Príklad nastavenia kaviarne. Aké vybavenie by nemalo chýbať vo vašej kaviarni?

NÁKLADY NA OTVORENIE KAVIARNE

Celkové náklady na vybavenie kaviarne súvisia s usporiadaním a veľkosťou priestoru, jeho dizajnom, koncepciou a ponukou. Čím väčší priestor, tým viac stoličiek a tým väčší nákup. Rovnako to znamená, že čím väčšia je vaša kaviareň, tým viac zamestnancov potrebujete na jej prevádzku a každý z vašich zamestnancov potrebuje vlastný špecifický priestor, napríklad na odkladanie vrchného oblečenia alebo osobných vecí.

Okremzázemia, skladov, toaliet a samotného priestoru na sedenie pre hostí musíte vybaviť aj bar a kuchyňu (ak plánujete pripravovať vlastné občerstvenie). Vybavenie kuchyne závisí od hygienických predpisov a noriem a tiež od toho, čo chcete vyrábať. Pre každú kaviareň budete určite potrebovať kávovar, ktorého výber by ste nemali podceňovať. Okrem toho, že je vizuálnym stredobodom vášho baru, káva, ktorú na ňom budete pripravovať, je práve dôvodom, prečo k vám príde väčšina zákazníkov.

NA ČO NEZABUDNÚŤ PRI BUDOVANÍ KAVIARNE

Skôr než sa dostanem k jednotlivým kusom zariadenia a príslušenstva, poďme si povedať, na čo nezabudnúť, kým začnete nakupovať zariadenie. Vzhľadom na očakávanú návštevnosť kaviarne myslite na zakomponovanie umývačky hrncov, ktorá baristovi urýchli prácu pri oplachovaní hrncov. Čomu sa pri budovaní kaviarenského baru nevyhnete , jedvojitý drez a vo väčších prevádzkach, samozrejme, aj umývačka riadu. Z väčších spotrebičov oceníte najmä výrobník ľadu na ľadové nápoje v teplých d ňoch. Ľad využijete nielen na drinky a limonády, ale samozrejme aj na kávu.

Zabudovaná karafa a ostrič na čaj je vo väčších kaviarňach prakticky samozrejmosťou. Navyše ich správnym umiestnením ušetríte neporiadok a zmätok za barovým pultom. Zdroj: unsplash.com

V KÁVOVARE IBA FILTROVANÁ VODA

Privode ešte zostanem, pretože hoci je to niečo, čo na prvý pohľad nie je vidieť, pred budovaním baru nesmieme zabudnúť na filtráciu vody. Pomysleli ste si: "Pravidelne čistím svoj kávovar , prečo teda používať filtrovanú vodu?" . Starostlivosť o mlynčeky a kávovary ich čistením je nepochybne dôležitá, ale aby ste sa vyhli problémom s vodným kameňom a nezničili potenciál vašej kávy, je dobré investovať aj do filtrácie vody. Zloženie vody navyše prispieva k extrakcii kávy.

Musíte myslieť na vývody vody, a to nielen v bare. Okrem toho, že zákazníkom prinesiete vodu na kávu, je tiež pekným gestom mať na určitom mieste v kaviarni k dispozícii džbán s vodou a niekoľko pohárov alebo rovno vodovodný kohútik .

POTREBNÉ VYBAVENIE PRE MALÚ KAVIAREŇ

Najskôr začnem malou kaviarňou, čím mám na mysli kaviareň alebo skôr stánok s kávou , v ktorom sa denne predá do50 káv pripravených na kávovare. Okrem malých espresso barov v menších mestách sem môžeme zaradiť aj niektoré väčšie prevádzky, kde však predaj kávy nie je hlavným zdrojom príjmov, napríklad stánky s potravinami. Pre tie je pravdepodobne vhodnejší profesionálny automatický kávovar ako pákový kávovar .

AKÝ KÁVOVAR SI VYBRAŤ DO SVOJEJ KAVIARNE?

