Inteligentné elektrické mlynčeky na kávu: technológia

Čo sú inteligentné mlynčeky na kávu? Dnes vám poviem o inováciách v technológii mletia kávy. S čím sa môžete stretnúť pri elektrických mlynčekoch na kávu a prečo chcete mať tieto funkcie aj vo svojom mlynčeku.


Odkiaľ sa vzal elektrický mlynček na kávu?

Na začiatok si v krátkosti zopakujme históriu elektrických mlynčekov na kávu. Začneme ich počítať od roku 1903, keď spoločnosť z Ohia: HobartElectric Manufacturing Company predáva svoje motory predajcom, ktorí ich s pomocou zástupcov spoločnosti Hobart pripájajú k veľkým ručným mlynčekom na zotrvačník. Vznikajúprvé elektrické mlynčeky na kávu .

Ide o úplne základnú technológiu elektrických mlynčekov, pričom mlecie kamene postupne získavajú na kvalite ostria zubov. Pridáva sa ventilácia a postupom času sa výrobcovia dopracujú k elektrickým mlynčekom, aké poznáme dnes.

Na tejto časovej osi by som doplnil dátum 1920, založenie legendárnej talianskej spoločnosti Eureka. Aurelio Conti, zakladateľ Conti Valerio srl. ktorého značka Eureka, či skôr tie mlynčeky, je známa po celom svete, začal pred sto rokmi s výrobou domácich spotrebičov s dôrazom na kvalitu ručnej výroby "Made in Florencia". A to platí dodnes.

Potom tu máme rok1924, keď Mahlkönig začína určovať pravidlá vo svete kvalitného mletia kávy. Rýchlo si pripomeňme rok 1954 - Ditting si uvedomil, že s mlynčekmi na kávu mu to ide lepšie ako s autami. V roku 1981vstúpila spoločnosť Anfim do sveta mletia espressa. Ditting a Mahlkönig sa dohodli a v roku2000 vznikla skupina Hemro Group.

A aby to bolo kompletné, v novom tisícročí v kaviarňach kraľoval mlynček Mythos. Objavil sa už v roku 2013 a odvtedy prichádza v nových a dokonalejších modeloch. Tak ako je zvykom skupiny Simonelli, resp. ich značky Victoria Arduino.

Vlastnosti elektrických mlynčekov na kávu

Základ mlynčekov:

 • zásobník na kávu s uzáverom
 • nastavenie hrubosti mletia (stupňovité, mikrometrické)
 • tlačidlo štart/stop
 • držiak na portafilter

mletie kávy na čas

Prvou šikovnou funkciou nad rámec nevyhnutnej základnej výbavy elektrických mlynčekov je automatické dávkovanie kávy. To sa určuje podľa času mletia, alebo si na nastavíte,za ako dlho sa mlynček prestane mlieť.

Čas mletia sa zvyčajne zadávapomocou na to určeného tlačidla alebo gombíka. Pri mlynčekoch s displejom je nastavenie času mletia, a tým aj dávkovania kávy, jednoduché. Na displeji mlynčeka pridávate alebo odoberáte sekundy.

Mletie podľa hmotnosti

Zaujímavejším nastavením dávkovania je funkcia označovaná ako GbW (Grind by Weight) alebo Gravitech či gravimetria. Množstvo namletej kávy sa určuje podľa jej hmotnosti, nie podľa času mletia.

Meranie dávky kávy podľa skutočnej hmotnosti má nesporné výhody oproti bežným mlynčekom s časovačom. V prvom rade je to rýchlejšia kalibrácia mlynčeka, ktorá tiež šetrí kávový odpad spôsobený dolaďovaním správneho času mletia.

Ďalej sú to všetky zmeny mletia počas dňa, ako napr.

   • nastavenie hrubosti mletia,
   • zahrievanie mlynčeka,
   • množstvo kávy v zásobníku.

Každá z týchto vecí priamo ovplyvňuje množstvo namletej kávy. Ak sa mlynček neriadi výslednou hmotnosťou kávy - gravimetriou, potom sa čas mletia pri rovnakej hmotnosti kávy na výstupevýrazne mení.

Nevýhoda gravimetrie v mlynčekoch?

Tou bude potreba väčšej opatrnosti pri manipulácii s mlynčekom. To preto, aby sa predišlo ovplyvneniu váženia, ak sa o vážiaci mechanizmus oprie iný predmet.

DDD? Technológia detekcie vzdialenosti diskov

Tri písmená "d" znamenajú inovatívnu technológiu, ktorá sa v celom názve číta Disc Distance Detection. Ide o funkciu na zisťovanie, kontrolu a nastavenie skutočnej vzdialenosti brúsnych kameňov.

Nastavenie jemnosti mletia kávy je vďaka tejto technológii presnejšie. Nemeníte stupne mletia, ale skutočnú vzdialenosť mlecích kameňov.

Mlynček na kávu so smartfónom

Aplikácie. Kde by sme dnes boli bez smartfónov s aplikáciami? Preto sa aj mlynčeky učia komunikovať ešte efektívnejšie a príjemnejšie ako len v rozhraní svojho malého displeja (ak ho majú). Prostredníctvom Wifi a smartfónu saplikáciou Mahlkönig môžete so svojím X54 diskutovať o ideálnom recepte na kávu.

Blow Up System pre mlynčeky na kávu

V posledných rokoch sa svet kávy zaoberá zadržiavaním mlynčekov. To znamená, čo mlynček "vyžerie" z vašej kávy. Aby sa zvyšky kávy nehromadili vo vnútri mlecieho mechanizmu, výrobcovia kávovej techniky prišli s nápadmi, ako minimalizovať zadržiavanie kávy v mlynčeku.

Existuje viacero spôsobov, ako mlynčeky v tomto smere vylepšiť, s rôznym stupňom účinnosti. Patrí medzi ne kolmé alebo šikmé umiestnenie mlecích kameňov v kombinácii s ručným vyklepávaním. Ale aj preplachovanie mlecej komory. Tu prichádzajú na rad násypky s gumovým skladacím nástavcom, tzv. systémom Blow Up. Po stlačení nadstavca (ide o mlynčeky alebo násypky s jednou dávkou) sa cez mlynček vtlačí vzduch, a tým sa vyčistí mlecia komora.

Budúcnosť? Dvojité a viacnásobné mletie

Cestou vpred vo vývoji elektrických mlynčekov je myslieť predovšetkým na konzistenciu mletej kávy. Preto sa vyvíjajú stále dokonalejšie materiály a geometrie mlecích kameňov. Vyvíja sa však aj technológia viacnásobného mletia.

Ide o to, že lepšiu homogenitu mletej kávy dosiahnete mletím naniekoľko stupňov hrubosti nepretržite za sebou. Takýto mlynček obsahuje viacero mlecích kameňov, medzi ktorými káva postupne prechádza. V prvom mletí sa melie nahrubo a na konci jemne podľa požiadaviek na prípravu.

Odporúčané produkty12