Ako začať s kávou

ČAS NA KÁVU

Rovnakým pozorovacím talentom sme si všimli aj rozdiely medzi kávou doma a kávou v kaviarni. S pribúdajúcim vekom sme nakoniec podľahli jej čaru. Na rozdiel od našich rodičov máme dnes veľa možností, ako získať nielen potrebné informácie, ale aj nástroje a pomôcky na prípravu kávy sú teraz dostupnejšie arozmanitejšie. Možno by sme túto dobu mohli nazvať zlatou érou domácej prípravy kávy. Ešte nikdy nebolo jednoduchšie "priniesť" si kávu domov. Samozrejme, len čo sa týka technológie, dizajnu alebo atmosféry. Príprava kávy je na vás a je len na vás , akýmzanieteným domácim baristom sa chcete stať.


AKO ZAČAŤ?

Pán v príbehu má jasno. Je očarený cappuccinom. Je to aj jehoobľúbený nápoj a kávu pije výlučne s mliekom. Takže si pravdepodobne zaobstará domáci kávovar a podľa toho, ako veľmi sa chce venovať príprave kávy, sa rozhodne, či si kúpi automatický kávovar, ktorý kávu pripraví úplne sám, alebo sa do prípravy kávy úplne ponorí a zaobstará si poloprofesionálny pákový kávovar a svoju kuchyňu premení na malú kaviareň.

Aký nápoj vás v kaviarni tak osloví, že si ho chcete vedieť pripraviť aj doma? Alebo milujete kávu vo všetkých jej variáciách a chcete sa odpútať od "tradičného turka" či "neska"? Chcete si nájsť cestu k správne pripravenej káve doma, pretože ste zistili, žekáva nie je len horká. Táto cesta sa začína uvedomením si, čood kávy očakávate.

DOBRODRUŽNÉ HĽADANIE (S) KÁVY

Byť baristom, či už domácim alebo profesionálnym, znamená naučiť sa remeslu. Môžete sa do toho hneď vrhnúť a kúpiť si často drahé vybavenie, alebo sa môžete zdokonaliť absolvovanímkurzu prípravy kávy a následným nákupom potrebných nástrojov. Ak ste už teraz milovníkom hladkých a ovocných šálok, vyhľadávate kaviarne s kvalitnou kávou a presne takúkávu si chcete uvariť sami doma a nebojíte sa experimentovať, pozrite si návody, tipy a recepty na varenie kávy doma na našom blogu.

PRVÉ KROKY

Pre tých, ktorí milujú kávu s mliekom, pre začínajúcich dobrodruhov, ktorí pomaly vstupujú na cestuvýberovej kávy, a pre tých, ktorí si chcú doma pripraviť svoje obľúbené cappuccino, ale nechcú si (zatiaľ) kupovaťespresso kávovar . Pre všetkých platí , žemoka kanvička bola vynájdená pred 87 rokmi . Všetko, čo potrebujete, je jemne mletá káva a voda. Moka kanvice sa svojou prípravou približujú espressu. Fungujú tak, že na dne kanvice je voda, ktorá tlakom (z ohrievania vody) stúpa do hornej časti kanvice. Voda smerom nahor prechádza cez kávu a cestou získava chute a vône. Princíp prípravy kávy touto technikou zahŕňa jemne mletú kávu, horúcu vodu a tlak, rovnako ako pri espresse. Technológia tejto prípravy však neumožňuje extrahovať kávu bez jej spálenia vriacou vodou. Tlak je tiež nerovnomerný a nekontrolovateľný. Tamponovanie kávy sa úplne vynecháva. Preto sa káva z moka kanvice nemôže považovať za espresso. Hoci sa naň podobá, nie je to ani lungo, ale jednoducho moka.

Pýtate sa, prečovlastne píšeme o spôsobe prípravy kávy, ktorý vždy zahŕňa nadmernú extrakciu a určité spálenie kávy pri vysokej teplote? Z toho dôvodu, že moka je najbežnejším kusom kávového náčinia v domácnostiach. Práve pri tejto kanvičke sazačínajú formovať myšlienky ľudí smerom k výberovej káve a ich záujem o ňu. Na prípravu môžu napríklad použiť chuťovo konzervatívnejšiu zmes inak kvalitnej kávy, čím sa dostanú na cestu kúpy svojho prvého kávovaru. Nakoniec nájdu záľubu v espresse pripravenom z jednodruhových výberových káv.


