Stojí domáci kávovar za to?

PRVÉ MYŠLIENKY O DOMÁCOM PÁKOVOM KÁVOVARE

Káva je ranným pokrmom mnohých z nás, milovníkov kávy, radi si ju doprajeme počas víkendových domácich prestávok a pozvanie priateľov domov na návštevu vždy zahŕňa spoločné vychutnávanie šálky kávy. Popíjanie skvelej kávy doma v pyžame alebo kedykoľvek si počas dňa spomeniete. Takéto chvíle vás prinútia zamyslieť sa, aké pohodlné by bolo mať doma vlastný kávovar?

Od jeho kúpy vás môžu odradiť finančné náklady spojené so zriadením domáceho kávového kútika. Vtedy sa vám môže zdať, že bežať si po kávu do kaviarne za rohom je lepšia možnosť. Ak si však náklady na kávu spočítate z dlhodobého hľadiska, môžete získať výhodnejšiu ponuku práve investíciou do vlastného kávovaru.

Pri porovnávaní výhod nákupu domáceho kávovaru však nezabudnite zohľadniť aj ďalšie aspekty. Okrem financií sú pri kúpe kávovaru rozhodujúcimi faktormi vašepotreby a želania pre domácu prípravukávy .

POTREBUJEM DOMÁCI KÁVOVAR?

Prvým krokom k určeniu výhod obstarania domáceho kávovaru je uistiť sa, že ho potrebujete. Myslím tým viac o tom, aký druh kávy potrebujete a očakávate od kávovaru. Jednoducho, aký druh kávy máte radi? Alebo či pijete espresso alebo "esprit".

PIJETE KÁVU ALEBO ESPRESSO?

Aký je rozdiel medzi espressom a espressom? Najmä medzi českými kávičkármi nie je nezvyčajné objednať si v kaviarni "espresso s mliekom". Poučení zákazníci kaviarní používajú pre svoju kávu vhodnejší výraz lungo s mliekom. V oboch prípadoch ide opredĺžené espresso s trochou mlieka. Pomer horúcej vody a predĺženej kávy sa môže na žiadosť zákazníka upraviť (možno až na 1:5, v takom prípade je správnejší názov pre takúto kávu americano).

Ak si však chcete dať espresso, pravidlá pre jeho vzhľad a predovšetkým prípravu sú pevne stanovené. No, samozrejme, nie až také pevné, jednotlivé kávy sa v receptúrach prípravy mierne líšia, ale existujú limity, t. j.normy, ktoré robia espresso espressom. Sú to množstvo kávy (vstupná - t. j. mletá, výstupná - espresso), čas extrakcie, teplota vody a tlak približne 9 barov. Takže teraz už viete, kam smerujem so svojou otázkou o "espresse" a espresse?

Požadujete od svojho kávovaru prípravu espressa, štandardizovaného nápoja s vlastnými jedinečnými vlastnosťami a potrebami prípravy, alebo si želáte kávovar na jednoducho dobrú kávu blízku espressu? Ak ide o druhú možnosť, t. j.chcete kávovar na prípravu kávy so silnou chuťou, ale nepotrebujete špeciálne pripravovať espresso v domácnosti, potom sa kúpa domáceho kávovaru oplatí. Len to nebude kávovar na espresso.

AKÝ DOMÁCI KÁVOVAR SI ZAOBSTARAŤ NA PRÍPRAVU DOBREJ KÁVY

Vašou výhodou je teraz predovšetkým výrazne nižšia obstarávacia cena kávovaru. Môžete si vybrať medzi oboma tradičnými spôsobmi prípravy kávy so silnou chuťou, ako je kávovaralebo moka kanvica. Moka kanvica je vlastne malý kávovar a ak nepijete jednu kávu za druhou ,moka kanvica je obľúbenou možnosťou na domácu prípravu kávy.

Potom sú tu novšie pomôcky na prípravu kávy, ako napríklad Aeropress alebo Twist Press. S týmto kávovým vybavením sa vám otvoria možnosti prípravy kávy snáď na tisíc spôsobov. Hoci sú tieto spôsoby široko používané na prípravu filtrovanej kávy, ako ju klasicky poznáme, teda väčšej šálky kávy jemnej chuti, môžete v nich pripraviť aj lungo so silnou chuťou. V prístroji Aeropress alebo Twist Press sa mletá káva extrahuje horúcou vodou počas určitého času a tlakom, ktorý na kávu vyvíjate ručne.

