Správna hrubosť mletia kávy a spôsob jej nastavenia

Prečo meniť hrubosť mletia kávy

Milovníkom dobrej hlbokej L, ktorí sa začínajú ponárať do tajomstiev extrakcie kávy, často chýbajú informácie o dôležitosti správneho mletia. Jedným z hlavných aspektov skvelej kávy je správne praženie a dokonalé mletie zŕn.

Váš mlynček je neoceniteľným nástrojom na prípravu kávy a jedným z najdôležitejších nástrojov na zvládnutie extrakcie. Výsledkom vyváženej extrakcie bude šálka plná chuti. Všetky chute, ktoré pražené kávové zrná skrývajú.

Ak chcete získať dobrú šálku kávy, musíte na mlynčeku nastaviť správne mletie. Nie príliš hrubé, ani príliš jemné. Presne pre spôsob prípravy kávy, ktorý používate. Zároveň berte do úvahy pôvod a spôsob praženia kávových zŕn - filtračné alebo espresso, ich čerstvosť/starnutie, typ varenia a vodu.

Čo ovplyvňuje extrakciu espressa?

Ak pripravujete espresso vdomácom kávovare,mletie je najčastejšie sa meniacim faktorom, ktorý ovplyvňuje výslednú chuť kávy.

Ďalšie faktory, ktoré menia chuť (extrakciu) espressa:

 • Váš kávovar má nastavenú teplotu (zvyčajne približne 92 °C). Túto premennú zvyčajne nemeníte.
 • Kôš v páke určuje objem, t. j. množstvo kávy, ktoré sa do neho zmestí.
 • Vhodný čas na prípravu espressa je približne 25 až 35 sekúnd.

Čo to znamená? Výrazne zmeniť môžete len to najdôležitejšie: hrubosť mletia. To ovplyvní extrakciu natoľko, aby ste boli s espressom úplne spokojní.

Čo je to správna extrakcia a ako má káva chutiť?

Cieľom nastavenia hrubosti alebo jemnosti mletia je nájsť presné percento extrakcie, ktoré zachová a rozvinie chuť a vôňu kávy.

Hľadáte zlatú strednú cestu. Extrakcia, vďaka ktorej je káva sladká, príjemne kyslá s jemnou horkosťou na konci. Samotný prieskum správnej ťažby je vystavený počiatočným komplikáciám.

Keď je káva nedostatočne extrahovaná: nedostatočná extrakcia

Nedostatočne extrahovaná káva nemá dostatočnú chuť. Je vodová, falošná, ľahká a kyslá takým spôsobom, že sa vám skriví tvár. Táto káva nebola dostatočne extrahovaná. Bola namletá príliš nahrubo. Veľké kusy kávových zŕn neboli zomleté na takú jemnosť, aby sa naplno prejavil ich potenciál.

Keď je káva nadmerne extrahovaná: vysoká extrakcia

Káva s prílišsilnou chuťou. Je taká silná, že výsledný extrakt sa ťažko pije. Príliš extrahovaná káva má pomerne horkú chuť. Spálené. Po vypití nadmerne extrahovanej kávy často pociťujete sucho v ústach.

Je to spôsobené príliš jemne namletou kávou. Príliš jemné mletie spôsobilo, že sa chute a vône z drobných čiastočiek kávy vylúčili rýchlejšie, ako bolo potrebné, a zvyšok času v procese varenia sa "prepiekli".

Ako mlieť kávu na espresso

Ak ste už nejaký čas hrdým majiteľom kávovaru? Takže pravdepodobne používate určitý stupeň mletia a napríklad pri zmene kávy ho len upravíte o jeden alebo dva stupne na jemnejšie alebo hrubšie mletie.

Ako pripraviť prvé espresso z domáceho kávovaru

Ak začínate s novým kávovarom, skúste na mlynčeku nastaviť jeden zo stredných stupňov mletia a pripravte skúšobnú kávu. To vám ukáže, ktorým smerom máte otočiť nastavovacie koliesko.

