Časopis o káve Standart

OD ZALOŽENIA ČASOPISU PO SÚČASNOSŤ

Prvý výtlačok časopisu Standard vyš iel pred6 rokmi vroku 2015. Jeho zakladateľom bol Slovák Michal Molčan, ktorý Standart založil, keď mal 20 rokov. Okrem iného ho založil s myšlienkou, že dobrá káva by mala byť dostupnejšia pre každého.

Od začiatku až doteraz je to nezávislý časopis. Časopis vychádza štyrikrát ročne a každé číslo má jedného sponzora a niekoľko partnerov. Tí sú vyberaní na základe vlastných skúseností. Sú to značky, ktorým Standard dôveruje a stojí za nimi. Pri predaji časopisov spolupracujú aj s kaviarňami a medzinárodnými distribútormi, čím pomáhajú spájať svet kávových profesionálov so širokou verejnosťou. Okrem toho s každým vydaním posielajú vzorku kávy z rôznych pražiarní z celého sveta.

Časopis vychádza vo viac ako 74 krajinách a v 2 jazykoch - japončine a angličtine. Predtým vychádzal aj v slovenčine a ruštine. Všetky verzie vychádzajú nezávisle.

Netrvalo dlho a časopis získal úspech aj v zahraničí. Vrokoch 2017, 2018 a 2019 získal Standart ocenenieportálu Sprudge v kategórii najlepší časopis/kniha o káve.

Okrem redakčného tímu sa na tvorbe časopisu podieľajú najväčší odborníci na kávu z celého sveta, ako napríklad Al Keating, zakladateľ Coffee Supreme, a Willem Boot, majiteľ kávových fariem v Paname.

OBSAH ČASOPISU ŠTANDARD

O čom sa v časopise dočítate? Na130 stranách nájdete 15 článkov a rozhovorov. Prostredníctvom textov, ilustrácií a fotografií spoznáte kávu a jej okolie z iného uhla pohľadu.

Niektorých môže mrzieť, že časopis vychádza len raz za tri mesiace. Za každým výtlačkom časopisu Standard sa však skrýva veľké úsilie. Autori cestujú po svete, aby zozbierali najlepší obsah a fotografie, ktoré potom posielajú ďalej.

Články píšu tak, aby im porozumeli aj tí, ktorí nie sú kávoví fanatici. Obsah si vždy starostlivo vyberajú, nepíšu len o metódach prípravy kávy, konkrétnych kávach alebo kaviarňach, ale viac sa zameriavajú na rozhovory s ľuďmi z kávovej komunity a venujú sa aj otázkam udržateľnosti vo svete kávy. Témy vychádzajú zpríbehov a spolupráce s rôznymi univerzitami. Vďaka spolupráci s ľuďmi, ktorí sa podieľajú na rôznych výskumoch a akademických prácach, dokážu obsah spracovať do podoby, ktorá je príjemná na čítanie pre bežných ľudí. Súčasťou časopisu je niekoľko stálych rubrík, ako napríklad Country of Origin (Krajina pôvodu) a Meet Your Barista (Spoznaj svojho baristu), vo forme rozhovorov s baristami z celého sveta.

KOMBINÁCIA KVALITNÉHO OBSAHU A DIZAJNU

Ako som už spomínal, časopis sprevádzajú aj ilustrácie a vizuálna stránka je rovnako dôležitá ako kvalitný obsah. Navyše vďaka pekným a kvalitným vizuálom dokážu prilákať viac ľudí, aj keď časopis len leží na stole v kaviarni. Okrem toho interiéry kaviarní sú často veľmi pekné a Standart chce dosiahnuť lepšie zapadnutie do priestoru.

A čo ja a Standart? Pre mňa je 21. číslo, ktoré sa zameralo na udržateľnosť,určite hodné prečítania. Tá je spolu s kávou v posledných rokoch častou témou. Zaujímavý je článok v tomto čísle, ktorý sa venuje téme výberovej robusty, pretože od zvyčajne komoditnej robusty to jednoducho neočakávate. Tak sa pustite do čítania.

Odporúčané produkty6