Automatický kávovar vs. kávovar na kapsule

Domáca príprava kávy

Existuje niekoľko spôsobov domácej prípravy kávy, najmä filtrovanej kávy. V prípade espressa máte na výber pákový kávovar, automatický kávovar alebo hit posledných rokov, kapsulový kávovar.

V oboch posledných prípadoch je príprava veľmi jednoduchá. Stačí stlačiť jedno alebo dve tlačidlá a espresso je pripravené. Napriek tomu je medzi kávovarmi veľa rozdielov, a nie je to len vzhľad a veľkosť.

Možnosti kapsulových a automatických kávovarov

Prvým z rozdielov, ktorý môže byť pre mnohých z vás rozhodujúci, je rozmanitosť nápojov, ktoré jednotlivé kávovary pripravia.

Medzi automatickými kávovarmi nájdete také, ktoré dokážu pripraviť len espresso alebo lungo, ale aj také, ktoré pripravia veľké množstvo mliečnych nápojov. Automatický kávovar tiež umožňuje iba ohrievanie mlieka alebo výdaj horúcej vody. Ďalšou nepochybne veľkou výhodou je možnosť nastavenia intenzity chuti, pomeru vody a kávy alebo jej teploty.

Príprava espressa je s kapsulovým kávovarom istota, ale ostatné nápoje nie sú vždy samozrejmosťou. Ak chcete kapsulový kávovar s viacerými funkciami, siahnite po kapsulovomkávovare Morning . Dokáže vám pripraviť cappuccino, filtrovanú kávu alebo matchu.

Vďaka mobilnej aplikácii si môžete s kávovarom Mornig nastaviť aj teplotu vody, čas extrakcie alebo recept priamo z pražiarne/baristu.

Cena kávy na domáce espresso

Cenový rozdiel pocítite už pri kúpe samotného kávovaru. Kapsulový kávovar môže bežne stáť až 10 000 Kč, zatiaľ čo cena automatických kávovarov začína až na tejto sume.

Dôvodom vyššej ceny je aj možnosť prípravy väčšieho počtu nápojov. Nie všetky kapsulové kávovary sú vhodné na prípravu mliečnych nápojov, ale v prípade automatického kávovaru väčšina z nich dokáže pripraviť cappuccino alebo latte.

Vyššiu počiatočnú cenu automatického kávovaru kompenzuje nižšia cena jednej šálky kávy, ktorá sa pohybuje okolo 10 Kč. Zatiaľ čo cena jednej kapsuly sa zvyčajne pohybuje okolo 14 až 20 Kč.

Výber kávy pre domáci kávovar

S výberom ide ruka v ruke aj cena. Ak radi skúšate nové kávy, vhodnejší je pre vás automatický kávovar. Aj keď kapsulové kávovary a kapsule ako také zažívajú veľký rozmach, výber nie je taký veľký ako v prípade zrnkovej kávy. Väčší výber ponúkajú aj rôzne cenové možnosti.

Údržba automatických a kapsulových kávovarov

Ďalší zásadný rozdiel medzi nimi je v údržbe. Zatiaľ čo pri kapsulovomkávovare stačí čistiť kapsule, automatický kávovar je na údržbu o niečo náročnejší. Kapsulový kávovar čistite zhruba každý mesiac.

Automatický kávovar potrebuje okremčistiacich tabliet vyprázdniť aj loger, vyčistiť odtokovú misku, trysku na napenenie alebo vyčistiť mlynček. Oba typy kávovarov je tiež potrebné pravidelne odvápňovať.

Plusy a mínusy

Automatický kávovar

Plusy: Kávovar je vybavený dvoma funkciami, ktoré umožňujú jeho používanie v závislosti od druhu kávy:

 • Väčší výber kávy
 • Viac možností výberu nápojov
 • nižšia cena kávy
 • možnosť pripraviť viac nápojov naraz

Nevýhody:

 • viac údržby
 • zaberá viac miesta
 • vyššia počiatočná cena

Kapsulový kávovar

Výhody: Kapsulové kávovary sú vhodné na prípravu kávy:

 • jednoduchšia údržba
 • nižšia cena kávovaru
 • kompaktná veľkosť

Nevýhody:

 • drahšie kapsule
 • menší výber kávy a nápojov

Záverečné zhrnutie a tipy

Je teda lepší kávovar na kapsuly alebo automatický kávovar? Odpoveď by som rozdelil na dve časti.

Ak si radi vychutnáte kávu jedno ráno a nechcete tráviť veľa času údržbou alebo výberom kávy, kapsulový kávovar bude vaším ideálnym partnerom. Navyše si môžete vytvoriť svoju osobnú kávu pripojením k mobilnému telefónu.

Odporúčané produkty1