Barista: pracuje za druhou stranou pultu

Výber života s kávou

Ako sa profesionálni baristi rozhodli žiť s kávou a si vybralisvoje povolanie za kávovarom? Ich cesta nebola taká jednoznačná ako výber povolania lekára alebo právnika. Známi profesionáli v oblasti kávy nemysleli na kávu, keď sa ich niekto v detstve opýtal na ich vysnívané povolanie.

"Vždy som chcel robiť niečo dôležité pre svoju spoločnosť. Keď som bol malý, chcel som byť lekárom, ale keď sa pozriem na to, čo robím dnes, môžem povedať, že - svojím malým spôsobom - môžem ostatným ľuďom zlepšiť deň dobrou kávou a nejako som dosiahol to, čím som chcel byť, keď som bol malý," hovorí Francesco Sanapo, taliansky baristický šampión z roku 2010 .

A ďalší kávový priekopník, Jeremy Zhang, spomína na svoje detské túžby: "Okrem nejakých superhrdinov v kreslenom filme som o tom veľmi nerozmýšľal. V tom čase som si nebol príliš istý, aby som mal nejaké divoké sny".

Práca baristu

Ako pri každej novej práci, aj prvá práca baristu môže byť náročná. Musíte zvládnuť všetko od prípravy rôznych nápojov, obsluhy kávovaru, sladkého baru a práce s pokladňou. A to všetko musíte zvládnuť a zároveň poskytovaťvýnimočné služby.

Pri príprave šálky kávy ide predovšetkým o zážitok pre zákazníka. Koniec koncov, úsilie, ktoré barista vynakladá na svoju prácu, je venované tomu, abysi zákazník vychutnal skvelú kávu.

Čo musí barista robiť?

Šálku kávy môže pripraviť každý. Ale na to, aby ste pripravili naozaj dobrú kávu, potrebujete niekoho výnimočného. Naučiť sa pripravovať dobrú kávu si vyžaduje veľa času. Konečný výsledok však stojí za to.

Profesionálny barista rozumie, ako veľkosť mletia kávových zŕn ovplyvňuje celkovú chuť, vie , ako šľahať mlieko a ako ho ľahko dávkovať.

Srastom trhu s kávou sa baristi musia naučiť viac o rôznych druhoch kávy, identifikovať súvislosti medzi chuťou a spracovaním.

Aký by mal byť barista?

Práca baristu si vyžaduje niekoľko zručností, ktoré musí za pultom ovládať:

  • Rýchlosť a efektivita: barista je ako chobotnica. Dokáže obsluhovať kávovar, pripravovať kávy a skrátka robiť niekoľko vecí naraz, aby bolo všetko dokonalé.
  • Pracovitosť. Všetko má pripravené tak, aby ho žiadna nečakaná vlna ľudí nevykoľajila. Prostredie je čisté a upratané a zásoby sú doplnené.
  • Dôslednosť. Radšej urobí nový, ako by mal hosťovi podať nevydarený pohár. Zvláda koordináciu pracoviska, dohliada na svoj personál a neprijme zle pripravenú objednávku.

Deň v živote baristu

Starostlivý barista pripravujúci espresso s úsmevom na tvári. Tak ho poznáme my zákazníci. Čo sa však počas dňa odohráva za pultom baristu?

Ráno robí deň

Pre väčšinu baristov sa deň začína skoro. Všetko musí dokonale fungovať, takže všetko musí byť vopred nastavené a pripravené.

Kávovar musí byť nastavený tak, aby mohol pripraviť skvelú kávu. Zvyčajne sa vyhodí niekoľko prvých espress, kým nie je kávovar správne vyčistený a pripravený. To, že je espresso pripravené, musí barista ochutnať a spoznať podľa chuti.

Kontrola, či má barista všetko pripravené: správnu kávu, správne mletie, správne šálky a podšálky a samozrejme v neposlednom rade vedomosti o tom, ako vytvoriť rôzne kávové nápoje.

Organizovaný chaos

Najúspešnejší baristi však musia byť zapálení pre kvalitu a služby zákazníkom. Od prvého latte alebo kapuccina pripraveného ráno môže celá pracovná smena profesionálneho baristu trvaťaž do večerných hodín.

Byť baristom neznamená sedieť celý deň pri káve so zákazníkmi. Zvyčajne je barista celý deň na nohách, zaneprázdnený prácou za kávovarom alebo dopĺňaním zásob.

Dni však zvyčajne plynúrýchlym tempom , ale stále je čas maľovať ozdobné srdiečka na latte, nalievať najlepšie espresso a komunikovať so zákazníkmi.

Ako vyzerá ranná zmena v kaviarni?

Najskôr zákazníci

Ako každá práca, ktorá pracuje s ľuďmi, aj práca baristu môže byť nielen fyzicky, ale ajpsychicky náročná. Manipulácia s kávou je umenie samo o sebe. Ak k tomu pridáte schopnosť pracovať s ľuďmi, máte dokonalého baristu.

Podľa baristu Garretta Esaryho je jednou z najväčších súčastí obsluhy zákazníkov schopnosť čítať ľudí a pochopiť, ako chcú, aby sa s nimi komunikovalo. Niektorí ľudia chcú len prísť, vypiť si šálku kávy a odísť. Iní ľudia sa radi rozprávajú o svojom životnom príbehu.

Byť baristom môže byť umenie aj veda. Rovnako ako pri receptoch na jedlo, nie každý vie variť, nie každý môže byť šéfkuchárom. Preto absolvujte kurzy, robte si prieskum, snažte sa byť informovaní o trendoch a hlavne trénujte pri každej príležitosti.