Moka kanvica a jej príprava

Ako chutí káva z kanvice Moka?

Medzi milovníkmi kávy je bežné, že sa delia do jednej z dvoch skupín podľa štýlu prípravy kávy. Jedni sa nevedia nabažiť espressa a kávových nápojov z neho , zatiaľ čo iní by svoj hrnček filtrovanej kávy nevymenili za nič na svete. A potom sú tu, samozrejme, nerozhodní kávičkári, ktorí si dajú espresso aj filtrovanú kávu.

Káva moka je taká špecifická, že nezapadá ani do jedného z týchto segmentov. Radí sa medzi alternatívne spôsoby prípravy kávy, z ktorých najrozšírenejšie sú filtrované kávy z prekapávača alebo french pressu.Chuti espressa je však z alternatívnych príprav najbližšie.

Espresso vs. Moka vs. French Press

Ani filter, ani espresso, čo to je? Len kanvica Moka. Máte skúsenosti s kávou zo sklenenej kanvice s kovovým filtrom na pieste nazývanej French Press? Ak áno, máte jasnú predstavu o štýle chutí filtrovanej kávy. Je jej oveľa viac ako v espresse a jej chuť je jemná, komplexnejšia a časom sa ďalej rozvíja.

Naopak, takéto espresso aj na začiatku 20. storočia pútalo pozornosť väčšiny vtedajších kávičkárov. Káva z kávovaru na espresso je definovaná malým objemom nápoja, ale s vysokým obsahom kávových zložiek. Jej chuť je výrazná a definovaná jasnými tónmi od kyslosti, sladkosti až po horkosť.

Na abstraktnej osi metód štýlu chuti kávy je moka kávatak trochu uprostred a prikláňa sa skôr k espressu. Výrazne však závisí od receptu, spôsobu prípravy Moka kanvice. Jej chuť sa prirovnáva k espressu. Predovšetkým v sile extrakcie a menšom objeme porcie kávy v šálke. Úpravou receptu však môžete získať jemnejšie chute a väčšiu šálku kávy.

Ako si vybrať kanvicu Moka?

Výber Moka kanvice je oveľa jednoduchší ako výber domáceho pákového kávovaru. Základ všetkých kanvíc, ich súčasti a princíp prípravy kávy je rovnaký pre všetky Moka kanvice na svete. Rovnako ako prvá Moka kanvica vyrobená v Taliansku v 30. rokoch 20. storočia.

Rozdiely sú v nasledujúcich parametroch:

 • veľkosť - alebo počet šálok, ktoré pripraví.
 • materiál - tradičný hliník je často nahradený nehrdzavejúcou oceľou, prípadne s povrchovou úpravou na indukciu.
 • dizajn - medzi modernými vzhľadmi si svoje miesto drží aj klasický retro štýl

Na akom princípe funguje Moka kanvica?

Krása prípravy kávy v Moka kanvici spočíva aj v technológii varenia. Je to takmer ako malé kúzlo. Voda, káva, postaviť na sporák a za pár okamihov sa objaví káva s čarovnou arómou. Nie je to ani kúzlo, ani zložitý prístroj, ale jednoduchá fyzika.

Nemusíte si spomínať na základnú školu a kriedové fyzikály. Poznáte to prakticky z každodenného života. Ide o jednoduchý princíp, pri ktorom ohrievaním vody vzniká para , ktorá potom vytláča horúcu vodu z nádoby.

Moka kanvica umožňuje vode len jeden spôsob úniku z nádoby, v ktorej sa rozšírila para. Táto cesta vedie do hornej nádoby moka kanvice, cez mletú kávu medzi kovovými sitkami.

Kto vynašiel Moka kávovar?

Bol to vynálezca Luigi De Ponti, ktorý navrhol kanvicu na základe nápadu a pre Alfonsa Bialettiho, majiteľa továrne na hliník. Bialetti v roku 1933 predstavil milovníkom kávy v Taliansku Moka Express. Bolo to približne 30 rokov po tom, čo bol patentovaný prvý kávovar na espresso. Čo im vnuklo myšlienku vytvoriť kanvicu Moka?

Myšlienkou vynálezcov bolo umožniť rodinám pripraviť si kávu doma, ako v kaviarni, na malom kávovare, ktorý by bol dostupný pre každého. Pôvodný názov Moka Express odkazuje na urýchlenie prípravy kávy z vtedy bežných domácich metód. A na mesto Mokka v Jemene, ktoré bolo v čase vynálezu dôležitým obchodným zdrojom kávy.

Najväčšiu popularitu dosiahla kanvica Moka až v 50. rokoch 20. storočia. Aby odlíšila originálny výrobok od vyrábaných napodobenín, Bialetti poverila talianskeho umelca Paola Campaniho, aby vytvoril maskot spoločnosti . Navrhol "l'omino coi baffi" v preklade muža s fúzmi. Inšpiráciou bol údajne Alfonzov syn Renato.

Postavička muža je na každej originálnej Bialette,ako sa nazývajú aj čajníky Moka. Maskot BialettiIndustrie S.p.A. sa začal objavovať v reklamných kampaniach spoločnosti a stal sa neoddeliteľne spojený s kanvičkou Moka a talianskou kávovou tradíciou. Dnes má svoju kanvicu Moka doma 9z 10 talianskych domácností.

