Tajomstvo kávy Gejša. Čím je odroda Geša taká zaujímavá.

Podobne ako šampanské s vínom, aj káva Geisha (Gesha) je pre milovníkov kávy znakom luxusu. Prečo táto káva chutí tak dokonale? Objavte teraz tajomstvá najprestížnejšej zrnkovej kávy na svete.

Geisha - svetová rarita medzi kávami

Najvyššia priečka na rebríčku výnimočnosti medzi kávami patrí odrode Geisha. Patrí do rodiny káv Arabica. Kávu Geisha nájdete vPaname, ale aj na iných miestach pestovania v Latinskej Amerike a Afrike. Pokiaľ ide o jedinečnosť tejto kávy, hlavnými faktormi, ktoré zohrávajú úlohu, sú náročnosť pestovania a mimoriadne vysoký potenciál kvality. Táto kombinácia robí z kávy Geisha kávovú raritu. Z hľadiska chuti a ceny.

Ak chcete spoznať najlepšie a najdrahšie kávy na svete, na internete nájdete množstvo tipov. Napríklad cappuccino zdobené zlatom alebo kávy "spracované" niektorými zvieratami, ako napríklad civet coffee. Ak chcete kávu s takou jemnou a zároveň prirodzenou chuťou, akoby ju sám Boh vypestoval vo svojej záhrade, potom sa pozrite na kávu Geisha.

Zrnková káva Geisha ako najlepšie hodnotená káva

Táto káva rok čo rok vyhráva najprestížnejšie súťaže, ako je Cup of Excelllence (CoE). Kávy, ktoré súnajlepšie hodnotené na , sa predávajú za oveľa vyššie ceny ako ostatné. Nepochybne sa o ne zaujímajú baristi z celého sveta. Môžete hádať, s akou kávou súťažil Boram Um, víťaz majstrovstiev sveta baristov 2023. Áno, bola to Geisha. ????

Na prvom mieste CoE Brazil 2023 (tu majú dokonca víťazov v 3 kategóriách podľa spracovania kávy - experimentálna, prírodná praná) sa umiestnila Anaeróbne fermentovaná Geisha s cuppingovým skóre 91.32, Naturally Processed Geisha - c.s. 91,38 a washed Geisha s 92,15 b. Táto kávová odroda zvíťazila s cuppingovým skóre vždy nad 90 b. aj v ďalších krajinách ako Kolumbia, Guatemala, Nikaragua, Mexiko a iné.

Najlepšia káva Gesha, ako je tá naša, sa dodáva v 1 kg baleniach. Vákuovo balené. A pražená vo veľmi malých dávkach.

Ako chutí káva Geisha?

Verím, že som vás dostatočne navnadil na túto kávu, takže teraz ste viac ako zvedaví, ako Geisha chutí. Nádherne vonia kvetinovo, najviac pripomína jazmín. Táto aróma sa potom dostáva aj do chuťového profilu. Často v nej môžete badať tónysladkého medu a zrelého ovocia, často čerešní alebo pomarančov, ale aj čokolády a čierneho čaju. Špecifický chuťový profil sa líši podľa spôsobu pestovania a lokality, ale aj podľa klimatických podmienok.

Káva Gesha z Afriky

Je bežné, že názov odrody môže byť Geisha aj Gesha. Pôvodom kávovníka je samozrejme kolíska kávy alebo Afrika. Konkrétne oblasť okolo hory Gesha v západnej Etiópii.

Aj dnes sú to presne tie miesta, kde sa kávovníky Gesha pestujú. Pôvodnú odrodu kávy tu vysadila dedina Gesha. Za 11 rokov vytvorili 471 hektárovú plochu vysadenú kávovníkmi Gesha 1931 a Gori Gesha. O túto prácu sa zaslúžili najmä Rachel Samuelová a Willem Boot.

Kávovníky odrody Gesha 1931 boli vypestované zo semien zozbieraných v blízkosti súčasnej farmy, a teda aj tam, kde bola v 30. rokoch 20. storočia objavená káva Gesha. Gori Gesha je odroda, ktorá kopíruje genetickú rozmanitosť kávovníkového lesa Gori Gesha. Tieto semená boli zozbierané v roku 2011 a v súčasnosti tvoria približne polovicu produkcie farmy. V menšej miere ešte pestujú odrodu z Etiópskeho výskumného centra, ktorá je založená na semenách zozbieraných zkávového lesa Illubabor.

Gejša z Panamy a Latinskej Ameriky

Hoci pochádza z Etiópie, viac ako často budete počuť slovné spojenie: Panamská Gejša. V Paname pristupujú k pestovaniu odrody Gesha, alebo tu nazývanej Geisha, veľmi zodpovedne. Svoju produkciu kávy zamerali predovšetkým na túto odrodu a neustále zdokonaľujú svoje techniky pestovania Geishy.

Preto je Geisha z Panamy jednou z najluxusnejších káv na svete, a preto je aj najdrahšia. Pestovanie Geishy sa odtiaľ rozšírilo do ďalších krajín Ameriky, na Mexika a Kolumbie. Pestovanie kvalitnej kávy Geisha je veľmi náročné. Je náchylná na škodcov a výnosy týchto kávovníkov nie sú veľmi vysoké. Kvalita a chuťový potenciál tejto kávy všakstojí za to.

Cena kávy Geisha

Vzhľadom na náročnosť pestovania niektorí poľnohospodári venujú tejto odrode len malý kúsok svojej farmy. Len niekoľko stromov, ktorým venujú špecifickú starostlivosť, ktorú Geisha potrebuje. Takéto kávy môžu dosahovať fenomenálne výsledky v chuti a kvalite. Skóre pri cuppingu môže byť aj viac ako 90 bodov. Vysoko hodnotené kávy, zvyčajne aj víťazné kávy v súťaži CoE, dosahujú na aukciách napríklad až 2 000 dolárov za kilogram.

Vyskúšajte našu kávu Geisha

Odporúčané produkty2