Najlacnejším spôsobom, ako získať silnú čiernu kávu, je použitie alternatívnych metód prípravy kávy, ako je Aeropress. Jednoduchá plastová pomôcka, ktorú možno použiť snáď na milión spôsobov. Od jemnej filtrovanej kávy až po silné lungo. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pre

KEĎ POTREBUJEM LACNÝ PÁKOVÝ KÁVOVAR NA DOMA

Ak hľadáte medzi pákovými kávovarmipomocníka na prípravu kávy , budete sa pohybovať v cenovom roz medzí3 000 - 7 000 Kč. Tieto lacné kávovary dokážu pripraviť lahodnú šálku kávy s výraznou arómou a chuťou. A nie len jednu. Na individuálnu prípravu kávy sú predsa len vhodnejšie vyššie uvedené alternatívne spôsoby. S kávovarom sa môžete pustiť do hromadnej prípravy kávy pre celú rodinu.

Môžete si pripraviť nielen čiernu kávu, ale aj kávu s mliekom. Nebudete potrebovať žiadne externé napeňovače mlieka. Domáci pákový kávovar obsahuje aj parnú trysku na šľahanie mlieka. Môžete sa tak pustiť do prípravy mliečnych kávových nápojov a vychutnať si sladké chvíle s kávou s mliečnou penou.

KEDY POTREBUJEM DOMÁCI ESPRESSO KÁVOVAR

Ste milovníkom espressa, ktorý si dokáže vychutnať svojich pár centilitrov dokonalého kávového extraktu? Nechcete niečo ako espresso, ale poriadne espresso? Kúzlo espressa očarilo nejedného milovníka kávy. Ovládnite jeho extrakciu a vychutnajte si domáce espresso tak, ako sa patrí. Na to budetepotrebovať výkonný kávovar.

Výkonnejšie kávovary na espresso si môžete kúpiť už od približne 10 000 Kč. Malé, praktické a cenovo dostupné kávovary Lelit alebo Gaggia budú vaším najlepším ranným priateľom. Bývajú to prvé kávovary nadšených domácich baristov.

Drahšie verzie majú viac ako základnú výbavu, ako je volumetria alebo PID (elektronický regulátor teploty vody). To sa však už pohybuje v cenovom rozpätí20 000 - 40 000 Kč. Tým sa možnosti prípravy domáceho espressa nekončia.

PÁKOVÝ KÁVOVAR PRE DOMÁCEHO BARISTU

Sofistikovanýdvojrúrkový domáci kávovar LelitBianka s rotačným čerpadlom (na konštantný tlak počas celého procesu extrakcie) sa môže pochváliť technickými možnosťami takmer akopákové kávovary v kaviarňach. S cenou ne celých60 000 Kč získate domáci kávovar na profesionálne espresso.

DOMÁCI PÁKOVÝ KÁVOVAR PRE BARISTOV, KTORÍ CHCÚ MAŤ VŠETKO VO SVOJICH RUKÁCH

Najjednoduchší, najkompaktnejší a najlacnejší pákový kávovar na pravé espresso? Jeden taký existuje a volá sa Flair Espresso. V kuchyni nezaberie veľa miesta a má vlastný kufrík, ktorý môžete zložiť a vziať si ho na dovolenku. Príprava kávy v ňom je veľmi zábavná a všetky aspekty správneho espressa máte vo vlastných rukách.

KEĎ CHCEM MAŤ DOMA PÁKOVÝ KÁVOVAR NA ESPRESSO

Vaše požiadavky na kávu vám môžu pomôcť určiť smer, ktorým sa máte vydať pri rozhodovaní o domácom kávovare. Ako ďalší dôležitý faktor som uviedol vaše kávové preferencie. Čo mám na mysli? No jednoducho to,po akom kávovare vaše kávovésrdce túži!