Začnem tým najdôležitejším, mechanickým srdcom vašej kaviarne, kávovarom. Espresso je základným nápojom pre mnohé kávové nápoje. Ak nemáte v úmysle otvoriť brew bar, teda kaviareň, ktorá varí len filtrovanú kávu, budete potrebovať profesionálny pákový kávovar. Takýto kávovar je často najdrahšou vecou na bare, preto si jeho kúpu dobre premyslite. To, aký kávovar si vyberiete, závisí aj od veľkosti vašej kaviarne.

Ak máte len malý espresso bar alebo podnik, kde káva nie je hlavným dôvodom návštevy zákazníkov. Podávate napríklad predovšetkým zmrzlinu alebo ste skôr bar ako kaviareň, potom vám postačí menší kávovar na jedno použitie.

Napríklad profesionálny pákový kávovar Nuova Simonelli Oscar IImôže byť skvelou voľbou do kancelárie alebo domácnosti. Môžete si vybrať z troch farieb, ktoré budú ladiť s dizajnom vašej kaviarne. Na kávovare nájdete aj ohrievač šálok. Vedľa pákového kávovaru sa nachádza aj tryska na prípravu kávy s vysokou produkciou, ktorá sa postará o to, aby ste svojim zákazníkom mohli dopriať aj mliečne kávové nápoje.

Ďalším tipom môže byť Nuova Simonelli Musica Standard. Značku Nuova Simonelli máme v Spa veľmi radi. Musica má tepelne stabilizovanú hlavicu - rovnako ako profesionálny kávovar - a dávkovač horúcej vody, ktorý môžete využiť napríklad pri príprave čaju.Je to skrátka veľký profesionálny kávovar v malom tele.

Hoci je Nuova Simonelli Musica predovšetkým pákový kávovar do domácnosti, v menšej kaviarni poskytne veľa muziky. Vďaka volumetrickému nastaveniu si navyše môžete ľahko nastaviť čas extrakcie a požadovaný objem espressa presne podľa svojich preferencií. Zdroj: nuovasimonelli.it

Okrem toho budete na prípravu espressa potrebovať kvalitný tamper a nezaobídete sa ani bez podložky. Tamper sa líši najmä priemerom, takže musíte nájsť taký, ktorý je kompatibilný s vašou pákou. Mnohí výrobcovia kávovarov ponúkajú aj tamperové podložky a v našom e-shope nájdete ich širokú ponuku, vrátane tej od českej značky Heavy Tamper.


AKÝ ELEKTRICKÝ MLYNČEK NA KÁVU VYBRAŤ DO MALEJ KAVIARNE

Mlynček na kávu je popri kávovare druhým najdôležitejším zariadením vo vašej kaviarni. Iný mlynček budete potrebovať na espresso a iný na filtrovanú kávu. Na trhu síce nájdete univerzálne mlynčeky, ktoré vám zomelú espresso aj filtrovanú kávu, ale posledná vec, na ktorú budete mať čas, je nastavovanie mlynčeka práve na to, čo potrebujete uvariť. Univerzálne mlynčeky sú praktickejšie do domácnosti, kde máte dostatok času.

Špecifickým tipom pre malú kaviareň by teda mohlo byť doplnenie kávovaru Nuova Simonelli aj o mlynček rovnakej značky. Tichý a výkonný mlynčekNuova Simonelli MDXS. Mikrometrické nastavenie zaručuje vynikajúco namletú kávu, ktorú vám mlynček nasype priamo do páky. Na LCD displeji si môžete nastaviť čas mletia, vďaka čomu si ľahko udržíte rovnakú kvalitu od šálky k šálke.

FILTROVANÁ KÁVA PATRÍ AJ DO MALÝCH KAVIARNÍ

Mysleli ste si, že v malej kaviarni stačí kávovar na espresso? Omyl. Priaznivcov filtrovanej kávy je čoraz viac, takže kávovarom na prekapávanú kávu nič nepokazíte. Príprava filtrovanej kávy alternatívnymi metódami je časovo náročnejšia, preto si v menších kaviarňach vy stačíte s kávovaromMoccamaster, ktorý nájdete v mnohých menších a stredne veľkých kaviarňach.

