Arabica vs. Robusta. Aký je medzi nimi rozdiel?

BOLA TO PREDTÝM ROBUSTA ALEBO ARABICA?

Na začiatku to bola len kávovníková rastlina. Strom rastúci v tropickom pásme s nápadne lákavými plodmi. Potom prišiel Carl von Linné. Švédsky prírodovedec z 18. storočia, ktorý zaviedol systém názvoslovia. Pomenoval rastliny a živočíchy podľa rodov a druhov. Linné predstavil svetu kávovník arabský (Coffea arabica).

Až v 19. storočí boli v západnej Afrike objavené ďalšie druhy kávovníkov. Najodvážnejší z nich bol pomenovaný Coffea canephora pre svoju odolnosť voči chorobám a hmyzu pri pestovaní. Alebo robusta.

ARABICA VS. ROBUSTA - ZÁKLADNÉ ROZDIELY

Coffea arabica Coffea canephora
Rôzne chute vrátane sladkosti, ovocnej kyslosti a kávovej horkosti. Plochší chuťový profil obmedzený najmä na zemité a horké chute.
100 % arabica vynikajúca na espresso, výborná na filtrovanie. Prímes do zmesí na espresso, na prípravu instantnej kávy.
0,5 - 1,4 % kofeínu 1,8 - 4 % kofeínu
Pestovanie vo vyšších oblastiach (Afrika, Indonézia, Stredná a Južná Amerika) s dôrazom na kvalitu znamená aj vyššiu sladkosť. Pestovanie v nižších oblastiach, najmä v Ázii (Vietnam), s dôrazom na kvantitu. Zvyčajne nízka kvalita kávy.

ČO JE KÁVA ARABICA

Na rozdiel od kávy označenej ako 100 % Robusta majú obaly s kávou čistá Arabica naozaj výrazne veľkú základňu fanúšikov. Na svete rastie viac ako sto druhov kávovníkov, napríklad arabica, robusta, liberica a ďalšie. No určite ich ešte nepoznáme všetky. Prečo je arabica najobľúbenejšia zo všetkých? Pretože dobre chutí. Je jemná, sladká, šťavnatá a voňavá.

Arabica sa považuje za lepšiu kávu. Produkcia tejto kávy predstavuje približne 75 % svetovej produkcie. Čo sa týka kávovníka, je náročnejší na pestovanie. Rastie v nadmorských výškach od 800 do približne 2 000 metrov nad morom.

Obsahuje menej kofeínu ako robusta. Chuťový profil arabiky je však oveľa bohatší ako u robusty. Chuť býva kyslejšia, ale závisí najmä od mnohých faktorov, ako je spracovanie, praženie atď.

KÁVOVNÍK ARABICA

Zelené kávové zrná arabica pred pražením.

ideálne prostredie

800 - 2 200 m nad morom.

Mierne tropické podnebie (17 - 27 °C)

obsah kofeínu 0,5-1,4%
obdobie dozrievania od kvetu po bobule 6-9 mesiacov
mrazuvzdornosť nízka odolnosť voči chorobám a hmyzu
vlastnosti Komplexná chuť plná ovocia, kvetov, orechov atď.

MONTENEGRO, Gloria a CHIROUZE M., CHRISTINA CHIROUZE M., CHRISTINA. Kaviár: príbehy a pocity. Preklad Radomír Kučera. Praha: Dobrovský, 2018. ISBN 9788073905224.

ARABICA A ROBUSTA AKO OBĽÚBENÁ ZMES NA PRÍPRAVU ESPRESSA

Kvalitná robusta je však obľúbená v espressozmesiach. Platí to najmä v krajinách južnej Európy, kde si miestni kávičkári radi vychutnávajú horkú a silnú kávu. Praženie týchto zmesí je tiež zvyčajne tmavšie.

Takýto typ kávy majú radi napríklad v Taliansku a Francúzsku. Espresso pripravené zo zmesovej kávy poskytuje vďaka podielu robusty viac kofeínu. Je to však na úkor rozmanitosti chutí, ktorými by sa mohla pochváliť čistá arabica.

AKÉ SÚ ROZDIELY MEDZI KÁVOU ARABICA A KÁVOU ROBUSTA

Pokiaľ ide o samotné pestovanie , hlavný rozdiel možno vidieť v produkcii . Na jednu kávovníkovú rastlinu môžemevypestovať 3 až 7 kg arabiky. Zatiaľ čo robusta produkuje 8 až 18 kg. To je výrazný rozdiel, ktorý už ukazuje, že Robusta dokáže lepšie nasýtiť trh s komoditnou kávou. V sezóne2019 - 2020 bola svetová produkcia Robusty na 73 miliónov 60 kg vriec a menej ako jedno percento z toho tvorí kvalitná Robusta.

Pre poľnohospodárov je tiež jednoduchšie pestovať kávu Robusta z jednoduchého dôvodu vyššej produkcie a nižšej ceny. Okrem toho potrebujú získať istotu stabilného príjmu na obnovu svojich fariem, ktorá sa uskutočňuje približne po 12 až 15 rokoch. Okrem arabiky a robusty existuje mnoho ďalších druhov kávy, ale prakticky sa nepestujú ako Coffea charrieriana.

Rozdiely medzi arabikou a robustou sú zrejmé už na pohľad. Zrná arabiky sú podlhovastejšie so zakrivenou ryhou uprostred. U robusty si môžeme všimnúť zaoblenejší tvar a rovnú ryhu.

Zrná robusty (vpravo) sú guľatejšie a vypuklejšie s rovnou ryhou uprostred. Naopak, kávové zrná arabica (vľavo) sú plochejšie, oválnejšie a drážka je typicky "esovitá".

ZHRNUTIE ROZDIELOV: ARABICA VS. ROBUSTA

  1. Káva arabica sa vyznačuje sladkou a ovocnou chuťou, ktorá je (pri správnom pražení a príprave) dokonale vyvážená. Tieto chute sa pohybujú od jemne kvetinových, citrusových tónov cez sladkosť zrelého ovocia až po plnú orechovú, karamelovú alebo čokoládovú chuť. Robusta má oveľa chudobnejšiu chuť, v podstate kombinuje plochú horkosť a zemitosť.
  2. Robustu používajú nadnárodné spoločnosti na výrobu väčšinou instantnej kávy. Kvalitnejšia robusta sa podieľa na tvorbe zmesí espressa. Kávové zrnáarabica sú vhodné na rôzne účely. Či už na espresso alebo na niektorý z alternatívnych spôsobov prípravy kávy.
  3. Množstvo kofeínu je v zrnách robusty vyššie. Vo všeobecnosti je kofeínu v robuste až približne dvakrát viac ako v arabike.
  4. Odrody Coffea arabica sa pestujú najmä v Južnej a Strednej Amerike, stredovýchodnej Afrike a Indonézii. Robusta dominuje v juhovýchodnej Ázii, konkrétne vo Vietname. Ďalej sú tu odrody v Indii a Kongu.
  5. Obsah cukru v kávových zrnách arabiky je oveľa vyšší ako v zrnách robusty. Vďaka vyššej sladkosti má káva arabica príjemnejšiu chuť, ktorá je pestrejšia a jemnejšia.