Robusta alebo arabica, ktorá z nich je silnejšia?

ODKIAĽ POCHÁDZA ROBUSTA A ARABICA

Afrika je kolískou divokého kávovníka, z ktorého boli vyšľachtené dve najrozšírenejšie kávové odrody. Kávovníkarabský, z ktorého arabica pochádza, objavil pastier kôz na skalnatých horách v 14. storočí v Etiópii. Tam kávovník miestami stále rastie divoko. Kávovník arabský je veľmi citlivý na podnebie, pôdu a nadmorskú výšku. Má rada vyššie nadmorské výšky s nižšími, ale pravidelnými zrážkami. Je veľmi náročná na pestovanie a kvôli krehkosti čerešní sa nedá zbierať strojovo. Preto je Arabica oveľa drahšia ako Robusta. Je však zárukou kvality a rafinovanej chuti.

Druhá odroda, kávovník hefty, pochádza z vlhšieho prostredia Konžskej panvy. Opísal ju až v 18. storočí Carl Linné. Je menej náročná na pestovanie, odolnejšia voči škodcom a znesie strojový zber. Plody prináša po 2 až 3 rokoch od výsadby, zatiaľ čo arabica až po 5 alebo 6 rokoch.

ČÍM SA LÍŠIA?

Predovšetkým sa líšia chemickým a botanickým zložením, ale skúsený milovník kávy ich spozná podľa chuti už pri prvom dúšku alebo pohľade na zrno. Líšia sa počtom chromozómov, obsahom cukru a koreňovým systémom. Tieto fakty tu nebudeme podrobne rozoberať, ale zameriame sa na to, prečo Robusta v skutočnosti obsahuje viac kofeínu. Vzhľadom na vlhšie prostredie, v ktorom sa Robuste inak darí, potrebuje rastlina viac ochrany proti rôznym parazitom a škodcom. Kofeín a kyselina chlorogénová sú veľmi horké látky. Alkaloid kofeín v mladej rastline alebo v novovznikajúcich listových výhonkoch aktívne zabraňuje napadnutiu škodcami. Pôsobí ako prírodný pesticíd, pretože horká chuť odpudzuje škodcov.

Kofeín sa nachádza aj v pôde okolo rastlín Robusta, čím poskytuje ešte väčšiu mieru obrany a priestor pre svoj rast na úkor iných rastlín. S obranou proti škodcom úzko súvisí aj vyšší obsah už spomínanej kyseliny chlorogenovej viazanej na kofeín, ktorej Robusta obsahuje až dvakrát viac ako Arabica. V káve má podobné účinky na chuť a zdravie konzumenta kávy ako kofeín.

Na druhej strane Arabica, ktorá rastie vo vyšších a suchších nadmorských výškach, nemusela mať tak dobre vyvinutú obranu proti škodcom. Dnes jej môže chýbať a často musí rastliny chrániť chemickými pesticídmi.

Tip pre záhradkárov.

Pred obávanými slimákmi, ktoré hodujú na zelenine, vraj chráni lúh alebo varená mletá káva. Nabudúce skúste Robustu!

AKÚ KÁVU PIŤ?

Kofeín má na človeka úplne iný účinok ako na škodcov kávových kríkov. Pôsobí ako stimulátor pozornosti a životabudič pri únave, nehovoriac o jeho zdravotných výhodách.

Je teda len navás, či si pre svojeespresso vyberiete rafinovanejšiu a jemnejšiu arabiku, ktorá vám dodá dobrú náladu. Alebo hustejšiu a horkejšiu Robustu, ktorá vás poriadne nakopne.

Dobrým kompromisom a nákupnou voľbou sú zmesi s rôznym pomerom oboch odrôd. Robusta môže vášmu espressu dodať potrebný kúsok, ktorý ešte lepšie zvýrazní chuť Arabiky.

Alebo si kúpte kávu z odrody Arabica, ktorá sa nazýva Arabusta. Ide o Arabiku s genetickým fondom Robusty, ktorá bola objavená vo Východnom Timore v 20. rokoch 20. storočia.

Tento prirodzene sa vyskytujúci hybrid bol odolný voči kávovej hrdzi a pestovatelia odvtedy z tohto hybridu vyšľachtili niekoľko ďalších odrôd. Patria medzine Catimors, Sarchimors. V súčasnosti prebiehajú snahy organizácieWorld Coffee Research o vyšľachtenie ďalšieho umelého hybridu medzi týmito dvoma odrodami a prenos vlastností, ktoré robia Robustu odolnejšou, na novú rastlinu.