Zaujímavosťou z histórie vzniku kanvice Mokka Express je, že myšlienka jej technologického riešenia nevznikla v kuchyni. Ako sa dalo očakávať. Alfonso Bialetti vynašiel Moka kanvicu v práčovni. Sledoval, ako jeho manželka perie bielizeň, zatiaľ čo mydlová voda stúpala hadicou z rozohriateho hrnca a bola vstrekovaná na bielizeň. Napadlo mu, že by to mohol použiť na kávu.

Ako sa pracuje s kanvicou Moka?

To, čo potrebujete na prípravu kávy v Moka kanvici , je mletákáva a voda. Ideálny recept na prípravu kávy Moka si však musíte nastaviť sami. Konkrétne množstvo kávy je ovplyvnené veľkosťou sitka vašej Moka kanvice a preferenciou sily chutí. Ďalším parametrom receptu je správne nastavenie mlynčeka na kávu .

Ako mám kávu v Moka kanvici nahrubo pripraviť?

Pri všetkých spôsoboch prípravy kávy potrebujete mlynček s mlecími kameňmi na dobrú chuť kávy. Čím kvalitnejší mlynček, tým lepšia káva v šálke. Pre pohodlnejšie mletie a prípravu kávy takmer bez námahy si vyberte domáci elektrický mlynček.

Na rozdiel od mlynčekov so štiepacími nožmi, mlecie kamene možnonastaviť v presnej vzdialenosti. To zahŕňa aj presný stupeň mletia kávy. A bez toho sa pri príprave dobrej kávy nezaobídete. Pri spôsobe prípravy v Moka kanvici používate jemné mletie, podobne ako pri hrubej múke.

Ako pripraviť taliansku kávu - Moka kanvička: návod

 1. Moka kanvičku v strede rozskrutkujte na tri časti
 2. Do spodnej nádoby nalejte vodu tak, aby hladina siahala pod ventil
 3. Nasaďte sitko a nasypte doň mletú kávu tak, aby bola zarovnaná s okrajom
 4. Naskrutkujte vrchnú časť Moka kanvice
 5. Zapnite varič pod kanvicou
 6. Keď káva začne prúdiť do hornej nádoby, stlmte plameň
 7. Hotovú kávu spoznáte podľa počuteľného syčania/prskania z kanvičky.

Moka kanvica: príprava cappuccina

Sila chuti kávy Moka sa hodí aj na kombináciu s mliekom. Podobne ako pri espresse môžete vyskúšať domáce cappuccino z kávového základu pripraveného v Moka kanvici.

Postup prípravy je rovnaký ako pri šálke čiernej kávyMoka . Tá sa doplní o šľahané teplé mlieko. Celkovýobjem kapuccina by mal byť približne 140 ml. Na domáce latte môžete použiť aj jednu porciu kávy z Moka kanvičky, ale viac mlieka. Zvyčajne to, čo sa zmestí do 180-200 ml šálky.

Moka kanvička na kávu. Ešte lepšia káva

Základný návod na prípravu kávy v kanvici Moka je skôr úvodom do používania kanvice. Teraz napíšem konkrétnejšie tipy, ako zlepšiť prípravu Moka kávy doma a získať oveľa chutnejšiu kávu.

Používajte baristickú váhu

  • Zhodnoťte svoju kávu. Pri každej príprave kávy používajte váhu nasprávne množstvo mletej kávy. A minimálne pri prvej príprave kávy v novej moka kanvici zvážte objem vody v spodnej nádobe. Čo vám vyjde? Pomer varenia.
  • Pomer extrakcie (Brew Ratio) udáva množstvo kávy na množstvo vody. Pri varení v Moka kanvičke je tento pomer približne 1:7, t. j. 1 g kávy na 7 g vody. Znalosť pomeru extrakcie kávy v Moka kanvici vám umožní jednak ľahko zopakovať recept a jednak pripraviť zakaždým dokonalú kávu.
  • Po druhé, je to nástroj na jednoduchú úpravu receptu. Je pre vás káva z Moka kanvice príliš silná alebo príliš slabá? Upravte pomer varenia na 1:8 pre silnejšiu alebo 1:9 pre jemnejšiu chuť pripravovanej kávy.

Začnite s ohriatou vodou

  • Horkosť kávy pripomína pripálený toast? Ach bože, tu sa niečo pokazilo. Nejeden kávovar vyriešil tento problém pomocou Moka kanvice. Jedným z neduhov prípravy kávy Moka je niekedy dlhší čas ohrievania vody a oneskorenie začiatku extrakcie (tvorby) kávy.
  • Použite trik s použitím už horúcej vody namiesto studenej vody, ktorú nalejete do spodnej nádoby. Takýmto spôsobom sa výrazne skráti čas strávený v Moka kanvici na sporáku aminimalizuje sa možnosť, že káva zhorkne v dôsledkudlhšieho pôsobenia tepla.