Potom môžete zistiť, či je výsledná káva nedostatočne alebo nadmerne extrahovaná. A teda či brúsne kamene k sebe priblížite, alebo ich uvoľníte.

Aká je hrubosť mletia, aby káva chutila

Ak chcete svoju kávu vyladiť a získať lepšiu predstavu o procese extrakcie, pozrite si infografiku nižšie. To by vám malo pomôcť pri hľadaní vášho "zlatého pohára".

Okremnápovedy, akým spôsobom mletie posunúť(či hrubšie alebo jemnejšie ), tu nájdete aj ďalšie faktory, ktoré pomôžu dosiahnuť správnu extrakciu.

Najmä pri príprave kávy alternatívnymi metódami si môžete vybrať, ktoré z týchto faktorov ovplyvnia extrakciu. Len sa uistite, že ste vždy zmenililen jednu z nich. V opačnom prípade by sa vaša cesta k veľkej ťažbe mohla stať nekonečnou.

Správna úroveň mletia pre espresso, Moka, French Press a voľne predajnú kávu

Tento rozsah hrubosti mletia vám pomôže lepšiesa orientovať pri nastavovaní mlynčeka na prípravu kávy rôznymi technikami.

1. Extra hrubo mletá káva

 • Naozaj hrubé mletie pre Cold Brew, pripravené napríklad pomocou variča Toddy Brewer.
 • Výrazné kúsky kávových zŕn. Čím väčšie kúsky kávy ste namleli, tým dlhšie trvá príprava.
 • Táto mletá káva sa väčšinou používa na niekoľkohodinovú maceráciu kávy v studenej vode.

Vzor brúsenia: veľmi hrubý

2. Hrubo mletá káva

 • Keď držíte v ruke hrubo mletú kávu, pripomína vám svojou štruktúrou hrubozrnnú soľ.
 • Takto sapoužíva mletá káva naprípravu infúznej kávy.
 • Ideálne mletie na prípravu kávy French Press.

Vzor brúsenia: hrubý

3. Stredne hrubá mletá káva

 • Káva zomletá na častice veľkosti hrubého piesku.
 • Stredne hrubá mletá káva sa sype doautomatických prekapávačov, tzv. batch brew, ako je napríklad štýlový Mocca master.
 • Je to tiež správna hrubosť pre váš Chemex.

Vzor brúsenia: polohrubý

4. Stredne mletá káva

 • Hrubémletie jemného piesku vám bude vyhovovať pri varení v Aeropresse, ako aj pri jeho cestovnej verzii.
 • Taktiež na prípravu Twist Press a alebo tzv. sifónu, napr .Vacuum pot od spoločnosti Haria.

Vzor mletia: stredne hrubý

5. Stredne jemne mletá káva

 • Teraz sa dostávame k stupňom mletia, ktoré označujeme ako jemne mletá káva.
 • Ak kávu meliete jemne, tiež pripravíte skvelý Aeropress, ale na rozdiel od stredne hrubého mletia použite kratší čas (približne 2 minúty) na prípravu.
 • Tento stupeň mletia je vhodný aj pre obľúbené manuálne drippery, ako je Kalita alebo Hario V60 dripper .

Vzor mletia: stredne jemný

6. JEMNE MLETÁ KÁVA

 • Káva jemnejšia ako pre ručný dripper, ale nie "espresso fine", je vhodná pre populárne Moka kanvice (pripomína štruktúru hrubej múky).
 • Ak si radi uvaríte káv uAeropress podľa rýchleho receptu, ktorý vychádza zpôvodného zámeru Alana Adlera (vynálezcu tejto pomôcky na varenie kávy), môžete počítať s časom varenia pod 1 minútu.
 • Pre túto techniku je vhodné jemné mletie.
 • Jemne mletá káva (pripomína polohrubú múku) sa používa najmä na prípravu espressa.

Vzor brúsenia: jemný

7. VEĽMI JEMNÉ MLETIE

 • Na prípravutureckej kávy sa používakáva, ktorá je jemnejšia ako káva z pákového káv ovaru.
 • No určite nie "česká turecká", ale tradičná arabská káva pripravovaná v džezve alebo ibriku.

