Veľký slovník kávy

Stále sa vám občas stáva, že ste vo svete kávy zmätení a neviete, čo si pod rôznymi pojmami predstaviť? Pripravili sme pre vás veľký kávový slovník, v ktorom by ste mali nájsť všetko, čo neviete.

Espresso

Kyslosť alebo acidita. Jej úroveň závisí najmä od stupňa praženia (ľahšie praženie = vyššia kyslosť), ale aj od spôsobu prípravy kávy - hrubosti mletia, teploty vody. Kyslosť čiastočne ovplyvňuje aj druh kávovníka, odroda alebo spôsob spracovania.

Nápoj na báze espressa, ktorý sa pripravuje podobným spôsobom ako lungo, ale líši sa množstvom vody. Ide o pomer vody a espressa 1:5, takže keď sa espresso pripraví ako prvé a doplní sa približne 1,5 dl horúcej vody, dostanete väčšiu šálku. Americano je obľúbené u ľudí, pre ktorých je espresso príliš silné a ktorí si chcú kávu vychutnať dlhšie. Viac informácií o klasickej čiernej káve.

Ide o nápoj na báze espressa, ktorý sa dopĺňa veľkým množstvom mlieka. Caffé latte sa podáva v 250 ml šálke. Mlieko sa šľahá v kanvičke a potom sa naleje do espressa. Je možné vytvoriť rôzne vzory, napríklad srdiečka, rozety alebo labute. Tento spôsob sa nazýva latte art.

Cappuccino je jedným z najobľúbenejších kávových nápojov s mliekom na svete. Podáva sa v šálke s objemom 150 až 180 ml. Cappuccino sa skladá z espressa v základe, ktoré je doplnené teplým našľahaným mliekom. Pozrite si sprievodcu kávovými nápojmi, aby ste sa nabudúce v kaviarni nemuseli pýtať, čo je čo.

Kávový nápoj Cortado pochádza zo Španielska. "Cortar" v španielčine znamená nakrájaný alebo nakrájaný. V tomto prípade sa káva krája s mliekom. Cortado je veľkosťou podobné plochému šľahaču. Na rozdiel od neho má len jeden šál espressa, ale je menší ako cappuccino a o niečo väčší ako espresso macchiato.

Crema je pena, ktorúnájdete na povrchu espressa. Niekedy je svetlejšia, inokedy tmavšia alebo "tigrovaná". Jej hustota a farba vám na prvý pohľad prezradia, aké kvalitné je espresso a či bolo pripravené správne.

Dvojité potešenie v podobe nadupaného espressa v jednej šálke. Pripravuje sa rovnakým spôsobom ako espresso s tým rozdielom, že do dvojitej šálky sa vloží dvojitádávka mletej kávy, teda 14 až 20 gramov.

Expresso, presso, esco, tento nápoj má naozaj rôzne názvy, ale len jeden je správny - espresso. Je to káva s objemom približne 30 ml, pripravená v pákovom kávovare. Espresso sa pripravuje zo 7-10 gramov jemne zomletej kávy. Prečítajte si podrobný článok o tom, ako pripraviť dokonalé espresso.

Ide o najmenší mliečny nápoj v ponuke. Z talianskeho prekladu macchiato znamená škvrna macchiato. Keď si ho teda objednáte, dostanete espresso s trochou našľahanej mliečnej peny.

V súčasnosti veľmi obľúbený nápoj medzi mnohými ľuďmi. Ide o vylepšené cappuccino. Flat white sa pripravuje z dvojitého espressa a mliečnej peny. Celkový objem nápoja by mal byť 140 ml až 180 ml. Flat white je silnejší ako cappuccino, takže ak sa bez kávy a mlieka nezaobídete, ale potrebujete nakopnúť, odporúčame flat white! Prečítajte si viac o histórii a súčasnosti flat white.

Frappé je studený kávový nápoj pripravený z espressa, ľadu, vody, cukru a často mlieka. To však v pravom gréckom recepte nenájdete. Postup je jednoduchý, všetko spolu zmiešajte a potom šľahajte do zhustnutia. Pripravte si pravé grécke frappé doma podľa nášho receptu.

Latte art je umelecká forma typická pre baristov. Všimli ste si krásne vzory na cappuccine alebo café latte? Srdiečka, jabĺčka, rozety alebo dokonca labute, to všetko dokáže barista vykúzliť. Ale nie je to len tak, latte art je alchýmia a na získanie krásneho obrazu je potrebná veľká trpezlivosť. Ponúkame aj kurzy latte artu, príďte si vyskúšať kreslenie jabĺčka a uvidíte, že to nie je len tak. Na blogu nájdete aj niekoľko článkov s návodmi na latte art.

