Ako si vybrať baristickú váhu - skvelé porovnanie váh

PREČO SI KÚPIŤ BARISTICKÚ VÁHU

Skôr ako vám povieme, ako si vybrať baristickú váhu, poviem vám v krátkosti, prečo by ste si ju mali kúpiť. Ak nie ste úplný experimentátor a je vám jedno, ako vaša káva chutí, baristickú váhu oceníte. Pomôže vám totiž udržať konzistentnú kvalitu vašej kávy, či už ide o espresso alebo filtrovanú kávu. Baristická váha je už súčasťou základného baristického vybavenia.

Ak ste barista, pravdepodobne viete, že používanie baristickej váhy vo vašej kaviarni ocenia vaši zákazníci, ktorí budú ešte radšej chodiť do vašej kaviarne, pretože sa môžu spoľahnúť na stálu kvalitu vašej kávy.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vďaka váhe bude príprava kávy menej zábavná, káva bude vždy rovnaká a vy nebudete prekvapení tým, ako výsledná šálka kávy v skutočnosti chutí, ale opak je pravdou. Pri alternatívnych varičoch, ako je V60 alebo Aeropress, vám tiež umožní vyskúšať recepty od rôznych baristických es, pretože vám uľahčí sledovanie toho, koľko mletej kávy použiť a kedy a koľko vody použiť. A budete môcť posunúť svoje baristické zručnosti o krok ďalej.

Pozrite si, ako pripraviť filtrovanú kávu v Chemexe podľa baristu a kávového nadšenca Broddieho Vissersa alias The Nomad Barista.

NA ČO SA ZAMERAŤ PRI VÝBERE BARISTICKEJ VÁHY

To, čo odlišuje baristické váhy od ostatných , súzabudované stopky. A hoci sa to môže zdať ako maličkosť, už po niekoľkých použitiach sa budete sami seba pýtať, ako ste bez nej mohli žiť.

Ďalšia vec, na ktorú sa určite zamerajte , jepresnosť váženia, tá by mala byť v ideálnom prípade na desatiny gramu. Je to váha, takže vás určite bude zaujímať, koľko skutočne váži. Väčšina váh má kapacitu 2000 g, ale existuje niekoľko výnimiek. Menšie váhy určené primárne na prípravu espressa majú kapacitu napríklad len 500 g , ako napríklad váhaRhinowares Coffee Gear Dose, ale môžete si s ňou pripraviť niektoré alternatívy. Aj v druhom prípade existujú výnimky, váhy s najväčšou kapacitou majú kapacitu 3000 g.

Ak hľadáte baristickú váhu na použitie, pravdepodobne vás bude zaujímať aj napájanie, pretože nejaký kábel alebo batérie sú to posledné, čo chcete riešiť. V súčasnosti nájdete na väčšine váh nabíjanie pomocou USB kábla, ale to, čo sa líši, je výdrž batérie.

Ak chcete váhu na prípravu espressa, teda váhu, ktorá sa vám hravo zmestí do kávovaru pod šálku, dôležité budú aj rozmery váhy.

BARISTICKÁ VÁHA, KTORÁ POSÚVA PRÍPRAVU KÁVY V KVAPKACEJ VODE O ÚROVEŇ VYŠŠIE

Toto bude niečo pre milovníkov kávy a najmä pre milovníkov prekapávanej kávy. SpoločnosťTimemore sa vo váhe naozaj vyzná a s Timemore Black Mirror Dual Sensor ju naozaj posunula o úroveň vyššie. Toto nie je obyčajná váha, táto má dva senzory. Jeden je klasicky na povrchu váhy, druhý sa nachádza na odnímateľnom držiaku odkvapkávača. Váha teda dokáže merať dve hodnoty naraz. Budete môcť kontrolovať množstvo vody, ktoré ste naliali do drippera, aj to, koľko kávy odkvapkalo do nádoby.

Príprava filtrovanej kávy nikdy nebola zábavnejšia. Zdroj: Microsoft Slovakia, s. r. o., Bratislava, s. r. o.

Okrem minimalistického dizajnu vás určite zauj me ajaplikácia, ktorá vám umožní sledovať prietok vody, ukladať obľúbené recepty a tiež ich dolaďovať . Môžete si tiežnastaviť výšku držiaka alebo ho úplne odstrániť.

