Čistenie a odstraňovanie vodného kameňa z automatického kávovaru

Ako čistiť automatický kávovar

Prakticky každý automatický kávovar sa skladá z podobných komponentov. Môžeme ich jednoducho rozdeliť na tie, ktoré sú viditeľné, a tie, ktoré sú vo vnútri kávovaru. Predpokladajme, že zvonku sa kávovar z času na čas utrie čistou vlhkou handričkou, pretože viac nepotrebuje. Vnútro je zložitejšie, ale viem, že to zvládnete.

Samozrejme, najlepšie je postupovať podľa návodu na obsluhu konkrétneho modelu kávovaru. Napriek tomu vám ukážem postup, ktorý platí všeobecne prakticky pre všetky kávovary, a postupne popíšem jednotlivé časti kávovaru, ako sa o ne starať a ako často.

Postup čistenia automatického kávovaru

Ak budeme hovoriť o základnom pravidelnom čistení automatického kávovaru, bude sa týkať najmä nasledujúcich súčastí:

 1. odkvapkávacej misky
 2. zásobník na usadeniny
 3. nádrž na vodu
 4. Filtra
 5. sparovacia jednotka
 6. Mliečna cesta

Odkvapkávaciu misku je potrebné vyprázdňovať každý deň. Taktiež je dobré ho každých pár dní umyť teplou vodou a nechať odkvapkať. Pri každom zapnutí a vypnutí sa kávovar čistí ("oplachuje") horúcou vodou, ktorá však obsahuje aj zvyšky kávy a oleje z predchádzajúcich príprav. Časom môže odkvapkávacia miska nepríjemne zapáchať.

Je dobré denne vyprázdňovať a umývaťzásobník na usadeniny, do ktorého kávovar automaticky odstraňuje kávovú usadeninu po každej príprave kávy, ako aj odkvapkávaciu misku. Nie je potrebné čakať, kým budete vyzvaní na jeho vyprázdnenie. Ak tak urobíte po niekoľkých dňoch používania kávovaru, môže vás veľmi nepríjemne prekvapiť pleseň vo vnútri.

Zásobník na vodu by sa mal umývať špongiou pod teplou vodou približne raz týždenne. Ak používate zariadenie s vodným filtrom, odporúčame vám filter vybrať alebo odskrutkovať, aby ste zabránili jeho poškodeniu.

Vodnýfilter nie je potrebné čistiť. Ak sa váš starý vyčerpá, o čom by vás mal kávovar informovať na svojom displeji, sám sa prihlási na nový.

Výmena sa vo všeobecnosti neodporúča odkladať, pretože zastaraný filter nielenže neplní svoju funkciu, ale môžu sa v ňom množiť aj baktérie. Prevádzka bez filtra môže zase spôsobiť skoršiu potrebu odstránenia vodného kameňa.

Napríklad kávovary Nivona vyžadujú nový filter po prefiltrovaní približne 50 l vody. Vtedy je potrebné vybrať zásobník na vodu, vyliať zvyšný obsah a odskrutkovať filter pomocou druhého konca dávkovacej lyžice, ktorá sa dodáva s kávovarom. Rovnakým spôsobom vložíte nový filter, veľmi mierne(!) ho utiahnete v smere hodinových ručičiek a naplníte zásobník na vodu a kávovar po vašom potvrdení filter prepláchne.

Sparovacia/parná jednotka je jednou z najdôležitejších častí vášho kávovaru , tu savšetko odohráva. Ak varíte kávu denne, je dobré sparovaciu jednotku raz týždenne vybrať a celú ju umyť teplou vodou a vysušiť. Medzitým môžete použiť vlhkú handričku na vyčistenie priestoru, aby ste ho mohli po vysušení opäť vložiť.

Mliečne pasáže prístroja opláchnite aspoň raz denne teplou vodou, najlepšie však ihneď po príprave nápoja. To platí aj pre napeňovač (trysku, kapučinátor). Raz týždenne použite vhodný program ("čistenie mliečneho systému") a čistič mliečnych kanálov. Samozrejme, toto všetko platí len vtedy, ak používate mliečny systém a pripravujete napríklad cappuccino.