Vzor mletia: veľmi jemný

Výber správneho mlynčeka na dokonalú kávu

Bez mlynčeka si kávu nepripravíte, a ak áno, nebude vám chutiť. O tom niet pochýb. Takže prvé kroky k chutnej káve vedú k našej polici s mlynčekmi na kávu.

Výber mlynčeka na kávu je veľmi zodpovedná vec. Rozhodnite sa typ mlynčeka podľa pohonu alebo elektrický alebo ručný mlynček na kávu. Osobne odporúčam mať doma oboje. Jeden do kuchyne a druhý na cesty.

Potom zúžte svoj výber podľa toho, aký druh kávy z nej plánujete pripraviť. Bude to filtrovaná káva z french pressu alebo espresso?

Pri kúpe mlynčeka na espresso

Elektrický mlynček na kávu je veľmi praktický. Jemné mletie znamená náročnejšiu kľuku, ktorá vás po niekoľkých espressách za sebou môže omrzieť.

Vy však môžete mlieť rannú a popoludňajšiu kávu pre seba a svojho spoločníka pomocoukvalitného ručného mlynčeka aj ľavou rukou. Pozrite si najmä mlynčeky Comandante a Timemore. Alebo nové výrobky, ktoré deň čo deň preberajú zákazníkov od už spomínaných kráľov ručného mletia: 1Zpresso a Kinu.

Ak vhodíte nejakú mincu (t. j. papier) na kúpu elektrického mlynčeka na espresso, vráti sa vám jednoduchosť, efektivita a radosť z prípravy počas každej kávy. Elektrický kávovar chce jednoducho aj elektrický mlynček. Tie na espresso a v perfektnej kvalite sú predovšetkým Eureka Mignon, ale aj MDH Nuova Simonelli.

Pri kúpe filtračnej mlynčeka

Nechcete espresso, ale domácu filtrovanú kávu? Takže hľadáte nastránke kvalitný filtračný mlynček. Od mlynčeka na espresso sa líši tým, že stupnica nastavenia mletia na mlynčeku na espresso má síce veľa nastavení mletia, ale je zameraná len na jemné mletie.

Rozsah stupnice mletia pre filtrovanú kávu je širší ako pre espresso, ale jednotlivé stupne sú od sebaďalej. Takýto mlynček je hrubý pre French Press, stredný pre prepad a jemný pre AeroPress.

V oddelení manuálnych mlynčekov si vyberte oba, napríklad Barista Space, ale opäť odporúčam zvážiť aj presný Comandante alebo Timemore. Medzi elektrickými sú skvelé filtračné mlynčeky od Baratza, Wilf a Fellow ORO.

A potom je tu možnosť, že chcete mať otvorené všetky možnosti výberu dobrej kávy. Či už z kávovaru na espresso alebo . Takýmito univerzálnymi brúskami sú elektrické Wilfa Uniform, Baratza Sette a Forte, tiež už spomínaná Eureka Mignon a alebo ručná Kinu, Timemore s brúsnymi kameňmi E&B a samozrejme kráľ ručného brúsenia Comandante.

Tipy na nastavenie mlynčeka na kávu

Pri elektrických mlynčekoch je nastavenie hrubosti mletia zvyčajne jasnejšie ako pri ručných mlynčekoch. Hrubosť sa zvyčajne mení otáčaním nastavovacieho gombíka alebo celej násypky (Wilfa, Baratza). V oboch prípadoch môžete vidieť známky - body alebo čísla, na ktorých pracujete.

Vprípade ručných brúsok sa gombík na nastavenie mletia zvyčajne nachádza pod mlecími kameňmi. Bodová alebo číselná stupnica by sa sem veľmi nehodila , takžesa orientujete podľa počtu kliknutí od východiskového bodu. Teda z miesta, kde sú kamene najbližšie k sebe.

Na úvodnú orientáciu vám môže poslúžiť nižšie priložená tabuľka s nastaveniami mletia pre najčastejšie používané ručné brúsky. Po vyskúšaní sami nájdete ideálne nastavenie pre vašu konkrétnu prípravu kávy.