ALEBO TIMEMORE ČIERNE ZRKADLO S JEDNÝM SENZOROM

Ak uprednostňujete prípravu kávy iným spôsobom ako v dripperi, ale funkcie Mirror Dual Sensor vás oslovili, nezúfajte. Spoločnosť Timemore vyrába aj verziu bez držiaka ,Timemore Black Mirror SingleSensor . Okrem absencie držiaka majú všetko spoločné. Kapacitu 2000 g, jednoduché ovládanie pomocou dvoch tlačidiel a skutočnosť, že na ich prevádzku nebudete potrebovať žiadne batérie, iba kábel USB-C, ktorý nájdete v balení. Ten vám zabezpečí 7 hodín nepretržitej prevádzky. Váha sa navyše automaticky vypne po 5 minútach, keď ju nepoužívate.

Proces varenia filtrovanej kávy môžete s Timemore Black Mirror Single Sensor monitorovať aj pomocou mobilnej aplikácie, ku ktorej sa pripojíte cez Bluetooth. Zdroj.

BARISTICKÁ VÁHA ACAIA PRE PROFESIONÁLOV

Pri kúpe baristickej váhy od spoločnosti Acaia budete musieť siahnuť trochu hlbšie do vrecka, ale jej služby sa vám oplatia. Vstavané stopky sú štandardnou súčasťou všetkých modelov. Vnašom e-shope si v súčasnosti môžete vybrať zoštyroch modelov.

VÁHA NA VÁŽENIE KÁVY ACAIA PEARL

Čo vám na prvý pohľad určite neunikne, je jej krásny čistý a minimalistický dizajn. Nechcete sa všaklen pozerať na váhu, preto si poďme povedať, čo všetko Acaia Pearl dokáže. Okrem dotykového ovládania, zabudovaného časovača a nastaviteľnej funkcie automatického vypnutia po 5, 10, 20, 30 alebo 60 minútach jej používatelia určite ocenia vonkajší plášť odolný proti rozliatiu, priložené silikónové tepelné podložky alebo maximálnu kapacitu 2000 g.

Táto baristická váha sa vyznačuje ajcitlivosťou na desatiny gramu, bezkonkurenčnou dobou odozvy, funkciou Bluetooth 4.0, ktorá umožňuje jednoduché prepojenie váhy s mobilným telefónom, a 6 rôznymi režimami prevádzky. Patria medzi ne: iba váženie, espresso, váženie a časovač, automatický štart, príprava nápoja a automatická tara. A to nie je všetko, zabudnúť môžete aj na batérie, na jedno nabitie vám Acaia Pearl vydrží vážiť až 25 hodín. Nabíjanie trvá približne hodinu až dve, môžete ju používať aj počas nabíjania, ale zníži sa tým presnosť na celé gramy

Ako aplikácia Acaia funguje, si môžete pozrieť v tomto krátkom videu

MLADŠIA SESTRA BARISTICKEJ VÁHY ACAIA PEARL S

Hoci má táto Acaia Pearl prídavok S, a tak by ste si mohli myslieť, že ide o menšiu verziu klasickej Pearl, opak je pravdou, okrem výšky Pearl S narástla o 5 centimetrov na každej strane. Zlepšila sa aj jej nosnosť, Pearl S unesie až 3000 g. Okrem toho ponúka aj jasnejší displej, o 15 hodín dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie (t. j. 40 hodín). Ďalšou funkciou, ktorú ocenia najmä milovníci domácej kávy, je sprievodca filtrami, ktorý je dostupný prostredníctvom mobilnej aplikácie. V aplikácii môžete vyhľadávať recepty alebo si vytvoriť vlastné. Tie potom môžete zdieľať s ostatnými alebo ich jednoducho umiestniť na váhu.
Na prvý pohľad možno nebudete vedieť rozoznať rozdiel medzi modelom Pearl a Pearl S, ale keď uvidíte, čo je vo vnútri, hneď budete vedieť, o ktorý model ide. Táto modernizácia sa značke Acaia skutočne vydarila. Zdroj: Facu Montanaro | Unsplash

Vaplikácii môžete ovládať aj funkcie váhy, napríklad zapnúť alebo vypnúť režimy varenia kávy, nastaviť jas displeja a časovač automatického vypnutia alebo nastaviť, v akých jednotkách chcete vážiť. Aplikácia vám tiež zobrazí vývojový diagram, aby ste sa mohli zlepšiť v nalievaní kávy. Okremsprievodcu filtrom a vývojového diagramu obsahuje kávovar Acaia Pearl S ďalších 5 režimov. Táto váha vám bezpochyby poskytne veľmi interaktívny zážitok z prípravy kávy. Modely Pearl aj Pearl S nájdete v dvoch farebných prevedeniach ,čiernom a bielom.

