Ako pripraviť studený nápoj z aeropressu za 2 minúty

ZIMA VS. TEPLÁ VODA

Klasický studený nápoj sa lúhuje vo vode najmenej 16 hodín. Ak však dostanete neodolateľnú chuť na osvieženie ľadovou kávou, 16 hodín je pomerne dlhá doba. Tradičné varenie kávy zahŕňa horúcu vodu, a to z dobrého dôvodu. Práve teplo urýchľuje chemické reakcie a umožňuje extrakciu aromatických látok z kávovej usadeniny do výslednej kávy. Preto studené varenie, ktoré sa zalieva len studenou vodou, potrebuje dlhší čas extrakcie, aby sa z kávy uvoľnili všetky zlúčeniny.

Treba poznamenať, že cold brew je sladšia a jemnejšia ako horúca káva. Je to preto, že niektoré chemické zlúčeniny sa nedajú extrahovať pri nižších teplotách.

PRÍPRAVA - KROK ZA KROKOM

AeroPress je obľúbený pre svoju jednoduchosť. Zabudnite na nalievanie kávy v presných kruhoch. Stačí pridať kávu, vodu, premiešať a stlačiťna AeroPress. Našťastie je príprava studeného nápoja v AeroPresse rovnako jednoduchá ako pritradičnom varení.

1. NASTAVTE SVOJ AEROPRESS

Či už dávate prednosť tradičnému spôsobu varenia alebo opačnému, prvým krokom k dobrej príprave kávy je váš AeroPress. Najprv skontrolujte, či je váš AeroPress čistý a suchý.

Potom zostavte AeroPress a vložte filter do uzáveru . Po nasadení filtra ho opláchnite horúcou vodou. To mu pomôže priľnúť a tiež odstráni chuť papiera. Niektorí ľudia radi experimentujú aj so zdvojením filtrov alebo použitím kovových filtrov. Cez kovové filtre sa dostane viac kávových olejov, čím sa vytvorí plnšie telo a menej odpadu. Naopak, papierové filtre vytvoria čistejšiu a ľahšiu kávu, pretože oleje sa cez papierový filter nedostanú.

2. MLYNČEK NA KÁVU

Krása kávovaru AeroPress spočíva v jeho všestrannosti. Na prípravu kávy v AeroPresse môžete použiť rôzne druhy kávy a experimentovať s chuťou, hrubosťou mletia, časom a pomerom vody a kávy.

Napriek flexibilite prístroja AeroPress je potrebné dodržiavať určité zásady. Káva pre AeroPress je jemne zomletá. Pri príprave platí, že čím jemnejšie je káva zomletá, tým rýchlejšie sa extrahujú aromatické látky. Hrubšie mletie je vhodnejšie pre recepty s dlhším časom extrakcie.

Dávkovanie kávy je ďalšou premennou, ktorú môžete meniť podľa vlastného uváženia. Štandardom je 16 gramov na jednu porciu (16 gramov sa rovná približne jednej odmerke, ktorá je súčasťou balenia). Ak chcete experimentovať, začnite s týmto dávkovaním a potom ho pomaly upravujte, kým nenájdete recept, ktorý vám najviac vyhovuje. V našome-shope nájdete napríkladváhu, ktorá sa stane vaším nepostrádateľným pomocníkom pri príprave kávy .

3. VODA

Kávu zalejte približne 60-70 gramami studenej vody. Odporúčame používať filtrovanú vodu, pretože niektoré minerály, ktoré sa bežne nachádzajú vo vode, môžu spomaliť alebo urýchliť extrakciu kávy.

Toto množstvo vody by malo stačiť na vytvorenie kávového koncentrátu, ktorý bude základom vášho studeného nápoja.

Po pridaní vody ju približne minútu miešajte. Tento krok určite nevynechajte, inak by káva mohla byť slabá.

4. PRÍSUN

Následne jemne stlačte piest kávovaru AeroPress smerom nadol. Ak začnete cítiť príliš veľký odpor, na 10 sekúnd prestaňte. Potom môžete mletú kávu z AeroPressu vybrať a celý prístroj vyčistiť.

5. PRIDAJTE VIAC VODY

Teraz máte pripravený kávový koncentrát, môžete pridať ľadovú vodu a kocky ľadu. Množstvo vody doplňte približne na 250 ml.

PRÍPRAVA V SKRATKE

  1. Vložte papierový filter do odnímateľného plastového uzáveru a umyte ho horúcou vodou. To pomôže filtru priľnúť k uzáveru.
  2. Valec s filtrom umiestnite na koniec na hrnček.
  3. Odmerajte približne 16 g mletej kávy a 60 - 70 g studenej vody.
  4. Krúživým pohybom nalejte vodu na kávu v AeroPresse, aby sa káva rovnomerne premiešala.
  5. Vodu a kávu miešajte lopatkovým miešadlom približne 1 minútu.
  6. Potom vložte piest a pomaly ho tlačte nadol, kým nebudete počuť syčivý zvuk. To znamená, že v prístroji už nie je žiadna voda, ktorú by bolo možné pretlačiť.
  7. Teraz doplňte kávový koncentrát vodou na približne 250 ml a pridajte kocky ľadu.

Kávu môžete zmiešať s tonizovanou vodou pre horkú chuť alebo ju naopak zjemniť mliekom.

SUMMARY

Počas horúceho dňa je len málo vecí, ktoré osviežia tak dobre ako studený nápoj. Vďaka tomuto receptu môžete vynechať 16-hodinové čakanie na klasický cold brew a začať piť ľadový cold brew za kratší čas, než trvá uvarenie vody v rýchlovarnej kanvici. Pred varením sa uistite, že používate jemne namletú kávu a nezabudnite kávu s vodou minútu miešať.

Odporúčané produkty6