V ponuke sú rôzne typy, ale ak je vaša kaviareň menšia a už vopred viete, že nebudete predávať toľko filtrovanej kávy, je najlepšie poobzerať sa po typoch, pri ktorých môžete množstvo pripravovanej kávy regulovať. V prípade kávovaru Moccamaster KBG Select Technivorm si môžete vybrať, či chcete pripraviť plné množstvo, čo je 1,25 l, alebo polovičné množstvo. Ak by ste chceli ešte flexibilnejší prekapávací kávovar, potom si určite poz rite kávovarWilfa WSPL-3B. Môžete si totiž nastaviť úplne akékoľvek množstvo kávy, od jednej šálky až po 1,25 l filtrovanej kávy. Kávu v oboch prekapávačoch pripravíte približne za 5 minút.

MLYNČEK NA KÁVU NA PREKAPÁVANÚ KÁVU

Akje vaša kaviareň malá a kávu do prekapávača potrebujete namlieť len niekoľkokrát denne , pravdepodobne vám budestačiť kávovar Wilfa Svart CGWS-130B alebo Baratza Encore. Tie sú primárne určené na domáce použitie, ale zvládnu mletie kávy pre odkvapkávač niekoľkokrát denne. Navyše sú relatívne maličké, takže vám na bare nezaberú príliš veľa miesta.

BARISTICKÁ VÁHA PRE MALÚ KAVIAREŇ

Ktorá baristická váha je ideálna pre váš podnik? Keďže malá kaviareň môže byť malým barom s espressom aj stánkom s občerstvením, tu sú dva tipy.

V prípade espresso baru sa pravdepodobne vy alebo vaši baristi budete s kávou veľa hrať, takže dobrou voľbou bude váha s aplikáciou, v ktorej môžete sledovať proces prípravy espressa. Jednou z nich jeAcaia Lunar, ktorá je dostatočne malá na to, aby sa zmestila pod šálku v kávovare.

Pre malú prevádzku, ktorá potrebuje váhu predovšetkým na prípravu espressa, ale nechce investovať toľko, bude ideálna vá haTimemore Black Mirror Basic, ktorá ponúka skvelý pomer ceny a kvality.

VYBAVENIE PRE STREDNE VEĽKÚ KAVIAREŇ

Teraz vás prevediem tým, čo je potrebné pre stredne veľkú prevádzku, ktorá očakáva predaj približne 50-150 káv denne.

PROFESIONÁLNY KÁVOVAR NA ESPRESSO PRE STREDNE VEĽKÚ KAVIAREŇ

Väčšia kaviareň si pýta väčší pákový efekt pri kávovare na espresso. Dvojpákový kávovar je ideálny pre bistro, kde si zákazníci vychutnávajú kávu najmä vtedy, keď si vyberú niečo sladké na jedenie. A samozrejme aj pre stredne veľké kaviarne, ktoré sú medzi kaviarňami asi najbežnejšie.

Nuova Simonelli a jej profesionálny kávovar Appia Life Compact 2GRbude opäť stávkou na istotu . Páčila by sa vámbiela, čierna alebo červená verzia? Ovládanie nie je žiadna hračka a nové tlačidlá sú oveľa príjemnejšie na stláčanie. Kompaktné rozmery potešia, ak máte problém s veľkosťou tyče. Okrem toho sa spoločnosti Nuova Simonelli podarilo znížiť spotrebu nového radu o 13 %. Vďaka novým materiálom sa znížil vplyv na životné prostredie o 20 %.

Dokonalé espresso si môžete pripraviť aj vďaka kvalitnému tamperu. Ak pripravujete jedno espresso za druhým a chcete ušetriť čas a predovšetkým zachovať stálu kvalitu tamperovania, nemal by vám chýbaťautomatický tamper Pugpress. Verzia Q2 tampónuje kávu v klasických aj nahých portafiltroch.

