého koreňa čakanky. Prípadne niektoré obilniny. Má slúžiť ako náhrada kávy. Nápoj, ktorý nám pripomenie tie božské chvíle pohody strávené so šálkou kávy v rukách. Ale káva to jednoducho nebude.

Prečo sa predávajú čakankové kávy a iné kávové výrobky? Táto otázka ma vracia k pôvodnej myšlienke ajurvédy, alebo k tomu, že každý z vás je originál a účinky napríklad kávy na vás budú pôsobiť jedinečným spôsobom. Preto existuje aj možnosť, že niektorí ľudia kávu jednoducho neznášajú. Dokonca aj v malom množstve.

A tento človek má možnosť vychutnať si teplý nápoj v šálke, podobný káve, ale nekávový. Prípadne, ak musíte kávu obmedziť len na rannú šálku a poobede si dať, no, nejakú nekávovú alternatívu.

Kedy a ako piť kávu z ajurvédskeho hľadiska

Je šálka nádherne voňajúcej, a hlavne pravej arabiky preferovaným nápojom najmä pre vás? V prvom rade by ste mali kávu (no vlastne čokoľvek, čo pijete, jete alebo robíte) piť s vedomím. To znamená, venovať pozornosťzmenám a účinkom, ktoré pre vás káva dosahuje. Takto budete vedieť, či kávu piť, alebo nie, a tiež svoje limity v dennom príjme kávy.

Samozrejme, všímajte si aj vývoj tolerancie na kofeín. Ide o kofeínový návyk, ktorého latka sa so zvykom neustále posúva. Po niekoľkých dňoch kávového pôstu sa však vrátite k svojej obvyklej rutine. V priemere a podľa FDA sa odporúča maximálne 400 mg kofeínu denne, čo môže znamenať zhruba 3-4 šálky kávy.

Tento tip na ideálne množstvo kávy je však len celosvetovým priemerom. V tomto ohľade je ajurvéda skôr "personalizovanou vedou", a preto poskytuje konkrétnejšie predstavy o konzumácii kávy pre každého z vás. Je založená na segmentácii ľudí podľa dóš.

Vaša dóša a pitie kávy

Dóša sa rozlišuje na tri typy:

  • Váta (živel éteru a vzduchu)
  • Pitta (živel ohňa a vody)
  • Kapha (živel zeme a ohňa)

Každý človek sa skladá z určitej kombinácie týchto troch typov. Prevládajúca dóša má potom najvýznamnejší vplyv na to, čo a ako nás bude ovplyvňovať. Určuje teda aj to, ako piť kávu.

Pre ľudí s dominantnou dóšou vata nie je káva práve najvhodnejšia. Pre ľudí s prevládajúcou dóšou pitta by malo byť pitie kávy veľmi opatrné, napr. len šálka na raňajky. A napokon sú tu kaphy, ktoré sú k pitiu kávy najpriateľskejšie a môžu z jej účinkov veľmi profitovať.

Organická káva - zdravá káva

Organická kvalita je pre ajurvédu veľmi dôležitá. To sa samozrejme týka aj výberu kávy, ktorú prijímate do svojho tela. Buďte v tomto bode dôslední a vyhýbajte sa konvenčným kávam, ktoré môžu obsahovať napríklad zvyšky pesticídov.

Ideálny čas na kávu

Dávate prednosť pohľadu na zdravý životný štýl z pohľadu moderného biohackingu? Potom určite poznáte pojem - cirkadiánne rytmy. Teda prednastavené prirodzené telesné funkcie, ako je napríklad zmena hladiny kortizolu. Tieto cirkadiánne rytmy by sme mali brať do úvahy a piť kávu v súlade s nimi.

Podobne aj učenie ajurvédy považuje za najlepší čas na pitie kávy ráno, medzi 6. a 10. hodinou. V tomto čase je väčšia šanca využiť povzbudzujúce a zahrievacie účinky kávy.

Zároveň sa podľa pravidiel ajurvédy odporúča pred pitím kávy už mať niečo v žalúdku. Nepite kávu na prázdny žalúdok. Ideálnym ranným rituálom je šálka horúcej vody s citrónom a medom, ktorá pripraví telo na raňajky. Potom si dajte raňajky - ovocie, bielkoviny a celozrnné potraviny sú skvelé. A raňajky zakončite šálkou skvelej kávy. Takto najlepšie využijete jej schopnosť pomáhať pri trávení.

Pravidlá 100% arabiky a ajurvédy

Pojem ajurvéda pochádza zo slov, ktoré v preklade znamenajú veda a život. Veda o živote. V konečnom dôsledku ste to vy, kto určuje pravidlá svojho života. Pristupujte k svojim vlastným potrebám a schopnostiam s vedeckou objektivitou a bez predsudkov, a to aj pokiaľ ide o konzumáciu kávy.

Máte ju radi a nie je vám na obtiaž? Dajte si šálku kávy z pravých zŕn arabiky. Kávu pite s rešpektom k jej prirodzeným vlastnostiam, ako je obsah kofeínu a schopnosť udržať vás bdelého celé hodiny. Sami si určte, kedy vám vyhovuje a kedy si radšej dáte bylinkový čaj, spomínanú čakankovú kávu alebo kávu bez kofeínu.

Nezabudnite na jednu dôležitú vlastnosť dobrej kávy, na ktorú sa v diskusiách o káve a zdraví často zabúda. Kávavás robí šťastnými. Získate ju už pri prvom privoňaní, otvorení balíčka čerstvo upražených zŕn, počutí mlynčeka na kávu a najnovšie to príde hneď po tom, ako si usrknete.

Dobrý pocit, dobrá nálada, má významný podiel na zdravom živote každého človeka. Bez ohľadu na to, či ste dóša váta alebo kapha. ????