Tretia odroda kávy: Liberica

Počuli ste už o káve Liberica? Na rozdiel od kávy Arabica alebo Robusta zostáva káva Liberica mimo kávového sveta. Káva Liberica by si však postupne mohla vydobyť svoje miesto medzi kávovníkmi.


Najčastejšie sa na obale kávy dočítate, že ide o kávu Arabica alebo Robusta. Tieto druhy kávy patria medzi najznámejšie a najpoužívanejšie. Arabica aj Robusta sú odrody kávy, ktoré sú obľúbené vďaka svojim charakteristickým vlastnostiam, ktoré vyhovujú požiadavkám komerčného spracovania kávy.


ARABICA VS ROBUSTA


ČO JE KÁVA LIBERICA

Káva liberica je ďalší druh kávovníka, ktorý sa tiežpestuje komerčne, ale len v malom rozsahu. Pestovanie kávy liberica predstavuje len asi 1 % svetovej produkcie kávy. Vo všeobecnosti sa považuje za kávu s nižšou kvalitou a chuťovým potenciálom.

Pôvod kávy Liberica odkazuje na jej názov. KávaLiberica bola objavená v 18. storočí v Libérii. Kávovník Liberica je charakteristický svojou robustnosťou. Typická je veľká výška - tieto kávovníky môžu dorásť až do 20 metrov. Majú veľké asymetrické bobule a silný koreňový systém. Zvyčajne sa pestujú v Malajzii a na Filipínach.

ZABUDNUTÝ DRUH KÁVY

Vo všeobecnosti sa chuť kávy Liberica považovala za jednoduchú a drevitú. Vďaka tejto rozšírenej povesti nezaujímavej chuti sa Liberica stala ignorovaným druhom kávovníka. S kávou Liberica sa teda nepočítalo ani pri kvalitnom spracovaní a pražení, ako je to zvykom prikávach tretej vlny. Natíska sa otázka, či by sa chuťový potenciál tejto kávy zvýšil kvalitným prístupom k Liberice?

Rodokmeň kávy - kávové odrody

Tento predpoklad v súčasnosti skúmajú niektorí odborníci na kávu, napríklad Dr. Steffen Schwarz. Pri ochutnávaní rôznych káv na festivale kávy na Borneu Dr. Schwarz zoradil vzorky podľa sladkosti a Liberica bola v tomto rebríčku dokonca sladšia ako Arabica.

Prirodzene spracovaná káva Liberica zaujala na tomto verejnom cuppingu svojousladkosťou a nezvyčajnou chuťou pripomínajúcou chorizo alebo jackfruit. Zatiaľ čo praná Liberica mala tradičnejšie tóny čokolády a bergamotu. Celkovo zaujala intenzívnejšou sladkosťou ako ktorákoľvek arabica a minimálnou kyslosťou.

ODHAĽOVANIE POTENCIÁLU KÁVY LIBERICA

Dr. Schwarz si uvedomil, že káva Liberica má čo ponúknuť z hľadiska chuti, keď na kávových farmách narazil na niekoľko jednotlivých rastlín kávy Liberica. Tie slúžili ako prirodzená feromónová pasca na prilákanie kávových chrobákov, aby nepoškodili úrodu kávy Arabica.

Keďže hmyz nemá záujem ochutnať kávu na šálku, ale zaujíma ho len sladká chuť plodov, predpokladá sa preto, že Liberica bude mať potenciál dobrej chuti.

Okremzaujímavej chuti Dr. Schwarz poukazuje na ďalšiu výhodu pre rozsiahlejšie pestovanie kávy Liberica - jej mohutné korene, ktoré siahajú hlbšie ako korene iných kávovníkov. Z týchto dôvodov ju možno pestovať aj v ílovitej pôde alebo v rašeline. Liberica je dokonca odolnejšia voči nepriaznivým klimatickým podmienkam ako napríklad Robusta, ktorá sa všeobecne považuje za najodolnejší kávovník.

ŠPECIFICKÉ METÓDY SPRACOVANIA KÁVY

Polodivoké kávovníky Liberica na Borneu boli najprv zničené v prospech trhovo výhodnejších plodín. Poľnohospodárom sa odporučilo, aby vyrúbali zvyšné kávovníky Liberica a na ich mieste vysadili kávovník Arabica. Až na návrh doktora Schwarza začali malajskí pestovatelia kávy pracovať s kávou Liberica. Vyskúšali nové metódy určené špeciálne na spracovanie kávy Liberica, ktoré zohľadňovali štýl fermentácie a praženia na vyšší obsah cukru v tejto odrode.

Pestovanie kvalitnej kávy Liberica by prospelo hospodárskemu rastu najmä v Malajzii a okolitých krajinách, ktoré majú problémy na trhu s kvalitnou kávou Arabica. Liberica je príležitosťou na rozšírenie zdrojov kvalitnej kávy. Je to tiež ďalší chuťový rozmer, ktorý káva ponúka.

ZMES NA ESPRESSO: ARABICA A ROBUSTA LIBERICA

Liberica by mohla byť súčasťou kávových zmesí, napríklad. Tak ako je zvykom miešať arabiku a robustu v zmesi espressa,pridaním liberiky k arabike by sa vytvorila zmes na veľmi sladké espresso s netradičnou chuťou.

ZMES KÁVY S NAJLEPŠÍMI VLASTNOSŤAMI ARABIKY A LIBERIKY

Ďalšou možnosťou je použiť kávuLiberica skríženú s kávou Arabica na získanie chutnejšej a silnejšej kávy. Naštiepením Arabiky na mohutný koreňový systém Liberiky by mohla vzniknúť robustná kávovníková rastlina so zvýšenou sladkosťou.

Odporúčané produkty2