Ak je vo vašej kaviarni rušno, nemusí sa vám podariť sústrediť sa na tamponovanie a vaše espresso nemusí byť také dokonalé, ako by ste chceli. Pugpress vám zaistí konzistentné tampónovanie. Zdroj: Declan Cronin | unsplash.com

STREDNE VEĽKÁ KAVIAREŇ SI ZASLÚŽI VÝKONNEJŠÍ MLYNČEK NA KÁVU

Aký mlynček na espresso si zaobstarať do stredne veľkej kaviarne? Obľúbenosť značky Nuova Simonelli tu v Spa Favorite potvrdzuje ďalší tip, ktorý padol na model MDJ. Mlecie kamene vyrobené zošpeciálnej ocele vám zabezpečia dlhú životnosť mlynčeka. Okrem toho sú navrhnuté tak, aby sa káva nezahrievala a nepripaľovala už v mlynčeku. S týmto veľmi tichým mlynčekom môžete namlieť až 13 kg kávy za hodinu.

KÁVOVAR NA PRELIEVANÚ FILTROVANÚ KÁVU NESMIE CHÝBAŤ

Dávkové varenie alebo tiež prekapávanie kávy je štandardom vo väčšine kaviarní. Ak teda aj vy chcete držať krok s kávovarom na filtrovanú kávu, nemôžete naň zabudnúť a mať ho vo svojej kaviarni sa rozhodne oplatí. Stačí, ak si v ňom ráno alebo aj niekoľkokrát počas dňa uvaríte kávu a zabezpečíte si niekoľko spokojných zákazníkov a ušetríte aj veľa času. Ak sa chystáte kombinovať dávkové varenie s kávou pripravenou pomocou alternatívnych varičov, menší káv ovarWilfa WSPL-3B bude pravdepodobne stačiť na prípravu až šiestich 200ml šálok.

Ak je vašou prednosťou filtrovaná káva, hľadajte profesionálne prekapávače, ktoré dokážu uvariť až desať litrov kávy za hodinu.

HARIO V60, AEROPRESS ALEBO CHEMEX? KTORÉ ALTERNATÍVY SI VYBRAŤ PRE SVOJU KAVIAREŇ?

Pre stredne veľkú kaviareň by ste mali zvážiť kúpu jednej z alternatív. Dôležité však je aj to, aby všetci vaši baristi mali tieto alternatívy v ruke, ak ich nebudú mať, zákazníci budú ľahko odchádzať sklamaní.

Rozšírením vybavenia vašej kaviarne o niektorú z alternatívnych metód získate ďalšiu skupinu zákazníkov. V porovnaní s kávovarmi na prekapávanú kávu však ich príprava zaberie viac času. Uistite sa preto, že v čase väčšieho ruchu ste schopní pripraviť kávu najprv týmto spôsobom. Zdroj: Rizky Subagja | unsplash.com

V kaviarňach zvyčajne nájdete dripper Hario V60 alebo Chemex. Prečo? Dôvod je jednoduchý, v porovnaní s Aeropressom nám umožňujú pripraviť viac ako jednu šálku kávy naraz. Vo V60 zvyčajne pripravíte sladšiu kávu, preto je často primárnou voľbou. Ak chcete kávičkárom dopriať jedinečný zážitok, okrem vlastného originálneho receptu na jednu z vyššie uvedených alternatív sa môžete vydať aj cestou netradičného príslušenstva, ako je napríklad Vacuum Pot.

Ak sa chystáte zaobstarať si alternatívu pre svoju kaviareň, nemali by ste zabudnúť na všetko ďalšie príslušenstvo, ako je kvalitná baristická kanvica alebo vhodné filtre. Aby ste minimalizovali množstvo odpadu, ktorého je v kaviarni často veľa, môžem vám odporučiť, aby ste zvážili kúpu filtrov na opakované použitie.

AKÝ MLYNČEK VYBRAŤ NA FILTROVANÚ KÁVU

Ako som už spomínal, príprava filtrovanej kávy si bude vyžadovať samostatný mlynček. Pravdepodobne vám bude chvíľu trvať, kým ho prekonfigurujete na kávovar na prelievanie a alternatívu, ale nie je to taký veľký rozdiel ako medzi kávovarom na filtrovanú kávu a kávovarom na espresso.

Vo väčšej prevádzke vám určite nebudú stačiť mlynčeky ako Baratza Encore alebo Wilfa Svart. Dobrou voľbou bude multifunkčný mlynček Eureka Atom Pro, ktorý je určený naalternatívne prípravy kávy.

