Aký druh kávy do french pressu?

Vedeli ste, že pre skvelú kávu nemusíte vždy chodiť do kaviarne? Alebo že si nemusíte kupovať kávové vybavenie za niekoľko tisíc dolárov, ale stačí vám jednoduchá kanvica french press za pár stoviek? No áno, ale akú kávu si do neho dáte? To je otázka!

O príprave kávy vo french presse sme toho napísali už veľa. Napríklad návod na prípravu lahodnej kávy v tejto kanvici alebo v jednom článku sme si položili otázku "miešať či nemiešať?". Ale akú kávu použiť do french pressu - to tu ešte nebolo.


French press - alternatívna príprava kávy

Na úvod treba povedať, že french press je jedným z alternatívnych spôsobov prípravy kávy. Podobne ako káva filtrovaná v dripperi cez papierový filter alebo káva pripravovaná v moka kanvici.

Pýtate sa, čo je teda "nealternatívne"? Je to káva pripravená v kávovare ako espresso a všetky ostatné kávové nápoje, ktoré sa k espressu hodia. Pekne pod vysokým tlakom - na rozdiel od alternatívnej prípravy vo veľmi krátkom čase.

Ak chceme získať čo najlepšiu chuť kávy inými "jemnejšími" spôsobmi prípravy, potrebujeme iné druhy káv alebo iné praženie.

Akú kávu do french pressu?

Káva na espresso sa vo všeobecnosti praží tmavšie ako káva na alternatívne spôsoby prípravy. Je to preto, že tmavšie pražené zrná sa rýchlejšie extrahujú. Čo je presne to, čo pri príprave espressa potrebujeme. Pri alternatívnej príprave kávy je to však naopak. Náš pražiar Zdeněk Mareček to vo svojom článku "Tmavá alebo svetlá pražená káva?" opisuje dokonale a oveľa odbornejšie ako ja.

Na prípravu kávy vo french presse jenajlepšie zvoliť niektorú z káv pripravovaných "na filtri". Odporúčam vyberať si čo najčerstvejšie praženú kávu a pred kúpou vždy skontrolovať dátum praženia. Aj tá najlepšia odroda pražená tým najlepším spôsobom po troch alebo štyroch mesiacoch jednoducho nevonia. A čo je najdôležitejšie, nevonia.

Mletie kávy na french press

Ďalším dôležitým krokom pred samotnou prípravou je správne mletie. Vo všeobecnosti sa na french press odporúča hrubé mletie. Možno vás to prekvapí, ak ste si doteraz kávu nemleli sami alebo ak ste fanúšikom iných typov prípravy. V každom prípade by káva mletá na french press mala byť o niečo hrubšia ako kryštálový cukor. Niečo sa hovorí aj o hrubej soli.

Různé hrubosti mletí kávy
Rôzna hrubosť mletia | Green Plantation

Mletá káva na french press?

Áno. Môžete si kúpiť už namletú kávu. Áno, vo vašej obľúbenej kaviarni vám (snáď) radi namelú čerstvo uvarenú kávu do zásoby. Ak to máte v pláne, povedzte im, že chcete kávu pripraviť do french pressu. Vždy však odporúčam mletie kávy tesne pred jej prípravou. Prečo? Viac vám o tom povedia riadky o zrnkovej a mletej káve.

French press - ako pripraviť skvelú kávu

Samotný návod prenechám kolegyni Mirke a jej prehľadnému článku o tom,ako pripraviť kávu vo french presse. Je však dobré si pripomenúť základné veci:

  • hrubé mletie
  • 60 g kávy na 1 l vody (pre iné čísla existuje trojčlenka)
  • voda s maximálnou teplotou 94-95 °C
  • spariť kávu len malým množstvom vody a nechať ju 30 sekúnd rozvoniavať
  • potom doplňte zvyšok vody
  • po 3 - 4 minútach nalejte kávu do šálok

Ako vždy radím - inšpirujte sa, ale nenechajte sa inšpirovať dogmami. Nebojte sa s prípravou trochu experimentovať. Možno nájdete spôsob, ktorý vašu kávu posunie na vyššiu úroveň a vďaka ktorému vám (a možno aj nám) bude chutiť ešte viac!


Často kladené otázky

Odporúčate teplotu vody 94 °C. Čo však v prípade, že mám bežnú rýchlovarnú kanvicu?

Kúpte si bežný kuchynský teplomer alebo otvorte kanvicu a počítajte do 30. Funguje to. 

Aká je výhoda french pressu oproti iným typom varenia?

Celá príprava vo french presse je veľmi jednoduchá, pozrite si recept. Rovnako aj samotná údržba nádoby a sitka - stačí ich dať do umývačky riadu alebo opláchnuť vodou.

Môžem vo french presse používať aj espresso kávu?

Samozrejme. Môžete použiť ajzrnkovú kávu praženú na espresso. Len možno nebudete mať taký kvalitný chuťový zážitok ako pri použití filtrovanej kávy . Vyskúšajte to - uvidíte!

Odporúčané produkty1