Ako pestovať kávovníky doma?

Ako vypestovať kávovník z kávových zŕn?

Káva nám môže robiť radosť v tekutej forme aj vo forme rastliny, kde sa všetko začína. V domácich podmienkach a v našom klimatickom pásme je zber kávy veľmi nepravdepodobný. Niekoľko výnimiek sa však už objavilo.

Hoci by ste to možno nečakali, kávovník je veľmi dobrá izbová rastlina. Jej lesklé zelené listy vyrastajú z drevnatých častí a je toker, nie strom ani kvet.

Ideálnym spôsobom, ako začať pestovať kávovník, je čerstvo odtrhnutá kávová čerešňa. Nežijeme však v krajine, kde sa pestuje káva, a pravdepodobne sa tak nedostanete na kávovú plantáž.

Ak však máte šťastie, nazbierajte si zrelé kávové čerešne ručne, vydlabte ich, umyte a nechajte ich kvasiť v nádobe, kým sa dužina neodlúpne. Potom ich opäť opláchnite a zrnká, ktoré vyplávali, vyhoďte.

Zrná sušte na sitku na otvorenom, suchom vzduchu, ale nie na priamom slnku. Zelené zrná by mali byť vnútri mierne mäkké a vlhké a zvonka suché; môžete do nich zahryznúť, aby ste to zistili.

Druhou možnosťou je získať zelené kávové zrná. Tie si môžete kúpiť napríklad vo svojej obľúbenej pražiarni. Zelené kávové zrná by mali byť ideálne veľmi čerstvé. Zrnká potom klíčia v priemere takmer štyri mesiace.

Čerstvé semená klíčia 2,5 mesiaca, zatiaľ čo staršie semená až 6 mesiacov. Ideálne je zasiať viac semien, napriek čerstvosti semien nie je isté, že všetky vyklíčia.

Ako zasadiť zrnkovú kávu?

Zrnká namočte na 24 hodín do vody, potom ich sceďte a vložte do vlhkého piesku alebo vlhkého vermikulitu. Keď kávové semená vyklíčia, vyberte ich. Umiestnite kávové zrná plochou stranou nadol do jamky vytvorenej v hlinitej pôde s vysokým obsahom humusu.

Môžete vyskúšať aj ľahkú a priepustnú pôdu. Pôdu nestláčajte. Zrná zalievajte denne, ale len zľahka. Udržujte ich len vo vlhkom stave.

Po vyklíčení môžete rastlinu ponechať v pôvodnej pôde alebo ju presadiť do pórovitej pôdy s nízkym pH a vysokým obsahom dusíka. Môžete tiež použiť hnojivo na orchidey, aby ste udržali nízke pH a dodali rastline potrebné minerály.

Pôdu udržiavajte vlhkú a dobre odvodnenú. Trpezlivosť je teraz určite cnosťou. Trvá dva až tri roky, kým strom vykvitne a vytvoria sa všetky čerešne. Na podporu kvitnutia obmedzte zalievanie začiatkom zimy počas nasledujúcich dvoch až troch mesiacov. Hneď akozačne jar, rastlinu dobre zalejte, aby ste podporili kvitnutie.

Konkrétna forma kávovníka sa líši aj v závislosti od toho, o akúodrodu Arabica ide. Niektoré majú väčšie listy, zatiaľ čo iné majú tmavšie listy.

Ako sa starať o kávovník?

Kávovníky potrebujú dostatok svetla, ale úplne priameho. To znamená, že by mali byť umiestnené v blízkosti okna, ale nie priamo pri ňom. Je to listnatá rastlina, ak jej opadávajú listy, pravdepodobne je vystavená prievanu.

Taktiež neznášajú teploty pod bodom mrazu a nedarí sa im pri teplotách trvalo nižších ako 18 ℃. Ideálne sú teploty okolo 20 až 25 ℃ v lete a 15 až 20 v zime , ak klesnú pod 12 ℃, rastlina sa uloží do zimného spánku.

Pri pestovaní kávovníka musí byť pôda vlhká, ale nedovoľte, aby kvetináč plával vo vode. Uistite sa tiež, že pôda aj kvetináč, v ktorom kávovník pestujete, majú dobrú drenáž.

Vlhkosť v okolí rastliny by mala byť vysoká. S vlhkosťou pomôže, ak kávovník umiestnite na kamienkový podnos naplnený vodou. To zabezpečí vlhkosť, ale kávovník nebude mať priamy prístup k vode. Podobne ako mnohé iné izbové rastliny, aj kávovník potrebuje v zime menej vody ako v lete.

Na jar a v lete môžete tiež zaradiť ľahké hnojenie vyváženými hnojivami každé dva až tri mesiace.

Podľa mojich skúseností pomáha rastu kávovníka aj jeho rozloženie na menšie časti. Pozorujte rastlinu a pomocou rôznych ukazovateľov odhadnite, čo jej chýba alebo čoho má nadbytok. Ak má opadané listy, potrebuje intenzívne zalievanie, ktoré jej môžete zabezpečiť ponorením do vedra s vodou. Po pol hodine vyberte kvetináč z vody.

Zalievajte len odstátou vodou alebo ešte lepšie dažďovou vodou. Ak na kávovníku vidíte žlté listy, pravdepodobne ste ho preliali.

Ak sa kávovník pestuje v ideálnych podmienkach v interiéri, nakoniec po dozretí , ktorémôže trvať tri až päťrokov,začne kvitnúť .Aj v najlepších podmienkach však môžete očakávať, že sa vytvorí len niekoľko kvetov, ale ak ich ručne opelíte, vytvoria bobule, ktoré obsahujú kávové zrná.

Arabica a Robusta sú najznámejšie kávovníky, ale nie sú to jediné odrody kávovníka, existuje ich niekoľko tisíc. O niekoľko rokov by sme si však mohli vychutnávať aj kávu odrody Stenophylla.

Ako dosiahnuť, aby kávovník prinášal ovocie?

Ako som už spomínal na začiatku, pestovanie kávovníka nie je v našich klimatických podmienkach úplne bežné. Môžete to však skúsiť. Tu je teda tip, ako podporiť kvitnutie. Budete však na to potrebovať trochu trpezlivosti.

Ak pestujete kávovník v ideálnych podmienkach ,môže dokonca kvitnúť, čo môže trvať tri až päť rokov. Aj v najlepších podmienkach však môžete očakávať, že sa vytvorí len niekoľko kvetov, ktoré je potrebné aj ručne opeliť. Až potomsa vytvoria bobule, ktoré obsahujú kávové zrná.

Ak chcete podporiť kvitnutie, na začiatku zimy obmedzte zalievanie na nasledujúce dva až tri mesiace. Hneď ako začne jar, rastlinu dobre zalejte. Podporíte tým simuláciu typického prostredia.