8 tipov na ekologické a udržateľné pitie a prípravu kávy

Ľudia jednoducho milujú kávu. Vychutnávajú si ju pre potešenie, pre stimuláciu, pre prácu. Je to tradícia pri stretnutí s priateľmi. Obľuba kávy je takmer celosvetová. Kávičkári si doprajú šálku svojho milovaného nápoja niekoľkokrát počas dňa. Len v Spojenom kráľovstve sa denne vypije 95 miliónov šálok kávy. Celkový celosvetový odpad, ktorý vzniká z kávovej usadeniny, sa odhaduje na približne 500 000 ton ročne.

Vo väčšine prípadov sa vyhodené lúhy dostávajú do všeobecného odpadu. Takýto odpad sa klasicky likviduje na skládkach. Následné skleníkové plyny z tohto procesu majú negatívny vplyv na globálnu zmenu klímy. Tieto plyny sú dokonca 34-krát silnejšie ako oxid uhličitý a sú jednou z hlavných príčin globálneho otepľovania. Aj v použitej kávovej usadenine sa však stále nachádza množstvo živín, ktoré sa dajú využiť pri ďalšom spracovaní.

1. OPÄTOVNE POUŽITEĽNÁ KÁVOVÁ USADENINA

Náš prvý tip na pitie kávy šetrnejšie k planéte sa teda týka lógru. Skúste tento zvyšok z kávy použiť vo svojej záhrade. Buď môžete lógr použiť na podporu rastu jednotlivých rastlín. Lógr môžete použiť na podporu rastu jahôd, čučoriedok, paradajok, azaliek alebo vresov. Lógrpridajte do kompostu. V domácnosti ho môžete použiť akorepelent proti hmyzu alebo ako prísadu do domácej kozmetiky.


2. RECYKLOVANÉ POHÁRE

Káva so sebou je symbolom našej doby. Mnohé kaviarne sa snažia o ekologickejší prístup a ponúkajú zálohované vratné poháre alebo jednorazové, ale recyklovateľné šálky na kávu. Po vypití kávy sledujte označenie na šálke a vyhoďte ju do správneho odpadu. Ešte lepšou možnosťoubiologicky rozložiteľné poháre , ktoré namiesto plastového povlaku obsahujú polymér na rastlinnej báze. Takéto poháre sa časom úplne rozložia.

3. VEZMITE SI SO SEBOU VLASTNÚ ŠÁLKU NA KÁVU

Najlepší spôsob, ako minimalizovať odpad v podobe použitých jednorazových pohárov, je nosiť so sebou vlastný poháralebo termosku na kávu naopakované použitie. V súčasnosti si môžete vybrať z nespočetného množstva cestovných hrnčekov a nájsť si ten, ktorý vám najviac vyhovuje .

4. VÝBER OHĽADUPLNEJ KÁVY

Už pri kúpe balíčka praženej kávy sa môžete pozrieť, či bolavypestovaná s ohľadom na životné prostredie. Pestovatelia vybranej kávy dbajú na kvalitu suroviny, jej spracovanie, ale snažia sa aj o to, aby kávaspĺňala určité požiadavky na ekológiu pestovania. Na obale kávy si všimnete etiketu potvrdzujúcu jej certifikáciu. Kávové farmy, ktoré predávajúkávu s certifikátom , môžu pri pestovaní dodržiavať kritériá udržateľného poľnohospodárstva, aby získali certifikát Rainforest Alliance (RFA).

Farmár produkujúci organické kávové zrná musí dbať na biodiverzitu, ekologickú rovnováhu a dlhodob osa vyhýbať používaniu chemických hnojív a pesticídov, potom môže svoje výrobky označiť ako organickú kávu. Ďalšiu certifikáciu, Bird Friendly, nájdete na kávach, ktoré boli vypestované na farmách v súlade s pôvodnou lesnou vegetáciou. Cieľom takéhoto pestovania je chrániť tropické lesy pre vtáky.