Lungo možno preložiť ako rozšírené espresso. Ide o klasické espresso, ktoré je rozšírené o horúcu vodu. Správne by sa malo podávať vo väčšej šálke a spolu s kanvičkou horúcej vody, aby si ho každý mohol doplniť podľa svojich chuťových preferencií.

Pojem "telo" opisuje vlastnosti kávy a jej pocit v ústach. Je káva hustá a ťažká? Má káva pocit, že pokrýva jazyk? Je mastná, zrnitá, vodnatá alebo má iné vlastnosti?

Filtrovaná káva

AeroPress je nástroj na prípravu kávy. Patrí k alternatívnej príprave. Kávovar AeroPress je vyrobený z tvrdého plastu, takže je ideálny na cesty, pretože sa nemusíte obávať jeho rozbitia. Káva z AeroPressu má vyváženú chuť a je silnejšia ako napríklad French Press. Máme článok o tom, ako pripraviť kávu v AeroPresse, je to jednoduché.

V súčasnosti sú veľmi populárne alternatívne metódy prípravy kávy. Čo tým myslíte? V prvom rade kávu, ktorú je možné ľahko pripraviť doma, ale aj na cestách. Medzi alternatívne metódy patria AeroPress, dripper V60, Chemex, French Press a moka kanvica. Prečítajte si viac o týchto metódach a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje

Brew it stick je jednou z alternatívnych metód prípravy kávy. Jednoducho povedané, ide o sitko pripevnené na tyči. Je to veľmi jednoduchá príprava kávy, ale zároveň si vytvoríte dobrú kávu. Prečítajte si viac o technológii brew it stick.

Často vidíte tento pojem na jedálnych lístkoch v kaviarňach a neviete, čo znamená? Ide o kávu varenú za studena, ktorá sa maceruje až 24 hodín. Káva vôbec neprichádza do kontaktu s horúcou vodou, preto sa musí nechať tak dlho lúhovať v studenej vode. Vďaka tomu je výsledná káva pestrejšia a jemnejšia. Cold brew si môžete pripraviť aj doma, máme pre vás jednoduchý recept.

Clever dripper je jednoduchý spôsob prípravy kávy. Táto metóda je kombináciou frenchpressu a drippera. Do clever drippera sa vloží papierový filter, aby ste v šálke nenašli kávovú usadeninu. Príprava netrvá dlhšie ako 5 minút a výsledok je naozaj chutný. Prečítajte si viac informácií o clever dripperi.

V preklade dripper je to najobľúbenejší spôsob prípravy filtrovanej kávy pomocou papierového filtra. Dripper sa dodáva v rôznych veľkostiach, farbách a materiáloch. Medzi drippery Mazi patria drippery Hario V60, ako aj napríklad súprava na prelievanie od Timemore alebo drippery Origami. Máme pre vás jednoduchý recept na prípravu kávy pomocou drippera.

Kávovar HarioV60 odštartoval slávnu éru všetkých dripperov, pretože to bol úplne prvý dripper. Názov je odvodený od tvaru písmena V a uhla 60 stupňov. Dnes Hario vyrába V60 v 4 materiáloch, 3 veľkostiach a mnohých farbách.

Džezva je malá nádoba, ktorá je vyrobená z medi alebo mosadze. V súčasnosti je však rozšírená aj verzia z nehrdzavejúcej ocele. Nádoba má kónický tvar s dlhou rukoväťou. Tradičná turecká káva sa pripravuje v džezve a káva z nej je známa svojou silnou chuťou.

Ide o čiernu kávu, ktorá sa pripravuje pomocou filtra. Jednoducho povedané, mletá káva sa nasype do filtra a zaleje sa vodou, čím káva prejde cez filter a vznikne filtrovaná káva. Zároveň je veľmi obľúbená. Filtrovanú kávu môžete pripraviť pomocou drippera V60, kávovaru Chemex alebo kávovaru na prekapávanú kávu.

Túto nádobu ste už určite niekde videli. French Press je sklenená kanvica doplnená piestom, ktorý sa používa na stlačenie kávy alebo dokonca čaju na konci. Káva z French Pressu je skôr vodovejšia a menej výrazná. Osloví milovníkov veľkých bezodných hrnčekov kávy. Máme pre vás aj recept na prípravu kávy vo french presse.