AKÁ JE SPRÁVNA BARISTICKÁ VÁHA PRE STREDNE VEĽKÚ KAVIAREŇ?

Nemali by ste zabudnúť na kvalitnúbaristickú váhu , je potrebná na alternatívne prípravy aj na espresso. Na prípravu prekapávanej kávy by vás mohol zaujímať aj Timemore Black Dual Sensor s držiakom na prekapávanie. Váhy Acaia sú medzi baristami veľmi obľúbené . Baristickým štandardom pri týchto váhach je okrem presnosti váženia na desatiny gramu aj funkcia časomiery. Pri prevádzke oceníte aj možnosť nabíjania a batériu, ktorá vydrží napríklad 40 hodín, alebo vodotesný povrch. Váhy Acaia a niektoré modely Timemore navyše ponúkajú sledovanie prípravy prostredníctvom mobilnej aplikácie. Cesta k vášmu jedinečnému receptu sa tak stane ešte jednoduchšou.

AKÉ VYBAVENIE BY SOM SI MAL KÚPIŤ DO VEĽKEJ KAVIARNE?

Vybavenie veľkej kaviarne by ste naozaj nemali podceňovať. Budete potrebovať dostatočne výkonný mlynček a kávovar na prípravu viac ako 150 espress denne.

PRE VEĽKÚ KAVIAREŇ POTREBUJETE VEĽKÝ TROJPÁKOVÝ KÁVOVAR.

Ak je vaša kaviareň miestom, ktoré má veľkú kapacitu a kde sa vaši baristi takmer nezastavia, aby pripravili jedno espresso, cappuccino alebo latte za druhým, určite budete potrebovať adekvátny kávovar.

Ak chcete nie až taký obyčajný kávovar, mohol by vás zaujať kávovarVictoria Arduino Athena Leva 3GR. Tento kávovar bude určite ozdobou vašej kaviarne. A to zlatým. Spoločnosť použila pri tomto kávovare výmenníky tepla, takže môžete regulovať teplotu vody a optimalizovať tak kvalitu extrahovanej kávy. Špeciálny redukčný ventil znižuje tlak vody, ktorý je zvyčajne 4 až 6 barov. Ovplyvňovaním teploty dosiahnete preinfúziu, vďaka ktorej je káva krásne krémová a nespálená.

Skvelou voľbou bude aj kávovarVictoria Arduino 388 Black Eagle T3 3GR, ktorý je už niekoľko rokov oficiálnym kávovarom majstrovstiev baristov. S týmto kávovarom bude príprava espressa zábavou. Vďaka technológii T3 môžete mať kontrolu nad teplotou všetkých hláv kávovaru a ovplyvňovať tak pripravovanú kávu. Rôzne teploty extrakcie sa prejavia na výslednom chuťovom profile espressa.

KEĎ KÁVOVAR VICTORIA ARDUINO, TAK AJ MLYNČEK NA KÁVU

Mlynček Mythos 2 je vďaka svojej patentovanej gravimetrickej technológii celkom revolučným kúskom . Mythos 2 tak kontroluje hmotnosť mletej kávy a dávkuje ju podľa vopred nastavenej hodnoty. Funkcia Clima Pro 2.0 zabezpečuje, aby sa mlynček neprehrieval , čo je pri nepretržitej prevádzke nepochybne užitočné. Okrem toho dotykový displej ponúka prednastavené funkcie, ktoré urýchľujú a uľahčujú obsluhu.

Veľký kávovar na espresso, 2 mlynčeky na espresso, mlynček na filtrovanú kávu a profesionálny kávovar na odkvapkávanie. Presne takto by malo vyzerať vybavenie veľkej kaviarne. Zdroj: Nafinia Putra | unsplash.com

FILTROVANÁ KÁVA JE VO VEĽKEJ KAVIARNI AKO DOMA

Vo veľkej kaviarni, ktorá pripravuje viac ako 150 šálok espressa, by nemalo z hľadiska metód prípravy chýbať prakticky nič. Teda ani kávovar na prekapávanú kávu, ani alternatívne príslušenstvo na prípravu kávy.

