Čiernu kávu, prosím! [sprievodca nápojmi]

AKO SI VYBRAŤ V KAVIARNI

Ako sa hovorí: sto ľudí, sto chutí. Každý má rád kávu trochu inak. Problémom je potom barista, ktorý by musel byť telepat alebo veštec, aby uhádol, ako si predstavujete "preso". Aby ste sa vyhli dlhému vysvetľovaniu, o aký nápoj vlastne ide, nájdite si v nápojovom lístku kaviarne verziu čiernej kávy, ktorá vám najviac vyhovuje. Sme tu, aby sme vám pomohli.

ZAČÍNAME OD NAJMENŠIEHO: RISTRETTO

Najčastejšie prvá káva v nápojovom lístku. Túto pozíciu si ristretto vyslúžilo tým, že je tonajmenšia káva, ktorú si môžete objednať. Ak otvoríme taliansky slovník súčasne s nápojovým lístkom, dozvieme sa, že ristretto znamená obmedzený. Takže ristretto je káva s obmedzeným množstvom vody. Pripravuje sa za rovnakých podmienok ako klasické espresso, len výsledný objem je menší. Ako je známe, príprava espressa trvá približne 30 sekúnd (t. j. čas potrebný na preliatie kávy z kávovaru do šálky). Výroba ristretta sa skráti na 15 až 20 sekúnd. Táto kávová "pralinka" je v podstate nápojom na jedno vypitie. To, čím si ristretto získalo svojich priaznivcov, je jeho chuť. Je to sladkokyslá káva bez náznaku horkosti.

CAFÉ SOLO: KLASICKÉ ESPRESSO

V niektorých krajinách stačí povedať "café" a espresso pristane pred vami. Je to vlajková loď, hlavný nápoj v celej kaviarni. Na espresso sa zvykne kupovať drahý kávovar. Espresso je základommliečnych kávových nápojov . Vidíte v ňom baristovu zručnosť a zároveň je to jeho "umelecké dielo".

Espresso je čierna káva s objemom približne 30 ml pripravená pomocou pákového kávovaru. Na jedno espresso sa používa 7 až 10 g jemne zomletej kávy, ktorá sa extrahuje horúcou vodou (približne 92°) pri použití konštantného tlaku 9 barov počas 25 až 30 sekúnd. Podáva sa v malých hrubostenných šálkach s objemom 60 až 90 ml. Na povrchu espressa sa vytvorí "pena", ktorej hustota závisí od druhu použitej kávy a pokrýva celý povrch espressa v šálke. Espresso je káva s vyváženou extrakciou, ktorá umožňuje vyniknúť celej škále kávových chutí,od kyslastých tónov až po sladkosť a príjemne horký záver. To je espresso.

Častým mýtom o espresse, ktorý stále koluje medzi návštevníkmi kaviarní, je, že espresso obsahuje viac kofeínu ako káva "bez kofeínu" alebo iné filtrované kávy. Je to úplný omyl. Kofeín sa z kávy extrahuje postupne. To znamená, že čím dlhšie sa káva a voda pripravujú, tým viac kofeínu obsahuje výsledný nápoj. Ak vezmeme do úvahy čas prípravy espressa 30 sekúnd a čas prípravy kávy vdripperi približne 2 minúty, je okamžite jasné, že vo filtrovanej káve bude viac kofeínu. Táto fáma o kofeínovej sile espressa pravdepodobne vychádza z tvrdenia, že espresso je najkoncentrovanejšia káva. Lenže tu sa myslí koncentrácia chutí.

DVOJITÁ KÁVA: DOPPIO

Doppio. To je dvojnásobný pôžitok ,dve espressá v jednej šálke. Táto káva sa pripravuje na rovnakom princípe ako jedno espresso. Rozdiel je v tom, že na zdvojnásobenie dávky mletej kávy použijete páku kávovaru so sitkom. Do tejto páky sa nasype 14 - 20 g jemne namletej kávy, extrahuje sa a táto dvojitá dávka kávy s objemom približne 60 ml sa naleje do šálky. Najčastejšie do šálok na cappuccino s objemom približne 140 ml .

