Nespresso a vznik kávových kapsúl

Kávové kapsule prvýkrát predstavila spoločnosť Nespresso v polovici 80. rokov 20. storočia a odvtedy sa stali obľúbenými na celom svete. Dnes je ich ponuka obrovská, na výber je z mnohých druhov a môžeme si vychutnať takmer akýkoľvek nápoj.


Kávové kapsuly

Kávové kapsuly sú obľúbeným a pohodlným spôsobom, ako si vychutnať šálku kávy doma alebo v kancelárii .

Sú to malé jednorazové kapsuly, ktoré obsahujú vopred odmerané porcie mletej kávy, ktoré možno vložiť do kompatibilného kávovaru. Po vložení kávovar kapsulu prepichne a preženie cez ňu horúcu vodu, aby sa uvarila jedna šálka kávy.

Kávové kapsle GP

História kávových kapsúl

Myšlienka kávy v kapsuliach sa zrodila nastránke v roku1975. Švajčiarsky vynálezca a inžinier Nestlé, Éric Favre, chcel dokázať svojej manželke Anne-Marie, že dokáže pripraviť najlepšie espresso.

A tak sa manželia vybrali kam inam ako do Talianska. Ich hlavným cieľom bolo zistiť, ako pripraviť najlepšie espresso. A podarilo sa! V Taliansku našli inšpiráciu a, samozrejme, skvelú kávu.

Zvedavý pár si všimol, že do istého kaviarenského podniku chodí veľa miestnych obyvateľov, a tak sa rozhodli naučiť sa triky a urobiť rozhovor s personálom. Barista v kaviarni veľkoryso prezradil dvojici tajomstvo ich kávy.

Kľúčom je neustále ťahanie a pumpovanie páčok na kávovaroch. Tým sa zvýši tlak a zmení spôsob extrakcie kávy. Tým sa uvoľniachute a vône do dokonalej šálky espressa.

Favre teda v roku 1975vytvoril prototyp prvého kávovaru a predstavil ho spoločnosti Nestlé, ale tá nebola jeho vynálezom nijako zvlášť nadšená.

Prvé kávové kapsule Nespresso

Prvé kapsuly boli vyrobené až v roku 1986 vtedajším riaditeľom spoločnosti Nestlé, Helmutom Maucherom. Spoločnosť Nestlé sa obávala neúspechu, preto začala vyrábať kapsule pod hlavičkou novovytvorenej značky - Nespresso.

Nespresso spočiatku uvádzalo svoje kávovary na trh ako všestranné a ľahko použiteľné kávovaryurčené predovšetkým pre podniky, hotely, bary alebo kancelárie. To sa však neosvedčilo a začiatky spoločnosti boli ťažké a Éric Favre bol v roku 1991 nútený opustiť spoločnosť Nestlé.

V roku 1988 ho nahradil Jean-Paul Gaillard, ktorý prišiel s inovatívnym spôsobom predaja kávovarov.

Ak chceli uspieť so svojimi kávovými kapsulami, bolo načase nájsť iný spôsob s inou cieľovou skupinou. Namiesto zamerania výrobku na podniky ho chcel predávať domácim spotrebiteľom ako luxusný tovar. Dokonca zvýšil cenu každej kapsule približne o 50 %.

A predaj sa rozbehol! Približne v tom istom čase Gaillard vytvoril "Club Nespresso", vďaka ktorému sa zákazníci cítili súčasťou exkluzívneho kávového životného štýlu.

Boj o patent

Kto teda stál za vytvorením kávových kapsúl? Éric Favre alebo Nespresso? Boj o patent na kapsule trval až do roku 2003, keď bol podpísaný mier.

Éric Favre vydal v roku 2014knihu, v ktorej sám uvádza, že urobil niekoľko chýb, ale vďaka nim sa posunul vpred.

Spoločnosť Nespresso dosiahla popularitu najmä v 90. rokoch 20. storočia. Postupne sa však objavili ďalšie veľké spoločnosti vyrábajúce kávové kapsule s novými a vylepšenými kapsulami a technológiami. Dnes môžeme nasvete nájsť až 400 spoločností, ktoré ich vyrábajú.

Odhaduje sa, že len spoločnosť Nespresso vyrobí ročne približne 14 miliárd kapsúl a že každú sekundu sa vypijú stovky ich nápojov.

Výroba kávových kapsúl

Aké sú základné kroky pri výrobe?

  • Zelené kávové zrná prichádzajú do pražiarne, kde sa pražia a melú.
  • Kávová zmes sa potom plní do vopred pripravených kapsúl.
  • Po naplnení kávy do kapsuly savrchná časť kapsuly hermeticky uzavrie, aby káva zostala čerstvá a vzduchotesná.
  • Naplnené a uzavreté kapsuly sú potom zabalené a pripravené na odoslanie zákazníkom.

