Odrody Arabica

Arabica, robusta a iné druhy kávy

Začnime najznámejšou klasifikáciou kávovníkov , t. j.podľa druhov. Existuje viac ako 120 rôznych druhov, ale najviac sa pestuje najmä káva arabica a robusta , teda Coffea Arabica a Coffea Canephora, potom je tu Coffea Liberica a tiež Coffea Stenophylla a nesmieme zabudnúť na Coffea Eugenioides.

Eugenioides je síce ťažko vysloviteľný (a ťažko napísateľný) druh kávovníka, ale má veľký potenciál na prípravu lahodnej kávy, preto je zaradený do spoločného slovníka kávovníkov. Veď na tohtoročnýchmajstrovstvách sveta baristov sapráve so zrnkami Eugenioides dostalčeský barista Tomáš Taussigdo finále Brewers Cup a celkovo obsadil 6. miesto. Pozrite sa, ako sa mu na súťaži darilo!

Označovanie odrôd a kultivárov pri pestovaní kávy

Je bežné, že barista vám kávu opíše napríklad takto: "Pripravil som prírodnú arabiku z odrody Caturra z Kolumbie". Z tejto krátkej vety vieme, že káva bola spracovaná prírodným spôsobom, t. j. sušením celých kávových čerešní, že pochádza z Kolumbie a že ide o arabiku. A čo je to za odrodu?

Pojem odroda zvyčajne definuje konkrétnu odrodu. Z botanického hľadiska však odroda znamená prirodzenú odrodu divo rastúcej rastliny. V prípade odrody kultúrnej rastliny sa používa kultivar. A ak sa stretnete s kávovníkom označeným ako hybrid, ide o potomka dvoch rôznych druhov alebo odrôd. Môžete sa stretnúť aj shybridom, kávovníkom vytvoreným zámerným krížením podobných druhov.

Najznámejšie odrody kávy arabica

Bežne sa však pojem odroda používa na označenie odrody vo všeobecnosti. A prečo je dobré poznať základné charakteristiky jednotlivých odrôd? Samozrejme, nielen kvôli rozhovorom s baristami a kávovými nadšencami, ale hlavne kvôli vlastnému prehľadu o káve a lepšej informovanosti pri výbere tej najlepšej kávy. Keďže výberová káva, ktorú pijete, je s najväčšou pravdepodobnosťou arabica, predstavím vám teraz jej odrody.

O káve Typica

Káva Arabica odrody Typica je najznámejšia a geneticky najdôležitejšia odroda kávovníka. Ak si kávovníky arabica predstavíte ako jednu rodinu, Typica bude predkom ostatných odrôd v jej rodokmeni. Je to prvý kávovník, ktorý opustil svoju domovinu v Etiópii.

V 15. storočí bol prevezený do Jemenu. Potom putovala cez Indiu do Indonézie a odtiaľ sa dostala do botanickej záhrady v Amsterdame. Odtiaľ cez Francúzsku Guyanu do Brazílie. Sadenica kávovníka Typica z Amstrdamu bola darovaná aj francúzskemu kráľovi a jeho námorníci ju potom priviezli na Martinik. Odtiaľ ju námorníci z Anglicka previezli na Jamajku a Kubu. Potom sa káva začala pestovať v Kostarike a Salvádore.

Kávovníky Typica sú vysokého vzrastu svysokým potenciálom pre kvalitnú šálku kávy. Konce listov sú bronzové a plody sú veľké. Bohužiaľ, táto odroda je veľmi náchylná na choroby, kávovú hrdzu a napadnutie škodcami. tiež nižšiu úrodu, preto na obaloch praženej kávy neuvidíte odrodu Typica, ale Typica.

Časová os odrôd kávy arabica. Zdroj obrázku: Zdroj: World Coffee Atlas

Odrody kávy Typica

Odrody kávy, ktoré sú založené na génoch kávy Typica. Šľachtením sa ich vlastnosti ďalej upravili, aby sa minimalizovali nedostatky pôvodnej odrody. Medzi vyšľachtené odrody Typica patria okrem iného najdrahšie alebo najväčšie kávové zrná na svete.