ROZŠÍRENÁ KÁVA: LUNGO

Lungo nájdeme v taliansko-českom slovníku ako české slovo dlhý. Je to dlhá, predĺžená káva. Základom je klasické espresso, ktoré sa predlžuje horúcou vodou. V tradičných službách českých kaviarní môžete očakávať, že si objednáte lungo s približne 140 ml šálkou obsahujúcou espresso. K tejto káve vám naservírujú horúcu vodu a potom nechajú predĺženie na vás. Pravidlom je predlžovať lungo v pomere 1:1 alebo 1:2. Pridaním vody do espressa sa zväčší objem espressa aj čas potrebný na vypitie lunga a zároveň sa zjemnia a uvoľnia chute základného espressa. To umožňuje lepšie vnímať jemné chuťové nuansy kávy, ktoré by sme pri pití samotného espressa prehliadli alebo prehliadli.

Ako sa stal bazén lungo

Takto raz na dovolenke v Taliansku. Predstavte si to. Pláž, slnko, more slanej vody a more voľného času na relaxáciu a zábavu. Neďaleko od pláže, ale hneď za cestou. Je tu malá typická talianska kaviareň s veľkou záhradou. Okoloidúci sa zastavujú a objednávajú si "un caffé "(espresso), ktoré vypijú jedným, maximálne dvoma dúškami. Postávajú pri bare a pozorujú vlny. Letná idylka.

A teraz si predstavte, že by ste to mohli mať doma. Keďže do svojho bytu nemôžete dostať more, rozhodnete sa kúpiťkávovar. S motiváciou pripraviť si doma kávu ako v Taliansku. Niektorí z týchto ľudí si potom mysleli, že viac kávy by mohlo znamenať viac Talianska! Tak sa rozhodli prekonať všetky dôvody, prečo je espresso espresso. O týchto dôvodoch pravdepodobne ani nepočuli.

Odvtedy v českých domácnostiach, krčmách a reštauráciách, dokonca aj v niektorých neškolených kaviarňach tečú z pák kávovarov prúdy kávy, až kým sa šálka nenaplní. Taký rodený Talian by sa zhrozil a utekal späť do Verony, keby pri objednávke "un caffé" dostal tento nápoj. Viac nie je vždy lepšie.

VEĽKÁ ČIERNA KÁVA: AMERICANO

Chcete nápoj na báze espressa, ale túžite si ho vychutnať dlhšie? V tom prípade si v kaviarni vypýtajte americano. Pripravuje sa postupne ako lungo. Rozdiel je v množstve vody. Pri príprave americana je pomer espressa a vody 1:5. Americano je espresso pripravené vo väčšej šálke a doplnené asi 1,5 dl horúcej vody. Táto káva má potom jemnú chuť. Často si ju objednávajú ľudia, ktorým sa espresso zdá príliš agresívne a koncentrované. Jednoducho ak je pre nich espresso príliš "silné".

Zriedené espresso pre Američanov

Ako napovedá názov nápoja, môžeme predpokladať vznik kávy Americano ako dôsledok požiadaviek zákazníkov talianskych kaviarní na viac zriedené espresso. Výsledný nápoj si následne obľúbili Američania. Americano. Veľmi podobný nápoj s názvom Long Blackje populárny v USA . Je to vlastne toto americano. Len sa pripravuje v šálke v opačnom poradí. Najprv sa naleje horúca voda a potom espresso.

Americano

Ďalším spôsobom, ako kávu predĺžiť, t. j. pripraviť lungo, je okrem pridania vody ajzmena jemnosti mletia. Ak do páky kávovaru vložíme o niečo hrubšie zomletú kávu, môžeme si dovoliť dlhší čas na jej extrakciu. Výsledkom bude väčší objem kávy s jemnejšou chuťou. To by sme však teraz nehovorili o mletej káve na espresso a v kaviarni nie je možné prestavovať mlynček pri každej tretej objednávke. Táto káva sa však už približuje kávam, ktoré sa pripravujú alternatívnymi metódami. Napríklad z takéhoto Aeropressu môžete získať celkom slušné "lungo".

UMENIE OBJEDNÁVANIA

Nápojové lístky slúžia na urýchlenie procesu objednávania. Sú úvodom do kaviarne a nástrojom na bezproblémovú komunikáciu medzi hosťom a personálom kaviarne. Prebaristu alebo čašníka je vždy najdôležitejšia vzájomná dohoda a spokojnosť. Aby bol hosť s kávou spokojný a aby barista vedel, ako kávu pripraviť, nech túto radosť hosťovi poskytne. Nehanbite sa povedať kaviarnikovi, ako vám chutí vaša káva. Opíšte baristovi svoju kávu a on pre vás nájde to najlepšie riešenie. Možno nakoniec zistíte, že ste nechceli kávu na báze espressa, ale filtrovanú kávu. Stačí si povedať, čo chcete.