MALÝ, ALE ŠIKOVNÝ KÁVOVAR ACAIA PYXIS ULTRALIGHT

Táto váha možno stojí veľa peňazí, ale poskytne vám veľa muziky. Čo v iných váhach rozhodne nenájdete , jecitlivosť na stotiny gramov. Mohol by som povedať, že Pyxis svojimi funkciami strčí ostatné váhy do vrecka, ale pravdou je, že žiadna iná váha sa vám do vrecka nezmestí tak hravo ako Pyxis. Jej rozmery 7x7x1 cm sú úplne ideálne na cestovanie. Rovnako ako jej hmotnosť 100 g. Navyše na cestách nebudete pripravovať veľa kávy naraz, takže jej kapacita 500 g vás nebude príliš obmedzovať. Bude tiež ideálny na prípravu espressa, pretože sa elegantne zmestí na odkvapkávaciu misku. Rovnako ako ostatné baristické váhy od spoločnosti Acaia má Pyxis funkciu Bluetooth 4.0, takže sa dá pripojiť k mobilným aplikáciám Apple aj Android. Na rozdiel od ostatných však ponúka aj kalibračné závažie s hmotnosťou 100 g. Na kalibráciu potrebujete prístroj, pri ktorom poznáte presnú hmotnosť, aby ste mohli určiť, či váha meria správne. Ak je váženie nesprávne, môžete váhu kalibrovať na túto hmotnosť.

Napriek tomu, aká je váha Acaia Pyxis malá, ponúkne veľa funkcií ako väčšie modely od spoločnosti Acaia. Zdroj: Nathan Dumlao | Unsplash

TIMEMORE BLACK MIRROR BASIC AKO ŠŤASTNÁ STREDNÁ CESTA

V modeli Timemore Black Mirror Basic nájdete okrem zabudovaných stopiek aj praktické nabíjanie cez USB-C , ktoré oceníte na cestách,10hodinovúbatériu , takže vydrží prakticky celú šichtu, a môžete sa s ním doma vážiť niekoľkokrát denne. Poteší váspresnosť váženia nadesatiny gramu, čitateľný displej vďaka LED podsvieteniu a predovšetkým veľmi priaznivá cena - 1599 Kč .Veľkosť je praktická pre espresso aj filtrovanú kávu. Svojím minimalistickým vzhľadom zapadne do každej kaviarne alebo domáceho kávového kútika. V balení k váhe navyše nájdete aj silikónovú podložku, ktorá váhu ochráni v prípade rozliatia. Timemore Black Mirror Basic vám toto všetko ponúka. Značka Timemore navyše vsádza na bezpečnosť a kvalitu. To je všetko, čo potrebujem povedať.

Váha Timemore Black Mirror Basic je skvelou voľbou na kaviarenské aj domáce použitie. Pohodlne si na ňom môžete odvážiť espresso a pripraviť filtrovanú kávu. Zdroj: Mlynské čerpadlo na kávu a kávovar na kávu.

INTELIGENTNÁ VÁHA BREWISTA V2 AKO KONKURENT ZNAČKY TIMEMORE

Ak niekto môže konkurovať váhe Timemore Black Mirror Basic , je továha Smart Scale V2 od značky Brewista, ktorú môžete poznať vďaka špičkovým kanviciam s husím krkom. Rovnako ako Basic, aj Brewista sa hodí do kaviarne aj do domácnosti. Váži s presnosťou na desatiny gramov a môžete na nej odvážiť až 2000 g. V prevádzke ju udržíte nabíjaním cez USB kábel. Rozliata káva? Nevadí, Brewista jevodotesný . Váha je vyrobená na prípravu espressa, a preto na nej nájdete 4 režimy espressa, ponúka aj režim filtrovanej kávy alebo manuálny režim. Dobrú viditeľnosť zaručuje podsvietený displej. V čom váha Smart Scale V2 stráca pri konkurencii s modelom Basic, je cena, Brewista je približne o 300 Kč drahšia.

BARISTICKÉ VÁHY RHINOWARES PRE ZAČIATOČNÍKOV AJ PROFESIONÁLOV

Váhy od značky Rhinowares vás určite zaujmú svojou prijateľnou cenou, takže ak ste na začiatku svojej cesty za kávou a nechcete do baristickej váhy investovať toľko hneď na začiatku, ale chcete získať kvalitný výrobok, mali by ste si dať načas. To, čím sa váha Rhinowares líši od predchádzajúcich, je hlavne nabíjanie, žiadne káble USB, ale klasické tužkové batérie AAA. Na našom e-shope nájdete dve váhy od spoločnosti Rhinowares ,Coffee Gear Brew, ktorá je určená predovšetkým na prípravu filtrovanej kávy, a Coffee Gear Dose, ktorá je zase vhodná na prípravu espressa.