Java

Táto odroda je zvláštna, pretože úplne nespadá pod Typicu. V skutočnosti sa až ďalším skúmaním genetických markerov odtlačkov kávy Java zistilo, že bola omylom identifikovaná ako "dieťa" kávovníka Typica. Ide oetiópsku kávu Abysinia, ktorá sa prirodzenou mutáciou zmenila na odrodu Java.

Káva Java je odolnejšia ako Typica, pokiaľ ide o hrdzu na listoch a choroby. Vykazuje však najlepší potenciál pre vysokokvalitnú kávu, ak sa pestuje vo vysokých nadmorských výškach a vo vulkanickej pôde. Z Jávy putovala do Kamerunu, potom do Kostariky a potom preukázala svoju silu v ideálnom horskom prostredí Panamy.

Aby to bolo ešte zaujímavejšie, v Nikarague pestuje odrodu JavaNicafarmárska rodina Mierischovcov . Pôvod odrody JavaNica je tiež zahalený niekoľkými neznámymi, ale predpokladá sa, že tieto kávovníky sú potomkami odrody Java. Podlhovasté zrná kávovníka, ktorého káva sa môže pochváliťkomplexným kvetinovým chuťovým profilom, odkazujú prinajmenšom na jeho príbuzného Typica .

Maragogype

Počuli ste už niekoho hovoriť o "sloních zrnách" kávy? Určite by tento rozhovor bol na tému kávy Maragogype. Označenie "sloní" sa vzťahuje na veľkosť týchto zŕn. Maragogype je prirodzená mutácia kávovníka Typica. Vyznačuje sa semenami, ktoré sú minimálne dvakrát väčšie ako priemerné kávovézrná.

Kávovník Maragogype má však nižšie výnosy. Je tiež pomerne náchylný na choroby a škodcov. Môže rásť aj v nižších nadmorských výškach, ale nad 1 500 m n. m. rastie pomaly a produkuje kávu svýraznejšou a príjemne komplexnou chuťou. Jej názov odkazuje na mesto Maragogipe v Brazílii. Okrem Brazílie sa táto káva vyskytuje aj v Guatemale a Mexiku.

Kent

Nepríjemná hrdza na listoch, ktorá je jednou z nevýhod odrody Typica, bola prvýkrát redukovaná v roku1911 vtedajším superpestovateľom kávy v Indii. Je pomenovaná Kent podľa svojho objaviteľa . Ďalšou jedinečnou vlastnosťou je, že na rozdiel od odrody Typica, ktorá sa vyvážala z Afriky ,bola odroda Kent dovezená z Indie do Kene. Žiaľ, silnejšie vírusy hrdze z posledných rokov už nie sú schopné odolávať odrode Kent. Preto už nie je úplne vhodná na komerčné pestovanie kávy.

Blue Mountain

Určite ste si všimli niečo o káve z Blue Mountains na Jamajke, pretože je to jedna znajznámejších a najdrahších káv na svete. Tento slávny potomok kávovníka Typica bol objavený práve v Blue Mountain a ako mutácia dovezeného Typica.

Tejto odrode sa darí na špecifických miestach, kde dokáže vyrásť do vysokého stromu odolného voči chorobám kávovníka. Má však problém s aklimatizáciou, preto túto kávu nájdete na Jamajke alebo rastie pod názvom "Guatemala" na Havaji apodarilo sa jejpresadiť aj na Papue-Novej Guinei.

