Moka kanvica na pravé espresso: 9Barista Espresso Machine

Espresso hore nohami

Nejde o kávovar, ktorý by mal nejako nahradiť klasické espresso. 9BaristaEspresso Machine skutočne pripravuje espresso, ako ho poznáte. Je sícehore nohami, ale robí.

.

Všetko sa to zrodilo v hlavebritského inžiniera Williama Playforda. Počas svojej doktorandskej práce v slávnom Whittle Laboratory v Cambridgei sa mimo štúdia prúdových motorov snažil vymyslieť spôsob, ako pripraviť pravé espresso v kompaktnom, prenosnom zariadení.

V hlave mal plán na kávovar podobnýmoka konvičke . Ale napriek mnohým výhodám mal aj 2 veľké nevýhody:

  1. Voda prechádzajúca cez kávovar je príliš horúca na prípravu espressa.
  2. Voda nikdy nedosiahne tlak 9barov potrebný na extrakciu.

William strávil dlhý čas vývojom a testovaním, až po 5 rokoch dospel ku konečnému výrobku. Predstavil ho na kickstarter.com a 216 používateľov si predplatilo jeho kávovar 9Barista . S ich pomocou potom začal vlastnú výrobu a teraz už funguje tretí rok.

Ako vyzerá kanvica na espresso 9Barista?

Veľkou výhodouespresso kávovaru 9Barista je takmer kompletné mosadzné vyhotovenie. Okrem pružinového ventilu vo vnútrineobsahuje žiadne pohyblivé časti. Je teda veľmi odolný a bude s vami veľmi dlho.

Jeho výška je 18 cm. Váži približne 1,8 kg, čo nie je málo. Stále je to však hmotnosť, ktorá nebráni v preprave takmerkamkoľvek. Myšlienka na to, že v batohu budete maťskutočný kávovar na espresso, vám určite uľahčí prácu.

Ale nenechajte sa mýliť. 9BaristaEspresso Machine nie je len na cesty. Je to kávovar, ktorý bude výnimočnou súčasťou vášho domáceho kávového vybavenia. Čo si budeme hovoriť, na vašej kuchynskej linke alebopoličke bude absolútne žiariť svojím dizajnom.

Ako funguje kávovar 9Barista?

V prvom kotle sa voda zohreje na približne 179 ºC a dosiahne tlak 9barov. V tomto okamihu sa otvorípružinový ventil a voda prejde do špirálového výmenníka tepla.

Tam sa ochladí na 100 °C, pričom sa stále udržiava potrebný tlak.

Voda potom prechádza cez ďalší výmenník tepla, kde sa ochladí na 93 °C. Potom jej už stojí v ceste len kôš s čerstvo namletou kávou a nad ním kanvička, do ktorej proti gravitácii steká hotové espresso.

Pomocou štýlovej drevenej rukoväte nalejete kávu do šálky a vychutnáte si ju.

Kávovar 9Barista funguje na elektrických, plynových a indukčných sporákoch alebo varných doskách.

Ako pekné a nevyhnutné príslušenstvo nemôžeme nespomenúť originálny tamper 9Barista.

Kanvica na moka espresso 9Barista: kto si ju kúpi?

Kávovar je určený pre tých, ktorí si chcú vychutnať espresso všade a bez kompromisov. Ak máte radi espresso a zároveň minimalizmus a nezávislosť, môže to byť jediný kávovar, ktorý budete vlastniť.

Ďalšou skupinou budeme my - kávoví maniaci. Možno si na ňom nebudeme pripravovať kávu denne, ale bude to jeden z tých kávových gadgetov, ktoré jednoducho musíme mať doma a občas sa s ním pomaznať.

Oproti prenosným ručným espresso kávovarom má veľkú výhodu v tom, že voda sa ohrieva priamo v tele kávovaru anemusíte sa s ňou počas vareniahrať.

Kávu v ňom teda môžete pripraviť prakticky rovnakým spôsobom ako vmoka kanvici .

Nevýhodou môže byť pomerne vysoká cena. Ale vzhľadom na to, že ide o britskú ručnú výrobu a kávovar je navrhnutý tak, aby s vami vydržalcelý život, investícia sa rozhodne oplatí.

Odporúčané produkty5