PRÍPRAVA ESPRESSA S VÁHOU RHINOWARES COFFEE GEAR DOSE

VáhaGear Dose je vyrobená z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Je pomerne malá, a tak sa ľahko zmestí pod šálku v kávovare. Samozrejme, môžete s ňou pripravovať aj filtrovanú kávu, jej kapacita je len 1000 g, ale aj to by vám malo stačiť. Ako som už spomínal, je ideálny pre začiatočníkov, a to najmä vďaka svojej nízkej cene 550 Kč. I Gear Dose vám poskytne presnosť váženia na desatiny gramu. Ovládanie nie je zložité, na obsluhu stačí použiť 4 tlačidlá na prednej strane. Pravdepodobne vám však budú chýbať stopky, ktoré sú na iných váhach samozrejmosťou.

VÁHA NA PRÍPRAVU FILTROVANEJ KÁVY RHINOWARES COFFEE GEAR BREW BARISTA

Keďže váhaGear Brew je primárne určená na filtrovanú kávu, nemôžu na nej chýbať stopky. Ponúka tiež väčšiu kapacitu , až3000 g, a rovnako ako ostatné váhy váži s presnosťou na desatiny gramu. Väčšia veľkosť nahráva aj príprave filtrovanej kávy, takže nie je problém umiestniť na váhu väčší Chemex. Ani cena kávovaru Rhinowares Coffee Gear Brew nie je vysoká, pohybuje sa mierne nad hranicou 1000 Kč. Praktický je pogumovaný povrch, ktorý zabraňuje skĺznutiu nádoby z povrchu.

Ak od baristickej váhy neočakávate veľa prémiových funkcií, nechcete do nej investovať veľa peňazí a stačí vám váženie a stopky, potom by pre vás mala byť Rhinowares Coffee Gear Brew správnou voľbou. Zdroj: rhinocoffeegear.com

PRÍSLUŠENSTVO K BARISTICKEJ VÁHE PRE EŠTE JEDNODUCHŠIU PRÍPRAVU KÁVY

Prvou pomôckou, ktorú určite ocení každý barista , jedržiak páky od spoločnosti Timemore. Je to síce drobnosť, ale veľmi praktická. Baristické váhy sú často menších rozmerov a táto Magic Cube sa na ne pekne zmestí a uľahčí váženie páky pred prípravou espressa.

Ďalšie príslušenstvo k baristickej váhe ponúka spoločnosť Acaia , konkrétnemisku na váženie a šálkovanie, tú oceníte pri príprave sypaného čaju, prípadne chai latte, a dávkovaciu nádobu, v ktorej si môžete odvážiť kávu buď na filtrovanú kávu, alebo na espresso. Jej obvod je totiž kompatibilný s 58 mm portafilterom.

KTORÁ BARISTICKÁ VÁHA JE TÁ PRAVÁ

Ktorú váhu by ste teda mali pri kúpe zvážiť? Ak ste profesionál, ktorý chce svoje zručnosti pri príprave kávy posunúť ďalej, pravdepodobne vás zauj mebaristická váha Acaia. Na cesty to jednoznačne vyhráva model Pyxis Ultralight, takúto malú a ľahkú váhu s toľkými funkciami od konkurenčných značiek jednoducho nedostanete. Lacnejšou, ale tiež kvalitnou verziou sú váhy Timemore, medzi ktorými si vašu pozornosť určite zaslúži modelBlack Mirror Dual Sensor. Tú ocenia najmä milovníci prekapávanej kávy. Všetky tieto váhy sú vhodné na firemné aj domáce použitie. Ďalej sú tu váhy Rhinowares, ktoré ocenia najmä začiatočníci, ktorí nechcú do nákupu investovať príliš veľa peňazí.

A hoci mnou porovnávané váhy ponúkajú širokú škálu funkcií, od tých základných až po sledovanie receptov v mobilných aplikáciách, a rovnako široké je aj cenové rozpätie, od 500 do 10 000 Kč, za víťaza v kategórii cena/výkon možno podľa mňa označiť Timemore Black Mirror Basic. Na päty mu však rozhodne š liapeBrewista Smart Scale V2.

Odporúčané produkty6