Chemex sa môže pochváliť jedinečným tvarom presýpacích hodín. Je tiež štýlovým doplnkom vášho bytu alebo kaviarne, v ktorom si môžete pripraviť filtrovanú kávu. V chemexe sa teda pripravuje filtrovaná káva pomocou papierových filtrov. Je ideálny na prípravu kávy pre viacero osôb. Recept na prípravu kávy v chemexe nájdete na našom blogu.

Ponorné varenie je príprava kávy namáčaním. Mletákáva sa zaleje vodou a potom sa namáča, až kým nie je správne extrahovaná a môže sa podávať. V prípade týchto metód je dôležitý čas lúhovania, nie spôsob zalievania kávy ako pri metódach zalievania. Medzi ponorné metódy prípravy kávy patria AeroPress, French Press, Twist Press, Delter Coffee Press, cold brew alebo Brew It Stick.

Ďalší taliansky zázrak s názvom moka kanvička. Nájdete ju v každej talianskej domácnosti, a dokonca aj vo svojom byte, keď prídete do Talianska. Funguje na princípe vákuovej kanvice. To znamená, že voda, ktorá je na dne, sa postupne zohrieva a uvoľňuje sa para, čím sa zvyšuje tlak v hrnci a para sa rozširuje. Tá tlačí vodu cez sitko, ktoré je plné kávy, nahor a von cez trysku v hornej časti. Máme jednoduchý recept na prípravu kávy v moka kanvici.

Pod pojmom pour-over si môžeme predstaviť spôsob prípravy filtrovanej kávy, ktorý zahŕňa nalievanie horúcej vody na kávovú usadeninu vo filtri. Líši sa tým, že sa pripravuje ručne, nie strojovo ako dávkové varenie. Medzi metódy pour-over patria konkrétne V60, Chemex, kalita. Pri týchto metódach je najdôležitejší spôsob, akým sa káva nalieva.

Máte radi dávkové varenie alebo prekapávanú čiernu kávu? Potom je pre vás tento kávovar ideálny. Kávovar na prekapávanú kávu sa jednoducho pripravuje a vytvorí jemnú a komplexnú chuť kávy.

Toto je doslovavreckový kávovar na jednoduchú a rýchlu prípravu kvalitnej kávy. Je vhodný na cesty a pre ľudí, ktorí chcú mať kávu rýchlo na stole.

Cold drip je studená filtrovaná káva, ktorá sa na rozdiel od cold brew pripravuje z teplej vody. Existuje však niekoľko spôsobov jej prípravy. Jedným z najjednoduchších je pripraviť klasickú horúcu filtrovanú a potom ju vychladiť. Druhou možnosťou je takzvaná japonská metóda, pri ktorej použijete len polovičné množstvo vody a namiesto toho do nádoby, do ktorej bude káva odkvapkávať, vložíte ľad. Ideálny pomer horúcej vody a ľadu je približne 50:50, aby bola káva studená a nie vodová.

Kávové zrná a ich spracovanie

Anaeróbna fermentácia je jednou z metód spracovania kávy po jej zbere. Tento spôsob spracovania je pomerne blízky metóde prania. Kávové čerešne sa uzavrú v nádobe alebo vo vani naplnenej vodou. Takto začína prebiehať fermentáciabez prístupu vzduchu. Počas fermentácie poľnohospodári kontrolujú čas, teplotu a celkový priebeh fermentácie. Vďaka fermentácii sú chute kávy pestrejšie, jasnejšie a vyniknú aj ďalšie jemné chuťové nuansy, ktoré by inak nevynikli.

Arabica je jednou z najrozšírenejších kávovníkových rastlín na svete. Má jemnú, kvetinovú a plnú chuť. Rastie vo vyšších a suchších nadmorských výškach. Arabica sa často porovnáva s Robustou, ktorá má úplne inú chuť.

Cascara je exotický nápoj vyrobený zo sušených šupiek kávových čerešní, ktoré rozhodne nepatria do koša. Chuť Cascary možno prirovnať skôr k čaju ako ku káve. V jej chuti môžete nájsť šípkový čaj alebo ibištek. Obsahuje veľké množstvo kofeínu a môže byť silnejší ako filtrovaná káva. Prečítajte si viac o tomto zaujímavom nápoji.

Cupping je kontrolovaná degustácia kávy, ktorá má svoje jasne definované pravidlá a podmienky. Počas degustácie sa určuje kvalita kávy, jej špecifické vlastnosti, vôňa a chuť podľa jej odrody. Na celom svete je cupping rovnaký, takže všetko má rovnaké pravidlá. Podávanie kávy počas cuppingu je podobné ako pri českom turkovi. Viac informáciío cuppingu nájdete na stránke .