Ak vás kávovar vyzve na vyčistenie alebo odstránenie vodného kameňa, odporúčame vám, aby ste tak urobili čo najskôr. Ak údržbu odložíte na dlhší čas, kávovar sa môže pokaziť a nemusí sa naň vzťahovať záruka.

Ak si neviete vybrať správne čistiace prostriedky, odporúčame vám zakúpiť si súpravu, ktorá obsahuje všetko potrebné na dokonalú údržbu kávovaru.

Odstraňovanie vodného kameňa z kávovaru

Nasledujúce pokyny sa vzťahujú na kávovary Nivona NICR 759, 769, 779 a 789. Postup pre ostatné modely bude veľmi podobný. Ak si však nie ste istí postupom, odporúčame použiť príslušný návod na obsluhu.

Ak sa na displeji zobrazí výzva "Please decalcify system" (Odvápnite systém), nie je na čo čakať a musíte sa pustiť do práce:

Nivona NICR 759 automatický kávovar
 1. Pomocoupravého ovládacieho tlačidla vyberte položku Údržba a potom položku Odvápnenie systému.
 2. Vyprázdnite odkvapkávaciu misku a zásobník na usadeniny a vráťte ich na miesto.
 3. Vyberte filter z nádržky na vodu, naplňte ju vodou po značku 0,5 l a potom pridajte odvápňovač.
 4. Jeden koniec hadice pripojte k výškovo nastaviteľnému vývodu, druhý k pravej časti odkvapkávacej misky, pod vývod umiestnite dostatočne veľkú nádobu a stlačte pravý ovládací prvok.
 5. Spotrebič spustí proces odstraňovania vodného kameňa a po jeho dokončení sa na displeji zobrazí nápis Prázdne misky.
 6. Vyprázdnite nádobu alebo odkvapkávaciu misku a zásobník na usadeniny.
 7. Nádržku na vodu vypláchnite čistou vodou, vložte filter a naplňte ju vodou.
 8. Opäť pripojte jeden koniec hadice k výškovo nastaviteľnému vývodu, druhý k pravej časti odkvapkávacej misky, pod vývod umiestnite dostatočne veľkú nádobu a stlačte pravý ovládací prvok.
 9. Na displeji sa zobrazíProsím prepláchnite a potom stlačte pravý ovládací prvok.
 10. Približne po troch minútach sa na displeji zobrazí nápisEmpty bowls (Prázdne misky). Vyprázdnite misku alebo odkvapkávaciu misku a zásobník na usadeniny, vráťte ich na miesto a váš prístroj bude po zahriatí opäť pripravený na použitie.

Odstraňovanie vodného kameňa z kávovaru DeLonghi

Návody na odstraňovanie vodného kameňa a údržbu kávovarov DeLonghi nájdete tu:

https://tinyurl.com/odvapneni-kavovaru-delonghi

Kávovary Nespresso a odstraňovanie vodného kameňa

Ak máte doma kávovar Nespresso, pozrite sa sem:

https://tinyurl.com/kavovary-nespresso-a-odvapneni.

Čistenie kávovaru Philips

Na tejto stránke nájdete informácie o tom, ako čistiť kávovar Philips (kliknite na konkrétny typ a vyhľadajte "Získať podporu pre tento výrobok":

https://tinyurl.com/cisteni-kavovaru-philips

TIP: Ak váš kávovar nemá vlastný program na odstraňovanie vodného kameňa, namiešajte príslušné množstvo výrobcom odporúčaného alebo univerzálneho prostriedku na odstraňovanie vodného kameňa, nalejte ho do zásobníka na vodu a zapnite kávovar. Nechajte časť vody vytiecť a vypnite kávovar. Roztok nechajte v kávovare pôsobiť aspoň 30 minút a potom nechajte pretekať zvyšok vody. Odporúča sa vodu zhromažďovať vo väčšej nádobe. Odkvapkávacia miska nemusí byť dostatočná. Potom nalejte do zásobníka na vodu liter čistej vody a nechajte ju celú pretekať cez kávovar.

Odporúčané produkty9