Kedy a prečo vymeniť mlynček na kávu

Kedy vymeniť ručný mlynček na kávu za kvalitnejší?

Ak ste na začiatku svojej "cesty za lepšou kávou" siahli poručnom mlynčeku na kávu , určite ste okrem zoznamu funkcií zvažovali aj kúpnu cenu. Čím viac však prenikáte do tajov dokonalej prípravy kávy, zisťujete, že váš prvý mlynček už nestačí.

Vymeňte svoj ručný mlynček, ak mletie kávy nie je rovnomerné, ale objavujú sa rôzne veľkosti zŕn, mlecie kamene sú poškodené alebo je zničený osový nástavec. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková

Dôvody, prečo si zaobstarať lepší ručný mlynček, môžu byť nasledovné:

Mlynček na kávu zle melie

Niektoré lacnejšie ručné mlynčeky na kávu melú zrná nerovnomerne, čo má za následok rôzne hrubú kávu. Od väčších kúskov zŕn až po jemné prachové zložky, ktoré negatívne ovplyvňujú extrakciu, a teda aj chuť nápoja.

Opotrebované alebo poškodené mlecie kamene

Mlynské kamene môžu byť ďalšou slabinou mlynčekov. Keramické kamene najmä na sa prineopatrnom zaobchádzaní môžu odštiepiť alebo úplne zlomiť. Oceľové sa dlhodobým používaním otupia a vyžadujú buď úplnú výmenu, alebo nabrúsenie.

Opotrebované osi fréz

Niektorí výrobcovia lacných mlynčekov na kávu šetria na kvalite materiálu nástavca osi mlynčeka. Pri dlhodobom používanísa môže stať, že sa nesprávne nastaví, čo spôsobí, že mlecie kamene sa správne neuložia. Nielenže stroj nedokáže dokonale zomlieť kávové zrná, ale aj zničiť kamene.

Mal by som starý mlynček vymeniť za nový?

Ak je stroj poškodený alebo chcete prejsť na vyššiu úroveň, potom určite áno. Ak si nemôžete dovoliť ručný mlynček, sa oplatí investovať do kvalitnejšieho.

 • Vyberte si taký, ktorý dokáže splniť požiadavky, ktoré ten pôvodný už nespĺňa.
 • Nenechajte sa odradiť vyššou počiatočnou cenou - aksi priplatíte za kvalitu, mlynček vám vydrží navždy.

A ktoré mlynčeky u mňa bodujú?

Comandante - kráľ ručných mlynčekov

Mlynčeky na kávu Comandante sú považované za jedny z najlepších ručných mlynčekov na svete. Má nenapodobiteľné kamene nitroblade, ktoré z neho robia výkonný mlynček s nadčasovým dizajnom.

 • Má nastavenie hrubosti mletia ako klasický mlynček zo spodnej časti, po vybratí misky.
 • Comandante je doslova lifestylový mlynček, ktorý sa neomrzí. K mlynčeku si môžete zaobstarať aj ďalšie príslušenstvo na kávu, ako sú kefky, lyžičky alebo kryt mlynčeka.

Kinu - nemecká precíznosť sa nedá poprieť

Ani mlynčeky na kávu Kinu nezaostávajú v kvalite a spracovaní. Robustné oceľové mlynčeky pochádzajú z nemeckej dielne, ktorá sa vyznačuje kvalitou a precíznym spracovaním.

Sú vybavené plynulým posunom hrubosti, čo oceníte pri príprave espressa, ale aj akejkoľvek inej prípravy kávy.

1Zpresso - od espressa po Chemex

Medzi špičku ponuky patriamlynčeky na kávu od značky 1Zpresso . Ponúka až 90 stupňov mletia kávových zŕn, takže uspokojí aj tých najnáročnejších kávičkárov. Či už si vychutnávate klasické espresso alebo si pripravujete nápoj alternatívnymi metódami, ako sú french press, Chemex, Aeropress alebo v dripperi V60, s 1Zpresso si vyberiete. Navyše oceníte, že má v hornej časti nastavenie hrubosti.

Kedy vymeniť manuálny mlynček na kávu za elektrický?

Príprava vlastnej mletej kávy a točenie kľukou má určite svoje čaro. Ale čo ak vás už nebaví "kávová fľaša" a chcete proces mletia urýchliť? Potom jeelektrický mlynček jasnou voľbou.

 • Elektrický mlynček na kávu melie kávu rýchlejšie ako ručný.
 • Dosiahnete rovnomernú hrubosť bez nežiaduceho kávového prachu.
 • Nádoba na mletú kávu je u väčšiny mlynčekov väčšia, čo oceníte, ak často varíte kávu pre viac ľudí.

Elektrické mlynčeky na kávu Baratza

V prípade elektrických mlynčekov na kávu môžem jednoznačne odporučiť značku Baratza. Sú to špecialisti na mlynčeky pre domácich baristov.

Kúpou niektorého z modelov Baratza si do kuchyne prizvete špičkového pomocníka, ktorý pomelie zrnká pre chutné espresso a väčšiu dávku kávy pre french press.

Prečo prejsť na elektrický mlynček na kávu?

Ak ste preskočili predchádzajúce riadky, potom pravdepodobne už vlastníte elektrický mlynček , ale nie ste s ním úplne spokojní. Dôvodov, prečovymeniť svoj súčasný mlynček za lepší, môže byť niekoľko:

 • Mlynček je príliš hlučný.
 • Nedostatočná rýchlosť mletia.
 • Mletá káva je nekonzistentná. Obsahuje väčšie časti kávových zŕn aj kávový prach.
 • Mlynček je zastaraný a potrebujete nový model.
 • Nevyhovuje vašim požiadavkám na mletie a potrebujete napríklad len mlynček na espresso.

Kedy nemusíte vymeniť celý mlynček?

Nemusíte vždy bežať do obchodu pre nový mlynček na kávu. Ak vám ten súčasný vyhovuje, môžete jednoducho "vybrať chyby" a bude vám naďalej dobre slúžiť.

Niekedy to jednoducho potrebujete:

 • nastaviť správnu hrubosť mletia.
 • Vymeniť alebo prebrúsiť mlecie kamene.
 • Kalibrovať kamene alebo dať brúsku do servisu.
 • Vymeniť pokazené diely za nové.