Plody kávovníka Arabica odrody Typica. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pro

Ďalšie odrody Typica:

 • Kona
 • Sumatra
 • Criollo
 • Arabigo
 • Pluma Hidalgo
 • Bergundal AKA Garundang
 • San Bernardo alias Pache
 • San Ramon
 • Chickumalgur
 • Blawan Paumah
 • Sidikalang
 • K7
 • K20
 • BMJ
 • Guatemala
 • Pache Comum
 • Pache colis
 • Villalobos
 • Amarello de Botucatu

Odroda kávy Bourbon

Okrempredchádzajúcej kávy Typica je Bourbonďalšou známou odrodou. Jej názov pochádza zostrova Bourbon (dnes Réunion), kde sa pestovala od začiatku 18. storočia do polovice 19. storočia. Potom sa rozšírila do Brazílie a ďalších krajín Južnej a Strednej Ameriky.

Káva Bourbon má stredne veľké zrná s vysokým potenciálom vynikajúcej chuti. Podobne ako Typica má však problémy snízkou odolnosťou voči chorobám. Hoci má Bourbon o 20 % vyššiu úrodu ako Typica , v porovnaní s inými odrodami kávy má stále nižšiu produktivitu.

Odrody kávy Bourbon

Vďaka výraznej sladkosti a vyššej produktivite ako Typica je Bourbon dobrým rodičom pre iné odrody. Vyberte si jednu z odrôd opísaných nižšie a vyskúšajte jej vlastnosti na vlastnej koži.

SL28 a SL34

Na hľadanie najlepších kávových zŕn sa v polovici 20. storočia podujala spoločnosť Scott Laboratories. Vybrali 42 stromov a skúmali ich vlastnosti. Zamerali sa najmä na kvalitu kávy, produktivitu a, samozrejme, na to, aké sú kávovníky odolné. Najúspešnejšími kávovníkmi boli stromy s názvami SL28 a SL34 (SL ako Scott Lab).

Prvý z nich, SL28, je kávovník, ktorý je v súčasnosti rozšírený v Keni a Zimbabwe. Preslávil sa svojou výnimočnou kvalitou chuti všálke. Má ovocné tóny často pripomínajúce citrusy alebo ríbezle s vyváženou sladkosťou. Z hľadiska pestovania je to kávovník odolný voči suchu.

Ďalšia úspešná kávovníková rastlina, SL34, je mutáciou kávovníka French Mission (potomok Bourbon), hoci v súčasnosti sa špekuluje, že skôr vznikla z kávovníka Typica. SL34 by mala byťproduktívna kávovníková rastlina, ktorá je tolerantná voči rôznym klimatickým podmienkam a produkuje kávu s komplexnou sladkosťou.

Pacas

Medzi prirodzené mutácie kávovníka Bourbon v Brazílii patrí kultivar Pacas. Jej názov je odvodený od jej objaviteľa Fernanda Alberta Pacasa Figueroa. Na kávovník narazil na svojej farme na sopečnej pôde sopky Ilamatepec alebo Santa Ana vSalvadore. Pacas je malého vzrastu a má dobrú úrodu. Jej kvalitatívny potenciál na prípravu chutnej kávy sa tiež považuje za dobrý . Z hľadiska odolnosti voči chorobám a hmyzu je tocitlivá odroda kávovníka.

Caturra

Je prirodzenou mutáciou odrody Red Bourbon. Prvá zmienka o kávovníku Caturra pochádza z roku 1937, keď bol objavený v Brazílii v oblasti hraničiacej s regiónmi Minas Gerais a Espírito Santo. Táto mutácia je základom odrôd Red Caturra a Yellow Caturra. Jejvýhodou je malý vzrast, ktorý umožňuje ľahší zber a hustejšiu výsadbu , čo podporuje vyššie výnosy na farme. Je pre ňu typická jasná kyslosť a jemnejšie telo.

Mocha/Moka

Mocha alebo Moka je káva pomenovaná podľa prístavu Mocha (Moka) v Jemene. Kávovník jemalého vzrastu a má okrúhle čerešne a semená. Jej produktivita je nízka, ale je to jedna znajstarších odrôd kávy.

