Aké kávovary používajú najlepšie české reštaurácie?

Káva v reštaurácii Michelin Field

Zavznikom reštaurácie Field stojí šéfkuchár Radek Kašpárek. Je to jedna z dvoch reštaurácií v Českej republike, ktoré sa môžu pochváliť ocenením michelinskou hviezdou, a toto ocenenie obhájila aj niekoľko rokov po sebe.

Field nájdete v centre Prahy, keďže do žiadneho iného českého mesta kritici z Michelin Guide nezavítali.

Káva sa tu pripravuje na kávovare Faema E61. Kávovar je zrekonštruovaný, ale pôvodný zo 60. rokov minulého storočia. Kávovar E61 bol prvým kávovarom, ktorý na rozdiel od svojich predchodcov používal objemové čerpadlo. Vďaka nemu sa voda dodávala pod tlakom 9 barov, ktorý sa neustále udržiaval počas celej extrakcie espressa.

Akodezert si môžete dať kávu na báze espressa vyrobenú zo zmesi Arabica (80 %) a Robusta (20 %), ktorá pochádza z malej talianskej pražiarne.

V60 v michelinskej reštaurácii La Degustation Bohême Bourgeoise

La Degustation Bohême Bourgeoise, skrátene La Degu, je druhá michelinská reštaurácia v Českej republike. Šéfkuchári pripravujú jedlá pod vedením Oldřicha Sahajďáka. Všetky jedlá sa pripravujú z českých surovín a sú inšpirované stredoeurópskou kuchyňou.

V La Degu by ste si nemohli vychutnať espresso, pákový kávovar tu vôbec nemajú. Káva sa tu pripravuje len filtrovaná, a to pomocou kávovaru V60. Zrnká sa berú z českej pražiarne Doubleshot a rovnako ako suroviny, aj káva je sezónna.

100% arabica v reštaurácii Taro v Prahe

Ako ďalšiumám reštauráciu Taro z Maurerovho výberu, ktorý zahŕňa najlepšie a najzaujímavejšie reštaurácie v Českej republike. Konkrétne reštaurácia Taro sa tu umiestnila na 8. až 9. mieste v celkovom hodnotení, na 2. až 3. mieste v kategórii Jedlo a na 3. mieste v kategórii Obsluha. Reštauráciu nájdete na Smíchove v Prahe.

Ochutnať tu môžete najmä jedlá, ktoré sú inšpirované vietnamskou kuchyňou. Súčasťou osemchodového degustačného menu je dezert a, samozrejme, káva.

V Taro vám ju pripravia na kávovare Iberital Expression. V súčasnosti používajú dvojpákový model, ale zvažujú prechod na jednopákový kávovar.

Praženú kávu získavajú od spoločnosti Doubleshot Roasters, konkrétne ich zmes 100 % arabiky. Z času na čas však vyskúšajú niečo nové.

Výber kávy z Hondurasu v reštaurácii The Eatery

TheEateryv Prahe je reštaurácia ocenená michelinskou hviezdičkou, do ktorej sa prvýkrát dostala v roku 2021. Okrem jedla zákazníci získajú aj zážitok z otvorenej kuchyne.

Ako dezert si môžete vychutnať espresso, ako aj cappuccino alebo café latte. Káva v The Eatery sa pripravuje na profesionálnom kávovare Astoria. Zrná pochádzajú z českej pražiarne Křižka a na mlynčeku sa melú zrná z Hondurasu.

Kaviareň Nuova Simonelli na adrese Dejvická 34

Podnik Tomáša Černého ,Dejvická 34, bolvlani po prvýkrát zaradený aj do michelinského výberu "dobrá kvalita za dobrú cenu" . Ochutnať tu môžete najmä jedlá stredomorskej kuchyne. Káva sa pripravuje na kávovare Nuova Simonelli Aurelia II z talianskych kávových zŕn Arabica a Robusta, Caffé Boutique.

Talianske kávovary Nuova Simonelli patria medzi špičku medzi profesionálnymi kávovarmi.

Filtrovaná káva v reštaurácii Entrée

V tomto prípade cestujeme z Prahy do Olomouca. Entrée je medzi milovníkmi dobrého jedla vyhlásenou reštauráciou a Maurerov výber s tým súhlasí . Entrée sa nachádza v prvej desiatke.

Za reštauráciouEntrée stojí šéfkuchár Přemek Forejt. Pri príprave jedál sa tu inšpirujú najmä prírodou, a tak môžete ochutnať napríklad menu s názvom Nebo.

Nápoje na báze espressa sa pripravujú na kávovare Astoria. Môžete si vychutnať espresso, cappuccino alebo dokoncaespresso tonic. Zrnká z miestnej olomouckej pražiarne sa melú v mlynčekoch Mahlkönig, ktoré sú skvelým vybavením pre každú prevádzku.

Milovníkov filtrovanej kávy pravdepodobne poteší aj objednávka kávy z french pressu.

Kávovary a mlynčeky Nuova Simonelli v reštaurácii Na Kopci

Pražská reštaurácia Na Kopci je tiež zaradená do michelinského výberu "dobrá kvalita za dobrú cenu" a svoju pozíciu vo výbere už niekoľkokrát obhájila. Reštauráciu Na Kopci nájdete aj v Maurerovom výbere. Ochutnať tu môžete českú aj francúzsku kuchyňu.

Káva sa pripravuje zo zrniek illy. Kávové príslušenstvo tu používajú výhradne od spoločnosti Nuova Simonelli, od ktorej majú profesionálny kávovar aj mlynček na kávu.

Profesionálny kávovar Eska a Victoria Arduino

Eska je trochu iná ako ostatné reštaurácie, je trochu neformálnejšia a môžete sem ísť na raňajky alebo na čerstvý chlieb.

Podnik je rovnako ako predchádzajúci súčasťou Maurerovho výberu a sprievodcu Michelin. Kuchyňa je tu prevažne česká a môžete ju ochutnať vo forme jednotlivých jedál, ako aj päťchodového večerného menu.

Ani ponuka kávy tu nie je skromná. Vyškolení baristi pripravujú všetky druhy káv na báze espressa. Používajú kávovar Victoria Arduino 388 Black Eagle T3 3GR.

Prečo najlepšie výsledné espresso je potrebné k prístroju pripojiť aj filtráciu vody. V Esce používajú filtráciu AQ3 Mini, za ktorou stojí pražiareň Nordbeans a Výskumný technologický ústav.

Na svoje si tu prí duaj milovníci filtrovanej kávy. Ponúkajú dávkové varenie, ktoré pripravujú na dripperi Marco JET6 pripojenom k systému reverznej osmózy BTW.

Mlynček Victoria Arduino používa predovšetkým zrnkovú kávu z libereckej pražiarne Nordbeans, ale z času na čas si môžete vychutnať aj kávu z inej českej pražiarne.