Filtrujte vodu

  • Nech už pripravujete akúkoľvek kávu, myslite na vodu, jej zloženie. Ide o to, že tvrdá voda vytvára iné podmienky na prípravu kávy ako mäkká voda.
  • Iné, okom neviditeľné, ale v chuti kávy badateľné látky môžu zmeniť chuť našej kávy. Alebo ju skôr znechutia.
  • Po tretie, je dôležité myslieť na dôsledky používania nefiltrovanej vody. Mám na mysli tvorbu vodného kameňa vo vašej kanvici a Moka kanvici.
  • S filtračnou kanvicou na vodu bude každá príprava kávy šetrnejšia k vášmu kávovému náradiu a vaša káva bude mať lepšiu chuť. Veď každá šálka kávy je z približne 90 % tvorená vodou!

Netlačte na kávu

  • Každý, kto v kaviarni nakukne za kávovar, aby videl, ako baristi pripravujú espresso, si všimol techniku tampónovania mletej kávy v páke kávovaru. Moka kanvica nie je kávovar na espresso a nechce tampónovať kávu v šálke. Dávku mletej kávy stačí podbíjať do hladka, napríklad opatrným položením vo zvislej polohe na stôl.

Kanvicu nechajte vychladnúť

  • Keď je káva pripravená, proces varenia by mal byť ukončený a chuť by mala byť ovplyvnená teplom. Keďže zahriata kanvica stále produkuje teplo, vyskúšajte tento tip: po uvarení ju okamžite ochlaďte prúdom studenej vody po boku kanvice.

Upravte hrubosť mletia

  • Na záver najdôležitejší z bodov. Kľúčom k dobre pripravenej káve sú dobre pomleté zrná. Hrubé alebo jemné mletie znamená nerozvinutú chuť alebo príliš extrahovanú kávu. V prvom prípade bude mať hrubé mletie skôr kyslú chuť a príliš jemné mletie spôsobí, že káva bude horká. Podľa toho posuňte stupeň mletia na mlynčeku.
  • Optimálny chuťový profil kávy obsahuje kyslosť ajhorkosť, ale oboje v príjemnej a nepreplnenej silnej miere. V dobre extrahovanej káve je predovšetkýmbadateľná sladkosť. Ak sú všetky tieto oblasti chuti harmonické, hovoríme o vyváženej káve a správnej extrakcii.

Ako čistiť hliníkovú kanvicu Moka

Existuje mýtus, že moka kanvičku by ste nemali čistiť, pretože patina káve dodáva lepšiu chuť. Nie je to pravda. Z čistej moka kanvičky získate čistú chuť kávy. A to je to, čo chcete.

 1. Pomocou napríklad špičky noža opatrne odstráňte tesniacu gumu a vypadne aj sitko.
 2. Vyčistite sitko, tesniacu gumu, košík na kávu, vrch a dno kanvice pomocou špongie a kvapky jari.
 3. Moka kanvičku raz prevarte len s vodou bez kofeínu, aby ste z nej dostali všetky zvyšky čistiaceho prostriedku a nepoškodili tak chuť ďalšej pripravovanej kávy.

Ako zostaviť moka kanvicu po vyčistení a výmene tesnenia?

Priebežne si všímajte stav tesnenia. Gumový krúžok na spodnej strane hornej časti kanvice Moka. Celokovová kanvica vydrží celé veky. Gumovétesnenie je jediná časť, ktorápoužívaním a vekom stráca svoju kvalitu.

Ak jetesnenie opotrebované, nefunguje správne alebo uniká. A káva bude pri varenívytekať zo stredového spoja Moka kanvičky. Jeho výmenu ľahko vykonáte v rámci pravidelného dôkladného čistenia kanvice opísaného vyššie.

Pri opätovnom zostavovaní Moka kanvice nezabudnite najprv vložiť kovový filter do spodnej časti hornej časti kanvice. Tesneniepatrí nahor na filter, aby dosadol na závit spoja a zároveň ho drží na mieste.

Aká je najlepšia Moka kanvica?

Najlepšia Moka kanvica je kvalitne vyrobená od osvedčených výrobcov. Okrem kanvíc Bialetti vás určite zaujmú aj inovatívne kúsky, samozrejme od talianskych výrobcov. Napríklad od E&BLab alebo Forever.

Medzi najobľúbenejšie Moka kávovary v súčasnosti patria tie, ktoré sú vhodné na indukciu. Aj pri týchto modeloch pre indukčné variče si vyberte veľkosť, ktorá bude vyhovovať vášmu kávovému režimu.

Zvyčajne je uvedené, na aký počet šálok je výrobok určený. Napr. kanvica Moka na 6 šálok. Jedna tradičná Moka šálka predstavuje približne 50 ml čiernej kávy. Nie je preto zlý nápad mať viac ako jednu Moka kanvičku.

Tento lacný kávovar vo viacerých variantoch uľahčí prípravu kávy pre viacerých hostí naraz. Na druhej strane, ak chcete kávu len pre seba, použijete menšiu kanvicu. Doma vám môže vyhovovať elektrický model, ale ak chcete ísť na kávu do prírody, vybavte sa klasickým ohňovým alebo plynovýmvariantom.

Odporúčané produkty12