Batian

Batian je pomerne nová odroda, ktorú v roku 2010vydala Nadácia prevýskum kávy (teraz Kenya Agricultural and Livestock Research Organization - KALRO). Výhoda odrody Batian spočíva najmä v jej schopnosti odolávať chorobám aj hrdzi apestovatelia ocenia, že prvé plody prináša už v druhom roku (pri kávovníku arabica je to zvyčajne 3 až 5 rokov).

Odroda Batian je výsledkom spätného kríženia dvoch obľúbených a kvalitných kávových odrôd z Kene. Jej pôvod sa spája s odrodami SL28 a SL34. Preto sa očakáva, že káva Batian sa čoskoro rozšíri a získa si popularitu medzi pestovateľmi v celej Keni.

Zrelé plody kávovníka Yellow Bourbon - zdroj obrázku: Zdroj: Canva pre

Ďalšie odrody odrody Bourbon:

  • Francúzska misia
  • Žltý Bourbon
  • Červený Bourbon
  • Oranžový bourbon
  • Ružový bourbon
  • Mibirizi
  • Mayaguez
  • Bourbon Chocolá
  • Semperflorens
  • Arusha
  • Ibairi
  • Cera
  • Jackson
  • Jackson 2/1257

Kríženec Typica a Bourbon

Vyšľachtené kávy, ktoré pochádzajú zo slávnych rodičov Typica a Bourbon. V našej ponuke ich zastupuje obľúbená Brazil: Ponto Alegre, ktorá je absolútnym bestsellerom.

Mundo Novo

Pochádza z Brazílie, je to silná a vysoká rastlina, odolná voči chorobám a silnému vetru. Odroda Mundo Novo bola objavená v roku 1943 v regióne Sao Paulo. Vznikla krížením odrody Bourbon s kávovníkom Typica a v súčasnosti je najrozšírenejšou brazílskou kávovníkovou rastlinou (približne 40 % všetkých pestovaných odrôd).

Je rozšírená aj v iných krajinách Južnej Ameriky. Okremodolnosti je jej výhodou aj vysoká úroda, ktorá je približne o 30 % vyššia ako úroda odrody Bourbon. Má tiež dobrú kvalitu a chuťový potenciál. Má nižšiu kyslosť a plné telo. Jej plody si však dávajú načas a dozrievajú neskôr.

Pacamara

Obrovská káva odrody Maragogype spolu s malou kávovníkovou rastlinou Pacas. Tieto gény prevzala Pacamara. Obľúbená kávovníková rastlina v Salvadore, kde sa vďaka svojej výnimočnej kvalite a chuti veľmi dobre umiestňuje v prestížnej súťaži Cup of Excellence.

Je tomalý kávovník, ale po svojom rodičovi Maragogype veľké plody a zrná. Je tohybrid vytvorený koncom 50. rokov 20. storočia v Instituto Salvadoreño de Investigaciones del Café (ISIC) v Salvadore. Káva Pacamara má sladké tóny od ovocia až po čokoládu.

Catuai

V roku 1949 vyšľachtil Instituto Agronômico de Campinas (IAC) v Brazílii vysoko výnosnú a silnú rastlinu. Ide okríženca Mundo Novo a žltej Caturry. Kávovník Catuai je menšieho vzrastu s dobrým výnosom a kvalitnou kávou s výraznou sladkosťou v šálke.

Pestuje sa vovariantoch s červenými a žltými plodmi. Predpokladá sa, že žlté majú vyššiu pravdepodobnosť poškodenia dažďom, preto sa niektorí prikláňajú k červenej Catuai. Odroda Catuai je základnou kávovníkovou rastlinou v brazílskej produkcii kávy.

Acaia

Vzácna odroda pochádzajúca z Mundo Novo (priamy kríženec Bourbon x Typica), ktorá sa objavuje s vynikajúcim hodnotením v brazílskej súťaži Cup of Excellence. Práve v Brazílii saodrode Acaia darí najlepšie. Je náchylná na choroby a škodcov kávovníka. Na druhej strane má vysokú produktivitu veľkých plodov.