DOMÁCE ESPRESSO

Naprvé espresso potrebujete domáci kávovar. V tejto chvíli sa budete rozhodovať, či si zaobstaráte plne automatický kávovar alebo pákový kávovar, aký má váš (teraz už najlepší priateľ) barista v miestnej kaviarni. No nebude presne taký ako ten v kaviarni, pretože domáci pákový kávovar si budete vyberať kvôli domácim podmienkam a, samozrejme, z finančných dôvodov . Najspoľahlivejšie bude kúpiť si kávovar od profesionálneho výrobcu, ktorý vyrába práve domáce verzie týchto kávovarov. Takýto stroj je potom zárukou kvality, pretože výrobca káve naozaj rozumie.

Odporúčame nebáť sa investovať dokávovaru. Kúpa drahšieho modelu, napríklad Bianca od talianskeho výrobcu Lelit alebo Musica z portfólia Nuova Simonelli, savám oplatí. Kvalita materiálov, precízne spracovanie a špičkové technológie sú zárukou, že ak sa o kávovar budete správne starať, môže byť vaším prvým a zároveň posledným. Takýto kávovar s vami vydrží celé veky. Vďaka jeho technickému spracovaniu vás príprava kávy s ním bude baviť a nebudete ho chcieť vymeniť ani za nič. Väčšina začiatočníkov sa však jeho kúpy bojí, aj keď vedia, že z dlhodobého hľadiska je ekonomickejší.

Na svoje prvé pokusy s espressom hľadajú lacné kávovary. Tie najlacnejšie môžu priniesť trápenie v honbe za dokonalým espressom, ktorého nie sú technologicky schopné alebo je veľmi ťažké ho dosiahnuť. Kávovar, ktorý si často vyberajú začiatočníci s espressom aj bez veľkého zásahu do peňaženky , jeGaggia. Na tomto stroji pochopíte princípy a súvislosti prípravy espressa. Keď zvládnete základy prípravy espressa a budete mať chuť rozvíjať sa viac a nebudete obmedzovaní funkciami tohto základného modelu domáceho kávovaru, začnete sa obzerať po kávovare Bianca.

KÁVA S OBRÁZKOM

Navytvorenie latte art potrebujete základňu, do ktorej sa naleje mlieko .Espresso je najvhodnejšie prevysokú koncentráciu chutí, ktoré sa s mliekom neprekrývajú, ale naopak, krásne sa dopĺňajú. Automatické kávovary vám cappuccino pripravia samy. Bohužiaľ, zvyčajne s hustejšou penou a bez obrazu. Poloautomatické alebo pákové majú trysku na našľahanie mlieka. Príprava je teda rovnaká ako v kaviarni. Mlieko sa však dá našľahať aj bez kávovaru. Dofrench pressu nalejete teplé mlieko a pohybom piestu hore a dole ho napeníte. Táto mliečna pena bude hustejšia a v káve rýchlo ustúpi. Možno použiť aj elektrický šľahač napájaný batériou, hoci s rovnakým výsledkom. S trochou cviku a zručnosti však môžete do kávy nakresliť srdce aj s takto pripraveným mliekom.

Predpokladom úspešného latte art, nech už použijete akýkoľvek spôsob šľahania mlieka, je pochopenie princípov napenenia a miešania. Jednoducho pochopiť, akosa mlieko správa pri šľahaní a pri nalievaní do kávy. Na to, aby ste na to prišli, je potrebné veľa praxe a tréningových káv. Odporúčame tiež prečítať si našupríručku Ako na to, ktorá vám pomôže pochopiť techniku latte art.

Rovnako akov profesionálnom prostredí si môžeteaj doma pripraviť cappuccino s obrázkom medvedíka, ktoré vás poteší rovnako ako hosťa kaviarne v úvodnom príbehu. Sami sme to vyskúšali na našom domácom kávovare a ak viete našľahať mlieko, dokážete nakresliť obrázok.

PRVÁ FILTROVANÁ KÁVA

French Press sapovažuje za najjednoduchší nástroj na prípravu filtrovanej kávy . Nasypete doň kávu, zalejete, počkáte, precedíte a vypijete. Ak s filtrovanou kávou začínate, začnite sFrench Pressom. Môžete si ho kúpiť len za pár korún a v skutočnosti nepotrebujete žiadne ďalšie špeciálne vybavenie.