5. MYSLITE NA MLIEKO

Máte radi kávu s mliekom? Niet divu, pretože káva si s mliekom výborne rozumie. Ich kombináciou si môžeme vychutnať lahodné mliečne kávové nápoje, ako je napríklad obľúbené cappuccino, café latte alebo flat white. Mlieko si môžeme ľahko kúpiť v supermarkete, je to ľahko dostupná surovina. Za výrobou mlieka sa však skrýva obrovská environmentálna záťaž.

Priemyselné spracovanie mlieka sa spolieha na veľké stáda kráv, ktoré zabezpečujú vysokú produkciu mlieka. Ako koneční spotrebitelia si často neuvedomujeme, že tieto obrovské stáda kráv sú jedným z najväčších environmentálnych problémov. Produkujú veľké množstvo metánu, ktorý je silným skleníkovým plynom. Prieskum austrálskych kaviarní ukázal, že viac ako 25 % uhlíkovej stopy v týchto podnikoch pochádza z používania mlieka.

Nenabádame vás, aby ste vyškrtli kávu a mlieko zo svojho života. Okrem skvelej chuti mlieko obsahuje množstvo živín a vitamínov, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. K mlieku by sme však mali pristupovať s ohľadom na jeho negatívny ekologický vplyv. Preto je vhodné, napríklad , znížiť objem mlieka v nápojoch. Ráno si doplňte energiu čiernou kávou a popoludní si vychutnajte len kávu vo forme sladkého cappuccina.

Jednorazové šálky na donášku, majú často väčší objem ako šálka, v ktorej by ste dostali objednanú kávu pri stole v kaviarni. Aj v tomto prípade môžete pomôcť planéte tým, že si budete nosiť vlastný pohár na kávu na opakované použitie.

6. DAJTE SI DO KÁVY OVSENÉ MLIEKO

Ak chcete naozaj dôsledne znížiť potrebu mlieka, môžete prejsť rovno na alternatívne mlieka. Tieto rastlinné mlieka vo všeobecnosti ekologickejšie ako kravské mlieko. Bežne sa používajú a ponúkajú v dnešných kaviarňach. Vegáni alebo ľudia na bezlepkovej diéte si s obľubou objednávajú najmä kávu s rastlinným mliekom.

Tieto "mlieka" sa vyrábajú najmä z orechov, sóje alebo ovsa.Najlepšie vychádza ovsenémlieko, a to vďaka výrobe šetrnej k životnému prostrediu. Okrem toho majú ovsené mlieka ďalšiuvýhodu, ktorou je chuť a konzistencia, ktorá sa v porovnaní s ostatnými alternatívnymi mliekami najviac podobá kravskému mlieku.

7. AKO NEPLYTVAŤ ENERGIOU PRI PRÍPRAVE KÁVY

Z analýzy Centra pre vedu a vzdelávanie o káve vyplýva, že viac ako 50 % uhlíkovej stopy kaviarní je spôsobené spotrebou energie. Samozrejme, ako návštevník kaviarne sami nemôžete ovplyvniť, či barista pri práci plytvá elektrickou energiou. Doma však máte všetko vo vlastných rukách.

Pri príprave kávy doma preto berte do úvahy,koľko energie skutočne potrebujete na svoju šálku kávy. Ak si kávu pripravujete len pre seba, určite nepotrebujete na jednu šálku kávy ohrievať plnú kanvicu vody. Varte len toľko vody, koľko skutočne spotrebujete. Takto ušetríte vodu a spotrebujete podstatne menej energie, pretože toto menšie množstvo zohrejete rýchlejšie.

8. UROBTE SI STUDENÚ KÁVU

Ak chcete absolútne minimalizovať spotrebu energie pri príprave kávy, vodu vôbec neohrievajte. Metóda extrakcie kávy za studena sa stala trendom najmä počas letných mesiacov. Okrem naprvý pohľad zjavného osviežujúceho účinku ponúka táto technika varenia kávy ako studeného nápoja jedinečný chuťový zážitok.

Pomalá extrakcia za studena má za následok špecifický prenos chutí kávy do vody. Výsledkom je šťavnatá káva bez horkosti s jasnou chuťou. Je variabilná aj na ďalšie použitie. Cold brew sa často používa v miešaných kávových koktailoch alebo sa podáva spenený dusíkom vo forme Nitro cold brew.