Pokiaľ ide okávovary na prekapávanú kávu, budete musieť siahnuť po jednom z profesionálnych kávovarov na prekapávanú kávu. PrístrojMelitta XT180 vám za málo peňazí poskytne veľa muziky, až 125 šálok kávy za hodinu . Potom sú tu napríklad prekapávače Fetco a model CBS-2111-XTS, ktoré sú ešte väčšou možnosťou .

Pokiaľ ide o alternatívne príslušenstvo na prípravu kávy, nemôžete vynechať káv ovarHario V60. Keďže do vašej kaviarne bude chodiť veľa ľudí, bude mať často náročnejšie požiadavky, preto by ste nemali zostať len pri modeli V60. Kávu si môžete ľahko pripraviť aj v kávovare Chemex. Vďaka tejto príprave navyše získate rôzne chute.

Počas leta by vo vašej ponuke nemala chýbať studená filtrovaná káva. Spotrebu ľadu môžete znížiť aj tým, že si kávu pripravíte priamo za studena. Okrem vychladenej dávkovej kávy si môžete pripraviť aj studenú kávu, ktorá je v lete veľmi obľúbeným nápojom. Toddy, určený na domáce varenie, vám pravdepodobne nebude stačiť. Jeho príprava by zabrala veľa času. Do väčšej kaviarne sa určite oplatí zaobstarať si káv ovarBrewista Cold Pro, s ktorým môžete naraz pripraviť až 13 litrov filtrovanej studenej macerovanej kávy.

MLYNČEK NA VEĽKÉ MNOŽSTVO FILTROVANEJ KÁVY

Na prípravu filtrovanej kávy v prekapávači a na alternatívne prípravy budete potrebovať namlieť veľa kávových zŕn. V tomto prípadenebude m lynčekMahlkönig EK43krokom vedľa . Okrem konzistentného mletia vám ponúkne aj jednoduché a presné nastavenie. Rýchlosť procesu mletia vás tiež rozhodne nesklame.

Mlynčeky Mahlkönig sú stávkou na kvalitu. Navyše vďaka špeciálnemu držiaku na ňom môžete ľahko mlieť kávu svojim zákazníkom aj doma. V prípade núdze ho možno použiť aj na mletie kávy na espresso. Zdroj: Ana Neves | unsplash.com

BARISTICKÁ VÁHA PRE VEĽKÚ KAVIAREŇ

Vo veľkej kaviarni si určite nevystačíte len s jednou váhou a radšej využijete každú váhu na niečo. Preto si na prípravu espressa kúpte malú, ktorá sa zmestí pod šálku v kávovare a môžete na nej mať aj niekoľko receptov na espresso. Príkladom je napríkladváha Acaia Pearl. Hodiť sa vám pravdepodobne bude ajdržiak na páku. Na dokonalú prípravu prekapávanej kávy nemôžeme odporučiť inú váhu akoTimemore Black Mirror Dual Sensor s odnímateľným držiakom filtra.

BARISTICKÉ POTREBY PRE KAŽDÚ KAVIAREŇ

Výber mlynčeka alebo kávovaru sa líši podľa veľkosti kaviarne, ale potom je tu niekoľko drobností, ktoré potrebujete, či už má vaša kaviareň 25m² alebo 200 m². To, čo ich odlišuje, je množstvo.

ČISTENIE A ÚDRŽBA KÁVOVARU A MLYNČEKA

Okremsamotnej prípravy kávy je každodennou rutinou kaviarne aj udržiavanie čistoty a hygieny prevádzky .Barista musí po každej zmene riadne vyčistiť svoje nástroje a stroje. Na tento účel sapoužívajú vhodné chemické prostriedky na čistenie kávovarov, mlynčekov a mliečnych ciest a trysiek kávovarov. Nezabudnite na zubnú kefku na čistenie hláv kávovarov abaristické utierky na utieranie parnej trysky.

Odstraňovače kávových usadenínvám pomôžu ľahšie vyčistiť páky od použitej kávy . Potom už záleží len na vás a na priestore a usporiadaní vášho baru, či sa rozhodnete kúpiť solitér, bar, zásuvku alebo vstavanú puklicu , ktorú zasuniete do vyrezaného otvoru v pracovnej doske. Použitá káva potom cez tento otvor padá priamo do koša alebo odpadkového vreca.