Vochvíli, keď zatúžite po čistejšej a farebnejšej káve v šálke, vás pravdepodobne osloví Aeropress. Nástroj, ktorývás inšpiruje k experimentovaniu a objavovaniu tajomných chutí jednotlivých zŕn. Plastová trubica, do ktorej nasypete aj mletú kávu, zalejete, počkáte a precedíte, je špecifická práve týmto posledným krokom. Cedenie kávy prebieha za prítomnosti tlaku. Kávu vo vnútri Aeropressu pretlačíte cez papierový filter. Vyvinutý tlak dáva výslednej káve úplne iný rozmer a vy opäť žasnete nad šálkou tohto čarovného nápoja , ktorý je teraz vďaka filtrácii cez papier jasnejší a čistejší.

Tento plastový "kávovar" vám predstavujeme ako zaujímavého spoločníka naprípravu filtrovanej kávy. Pôvodným cieľom Alana Adlera, tvorcu Aeropressu, bolo vytvoriť pomôcku na ručnú prípravu espressa alebo nápoja veľmi podobného espressu. Pozrite si toto video, na ktorom si kávu pripravuje sám vynálezca.

DRIP KÁVY

Už viete, ako si doma pripraviť filtrovanú kávu pomocou dvoch metód, ale stále hľadáte tú nádherne tvarovanú, štýlovú kanvicu, ktorá sa používa v kaviarňach. Až sa nakoniec rozhodnete, že ju chcete aj vy. Kúpou baristickej kanvice s husím krkom je rozhodnuté, že ste už navždy prepadli čaru kávy a ste jej úplne oddaní do konca života. Preto spolu s kúpou kanvice rozšírite svoju zbierku o Hario V60 (pretože to musí byť v každej dobrej kaviarni, aj v tej domácej ),Chemex, Jizzeva, Clever dripper a z vašej kuchyne s policou na kávu sa stane kaviareň s malou kuchynkou .

DOMÁCA DÁVKOVÁ PRÍPRAVA KÁVY

Aj pri domácej príprave filtrovanej kávy môžete ísť cestou automatizácie. Vychutnajte si kávu v šálke pripravenúautomatickým kávovarom. Elektrické prekapávače sú tu pre tých milovníkov kávy, ktorí nevyhľadávajú zábavu pri príprave kávy alebo nemajú vždy čas na ručnú prípravu filtrovanej kávy. Tak ako v kaviarni, aj doma máte teraz možnosť pripraviť si skvelú dávku kávy a počas dňa si dopĺňať "bezodnú" šálku kávy.

BARISTICKÉ VYBAVENIE

Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim výslednú kávu, nech už na jej prípravu použijete akýkoľvek spôsob, je a vždy bude mletie. Kvalita a konzistencia mletia určuje kvalitu kávy vo vašej šálke. Vyberte si mlynček, ktorý najlepšievyhovuje vám a zvolenej metóde.

Voda preniká celým procesom prípravy kávy. Káva sa extrahuje do vody a výsledná šálka kávy je zase voda, ktorá bola obohatená o to, čo jej káva dala - o zložky kávy, jej chute a vône, na ktorých stavia. Čoraz viac si uvedomujeme, ako voda ovplyvňuje chuť kávy, preto nie je zlé investovať do vodných filtrov alebo filtračných kanvíc.

Váhy aodmerky, presnejší tamper, dekantér na kávu, peny na presné nalievanie mlieka, baristické utierky a zástery a hrubostenný porcelán sú všetko predmety, ktoré uľahčujú a spresňujú prípravu kávy. Nezaobídete sa ani bez nástrojov na čistenie kávového vybavenia, pretože základom dobrej kávy je čistota zariadenia a baristického vybavenia. Zvyšky mlieka na tryske, stará káva v pákových výpustiach alebo usadeniny kávového oleja na kameňoch mlynčeka. To všetko nemusí byť viditeľné na prvý pohľad, ale až v šálke kávy.

ZHROMAŽĎOVANIE INFORMÁCIÍ

S prípravou kávy ste už začali čítaním tohto článku. Začnite si pripravovať kávu doma a nechajte sa pohltiť týmto neustále prekvapujúcim svetom. Nájdite si svoj vlastný spôsob prípravy, a ak vás káva zaujíma viac ,zbierajte informácie a rozšírte si obzory v tomto úžasnom koníčku, ktorý sa pre mnohých stal životným štýlom. Množstvo informácií nájdete aj na našom blogu. Každý deň vám prinášame najnovšie informácie zo sveta kávy.