Maracaturra

Opäť brazílsky hybrid. Tentoraz ide opotomka gigantickej Maragogype a Caturry. Vznikla pravdepodobne prirodzenou mutáciou známou od konca 19. storočia. Typické sú veľké listy a plody. Káva Maracaturra býva silná s ovocnou kyslosťou. Tieto kávovníky rastú najmä v Brazílii, ale aj v Nikarague a Salvadore.

Hybrid Timor

Známa aj ako Hybrido de Timor so skratkou HdT alebo ako Tim Tim. Ide o prírodný hybrid, ktorý nečakane kombinuje arabiku s robustou alebo arabiku s caneforou.

Hybrid Timor prevzal schopnosti odolnosti voči listovej hrdzi robusty a je dôležitou odrodou pre ďalšie šľachtenie odolných kávovníkov. Zaujímavé je, že sa predpokladá, že arabica vznikla ako potomok kávovníka eugenioides a canephora. Podľa tohto názoru by teda Tim Tim bol výsledkom spätného kríženia, na ktorom príroda pracovala 100 000 rokov!

Catimor

Názov je odvodený od rodičovských rastlín ,Caturra a Timor Hybrid. Jej optimálne stanovište je vnadmorskej výške 700 až 1 000 m n. m., vo vyšších alebo nižších polohách sa jej nedarí. Catimor je odolná a produktívna kávovníková rastlina malého vzrastu. Preto sa môže vysádzať hustejšie a jej plody rýchlo dozrievajú. Listy sú pri raste zvyčajne červenohnedé.

Pestovateľ ju musí počas rastu starostlivo monitorovať a hnojiť, čo trochu sťažuje jej pestovanie. Dobrá úroda kávy Catimor je len niekoľko rokov (krátka životnosť). Hlavnou nevýhodou Catimoru je práve menej kvalitná káva, ak sú kávovníky vysadené na nesprávnom mieste alebo vysoko v horách.Obvyklými krajinami, v ktorých sa pestuje káva Catimor, sú Indonézia a Vietnam a tiež Mexiko alebo Peru.

Kolumbia

V Kolumbii bol vyšľachtený aj kríženec Caturra a Hybrido de Timor. Výskum, ktorý v rokoch 1968 až 1982 uskutočnilo Centrum pre výskum kávy - Cenicafe, viedol k úspešnému výsledku ,kultivaru Colombia.

Vtedy ešte netušili, že táto kávovníková rastlina zachráni kolumbijský kávový priemysel po ničivej vlne listovej hrdze kávovej v roku 1983. Pri ďalšom šľachtení sa Colombia stala základom pre odrody Tabi a Castillo. Kávovníky Colombia menšieho vzrastu amôžu mať červené alebo žlté plody.

Icatú

Podobne aj v Brazílii vyšľachtili vedci zaoberajúci sa kávovníkmi hybridnú odrodu kávy Timor na novú odolnú kávovníkovú rastlinu Icatú. Je odolná voči chorobám a môže sa pochváliť dobrými výnosmi. Oficiálne bola uvedená na trh v roku 1993 a odvtedy sa rozšírila po celejBrazílii.

S cieľom zlepšiť kvalitu kávy v šálke sa na šľachtení Icatú ďalej pracovalo. Hlavne spätným krížením s odrodami kávy arabica. Vsúčasnosti existujemnoho poddruhov tejto kávovníka.

Ruiru 11

Odroda Ruiru 11 bola vyšľachtená v 70. rokoch 20. storočia v Keni. Zaujímavé je, že jejrodičia boli sami komplexnými hybridmi viacerých odrôd, ako napríklad SL28, SL34, Sudan Rume, Bourbon a série Catimor. Ruiru 11 je teda kávovník pokračujúci v línii Catimor so zložito zmiešanými génmi vybraných hybridov.