ŠĽAHAČ, ŠĽAHAČ, ŠĽAHAČ

Príprava cappuccina a caffe latte sa nezaobíde bez baristickej kanvice. Vo vašej chladničke by okrem najkvalitnejšieho kravského mlieka nemal chýbať aspoň jeden druh rastlinného mlieka. Ocenia to nielen vegáni, ale aj ľudia s intoleranciou alebo alergiou na mlieko.

KRÁSNA A DOBRÁ KÁVA V PEKNOM KÁVOVOM SERVISE

Zákazníkovi pripravíte cappuccino s krásnym latte artom, a pritom ho nepokazí stará, poškriabaná šálka. Výber servisu je veľmi dôležitý, je to jeden z prvkov, ktorý vytvára atmosféru kaviarne. Výbornou voľbou je kvalitný porcelán značky G.Benedikt. Vyberiete si čistý biely porcelán alebo si vyberieteniečo farebnejšie. Niektoré kaviarne sa rozhodnú ísť cestou zakaždým iného hrnčeka, aj to má svoje čaro.

To, aký si vyberiete porcelánový servis, veľa vypovedá o vašej kaviarni. Bolo by chybou podceniť tento základný prvok vybavenia vašej kaviarne. S vlastnými hrnčekmi s logom neurobíte chybu.

Nezabúdajte na zákazníkov, ktorí si chcú vziať kávu so sebou. Okrem papierových pohárov môžete nasledovať trend vratných pohárov, ako sú flip cup alebo GOCUP. Niektorí zákazníci môžu využiť aj možnosť kúpiť si vlastnú termosku. Stávkou na kvalitu sú určite termosky austrálskej značky Frank Green alebo Kinto.

Súčasťou služieb sú aj rôzne podšálky, tácky alebo príbory. Ak chcete svoje servírovanie dotvoriť, môžete si nechať vytvoriť personalizované podšálky s vlastným logom.

CUKR, KÁVA, CITRÓN, ČAJ a RUM

Káva a čo k nej? Niektorí ľudia si kávu alebo čaj radi osladia, takže sa nezaobídete bezkvalitného cukru. Navyše by mal byť pri podávaní štandardný. A keď už hovoríme o čaji, pri ňom ešte chvíľu zostanem. Nie každý návštevník vašej kaviarne musí byť kávičkár, preto je dôležité mať v ponuke aj iné nápoje akvalitný čaj, najlepšie sypaný. Doplniť sa dá aj chai latte alebo yerba maté.

Okrem Chai Latte môžete zaradiť aj Matcha Latte, ktoré je čoraz populárnejšie. Okrem toho skvele chutí v horúcej aj studenej verzii a pripravený s rastlinnými mliekami. Zdroj: Jason Leung | unsplash.com

Mladých zákazníkov určite poteší horúca čokoládav ponuke. Dospelých zasa poteší výber kvalitného alkoholu. Okrem toho sa do rôznych kávových nápojov dá primiešať aj tvrdý alkohol . Pivo z malého miestneho pivovaru alebo kvalitné víno je vo väčších kaviarňach tiež takmer štandardom, najmä ak sa vaše otváracie hodiny končia neskôr ako o 18.00 hod. Nemalo by sa zabúdať ani na studené nealkoholické nápoje. Výroba vlastnej domácej limonády vám určite získa veľa zákazníkov.

Cukor nemusí byť len sypký. Áno, hovorím o dezertoch. Mnohí zákazníci si ku káve dajú niečo dobré, preto nezanedbávajte ani túto časť.

PREHĽADNÁ PONUKA JEDÁLNEHO LÍSTKA

Ako poslednú vec by som tu chcel spomenúť jedálny lístok. Okrem toho, čo obsahuje, by mal byť samozrejme aj prehľadný a dobre vyzerajúci. Môžete sa zamyslieť aj nad vytvorením väčšieho a stručnejšieho jedálneho lístka, najmä nápojového lístka, ktorý sa nachádza nad barovým pultom. Ocenia ho najmä zákazníci, ktorí si prídu vziať kávu so sebou.