Bezpochyby dôležitú úlohu zohráva cena kávovaru. Vaša potreba a kávové preferencie odôvodňujú kúpu domáceho kávovaru. Ale mali by sa v ňom odzrkadliť aj vaše túžby. Môžete si racionálne zdôvodniť, že vzhľadom na menší počet šálok kávy alebo vaše začiatočnícke baristické zručnosti si vystačíte so základným pákovým kávovarom.

Spolu so základným mlynčekom na espresso a baristickými nástrojmi vástakáto domáca kaviareň môže stáť len 25 000 Kč. Môžete ušetriť na elektrickom mlynčeku a kávu si namlieť v ručnom mlynčeku, čím sa celková cena ešte zníži.

VÁŠ VYSNÍVANÝ KÁVOVAR NA ESPRESSO

Ak vám tentoraz srdce poskočilo nie kvôli kofeínovému návalu, ale preto, že sa pozeráte na špičkové kávovary Nuova Simonelli, zahrňte svoju radosť do úvah o kúpe domáceho espressa. Pretože príprava domáceho espressa je predovšetkým o radosti z kávy - a teda aj z kávovaru, na ktorom ju pripravujete.

Doprajte si kávovar, ktorý vás bude tešiť deň čo deň, pretože investícia do kvalitného domáceho kávovaru je dlhodobou investíciou. Pri správnej starostlivosti sa z neho stane v podstate váš celoživotný kávový partner. Výkon a špecifické funkcie kávovaru vás nebudú brzdiť, ale podporia vás v objavovaní sveta kávy plného zaujímavých a sezónnych chutí, ktoré vám s kávovarom neuniknú.

Skaždým pripraveným espressom objavíte viac o kúzle extrakcie a získateplnú kontrolu nad svojou kávou. Zábava s vaším milovaným kávovarom nekončí pri espresse. Predvediete sa svojej drahej polovičke alebo priateľom, keď pripravíte domáce latte alebo cappuccino ozdobené kaviarenským latte artom a stanete sadokonalým hostiteľom. Zahrňte tieto nevyčísliteľné radosti do množstva výhod pri kúpe domáceho kávovaru.

Výber pákového kávovaru nie je len finančnou záležitosťou, ale aj investíciou do vašej záľuby v príprave kávy. Nebojte sa vybrať drahší kúsok, ktorý sa vám z dlhodobého hľadiska absolútne oplatí. Kvalitné spracovanie inšpirované profesionálnymi kávovarmi. To sú kávovary Nuova Simonelli, s ktorými budete doma spokojní dlhé roky. Zdroj obrázku: Microsoft Digital Simonelliová: Zdroj: Canva pro

KEDY SA NEOPLATÍ KUPOVAŤ DOMÁCI PÁKOVÝ KÁVOVAR

Pákový kávovar v akejkoľvek cenovej hladine je vždy kávovar, ktorého páka čaká na správne množstvo čerstvo namletej kávy správnej jemnosti, ktorá sa pri varení rovnomerne utlačí tamperom. Stručne povedané - pákové kávovary sú kávovary na espresso, ale espresso pripravujete vy.

Správna príprava espressa v pákovom kávovare si vyžaduje znalosť extrakcie kávy a určitú úroveň baristických zručností. V okamihu, keď ich nemáte, sa vám neoplatí kupovať pákový kávovar na espresso do domácnosti. Na vysvetlenie, ak vás nebaví upravovať mletie a celú receptúru espressa a samotný proces prípravy a nemáte záujem naučiť sa, ako na to, alebo doladiť espresso k dokonalosti postupnými krokmi a ochutnávaním jednotlivých vzoriek.

Ak o príprave espressa veľa neviete, nikdy ste neskúšali používať kávovar, len pozorujete baristov v kaviarňach pri práci a túžite sa naučiť pripravovať espresso a porozumieť káve, potom je najlepšou voľ bou prihlásiť sa na kurzkávy. Na kurze domáceho baristu sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o extrakcii espressa, a sami si vyskúšate prípravu kávy. Naučíte sa šľahať mlieko na latte. Naučíte sa, ako nastaviťmlynček na espresso, ktoré nebude kyslé ani nepríjemne horké. Potom bude výber vášho domáceho kávovaru oveľa jednoduchší.

BUDE KÁVOVAR VYRÁBAŤ ESPRESSO V KAVIARENSKEJ KVALITE?