Spôsob spracovania pomocou karbonickej macerácie je podobný spracovaniu hrozna. Spočíva vo fermentácii kávových čerešní pod tlakomCO2. Rozdiel medzi karbonickou maceráciou a anaeróbnym procesom je v tom, že čerešnesa fermentujú ako celok. Bunkové steny ovocnej dužiny sa rozkladajú zvnútra von. Takto spracované kávy majú chuťové profily ako rum, zrelé ovocie alebo červené víno.

Ide o chemickú látku nazývanú alkaloid, ktorá stimuluje nervový a srdcový systém. Vo veľkých množstvách sa kofeín stáva drogou. Nachádza sa v káve, energetických nápojoch, čokoláde a bielom, zelenom a čiernom čaji. Prečítajte si o 4 príznakoch nadmerného pitia kávy.

Výslednú chuť kávy výrazne ovplyvňuje spôsob, akým boli kávové čerešne po zbere spracované. Jedným z troch spôsobov je medové spracovanie. Názov medové spracovanie je odvodený od lepkavej dužiny, ktorá zostáva na kávových čerešniach počas sušenia na slnku. Káva spracovaná medovou metódou má chuť medu a trstinového cukru. Bude sladšia a bude obsahovať menej kyselín, ale bude mať silné telo. Prečítajte si viac informácií o spracovaní medu.

Mokrá metóda je najnáročnejšia, pretože potrebuje veľa vody. Káva spracovaná mokrou metódou je oveľa kvalitnejšia. Kávové čerešne sa najprv umyjú v špeciálnych nádržiach a potom sa odstráni vrchná šupka a dužina. Výsledná káva má jemnú chuť a zvyčajne dosahuje vyššiu kyslosť. Vyskúšajte kávu spracovanú touto metódou.

Kávu praženú týmto štýlom možno pripraviť pomocou akejkoľvekmetódy . To však neznamená, že káva bude chutiť rovnako. Napríklad espresso zvýrazní kyslosť a AeroPress telo kávy. Toto praženie má výhodu najmä z obchodného hľadiska. Šetrí pracovnú silu, náklady na balenie a odstraňuje veľkú logistickú záťaž pre pražiarne.

Káva je po zbere a spracovaní ešte zelená, potrebuje praženie, aby chutila tak, ako ju poznáme. Stupeň praženia výrazne ovplyvňuje výslednú chuť. Praženie prebieha v špeciálnych pražiarňach pod prísnym dohľadom pražiara. Ak vás zaujíma, ako takéto praženie prebieha, je možné dohodnúť si prehliadku našej pražiarne. Tešíme sa na ňu! Zatiaľ si môžete prečítať článok o tom, čo sa deje so zrnom počas praženia.

Ide o druh kávy, ktorý sa používa ako komoditná káva. To znamená na veľkovýrobu vo veľkých pražiarňach alebo sa používa pri výrobe instantných káv. Robusta patrí medzi oveľa lacnejšie a menej kvalitné kávy. Rastie v nižších nadmorských výškach približne 200 až 600 m n. m. Robusta má výraznú horkú chuť, silné telo a môže obsahovať až dvakrát viac kofeínu ako arabica. V našej pražiarni pražíme iba kávu Arabica. Prečítajte si viac o rozdieloch medzi kávami Arabica a Robusta.

Suchá alebo prírodná metóda spracovania kávy sa používa najmä v oblastiach, ktoré bojujú s nedostatkom vody. Vo veľkej miere sa používa v krajinách Strednej a Južnej Ameriky. Po zbere sa kávové čerešne rozložia na podlahu alebo na tzv. africké lôžka. Čerešne sa musia pravidelne obracať, aby sa zabránilo vzniku plesní. Výsledná chuť kávy je sladšia, s výrazným telom a menšou kyslosťou. Pozrite si našu ponukukáv spracovaných prírodnou metódou.

Kávovar

Kávovar má prednastavený automatický samočistiaci program. Potrebná každodenná starostlivosť o čistotu kávovaru bude hračkou. Zapnete automatický systém čistenia kávovaru a môžete sa venovať iným činnostiam.

Kávovar s technológiou bluetooth je komunikatívny aj na diaľku. Po spárovaní s mobilným telefónom alebo tabletom sa nastavenie funkcií kávovaru stane oveľa jednoduchším než predtým.

O ohrev vody na prípravu kávy sa stará jeden bojler vo vnútri kávovaru. Studená filtrovaná voda čerpaná do kávovaru sa v bojleri ohrieva na požadovanú teplotu. Tá je riadená termostatom, tlakovým spínačom alebo systémom PID. Počas prípravy kávy nie je možné šľahať mlieko. Čím väčší je bojler, tým stabilnejšia je teplota vody na prípravu kávy.