Trendy v oblasti kávových kapsúl

Kávové kapsuly prešli v priebehu rokov viacerými trendmi, ktoré boli spôsobené zmenami v preferenciách spotrebiteľov a technologickým pokrokom. V dôsledku toho si vo svete kávy získavajú čoraz väčšiu popularitu.

Rozmanitosť

V posledných rokoch sa sortiment kávových kapsúl výrazne rozšíril. Mnohé značky ponúkajú širšiu škálu príchutí, zmesí a druhov praženia, aby uspokojili rôzne chuťové preferencie.

Od espressa, cez cappuccino, špeciálne nápoje, ako napríklad Pumpkin Spice Latte alebo horúcu čokoládu, až po filtrovanú kávu. Možností je veľa. Trh s kávovými kapsulami rastie a snaží sa držať krok s dopytom spotrebiteľov

Výber kávových kapsúl

Novo dostupné kávové kapsuly obsahujú aj kvalitnú výberovú kávu, vďaka čomu si milovníci kávy môžu vychutnať vysokokvalitnú šálku bez toho, aby si museli sami mlieť kávové zrná alebo ovládať alternatívne metódy prípravy.

Udržateľnosť

S rastúcim záujmom o životné prostredie sa objavuje tendencia k udržateľnejším kávovým kapsulám. Mnohé značky teraz ponúkajú ekologické varianty, ktoré využívajú biologicky rozložiteľné alebo kompostovateľné materiály, čím sa znižuje vplyv kávových kapsúl na životné prostredie.

Profesor Alf Hill chemického inžinierstva na University of Bath vo svojom výskume zohľadnil všetky fázy výroby kávy, od rastu kávových zŕn až po likvidáciu odpadu, a posúdil vplyv na ekosystém, klímu a spotrebu vody. Zistil, že kávové kapsule sú po rozpustnej kávedruhým najekologickejším spôsobom výroby kávy .

Ekologické kávové kapsuly. Zdroj obrázku: Zdroj: Green Plantation

Kávové guľôčky

Švajčiarsky maloobchodný reťazec Migros uviedol na trh ekologickejšiu alternatívu kávových kapsúl. Namiesto kapsúl používa guľôčky z vopred namletej kondenzovanej kávy s názvom Coffee Balls.

Guľôčky vytvára stroj s názvom The Globe. Každá kávová guľôčka má tenkú vonkajšiu vrstvu z morských rias, ktorá je bez chuti a farby a zároveň poskytuje štrukturálnu integritu podobnú kapsule a zachováva čerstvosť.

Coffee Balls sú úplne novým a odlišným systémom prípravykávy najedno použitie , než na aký sme boli doteraz zvyknutí. Keďže ide o čerstvú inováciu, Coffee Balls sú kompatibilné len s Coffee B Globe.

Príprava kávy pomocou zariadenia Coffe B Globe

Zdravotné výhody

Niektoré značky kávových kapsúl teraz ponúkajú kávové zmesi, ktoré obsahujú funkčné zložky, ako sú vitamíny, minerály a rastlinné výťažky, ktoré poskytujú zdravotné výhody nad rámec typického zážitku z kávy.


Hodnotenie

Kávové kapsuly majú výhody a nevýhody, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od individuálnych preferencií a priorít.

👍 Pohodlie.

👍 Rozmanitosť.

👍 Jednoduchosť prípravy.

👍 Menej odpadu.

👎 Náklady.

👎 Obmedzené možnosti prispôsobenia.

👎 Chuť.

👎 Kvalita.

Celkovo môžu byť kávové kapsule pohodlným a príjemným spôsobom, ako si vychutnať čerstvo uvarenú kávu, ale prinášajú určité kompromisy, najmä pokiaľ ide o kvalitu a náklady.


Čo chcete vedieť o kávových kapsulách?

Čo sú to kávové kapsuly?

Kávové kapsuly sú malé nádobky naplnené vopred odmeraným množstvom kávy. Sú určené na použitie v špeciálnych kapsulových kávovaroch, ktoré pripravujú kávu prepichnutím kapsuly a pretlačením horúcej vody cez ňu.

Aké sú výhody používania kávových kapsúl?

Hlavnými výhodami používania kávových kapsúl sú pohodlie a konzistencia. Kávové kapsuly sa veľmi ľahko používajú a zakaždým poskytujú konzistentnú kvalitu a chuť. Na rozdiel odautomatických kávovarov sú naozaj nenáročné na údržbu.

Odporúčané produkty1