Pohľad na kvalitu nápoja zahrniem do našej recenzie kávovarov. Alternatívne metódy, ako je moka kanvica a tiež lacné pákové kávovary, pripravujú kávu, ktorá nie je štandardným espressom. Pokiaľ kaviareň práve neponúka kávu z moka kanvice (možno ako doplnkovú službu predstavujúcu možnosti prípravy kávy doma), čo nie je veľmi bežné, tieto kávy jednoducho nemôžete porovnávať.

Kvalitatívne môžeme porovnávať len espresso a mliečne nápoje z neho pripravené, typicky cappuccino. Ak postavíme baristu z kaviarne pred dobrý domáci kávovar, samozrejme, s dobrým mlynčekom na espresso a potrebným baristickým vybavením vedľa neho , môžeme predpokladať, že dobrý barista pripraví na dobrom domácom kávovare espresso alebo cappuccino, ktoré je porovnateľné s kávou z kaviarne.

Technické vybavenie kávovaru, dobrý mlynček a predovšetkým zručnosti baristu sú jedna vec. Absolútne nevyhnutné. Potom je tu skutočnosť, že profesionálna príprava kávy má výhodu v podobe stále dobrej kávy. Barista ráno nastaví mlynček, čo znamená aj pracovné espresso, kým nájde ideálnu extrakciu. V domácom prostredí môže tento krok vyzerať o niečo nákladnejšie ako objem káv pripravovaných v kaviarni.

Pri domácom espresse sa ťažšie dosahuje stabilita kvality, zatiaľ čo profesionálny kávovar je prispôsobený tak, aby každé ďalšie espresso bolo rovnako dobré ako to predchádzajúce. Zatiaľ čo v domácom prostredí sa počas prípravy ďalších kávmôžete stretnúť s malými odchýlkami, napríklad v teplote vody alebo tlaku extrakcie.

Príprava espressa doma na pákovom kávovare znamená aj čas strávený nastavovaním mlynčeka a hľadaním ideálnej extrakcie. V kaviarni dostanete skvelú kávu okamžite a možno aj s dezertom. Hoci je príprava espressa doma zábavná, niekedy sa chcete nechať obslúžiť a vychutnať si atmosféru kaviarne.

OPLATÍ SA TEDA KÚPIŤ DOMÁCI KÁVOVAR?

Milovníci kávy zvyčajne milujú nielen samotný božský nápoj, ale aj všetko okolo neho. To znamená stretnutie s priateľmi pri káve v šálke, ktorá prevonia celú miestnosť. A keďže práve takáto atmosféra kaviarne doslova láka k návšteve, predpokladám, že ani ako potenciálny nový majiteľ domáceho kávovaru na kaviarne úplne nezanevriete.

Chodiť niekoľkokrát denne na kávu dokaviarne je však finančne náročnejšie ako investovať do kávovaru, čo sa vám po čase vráti. Cena kávovaru určuje, ako dlho bude. Kúpa moka kanvice alebo iného alternatívneho spôsobu prípravy kávy vyjde najlacnejšie .

DOMÁCI KÁVOVAR NA ESPRESSO AKO INVESTÍCIA A POTEŠENIE

Kúpa lacnéhodomáceho kávovaru na espresso sa oplatí už po niekoľkých mesiacoch, ale nepočítajte s porovnateľnou kvalitou kávy ako v kaviarni, aj keď ste sami zručný barista. Spolu s cenou pákových kávovarov rastie aj ich technologické prevedenie a špecifické funkcie.

Základné modely kvalitných domácich kávovarov dokážu pripraviť dobrú šálku espressa. Lepšie vybavené kávovary poskytujú lepšiu kontrolu nad extrakciou na prípravu skvelého domáceho espressa. Investícia do výkonného domáceho kávovaru sa môže vrátiť približne za 3 až 6 rokov.

Z hľadiskadomáceho pohodlia pri pití kávy a radosti z prípravy vlastného espressa alebo cappuccina sa domáci pákový kávovar rozhodne oplatí. Okrem vlastného potešenia a splnenia sna o domácej kaviarni pre seba a priateľov vám vlastný kávovar umožní lepšie pochopiť a spoznať kávu.