Kombinácia dvoch spôsobov ohrevu vody. Klasický bojler a termoblok. Týmto spôsobom sa ohrieva najmä voda pre kávovar na espresso a voda pre parnú trysku. Vďaka tomu má kávovar lepšiu kontrolu nad stabilitou teploty, ktorá je dôležitá pre extrakciu kávy.

COOL TOUCH

Ideálny čas extrakcie espressa je v rozmedzí 20-40 sekúnd. V takomto malom časovom rozpätí hrá každá sekunda dôležitú úlohu pri výslednej chuti kávy. Kávovar s časovačom uľahčuje prípravu každého dokonalého espressa.

Kávovar vybavený displejom znamená prehľad o nastavených hodnotách a ich nastavení. Kávovary s displejom sú vždy prívetivejšie pre baristov. Môžu ľahko kontrolovať a meniť teplotu vody, tlak a ďalšie funkcie kávovaru.

Moderná technológia z vonkajšej strany kávovaru, ktorá pomáha lepšie ovládať všetky jeho funkcie. Barista môže pohodlne nastaviť funkcie kávovaru ovplyvňujúce extrakciu kávy niekoľkými dotykmi.

Systém dvoch termoblokov v kávovare. Termoblok je alternatívne riešenie ohrevu vody, ktoré sa používa namiesto tradičného bojlera. Riešenie dvojitého termobloku na ohrev vody prináša stabilnejšie výsledky teploty. Jeden termoblok je určený na prípravu espressa a druhý na prípravu pary.

Systém na uľahčenie prípravy kávy s presnými hodnotami. Kávovary s gravimetriou sú vybavené integrovanými váhami. Tá meria objem každého pripravovaného espressa na pohodlnú a efektívnu prípravu kávy podľa presnej požadovanej receptúry.

Legendárny dizajn hlavy kávovaru z roku 1961. Vyznačuje sa dokonalou teplotnou stabilitou vďaka stálej prítomnosti horúcej vody z bojlera v hlave. Je vyrobená z masívnej pochrómovanej mosadze. Po nahriatí dokonale udržiava teplo.

Kávovar je zázrak. Je to prístroj, ktorý v prvom rade pripravuje espresso. Zvyčajne je vybavený tryskou na šľahanie mlieka a možnosťou prípravy horúcej vody. Na trhu je veľké množstvo rôznych kávovarov. Jednopákové, dvojpákové alebo automatické. Rozdiel je v tom, či chcete kávovar do domácnosti alebo do kaviarne. Na našom blogu nájdete množstvo článkov o tom, ako si vybrať správny kávovar, či už do domácnosti, kancelárie alebo kaviarne.

Základná technológia potrebného ohrevu hlavy kávovaru. Kruhová hlava je skonštruovaná z tepelne vodivých materiálov, ktoré ju zohrievajú pomocou odobratého tepla z kávovaru. Ohrev hlavy kávovaru je dôležitý na minimalizovanie poklesu teploty vody na varenie kávy.

Dosahuje kávovar počas extrakcie tlak 9 barov? Tlak potrebný na kontrolu procesu extrakcie espressa a prípadné úpravy receptúry zobrazuje tlakomer. Ručička manometra zobrazí špecifický tlak vody počas predinfúzie, extrakcie a na konci extrakcie.

Kávovar obsahuje viacero bojlerov. Máte možnosť individuálne nastaviť teplotu každého z nich. Extrakcia kávy s vodou s konštantnou teplotou nie je ovplyvnená ohrevom vody na paru. Voda na espresso si udržiava požadovanú teplotu, rovnako ako servisný bojler na horúcu vodu a paru.

PID

Elektronický systém na reguláciu teploty v kávovare. PID alias proporcionálny integračný riadiaci algoritmus. Vypočítava, kontroluje a reguluje spôsob ohrevu vody. Výpočty prispôsobuje aktuálnej situácii a zabraňuje kolísaniu teploty.

Portafilter alebo kávová páka je časť kávovaru, do ktorej sa vkladá mletá káva, cez ktorú po spustení preteká voda a vychádza espresso. Veľkosť páky je ovplyvnená šálkou, ktorá sa do nej vkladá a ktorá sa pohybuje od 7 do 25 gramov. Portafiltre sa ďalej delia na tie, z ktorých káva vyteká cez výlevku, a tie, ktoré sú holé a majú ploché dno so sitkom.

Odporúčané produkty3