Výsledkom je kávovník kompaktného vzhľadu s vysokými výnosmi a kvalitou kávy. Dominuje jej vyššia kyslosť a telo. Je odolná voči chorobe kávovej čerešne a listovej hrdzi. Jej šľachtenie si vyžaduje ručné opeľovanie medzi určenými hybridmi, čo je predovšetkým časovo náročné riešenie.

Castillo

Od kolumbijského výskumníka Jamieho Castilla bol odvodený názov tejto odrody. Castillo je vylepšeným pokračovaním línie Colombia. Bola uvedená na trh v roku 2005 a drží si pozíciu najpestovanejšej kávovníka v Kolumbii.

Niekoľko ďalších odrôd odvodených od kávy Castillo bolo vyvinutých pre jedinečné podmienky pestovania v špecifických oblastiach Kolumbie: Castillo Naranjal, La Trinidad, El Rosario, Pueblo Bello, Santa Barbara, EL Tambo a Paraquaicito. Všetky tieto kávovníky sa vyznačujúvyššou úrodou a odolnosťou.

Zber zrelých čerešní z kávovníka Catimor. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pro

Ďalšie odrody Timor:

 • Oro Azteca
 • Sarchimor
 • IHCAFE 90
 • Anacafe 14
 • Tupi
 • Obata
 • Catrenic
 • Paraiso
 • Rasuna
 • Catucai
 • Lempira
 • Maracatu
 • Catiga MG2
 • Ateng
 • Parainema
 • Arla
 • ICAFE 95
 • IHCAFE 90
 • IAPAR 59
 • IPAR 103
 • Tabi
 • Kostarika 95 AKA CR-95
 • Marseille
 • Catigua
 • Bogor Prada

Pôvodné odrody kávy z Etiópie

Etiópia je kolískou kávy a najmä kávovníka arabica. Súvisí to s tým, že v Etiópii rastie nielen mnoho vyšľachtených odrôd, ale aj nespočetné množstvo odrôd divo rastúcich kávovníkov. Pre naše zhrnutie preto ponúkam len užší pohľad na najzaujímavejšie kávy z línie pôvodných kávovníkov a všeobecný opis tradičných etiópskych káv, ako je napríklad plochá odroda Heirloom.

Gesha

Kráľovná kávovníkov -Gesha. Pochádza z divokej etiópskej kávy a je pomenovaná podľa mesta Gesha v západnej Etiópii. Z africkej domoviny bola v roku 1953 dovezená do Kostariky a odtiaľ dopanamského regiónu Boquete a nafarmu rodiny Petersonovcov Hacienda La Esmeralda , kde sa stala známou pre svojuvynikajúcu chuťovú kvalitu v šálke.

V Paname sa na ňu takmer zabudlo pre jej nízku úrodu. Gesha sa tiež považuje za prchavú odrodu. Nadosiahnutie najlepších výsledkov potrebuje správnu kombináciu mnohých faktorov ovplyvňujúcich jej pestovanie. V dobrých podmienkach však zaujme svojou chuťou, ktorá je jemná, ale výrazne kvetinová. Nastavuje pomyselnú latku kvality tak vysoko, žeostatné kávové odrody ju len ťažko dosahujú.

Dedičná káva

Káva Heritage alebo názov tradičných etiópskych odrôd. Heirloom sa zvyčajne používa ako všeobecné označenie preafrické kávy z Etiópie. Takýto všeobecný názov má svoje výhody aj nevýhody.

Na jednej strane zjednodušuje opis odrôd kávy z Etiópie, ktoré sú tzv. pôvodnými odrodami. Tieto divoké kávovníky často nie sú zdokumentované. Na druhej stranestránka zahŕňa pod jeden názovtie odrody, ktoré už boli opísané. Takýto výskum etiópskych odrôd kávy uskutočniliGetu Bekele a Timothy Hill.